Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

martinatomkova Pozri príspevok
Dobrý deň,
možem Vás poprosiť o radu?

na materskej dovolenke som od 4.12.2007 / momentalne pracujem na dohodu o vykonaní práce/ po nástupe do prace po materskej 15.6.2008 sa mi kráti dovolenka ?? naša personalistka mi vypočítala že sa mi krati na 16,5 dňa k 15.6.../ a ak som dobre pochopila dovolenka by sa nemala krátiť-ak som na MD a nastupujem do práce, dovolenku za r.2007 mám vyčerpanú/ Predpokladám, tvoj PP nepretržite trvá. Potom máš nárok na celoročnú dovolenku za rok 2008 a z dôvodu čerpania MD (nejde o rodič.dovolenku) sa ti nemá čo krátiť. Dni čerpania MD sa považujú za dni vykonávania práce = odpracované dni - § 144 ods. 4 ZP (rovnako ako napr. dni čerpania dovolenky alebo plateného sviatku § 144 ods.3 b+d ZP). V tom nemá personalistka určite pravdu, odvolaj sa na tie paragrafy. Jedine v prípade, že by si mala do konca r.2008 "zameškaných" pracovných dní viacej ako 100, z dôvodov napr. PN-ky, očr-ky, neplat.volna, rodičovs.dovolenky, tak by sa ti celoročná dovolenka krátila.
a ešte taka maličká otazočka je potrebne nejaké zvláštne tlačivo na oznámenie o nastupe do práce / a nie nastupe na RD/ zamestnávatelovi?? V ZP sa píše, že zamestnávatel je povinný poskytnúť zamestnancovi RD, ak o nu požiada (§ 166 ods.2). Podla vašich vzťahov by bolo dobré sa bud ústne dohodnúť alebo (aby neboli dodatočne zbytočné problémy a vykrúcačky) mu písomne oznámiť, že by si po vyčerpaní MD chcela nastúpiť. O tom ste sa asi bavili aj pri nástupe na MD, predpokladám z dôvodu zastupovania. Vlastne po MD by si mala nastúpiť na svoje pôvodné miesto § 157 ZP (ak existuje).
dakujem za skoré odpovede
.
0 0
Gogova Gogova

Gogova je offline (nepripojený) Gogova

DanielkaS, čiže tak ako sa vyjadrila Katy a R, musíš mať 26 týždňov pred nástupom na MD, čiže 32 týždňov pred pôrodom (26+6) zaplatené DNP z max. VZ. Čiže choď na sociálku hneď zajtra, jeden nikdy nevie či bábo vydrží v brušku ako má :-)
Vďaka Katy za ozrejmenie aj mne, s tými 26 týždňami som si nebola istá. Ahojte
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ivula Pozri príspevok
Brčko, ďakujem za odpoveď. Predtým od r. 2003 som bola živnostníčka a poistená som bola povinne až do konca 10/2007 a potom som živnosť zrušila a pracovala som na HPP až do konca 4/2008.
takže so samotným nárokom na materské by nemal byť u teba problém. S jeho výškou je to už horšie. Ak nastúpiš na MD toho 15.10. resp. do 29.10.08, tak bude výška tvojej materskej len 148,50Sk na den . Nepamätám si, že by písala nejaká mamička (sledujem to tu cca od 8/07), že by nastúpila z DNP na MD neskôr ako 6týždnov pred PTP (len zo zamestnania, také prípady tu boli). No netrúfam si povedať, že sa to nedá. neviem. Jedna mamička sa myslím pýtala v SP na neskorší nástup na MD z DNP a bolo jej povedané niečo také, že aj tak jej nárok vypočítajú k 6týždnu pred PTP. No to bolo len ústne povedané od "jednej pani na SP", takže to aj tak beriem, lebo aj mne viac krát "radili".

Podla mna by bolo pre teba najistejšie pár dní pred nástupom na MD ukončiť DNP a zamestnať sa z max.VZ. Ak to takto urobíš, stačí ak budeš platiť DNP z min.VZ (resp. ak máš už teraz splnených 270dní NP-lebo si celý rok 2007 bola nem.poistená, DNP ani kvôli MD nemusíš mať= ak chceš môžeš zrušiť).

Alebo vzhladom na "už teraz" splnenú podmienku 270dní NP (v období cca od 26.11.06 do 25.11.08) máš aj druhú možnosť. Teraz alebo ešte lepšie po 1.7.08 (z dôvodu vyššieho VZ) sa zamestnať na pár dní (stačí napr. od pondelka do piatka = 5kal.dní) z maximálneho VZ. Od ukončenia tohto PP ti začne plynúť 6-mesačná ochranná lehota, takže stihneš nastúpiť na MD v OL z tohto PP. OL však plynie len v prípade, že nemáš iné NP! Takže musíš "najneskôr den pred začiatkom PP zrušiť DNP"!!!
Naposledy upravil brčko : 15.05.08 at 10:32
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
Ahojte, prosim este raz o radu. Som nemocensky poistena od 1.4.08 z minima z PP (ktory je na dobu urcitu-3 mesiace), temín porodu mam 6-8.1.2009, mozem sa prihlásit na DNP napr. od zajtra, s max. VZ, aby som mala vyssiu matersku ? To DNP si mam platit az do porodu ? Ako je to s nastupom na matersku, 270 dni platenia NP mi uplynie myslim 26.12.2008. Ked budem nezamestnana a budem si nadalej platit DNP, tak nastup je tiez 6 tyzdnov pre porodom ? Dostanem matersku ? Viete mi v tomto poradit ?
Dakujem
Danielka, súhlasím s radami Katy (prihlásiť zajtra z VZ 20000 a po ukonč. PP dať "do konca juna!" "zmenu" od 1.7. na VZ 30219,- ). NO predsa mi nedá sa nespýtať (ked si spomenula, že je to vaše tretie dieťa), aj ked sa už Katy pýtala. Nemala si v období cca od toho 6.1.07 žiadne NP? Nebola si na MD resp. rodičovskej dovolenke ešte počas trvania predchádzajúceho PP???

Ak nie, tak ozaj ti 270dní uplynie toho 26.12.08 a dovtedy musíš poistné na DNP platiť (aj ked požiadaš o materskú so skorším dátumom, napr. ak som to dobre rátala 25.11.08). Takže nech dávajú deti aj tatino na teba pozor a nech sa bábo nehlási na svet pred 27.12.08.

Ak sa zajtra teda 16.5.08 prihlásiš na DNP, tak tých 26týž.uplynie 13.11.08, takže ak požiadaš od 14.11.08 napr. o očr-ku, bude sa rátať z odvodov na DNP (nie z minimálnej mzdy). A materská, ak splníš (a zaplatíš) 270dní, tak tiež. Na očr budeš mať z DNP nárok stále, no ak začne do 13.11.08, tak sa bude rátať z minima, čo je 148,50Sk na den (je max.vyplácaná 10dní na jednu očr)

DOPLNAM:
Aha, teraz som našla, že som ti už raz odpovedala, takže si bola zamestnaná len do 10/05 a na "RD" si už nezamestnaná.
Naposledy upravil brčko : 15.05.08 at 11:34
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

adams Pozri príspevok
ak by som prerusila poistenie v SP napr. osetrovanim od 11. dna (len na 1 den), neplatilo by to ako nove poistenie na NP? nie
Napr. prac. pomer vkuse od 1996 do teraz, prerusenie poistenia od 26.05. do 26.05.2008, od 27.07.2008 DNP, od 31.07.2008 nastup na MD. V tomto pripade by sa obdobie do 25.05.2008 pocitalo do obdobia 270 dni poistenia DNP? Bolo by to spravne? Ja osobne si myslim, ze by to nebolo spravne, ale aj tak hladam moznosti.
Skuste sa zamysliet, ako by sa to este mohlo vyriesit.

Zatial dakujem za vase "rozumy".
Pri termíne 11.9.08 by si mala nastúpiť na MD najneskôr 31.7.08 (štvrtok).
Napr. ak ukončíš tvoj terajší PP 27.7.08 a uzatvoríš nový PP od 28.7.08 (pondelok) je jedno, či u toho istého zamestnávatela alebo u druhého.
Za obdobie 28.7.-30.7.08 (3kal.dni) potrebuješ na získanie max.materskej zarobiť 2925,- Sk (3x 974,8).

Zostatok dovolenky ti k lepšej materskej nepomôže. Nad tou administratívnou otázkou=možnosťou radšej nerozmýšlaj.
DOPLNAM: a samozrejme predpokladám, že podmienku 270dní budeš mať splnenú (neviem, či si to niekde uvádzala)
Naposledy upravil brčko : 15.05.08 at 19:28 Dôvod: 270dní
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte pre Danielku...
ak
ak teda má možnosť znova sa zamestnať pred materskou s max. VZ, to by bolo najlepšie! Potom by stačilo DNP platiť od júla do novembra z min. VZ.
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Ďakujem všetkym kockam, za rady. Takze zajtra idem na DNP, prihlasujem sa s VZ 20 tis. a od juna zmenim na VZ 30 tis.
Dufam, ze babatko vydrzi a nevychysta sa skor. Inak dnes idem k dokimu pre potvrdenie tehotka, tak dufam,ze vsetko bude ok. Mam trosku strach.

Este raz velmi pekne ďakujem !!!!
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Ahojte, zdravím všetkých. Chcela by som Vás poprosiť o radu. 25.2.2008 (pondelok) som sa zamestnanla s max. VZ.. Pracovala som do 29.2.2008 (piatok), na PN som nastúpila 03.03.2008 (pondelok). 12.4.2008 som si dala žiadosť o materské. PN mi prišla maximálna, ale pani na sociálke začala pochybovať že už materská mi max. nevyjde. Vraj tam budú musieť ten môj VZ deliť ešte aj tými dňami v marci 1.-2.3., čo bolo sobota a nedeľa takže za tieto dva dni nemám nič odvedené. Vie mi prosím Vás niekto poradiť aké rozhodujúce obdobie sa mi bude brať do úvahy a čo s tými dvoma dňami v marci, za ktoré nemám nič odvedené? Vypočítala som si to zle? budúci týždeň by mi mala dojsť materská a neviem aké mi dojde rozhodnutie, ale keď tak nad tým rozmýšlam tak začínam mať tušáka že som to tak trochu pokašlala a max. materská mi nevyjde i keď PN max. bola. Poraďte prosím a vopred všetkým ďakujem.
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Prosím neporadíte nikto, či je to dobrý nábapd s tým ukončením
PP a s novým nástupom do zamestnania?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Fucta Pozri príspevok
Ahojte, zdravím všetkých. Chcela by som Vás poprosiť o radu. 25.2.2008 (pondelok) som sa zamestnanla s max. VZ.. Pracovala som do 29.2.2008 (piatok), na PN som nastúpila 03.03.2008 (pondelok). 12.4.2008 som si dala žiadosť o materské. PN mi prišla maximálna, ale pani na sociálke začala pochybovať že už materská mi max. nevyjde. Vraj tam budú musieť ten môj VZ deliť ešte aj tými dňami v marci 1.-2.3., čo bolo sobota a nedeľa takže za tieto dva dni nemám nič odvedené. Vie mi prosím Vás niekto poradiť aké rozhodujúce obdobie sa mi bude brať do úvahy a čo s tými dvoma dňami v marci, za ktoré nemám nič odvedené? Vypočítala som si to zle? budúci týždeň by mi mala dojsť materská a neviem aké mi dojde rozhodnutie, ale keď tak nad tým rozmýšlam tak začínam mať tušáka že som to tak trochu pokašlala a max. materská mi nevyjde i keď PN max. bola. Poraďte prosím a vopred všetkým ďakujem.
Nuž, nepoteším ťa.
Tvojím RO na výpočet materskej je obdobie od 25.2. do 31.3.08, pričom sa z tohto obdobia vynímajú dni PN, teda od 3.3.08 do 31.3.08 (predpokladám, tvoja PN trvala do nástupu na MD). TAkže tvoj VZ za obdobie od 25.2. do 29.2. (vzhladom na to, že 1.3.-2.3. nemáš žiadny VZ) sa bude deliť číslom 7 (25.2.-2.3.08=7kal.dní)
Naposledy upravil brčko : 15.05.08 at 19:48
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Môže mi niekto lopatisticky aj prakticky vysvetliť, ako využijem DNP, ktoré si platím už 6 mesiacov zo základu 8100,-Sk? Po prečítaní príspevkov mi je jasné, že ak nič neurobím /nezmením zamestnávateľa/ tak výhody pre zvýšenie materskej sú nenávratne preč!!! Zaujímajú ma iné životné situácie ako je MD...
Využiješ ho na riešenie rovnakých situácií, ako NP zo zamestnania(SZČO)
- nemocenské
- ošetrovné
- vyrovnávacia dávka
- materské
... samozrejme, keď splníš podmienky vzniku nároku na dávku (niekoľkokrát sú už tu uvedené - nie sú pre každú dávku rovnaké! )
Ak máš dve poistenia súčasne, tak môžeš aj dva-krát požiadať o dávku, ale samozrejme musia byť splnené podmienky v obidvoch ... a pozor! platí max výška VZ.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Brcko, prosim ta, vyjadri sa mi k moju prispevku. Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkas Pozri príspevok
Brcko> zabudla som uviest, ze som stale zamestnana, ale prijem mam nizky. Meni to na veci nieco? Snad ze nemusim platit maximum ale rozdiel medzi svojim VZ zo zamestnania a maximom. Podla teraz platného zákona by sa ozaj menila len výška VZ na ten rozdiel (max-vz zo zamestn). A platila by moja prvá rada (vrátane prepoistiť sa najneskôr do 8tt, ak nástup na MD vychádza na r.2009 a od 1.1.09 zmena VZ na min. a ak nebudeš tehotná do konca roku 2008, zopakovať postup z r.2007).
Od 1.1.09 by mal platiť nový zákon (pripravujú novelu), kde navrhujú zrušiť možnosť súbehu DNP s povinným NP. či to prejde, príp. aké zmeny prinesie novela, nikto presne nevie. Aj ked tu bolo spomínané, že by išlo o znevýhodnenie jednej skupiny. Takže alternatíva, že to neprejde, je. Preto pre nástup na MD v r.2009 pri súbehu NP nemôžeš čakať jednoznačnú radu.
Tak ak chceš, napíšem ti, ako by to bolo, keby sa zákon "nezmenil".
Ako sa potom rata vyska materskej, keby som otehotnela v oktobri a az od decembra by som si platila z max., od januara z minima? Spravne som pochopila? Chcem dosiahnut max. matersku a neviem, ci to maximum my staci platit ten jeden mesiac stačí platiť aj jeden mesiac, AK je "len tento mesiac" rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej a ak od posl.prihl.na DNP do nástupu na MD uplynie 26týždnov (kvôli týmto 26týždnom sa treba znovu prepoistiť najneskôr do 8tt., lebo len vtedy stihne uplynúť táto doba do nástupu na MD 6týž.pred PTP)!!! a ci sa mi neoplati teraz to DNP zrusit a prihlasit sa az ked budem tehotna. Ak by si otehotnela v máji-juni 08, zistila koncom júna, že si tehotná s predpokladaným termínom pôrodu (PTP) "do 25.2.09", tak by bola škoda teraz zrušiť DNP (teda ak ti ide len o materskú).
Ak bude podla lekára tvoj PTP napr. 25.2.09, tak "môžeš" nastúpiť na MD 8týždnov pred pôrodom - z PP aj DNP (čo je najskôr možný nástup na MD), teda 31.12.08 a tvojim rozhoduj.obdobím na výpočet materskej z DNP by bol r.2007 - t.j. tých pár dní od posledného prihlásenia do konca roku 2007 platených z VZ max-HM.
Ak by bol PTP od 26.2.09 (resp. ak chceš nastúpiť na MD 6týž.pred PTP posun to späť o 2týždne), už nástup na MD bude jedine v r.2009.
.
Naposledy upravil brčko : 16.05.08 at 06:48
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Katy a R Pozri príspevok
Využiješ ho na riešenie rovnakých situácií, ako NP zo zamestnania(SZČO)
- nemocenské
- ošetrovné
- vyrovnávacia dávka
- materské
... samozrejme, keď splníš podmienky vzniku nároku na dávku (niekoľkokrát sú už tu uvedené - nie sú pre každú dávku rovnaké! )
Ak máš dve poistenia súčasne, tak môžeš aj dva-krát požiadať o dávku, ale samozrejme musia byť splnené podmienky v obidvoch ... a pozor! platí max výška VZ.
Ďakujem za odpoveď. Čiže ak budem o pol roka chorá /obyčajná chrípka/ alebo malá bude mať angínu a bude "vypísaná" /OČR/ na 1 týždeň, dostanem od sociálky nejaké "bubáky"?
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

Ahoj Brčko
dakujem za odpoved na str. 148, reagujem az teraz lebo som si na chvilu musela odskočiť do nemocnice, ale myslím že nárok na MD z DNP mi nevzniká, lebo v r. 2006 som ukončila DNP zač. mája a termín pôrodu je až 11.6. tak sa to neráta lebo to nie je 2 roky pred pôrodom, takže by som mala platiť DNP aj počas MD, a to neviem či sa oplatí aby som získala aspoň tých 270 dní, lebo viem že počas MD nárok na očr nemam ale počas rodičovskej by mi to mohlo pomôcť ak sa vrátim k živnosti (lebo zamestnávateľ bude pravdepodobne chcieť PP po MD ukončiť) a z PNP SZČO bude OČR nízka tak sa bude dať z DNP dorovnať, ako si ja naivne myslím, lebo neviem či to tak naozaj funguje a bude po nejakých zmenách
dakujem za odpoved
mostral
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Ahojte poradaci.

Mam na Vas otazocku: Chcela by som vediet, z akej sumy mi bude vyratane materske.
Som momentalne zamestnana a moj VZ je cca 15 000. Od decembra minuleho roka si platim DNP. Zacala som s max.VZ a v januari som ho zmenila na minimalny. Termin porodu mi vhychadza okolo 14-18 januara 2009, cize na matersku pojdem asi zaciatkom decembra. Ktory priemer sa mi bude ratat. Za rok 2007 alebo 2008? Resp. v akej sume mi bude vyplacane materske?

Velmi pekne dakujem za odpovede, pripadne za rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinuska1 Pozri príspevok
Ahojte poradaci.

Mam na Vas otazocku: Chcela by som vediet, z akej sumy mi bude vyratane materske.
Som momentalne zamestnana a moj VZ je cca 15 000. Od decembra minuleho roka si platim DNP. Zacala som s max.VZ a v januari som ho zmenila na minimalny. Termin porodu mi vhychadza okolo 14-18 januara 2009, cize na matersku pojdem asi zaciatkom decembra. Ktory priemer sa mi bude ratat. Za rok 2007 alebo 2008? Resp. v akej sume mi bude vyplacane materske?

Velmi pekne dakujem za odpovede, pripadne za rady.
Ak ti budú k nástupu na MD v decembri 2008 trvať obidve nem.poistenia (dnp + pp), tak budeš mať nárok z obidvoch. Z DNP bude rozhodujúcim obdobím na výpočet materského obdobie od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.07 a zo zamestnania si neuviedla kedy sa ti začalo (ak v r.2008, tak z obdobia od začiatku PP do 30.11.08 DOPLNAM PO TVOJEJ ODPOVEDI, ak vznikol tvoj PP v r.2005, tak RO zo zamestnania je rok 2007).

Súčet denn.vymeriavacích základov pre výpočet materskej z oboch NP je limitovaný max. výškou DVZ v mesiaci nástupu na MD (čo by malo byť v decembri 2008 max.DVZ. 974,8, z toho je denná materská 55%)
Naposledy upravil brčko : 16.05.08 at 10:54
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Dakujem za odpoved.
V momentalnom zamestnani som od r. 2005
Mna najviac zaujimalo ci bude rozhodujucim obdobim pre vypocet materskeho r. 2007 alebo r. 2008, kedze datum porodu mi vychadza niekedy okolo 15. januara 2009.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Čiže ak budem o pol roka chorá /obyčajná chrípka/ alebo malá bude mať angínu a bude "vypísaná" /OČR/ na 1 týždeň, dostanem od sociálky nejaké "bubáky"?
"Z DNP":
- nárok na očr vzniká hned (teda predpoklám od druhého dna od prihlásenia), takže nárok na očr máš od prihlásenia na DNP a vypláca sa maximálne 10kal.dní z jednej očr-ky.
- na nárok na nemocenké musíš splniť podmienku 270dní NP (ako pri materskej) v posled.dvoch rokoch "pred nástupom na PN". Inak nárok na nemocenské z DNP nevznikne.

"Ak vznikne nárok na nem. dávku"
- počas prvých 26týždnov od "posledného prihlásenia na DNP", tak sa dávka ráta z min.mzdy (očr je t.č. 148,50 Sk na den, nemocenské od 4-tého dna tiež tých 148,50, prvé 3dni 67,50sk)
- po uplynutí 26týžd. od................................................ .., tak sa dávka ráta "zjdenodušene povedané" zo skutočných vymeriavacích základov v rozhodujúcom období.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinuska1 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved.
V momentalnom zamestnani som od r. 2005
Mna najviac zaujimalo ci bude rozhodujucim obdobim pre vypocet materskeho r. 2007 alebo r. 2008, kedze datum porodu mi vychadza niekedy okolo 15. januara 2009.
vždy záleží od dátumu uplatnovania si nároku na dávku, teda pri materskom nástup na MD (+doplnila som svoju predchádzajúcu odpoved)

Ešte taká malá poznámka, ak si mala v dec.2007 aj PP, tak predpokladám
- bud si si platila v decembri DNP z VZ rozdielu mesač.maxima a VZ zo zamestnania alebo
- si mala od prihlásenia v dec. na DNP do konca roka 2007 neplatené volno (teda prerušené NP z PP) v zamestnaní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať