Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
slavatka slavatka

slavatka je offline (nepripojený) slavatka

Mam otazocku. Uz som sa to pytala v inej teme, tak skusim aj tu. Ide o to, ze som na rodicovskej dovolenke s takmer 2-rocnym synom. Stale som vedena ako zamestnanec a planujem pocas MD dalsie dieta. Ako je to s materskou? Mam narok stale na matersku? Aj som sa dala dobrovolne nemocensky poistit z max. VZ a to od 03/2008. Teoreticky, ak by som otehotnela tento rok, staci platit do konca roka a potom znizit alebo zrusit poistenie? Chcem mat pravdaze max. matersku, ale mozno zbytocne platim vela. Ak by mi brali priemerny plat zo zamestnania, potom by mi stacilo odvadzat rozdiel medzi priemerom a max. vymer. zakladu? Musim to zrusit a nanovo prihlasit alebo staci znizit? Dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lubicaha Pozri príspevok
dakujem velmi pekne a prajem krasny den
a po nastupe na MD si DNP už platit nemusim.
počas poberania materskej (obvykle 28týždnov) aj z DNP a ked máš podmienku 270dní NP z DNP splnených už ku dnu nástupu na MD, platiť poistné z DNP nemusíš.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lubicaha Pozri príspevok
dakujem velmi pekne a prajem krasny den
a po nastupe na MD si DNP už platit nemusim.
Ja ešte len pre istotu doplním, že od toho prihlásenia sa na DNP z maxima v 12/07 nebolo žiadne odhlásenie? Od 1.1.2008 si si podala len zmenu VZ?

Ak áno, tak potom keď nastúpiš na MD v roku 2008 /dátum pôrodu vôbec nie je v tomto prípade podstatný/, tak materská bude počítaná z toho maxima v 12/2007.
A potvrdzujem, že pokiaľ budeš z DNP poberať materskú, tak počas MD neplatíš DNP.
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
V 12/07 som len nahlasila zmenu VZ k 1.1.2008.

dakujem velmi pekne
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac

Ja len, či mi viete niekto rýchlo povedať, koľko je momentálna výška rodičovského príspevku. Jedna naša zamestnankyňa sa rozhoduje, či po materskej nastúpiť do práce alebo nie. Nechce sa mi to hľadať v zákone a následne prepočítavať.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Modroocko Pozri príspevok

Ja len, či mi viete niekto rýchlo povedať, koľko je momentálna výška rodičovského príspevku. Jedna naša zamestnankyňa sa rozhoduje, či po materskej nastúpiť do práce alebo nie. Nechce sa mi to hľadať v zákone a následne prepočítavať.
Veľmi pekne ďakujem.
Od 1. septembra 2007 je výška rodičovského príspevku za kalendárny mesiac 4 560 Sk. V takejto výške bude vyplatený poberateľom po prvý krát v mesiaci október za mesiac september.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135#Výška%20príspevku
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Ďakujem ti krásne. Ušetrila si mi drahocenný čas.
0 0
bubulak bubulak

bubulak je offline (nepripojený) bubulak

Precitala som si vsetky Vase prispevky. Aj ma tato infoska o takej vysokej materskej zarazila. Ja som doma na materskej od 02/2006. Planujeme "zarobit" druhe babo teraz v juni, juli 08. S tym, ze sa narodi takto o rok 09.Oplati sa mi este rychlo prihlasit sa do socialky na DNP?
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Dobrý deň mám otázku.
Momentalne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme v roku 2009 mať druhé dieťatko v septembri mi končí RD a keď že som pri prvom mala problémi oa ocitla sa na rizikovom výpočet materskej bol taký nízky , že mi do minima museli prispievať zo sociálnej poistovne.
Moja otázka: Môžem do zdravotnej poistovne prispievať ako samoplatca keď som na rodičovskej dovolenke či sa to týka len tých čo sú zamestnaný?Nárok na materskú vzniká keď som nimimalane v priebehu dvoch rokov bola najmenej 270dní poistená do tých 270dní sa počítajú aj víkendy.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lien1 Pozri príspevok
Dobrý deň mám otázku.
Momentalne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme v roku 2009 mať druhé dieťatko v septembri mi končí RD a keď že som pri prvom mala problémi oa ocitla sa na rizikovom výpočet materskej bol taký nízky , že mi do minima museli prispievať zo sociálnej poistovne.výpočet materskej nebol nízky z dôvodu PN-ky počas rizikového tehotenstva ale z dôvodu nízkeho odvodu (vymer.základu) na nemocenské poistenie (aj ked to nepíšeš, predpokladám bola si povinne nem.poistená ako SZčo a poistné si platila z minima)
Moja otázka: Môžem do zdravotnej poistovne prispievať ako samoplatca keď som na rodičovskej dovolenke či sa to týka len tých čo sú zamestnaný? neuviedla si, či si nezamestnaná alebo SZčo (ak áno, budeš platiť povinné odvody od 1.7.08, resp. po ukončení RD)? NO ale podla teraz platného zákona si platiť "dobrovolné nemocenské poistenie" (o to totiž ide) môžeš, či už si nezamestnaná, zamestnaná alebo SZčo. Ale pozor! vôbec nejde o zdravotné poistenie (zo zdr.poistenia sa platia lekári, lieky, nemocnice) ale o nemocenské poistenie, ktoré sa platí do sociálnej poistovne (z neho sa vypláca nemocenské (PN), ošetrovné (očr) a materská). Nárok na materskú vzniká keď som nimimalane v priebehu dvoch rokov bola najmenej 270dní poistená áno, ak si bola v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" aspon 270dní nem.poistená do tých 270dní sa počítajú aj víkendy.áno, počítajú sa kalendárne dni

.
0 0
rado11 rado11

rado11 je offline (nepripojený) rado11

vidim zýe sa tu bavite o materskej chcem sa spytat moja manzelka ide na matersku a ma pysanu minimalnu mzdu co by som mal zzrobyt aby dostala viac na matersku vopred dakujem
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

rado11 Pozri príspevok
vidim zýe sa tu bavite o materskej chcem sa spytat moja manzelka ide na matersku a ma pysanu minimalnu mzdu co by som mal zzrobyt aby dostala viac na matersku vopred dakujem
no napriklad: precitat si tuto temu
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

moja kamaratka by potrebovala poradit:
bude sa jej do doby 270 dni pocitat aj obdobie zamestnaneckeho pomeru, ktory mala v zahranici, konkretne v spanielsku? uz sa vratila na slovensko, chcela by mat dieta, ale nevie ci sa musi najprv zamestnat, aby jej nabehlo tych 270 dni na slovensku alebo sa jej budu pocitat aj tie spanielske? vopred dakujeme
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mala by sa započítavať aj doba nem. poistenia v zahraničí, SP je však nevyspytateľná inštitúcia s často zaujímavým výkladom zákonov, odporúčam sa informovať i tam.
0 0
slavatka slavatka

slavatka je offline (nepripojený) slavatka

slavatka Pozri príspevok
Mam otazocku. Uz som sa to pytala v inej teme, tak skusim aj tu. Ide o to, ze som na rodicovskej dovolenke s takmer 2-rocnym synom. Stale som vedena ako zamestnanec a planujem pocas MD dalsie dieta. Ako je to s materskou? Mam narok stale na matersku? Aj som sa dala dobrovolne nemocensky poistit z max. VZ a to od 03/2008. Teoreticky, ak by som otehotnela tento rok, staci platit do konca roka a potom znizit alebo zrusit poistenie? Chcem mat pravdaze max. matersku, ale mozno zbytocne platim vela. Ak by mi brali priemerny plat zo zamestnania, potom by mi stacilo odvadzat rozdiel medzi priemerom a max. vymer. zakladu? Musim to zrusit a nanovo prihlasit alebo staci znizit? Dakujem.
Vedeli by ste mi s tym poradit? Dakujem
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

Ahojte

tu je mostral moju materskú sme riešili cca pred dvomi týždňami a vyzerá to dobre na max. materskú za čo som vám poradakom velmi povďačna, ale teraz mam ešte dilemu s DNP - keďže sa mi z neho nečerpá materská, len so zmluvy, tak si ho vraj musim platiť aj počas MD, viem že by sa mi to možno hodilo na čerpanie OČR počas RD, aj keď neviem koľko a od ktorého dňa by som dostavala OČR, a potom ak bude pokračovať zmluva OČR platí zamestnávateľ ak by som išla spať na živnosť, tak ju budem čerpať z PNP SZČO, či nie?, preto mi to príde zbytočné platit dalej a navyše keď tu hovoríte vela o zmenách už od leta ak nie tak od zač. roka 2009, oplatí sa ho teda ponechať a platit dalej (platím ho od 29.11.2007 z minima), dakujem mostral
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mostral, ak som si dobre pozrela tvoje predch.príspevky, tak materskú získaš zo zamestnania (kde sa sčítajú dni zo zames.+dní ukončeného pov.NP SZčo) ale tiež máš DNP, s ktorého tiež splnáš podmienku 270dní (tuším si bola DNP už v od r.2006, potom si sa v r.2007 odhlásila a si nanovo poistnéá od cca 29.11.08).

AK JE TO TAK, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP (aj ked výšku materskej ti to pravdepodobne neovplyvní, možno pár korunami), lebo prekročíš v súčte DNP+PP maximálny denný vym.základ. To však neznamená, že z DNP nemáš nárok na materskú a teda, že si DNP musíš platiť aj počas MD. "Ak ti teda vznikol nárok na materskú aj z DNP", tak platiť nemusíš. Zatial by som si DNP nechala a rozhodla by som sa až pred skončením MD. Ak platíš len z minima, ide len o plynutie dní NP. (očr sa vypláca maximálne 10dní a z minima to vychádza cca 148Sk na den)
Ak by si po materskej hned začala pracovať s max.mesačnou mzdou, tak sa ti DNP po ukončení materskej podla mna neoplatí nechať.
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Ďakujem.Čítam, učím sa už tomu pomali budem rozumieť bola som už aj v Soc poisťovni a nahlásila sa ako DNP.Ešte, ale niečomu celkom nerozumiem ak sa teraz poistím z 10 000 od kedy pred nástupom na materskú sa mám poistiť z maxima odpovede sa rôznia.
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Ďakujem už som našla.Veľmi mi to pomôže, keď budeme mať dve detičky a horu výdavkou.
0 0
Ajka22 Ajka22

Ajka22 je offline (nepripojený) Ajka22

prosím o radu s vyplnením Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Podľa vaších rád budem mať nový PP od 19.5. a 24.5. nastupujem na MD. treba uviesť v bode 3 prerušenie od toho 24.5. z dôvodu nástupu na MD (alebo sa neuvedie nič?)? Ďalje v bode 9 sú vymeriavacie základy uvedené na mesiac, aký tam treba uviesť,ak mám max.vymeriavací základ 28 142,- Sk , ale len na tých 5 dní (t.j. 4539,- Sk) a ako to tam uviesť, že ide len o 5 dní ? A čo treba vyplniť v bode 10? Keďže budem mať zmluvu u známeho, ktorý ešte nikoho nezamestnával, nemá stým problém, len si to mám sama papierovo zabezpečiť. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať