Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ajka22 Pozri príspevok
prosím o radu s vyplnením Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Podľa vaších rád budem mať nový PP od 19.5. a 24.5. nastupujem na MD. treba uviesť v bode 3 prerušenie od toho 24.5. z dôvodu nástupu na MD (alebo sa neuvedie nič?)? nič tam neuvedieš,( v RO nemáš prerušenie a obdobie MD sa nepovažuje za prerušenie MD, prerušením NP sú dni: napr. neplat.volna, rodič.dovolenky a očr od 11-teho dna.) Ďalje v bode 9 sú vymeriavacie základy uvedené na mesiac, aký tam treba uviesť,ak mám max.vymeriavací základ 28 142,- Sk , ale len na tých 5 dní (t.j. 4539,- Sk) samozrejme ten skutočný (nie mesačný), z ktorého sa ti odviedlo/odvedie nemocenské poistenie pri výplate za 5/08 a ako to tam uviesť, že ide len o 5 dní ? nijako, v tabulke vyplnaš len stlpec "suma VZ" ostatné vyplna soc.poist., oni tie dni zistia podla začiatku PP a posledného dna práce (body 1 +2) príp. dalších údajov. A čo treba vyplniť v bode 10? nič, ten sa vyplna len ak nemáš v RO vym.základ Keďže budem mať zmluvu u známeho, ktorý ešte nikoho nezamestnával, nemá stým problém, len si to mám sama papierovo zabezpečiť. Ďakujem za odpoveď.
.
0 0
Ajka22 Ajka22

Ajka22 je offline (nepripojený) Ajka22

brčko Pozri príspevok
.
ďakujem za odpoveď, veľmi ste mi pomohli.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Ak ešte nikoho nezamestnával, musíš ho ako zamestnávateľa prihlásiť do SP, ZP a na DU následne prihlásiť Teba ako zamestnanca na SP a ZP
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Dobry den, prosim potrebujem poradit !!
Ked sa prihlasim na DNP, a zaroven mi zamestnavatel plati nemocenske poistenie, spocitavaju sa mi spolu dni nemocenskeho poistenia ? Splnim tymto suctom podmienku 270 dni, alebo DNP musim platit 270 dni alebo 270 dni zo zamestnania ?
Ide mi o to, ze som tehotna (5tt), predchadzajuci PP mi skoncil pocas MD (zmluva na dobu urcitu) a pocas rodicovskej som si neplatila DNP,cize nemam splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia.
Je nejaka sanca,ze budem mat matersku ?
Prosim,ak moze niekto a vie mi poradit, budem vdacna.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
Dobry den, prosim potrebujem poradit !!
Ked sa prihlasim na DNP, a zaroven mi zamestnavatel plati nemocenske poistenie, spocitavaju sa mi spolu dni nemocenskeho poistenia ? Splnim tymto suctom podmienku 270 dni, alebo DNP musim platit 270 dni alebo 270 dni zo zamestnania ?
Ide mi o to, ze som tehotna (5tt), predchadzajuci PP mi skoncil pocas MD (zmluva na dobu urcitu) a pocas rodicovskej som si neplatila DNP,cize nemam splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia.
Je nejaka sanca,ze budem mat matersku ?
Prosim,ak moze niekto a vie mi poradit, budem vdacna.
napríš predp.termín pôrodu a odkedy dokedy ti trval PP na dobu určitú, príp. či máš iné NP.
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

termin porodu mi vychadza 6.1.2009, PP mi skoncil 10/2005, pytam sa preto,ze by ma teraz zamestnal svagor + prihlasila by som sa na DNP, ci mozem spocitat takto dni NP. Ma zmysel sa zamestnat + platit si DNP, alebo nie ? Este som na RD s druhou dcerkou do 10/2008.
Mohol by ma event. zamestnat svagor spätne (od 1.4.)? Bola by som ochotna zaplatit aj pokutu za oneskorene prihlasenie...
V januari som potratila, chcela som sa prihlasit na DNP od 1.4.,ale manzel to nejako zavrhol, tak ma ani nenapadlo, ze by som tak skoro mohla otehotniet. Tiez som zavahala, lebo sa vraj pripravuju zmeny DNP a zaroven NP zo zamestnania od r. 2009...
Preto sa chcem spytat, ci mam sancu na matersku alebo uz nie ?
Keby som sa prihlasila na DNP napr. od 9.5. + DNP zo zamestnania, tak by som splnila podmienku 270 dni, ale samostatne urcite nie.
Zatial velmi pekne dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

DanielkaS Pozri príspevok
termin porodu mi vychadza 6.1.2009, PP mi skoncil 10/2005, pytam sa preto,ze by ma teraz zamestnal svagor + prihlasila by som sa na DNP, ci mozem spocitat takto dni NP. Ma zmysel sa zamestnat + platit si DNP, alebo nie ? Este som na RD s druhou dcerkou do 10/2008.
Mohol by ma event. zamestnat svagor spätne (od 1.4.)? Bola by som ochotna zaplatit aj pokutu za oneskorene prihlasenie...
V januari som potratila, chcela som sa prihlasit na DNP od 1.4.,ale manzel to nejako zavrhol, tak ma ani nenapadlo, ze by som tak skoro mohla otehotniet. Tiez som zavahala, lebo sa vraj pripravuju zmeny DNP a zaroven NP zo zamestnania od r. 2009...
Preto sa chcem spytat, ci mam sancu na matersku alebo uz nie ?
Keby som sa prihlasila na DNP napr. od 9.5. + DNP zo zamestnania, tak by som splnila podmienku 270 dni, ale samostatne urcite nie.
Zatial velmi pekne dakujem
Ak sa aj hneď prihlásiš na DNP, alebo sa aj zamestnáš (od zajtra), tak 270 dní uplynie až 3. februára (ak dobre počítam). Nárok na materské nevznikne.
Škoda, že si to neurobila vtedy (ako ti radila Brčko).
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ja by som poradila nádejným mamičkám, ak ešte váhajú s prihlásením sa na DNP, prihláste sa čo najskôr! Tých 270 dní sa nedá dohnať za pol roka
Viď prípad Danielky
Veď DNP sa dá kedykoľvek ukončiť, keď sa ukáže, že netreba. Stačí, ak sa zaplatí 2 - 3 mesiace z min VZ, (potom môže byť pauza...) - tak to nie je až taká položka!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
termin porodu mi vychadza 6.1.2009, PP mi skoncil 10/2005, pytam sa preto,ze by ma teraz zamestnal svagor + prihlasila by som sa na DNP, ci mozem spocitat takto dni NP. Ma zmysel sa zamestnat + platit si DNP, alebo nie ? Este som na RD s druhou dcerkou do 10/2008.
Mohol by ma event. zamestnat svagor spätne (od 1.4.)? Bola by som ochotna zaplatit aj pokutu za oneskorene prihlasenie...
V januari som potratila, chcela som sa prihlasit na DNP od 1.4.,ale manzel to nejako zavrhol, tak ma ani nenapadlo, ze by som tak skoro mohla otehotniet. Tiez som zavahala, lebo sa vraj pripravuju zmeny DNP a zaroven NP zo zamestnania od r. 2009...
Preto sa chcem spytat, ci mam sancu na matersku alebo uz nie ?
Keby som sa prihlasila na DNP napr. od 9.5. + DNP zo zamestnania, tak by som splnila podmienku 270 dni, ale samostatne urcite nie.
Zatial velmi pekne dakujem
Súhlasím s Katy, ak sa aj poistíš od 9.5., do 6.1.09 už nijakým spôsobom 270dní Np nezískaš. Ak máš v jeden kal.den dve nem. poistenia, tak sa tento den ráta iba raz.
Ak by ta švagor zamestnal od 1.4.08 a odvtedy by si bola až do 26.12.08 "súvisle bez medzery nem. poistená" (je jedno či súvisle z jedného PP, alebo PP+ potom z DNP + potom nový PP) a porodila by si "najskôr 27.12.08", tak by ti nárok (ak dobre rátam 270dní) vyšiel.
Tak škoda toho DNP od 1.4.08. No ak by to aj s materskou nevyšlo, prajem ti vela šťastia v tehotenstve
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Dievcence dakujem za odpovede a za prianie, dufam, ze toto tehotko dopadne dobre (nie ako v januari - uz som to mala 3x).
Ale mam este otazku, event. by sa dalo zamest. od 1.4 ? Bolo by to prakticky mozne ? Neviete, ci by bola vysoka pokuta za oneskorene prihl.zamestnanca ? Predsa len, ak by to slo ... Mam ho s tym "otravovat" ?
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte,
chcem sa opytat na zmeny, ako je to teraz s tym dobrovolnym nemocenskym. Od 2007 si platim z minima, akurat v decembri som urobila tie cachre machre a platila som par dni z maxima. Od januara 2008 platim opat z minima. Co mam urobit, aby som dostala max. matersku, ak by som rodila v roku 2009?
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Ahojte poradaci,
moj pripad je takyto:
Zamestnana som od roku 1996 nepretrzite az do teraz (aj nadalej). Moj VZ v roku 2007 bol nieco cez 15800,- Sk. Termin porodu mam 11.9.2008, cize na MD mam nastupit 31.7.2008. Ma zmysel prihlasit sa na DNP (vzhladom na vysku MD) - 1. teraz, 2. tesne pred nastupom na MD, alebo 3. vobec nema zmysel sa prihlasit na DNP.
Pri citani prvych prispevkov som myslela, ze si ciastku MD zvysim aspon o necelych 150,- Sk/den. Tzn. ze za mesiac by ma to vyslo 4600,- Sk viac. Ale teraz z tych poslednych prispevkov som pochopila, ze aj DNP musi byt min. 270 dni. Iba ak by som zrusila terajsi prac. pomer a hned na dalsi den by som uzatvorila novy prac. pomer (v tejto dobe si myslim, ze to nebude mozne pre nie najlepsie vztahy so zamestnavatelom).
Porate co by som mohla este urobit na zvysenie MD.
Dakujem za odpovede
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

adams Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
moj pripad je takyto:
Zamestnana som od roku 1996 nepretrzite az do teraz (aj nadalej). Moj VZ v roku 2007 bol nieco cez 15800,- Sk. Termin porodu mam 11.9.2008, cize na MD mam nastupit 31.7.2008. Ma zmysel prihlasit sa na DNP (vzhladom na vysku MD) - 1. teraz, 2. tesne pred nastupom na MD, alebo 3. vobec nema zmysel sa prihlasit na DNP. č.3 je správne, DNP ti už výšku materského neovplyvní
Pri citani prvych prispevkov som myslela, ze si ciastku MD zvysim aspon o necelych 150,- Sk/den. Tzn. ze za mesiac by ma to vyslo 4600,- Sk viac. Ale teraz z tych poslednych prispevkov som pochopila, ze aj DNP musi byt min. 270 dni. Iba ak by som zrusila terajsi prac. pomer a hned na dalsi den by som uzatvorila novy prac. pomer (v tejto dobe si myslim, ze to nebude mozne pre nie najlepsie vztahy so zamestnavatelom). jedine toto by ti zvýšilo materskú
Porate co by som mohla este urobit na zvysenie MD.
Dakujem za odpovede
..
Naposledy upravil brčko : 13.05.08 at 16:21
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkas Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa opytat na zmeny, ako je to teraz s tym dobrovolnym nemocenskym. Od 2007 si platim z minima, akurat v decembri som urobila tie cachre machre a platila som par dni z maxima. Od januara 2008 platim opat z minima. Co mam urobit, aby som dostala max. matersku, ak by som rodila v roku 2009?
predpokladám, nemáš okrem DNP iné NP.
Ak zistíš počas roku 2008, že si tehotná a "nástup na MD" (nie pôrod) vychádza v r.2009, tak sa hned, najneskôr v 8tt, ale radšej skôr odhlás z minima a prihlás z maxima. Musí ti uplynúť 26týždnov do dna nástupu na MD, aby materská bola maximálna. Na prelome rokov môžeš dať "zmenu" (nie odhlášku!) na minimum.
Ak by si nastupovala na MD v r.2008, tak samozrejme nemusíš robiť nič.
Ak do konca roka 2008 nebudeš tehotná, tak zopakuj postup z predchádzajúceho konca roka.
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

brčko Pozri príspevok
..
Ak by som sa predsa len nejako dohodla so zamestnavatelom na zruseni TPP a hned na novom TPP, mam si hned uzatvorit DNP (aky VZ?) alebo este jeden prac. pomer (na kolko dni a aky VZ?).
Ake by boli v takomto pripade moznosti?
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

A este ma napadla otazka: Kedy mam urobit tieto ukony? Mam to urobit hned teraz? Alebo to staci nejaky tyzden pred nastupom na MD?
Mal by nejaky vplyv na tieto ukony napr. cerpanie dovolenky (mam este 25 dni z roku 2007 a 30 dni na rok 2008).
A este nieco co nepatri do tejto porady. Mam narok na celu dovolenku z roku 2008 alebo len alikvotnu cast od 01.01. do 30.07.2008?
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Este jednu administrativnu otazku:
Pri preruseni prac. pomeru by nestacila len odhlaska a prihlaska? Zistil by niekto, ze nebola urobena nova prac. zmluva a ukoncenie starej zmluvy?
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

ak by som prerusila poistenie v SP napr. osetrovanim od 11. dna (len na 1 den), neplatilo by to ako nove poistenie na NP?
Napr. prac. pomer vkuse od 1996 do teraz, prerusenie poistenia od 26.05. do 26.05.2008, od 27.07.2008 DNP, od 31.07.2008 nastup na MD. V tomto pripade by sa obdobie do 25.05.2008 pocitalo do obdobia 270 dni poistenia DNP? Bolo by to spravne? Ja osobne si myslim, ze by to nebolo spravne, ale aj tak hladam moznosti.
Skuste sa zamysliet, ako by sa to este mohlo vyriesit.

Zatial dakujem za vase "rozumy".
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
....pre adams .........Pri citani prvych prispevkov som myslela, ze si ciastku MD zvysim aspon o necelych 150,- Sk/den. Tzn. ze za mesiac by ma to vyslo 4600,- Sk viac. Ale teraz z tych poslednych prispevkov som pochopila, ze aj DNP musi byt min. 270 dni. Iba ak by som zrusila terajsi prac. pomer a hned na dalsi den by som uzatvorila novy prac. pomer (v tejto dobe si myslim, ze to nebude mozne pre nie najlepsie vztahy so zamestnavatelom). jedine toto by ti zvýšilo materskú.
ešte mi napadla možnosť ...nájsť si tesne pred materskou (aj pár dní) nového zamestnávateľa, u ktorého budeš mať 30 tisícový plat.
DNP už nepomôže.
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Katy a R Pozri príspevok
ešte mi napadla možnosť ...nájsť si tesne pred materskou (aj pár dní) nového zamestnávateľa, u ktorého budeš mať 30 tisícový plat.
DNP už nepomôže.
Ale to by som musela predchadzajuci prac. pomer ukoncit. Z toho noveho prac. pomeru nebudem mat 270 dni poistenia, tak mi z neho nevyjde MD. Je to tak ako si myslim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať