Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Mala by som takuto otázku.Ak by bola zamestnankyna zamestnana od 8/2002.Nastupi na matersku 5/2009.Co ak zamestnavatel pre nedostatok fin.prostriedkov neplati do soc.poistovne a za mesiace 4-12/2008 nebude zaplatene poistne na nemoc.poistenie ako sa bude pocitat vym.zaklad na zistenie materskeho??
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
dakujem :-)
este sa chcem spytat za kamaratku... uz som to tu niekde rozpisovala pred par mesiacmi, ale skusim zhrnut...

kamaratka bola nezamestnana, ked otehotnela. neplatila si DNP. pani na socialke jej poradila, aby si to dala z minima. zaplatila za 3 dni, sla na marodku a teraz jej chodi nejaky prispevok. neviem presne kolko.

ide o to, ze 7.6 ju lekar vypise na MD, cize vypise z marodky a da ju na MD. 270 dni v praci ma odrobenych predtym, ako sla na urad prace. chcem sa spytat, ci ma narok na matersku. a ci by sa dalo, keby sa teraz odhlasila z minima a dala sa na maximum, ci dostane aj maximalnu matersku. dakujem :-)
270 dní má zo zamestnania splnených v posledných dvoch rokoch?
Ak áno, tak jediná možnosť na získanie maximálnej materskej je nové zamestnanie, ako už bolo radené vyššie.

DNP je rovnako reálne, 270 dní je splnených zo zamestnania, takže keby sa prihlásila na DNP, nárok na materskú by bol. Problém je však v tom, že prvých 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP len z minimálneho VZ 8100,- bez ohľadu na to, z akého VZ sa ona na DNP prihlási. Takže v tomto prípade by bola materská le cca. 4500,- a v prípade nového zamestnania cca. 15000,-.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzana Pozri príspevok
Mala by som takuto otázku.Ak by bola zamestnankyna zamestnana od 8/2002.Nastupi na matersku 5/2009.Co ak zamestnavatel pre nedostatok fin.prostriedkov neplati do soc.poistovne a za mesiace 4-12/2008 nebude zaplatene poistne na nemoc.poistenie ako sa bude pocitat vym.zaklad na zistenie materskeho??
Myslím, že to, že zamestnávateľ nezaplatil odvody, nemá súvis s priznaním materskej. Výplaty im robí, takže na SP zašle potvrdenie o príjme na účely výpočtu výšky materskej, kde uvedie VZ na NP za predchádzajúci kalendárny rok. SP z toho vypočíta výšku materskej.

Nedoplatok na poistnom si potom bude riešiť SP so zamestávateľom.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

Ahojte poradaci, uz som myslela, ze toto mam vyriesene, ale kamoska mi dala chrobaka do hlavy a trosku ma vyviedla z omylu.
Na matersku som sla maj 2006 poberala som do oktobra matersku, nasledne rodicovsky prispevok. v 31.7.07 som dostala od zamestnavatela vypoved , pretoze firma skoncila svoju cinnost. stale som na RD, az do juna 09 ked mala bude mat 3r. nakolko tento rok planujem otehotniet, dufam, ze pan bozko mi to nadeli, tak uvazujem o tom ako dostat maxim. materske..kamoska mi radi toto a len sa chcem uistit, ci je to ok, v piatok by som uz rada zasla na SP.
Platit si z minima cim skor aj od zajtra (planujem od juna) 3 mesiace,jun jul august, od septembra sa odhlasit a prihlasit nanovo do SP a platit si z maxima po dobu 6 mesiacov a potom sa hodit na marodku nakolko narok ist na matersku este nebudem mat (mozno otehotniem az v septembri, oktobri) . takze mi budu platit marodku...ja tento postup spravny? alebo je to velmi napadne, ze matku ktora je doma s dietatom vypise dr..alebo to zavisi od doktora?

dalsia moznost je si platit z minima od juna ked zistim ze som tehotna napr v juli-auguste odhlasit sa hned z minima prihlasit sa o den dva na maximum a platit si ho do konca MD alebo len do tych 270 dni a hodit sa na marodku..?

neplanovala som sa davat vypisat, kvoli malej, nechcem byt viazana na vychadzky a pod. skor by som volila bez marodky, takze si dat hned od juna minimum a cakat kym otehotniem co ked to bude uz v juli tak sa odhlasit a a prihlasit na maximum a maximum si platit az do konca kym pojdem na MD?

ja som to povodne chcela spravit tak ze od juna si platit maximum, az do konca roka potom od januara sa dat na minimum, ale kamoska mi povedala, ze si musim platit 26tt pred nastupom na MD z maxima.je to tak???..takze to by som asi zle dopadla..
p.s.: luskala som si tieto strany aj do zadu, ale mam manzela teraz chorero, malicka tiez, nestiham viacej a v piatok to uz chcem poriesit..dkaujem vam vsetkym..

pls pls pls ako to spravit...?
dakujem pekne dnik, ci uz skoro rano..
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Katy a R Pozri príspevok
... Keby si vedela, čo mne už na SP tvrdili...
Tebe skrátka trvali obidva PP, tak posudzovli z každého zvlášť. Keď je viac poistení postupne za sebou, tak RO sa počíta s posledného poistenia, ale do doby 270 dní sa spočítavajú doby všetkých poistení (samozrejme dva roky dozadu), môže to byť aj s prestávkami, aj DNP ....
Ktorý § o tom hovorí?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Farks Pozri príspevok
Ktorý § o tom hovorí?
- § 48 ods.1 hovorí o 270dnoch nem.poist. v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a
- § 58 ods. 1 hovorí o tom, že nárok na nem.dávku sa posudzuje samostatne z každého nem.poistenia
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katiq Pozri príspevok
Ahojte poradaci, uz som myslela, ze toto mam vyriesene, ale kamoska mi dala chrobaka do hlavy a trosku ma vyviedla z omylu.
Na matersku som sla maj 2006 poberala som do oktobra matersku, nasledne rodicovsky prispevok. v 31.7.07 som dostala od zamestnavatela vypoved , pretoze firma skoncila svoju cinnost. stale som na RD, az do juna 09 ked mala bude mat 3r. nakolko tento rok planujem otehotniet, dufam, ze pan bozko mi to nadeli, tak uvazujem o tom ako dostat maxim. materske..kamoska mi radi toto a len sa chcem uistit, ci je to ok, v piatok by som uz rada zasla na SP.
Platit si z minima cim skor aj od zajtra (planujem od juna) 3 mesiace,jun jul august, od septembra sa odhlasit a prihlasit nanovo do SP a platit si z maxima po dobu 6 mesiacov (stačí do 31.12.08 a od 1.1.09 dať "zmenu" na minimum, nie odhlášku!!!) a potom sa hodit na marodku v tvojom prípade nárok na nemocenské vznikne, ak budeš mať splnených 270dní z DNP. Dávka bude maximálna, ak uplynie od posled.prihl.na Dnp 26týždnov. nakolko narok ist na matersku este nebudem mat (mozno otehotniem az v septembri, oktobri) . takze mi budu platit marodku...ja tento postup spravny? alebo je to velmi napadne, ze matku ktora je doma s dietatom vypise dr..alebo to zavisi od doktora?

dalsia moznost je si platit z minima od juna ked zistim ze som tehotna najneskôr v tom 6-8tt.!!!napr v juli-auguste odhlasit sa hned z minima prihlasit sa o den dva na maximum a platit si ho do konca MD do nástupu na MD si asi myslela alebo len do tych 270 dni (ak 270dní dosiahneš skôr ako ako nástup na MD, tak sa dá čerpať nemocenskú z minima-predpokladám 26týž.neuplynie)a hodit sa na marodku..?

neplanovala som sa davat vypisat, kvoli malej, nechcem byt viazana na vychadzky a pod. skor by som volila bez marodky, takze si dat hned od juna minimum a cakat kym otehotniem co ked to bude uz v juli tak sa odhlasit a a prihlasit na maximum a maximum si platit az do konca kym pojdem na MD?

ja som to povodne chcela spravit tak ze od juna si platit maximum, az do konca roka potom od januara sa dat na minimum, ale kamoska mi povedala, ze si musim platit 26tt pred nastupom na MD z maxima.je to tak??? ak chceš maxim.nemoc.dávku, tak musí uplynúť "od posl.prihlásenia na DNP do uplatnovania si nároku 26týždnov" a "v rozhodujúcom období" (celých tých 26týždnov nemuší byť rozhod.obdobie, ak sa mení kal.rok) musíš platiť z maxima (splnenie 270dní je samozrejme tiež nevyhnutné)..takze to by som asi zle dopadla..
p.s.: luskala som si tieto strany aj do zadu, ale mam manzela teraz chorero, malicka tiez, nestiham viacej a v piatok to uz chcem poriesit..dkaujem vam vsetkym..

pls pls pls ako to spravit...?
dakujem pekne dnik, ci uz skoro rano..
Najprv som napísala tento príspevok (vid nižšie) a až potom som doplnala v tvojom texte, no to čo som napísala, už nebudem meniť, tak si to pozri.

najprv si treba uvedomiť, že pri uplatnovaní nároku na PN alebo materské z DNP treba splniť 270dní NP:
- pri materskom do dna pôrodu
- pri PN do dna vzniku PN.
Pri uplatnovaní nároku "na materskú" sa za dni NP považujú aj dni rodič.dovolenky(RD) počas trvania prac.pomeru (PP). Ak tvoj PP trval do 31.7.07, tak pre účely materskej si bola dovtedy nem.poistená. To však neplatí, ak si budeš uplatnovať z DNP nárok na nemocenské. Tam sa zaratáva do dní NP len obdobie MD. Obdobie RD už nie. Takže ak si budeš uplatnovať nárok na nemocenské, počítaj s tým, že pre tento nárok si doteraz bola nem.poistená len do okt.2006. S tým treba rátať.

Preto si najskôr rozmysli, či ti ide aj o PN-ku alebo len o materskú.

Ak len o materskú, stačí sa prihlásiť na DNP najneskôr v 6-8tt. z maxima, tak aby stihlo uplynúť do nástupu na MD 26týždnov. 270dní budeš mať splnených vdaka predchádzajúcemu nem.poisteniu (RD počas PP). No aj keby si tehotná nebola, prihlás sa najneskôr od 1.11.08!!! (tento dátum platí, ak tvoj PP skončil ozaj 31.7.07), kvôli 270dnom v posl.dvoch rokoch. V tomto prípade asi najlepšie do 31.12.08 z maxima a od 1.1.09 dať zmenu na minimum.

Ak ti ide o PN, treba sa čo najskôr poistiť. No aj tak ti vznikne nárok až po uplynutí 270dní DNP, lebo dni NP do 10/06 ti už nepomôžu.
Ak sa teraz poistíš z DNP aspon z minima, budeš mať hned nárok na očr z minima.
Rozhodnúť sa musíš sama.

Tiež treba sledovať pre istotu zmenu zákona o soc.poist, ktorá sa chystá od 1.1.09, lebo človek nikdy nevie.
0 0
piere25 piere25

piere25 je offline (nepripojený) piere25

Zdravim Vas vsetkych poradcov

Chcel by som Vas poprosit o radu, nas pripad je nasledovny, z manzelkou planujeme prve dieta, ALE predtym sme si chceli zacat platit DNP, problem je, ze nevieme kolko treba platit, ako dlho, kedy prerusit, kedy znovu prihlasit atd.
Vieme, ze sumy, ktore bude treba platit sa odvijaju aj od momentalneho platu, manzelka ma cistu mzdu cca. 11000Skk, ako dosiahneme, aby dostavala najvyssiu moznu matersku. Dalej sa chcem spytat, ako dlho sa vyplaca ta vyssia suma, co nasleduje potom? Sice nas nic nenahli, ale chceme mat v tom jasno, manzelka bude mat 28r a predsa len biologicke hodiny uz biju ten najvyssi cas, Dakujem vsetkym za reakcie, pekny den prajem

Peter
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

piere25 Pozri príspevok
Zdravim Vas vsetkych poradcov

Chcel by som Vas poprosit o radu, nas pripad je nasledovny, z manzelkou planujeme prve dieta, ALE predtym sme si chceli zacat platit DNP, problem je, ze nevieme kolko treba platit, ako dlho, kedy prerusit, kedy znovu prihlasit atd.
Vieme, ze sumy, ktore bude treba platit sa odvijaju aj od momentalneho platu, manzelka ma cistu mzdu cca. 11000Skk, ako dosiahneme, aby dostavala najvyssiu moznu matersku. Dalej sa chcem spytat, ako dlho sa vyplaca ta vyssia suma, co nasleduje potom? Sice nas nic nenahli, ale chceme mat v tom jasno, manzelka bude mat 28r a predsa len biologicke hodiny uz biju ten najvyssi cas, Dakujem vsetkym za reakcie, pekny den prajem

Peter
Takže, hlavne je dôležité, prihlásiť sa na DNP. Zatiaľ úplne stačí z minima. Z maxima treba začať platiť až 26 týždňov /čo je cca 6 mesiacov/ pred nástupom na MD. Takže vlastne keď zistí, že je tehotná, potom si urobí novú prihlášku s maximálnym VZ. Potom sa ozvi, aby sme Ti ešte presne mohli poradiť.
Prihlásenie z minima je dôležité preto, aby jej začalo bežať tých 270 dní DNP.

Je však celkom možné, že jej to nepomôže.
Chystá sa totiž novela zákona o SP, kde sa uvažuje aj nad takou zmenou, že sa DNP nebude dať platiť popri zamestnaní. Ale zatiaľ nikto nevie, či to tak naozaj bude. Dni DNP, keď ho začne teraz platiť z minima, by sa jej potom napr. mohli zísť, ak by mala možnosť uzatvoriť popri hlavnom, ešte nejaký vedľajší PP, a na materskú by potom požiadala z obidvoch PP.
Ale to budeme riešiť keď to bude aktuálne.
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

pozdravujem vsetkych, kto vie poradit.
Od 1. jula 2003 som povinne nemocensky poistena ako SZCO. Moj denny vymeriavaci zaklad na urcenie nemocenskej davky je cca 350 SK. Od 1. aprila 2008 do 9. juna 2008 som PN, 10. juna 2008 nastupujem uz na matersku.
Moja otazka znie je este mozne dobrovolnym nemocenskym poistenim nieco urobit pre zvysenie materskeho aj v takto kratkom case, alebo sa uz neda nic robit ? Za skoru odpoved vopred dakujem .
0 0
xEvelinx xEvelinx

xEvelinx je offline (nepripojený) xEvelinx

Dobry den,
cast odpovedi na moje otazky som nasla v tejto teme. Dufam, ze sa velmi nenahnevate, ked sa este nieco popytam, pripadne sa potrebujem utvrdit, ci som spravne pochopila system materskej.



1. za rok 2007 mam odpracovanych 116 dni, od novembra 2007 som nezamestnana az do dnes.
2. v blizskom obdobi, by sme chceli s manzelom otehotniet, tak uvazujem, ze si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie z najvyssieho VM.

Chcem sa spytat, dni odpracovane (dni, co som bola nemocensky poistena pocas prac.pomeru) sa mi spolu scitaju s dnami DNP?

Ci radsej si zacnem platit DNP hned, nech splnim podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia a nasledne budem DNP viac ako 26 tyzdnov.

Dakujem velmi pekne za radu )
0 0
piere25 piere25

piere25 je offline (nepripojený) piere25

jankasm Pozri príspevok
Takže, hlavne je dôležité, prihlásiť sa na DNP. Zatiaľ úplne stačí z minima. Z maxima treba začať platiť až 26 týždňov /čo je cca 6 mesiacov/ pred nástupom na MD. Takže vlastne keď zistí, že je tehotná, potom si urobí novú prihlášku s maximálnym VZ. Potom sa ozvi, aby sme Ti ešte presne mohli poradiť.
Prihlásenie z minima je dôležité preto, aby jej začalo bežať tých 270 dní DNP.

Je však celkom možné, že jej to nepomôže.
Chystá sa totiž novela zákona o SP, kde sa uvažuje aj nad takou zmenou, že sa DNP nebude dať platiť popri zamestnaní. Ale zatiaľ nikto nevie, či to tak naozaj bude. Dni DNP, keď ho začne teraz platiť z minima, by sa jej potom napr. mohli zísť, ak by mala možnosť uzatvoriť popri hlavnom, ešte nejaký vedľajší PP, a na materskú by potom požiadala z obidvoch PP.
Ale to budeme riešiť keď to bude aktuálne.
Dakujem za odpoved, este jedna vec, OK prihlasi sa na DNP, hovoris, ze staci z minima, to je v praxi dane kolko to je? Dalej, ked zisti, ze je tehotna treba ist do SP a "dat to na max." co to obnasa, niekde som cital, ze to treba odhlasit a o 1-2 dni znovu prihlasit, ale na max., co je natom pravdy? Popripade ako to je presne, aby nahodou nenastal problem a nebolo toto vsetko uplne zbytocne.
Pises, ze "Je vsak celkom mozne, ze jej to nepomoze", to myslis ako? Ak by otehotnela este tento rok, vsetko by predsa este prebehlo podla stareho zakona, alebo? Krasne dakujem za pomoc, Peter
0 0
ddenda ddenda

ddenda je offline (nepripojený) ddenda

Ahojte, potrebovala by som skonzultovať niekoľko informácií, tak sa obraciam na Vás skúsených. V Decembri 2007 som sa prihlásila na DNP z maximum - zamestnanie. V Januári 2008 som to zmenila na minimum. Dnes som v cca 7t. tehotenstva a chcela by som vedieť ako mam postupovať ďalej, či stačí pokračovať v platení z minina a čo sa vlastne bude diať keď koncom novembra nasúpim na materskú? Bude sa mi rátať materská z priemeru zo zamestnania za rok 2007 + maximum DNP zaplatené v Decembri 2007, čiže maximálna materská, alebo je potrebné ešte niečo urobiť? Ďakujem krásne.Dena
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Nech žije PORADA !
dnes došiel manželke list zo sociálky a priznali jej materskú z maxima t.j. 516 Sk/deň.
ďakujem poradcom a hlavne ajobsovi !
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

jankasm Pozri príspevok
270 dní má zo zamestnania splnených v posledných dvoch rokoch?
Ak áno, tak jediná možnosť na získanie maximálnej materskej je nové zamestnanie, ako už bolo radené vyššie.

DNP je rovnako reálne, 270 dní je splnených zo zamestnania, takže keby sa prihlásila na DNP, nárok na materskú by bol. Problém je však v tom, že prvých 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP len z minimálneho VZ 8100,- bez ohľadu na to, z akého VZ sa ona na DNP prihlási. Takže v tomto prípade by bola materská le cca. 4500,- a v prípade nového zamestnania cca. 15000,-.
ano, kamaratka ma 270 zo zamestnania splnene, DNP platila od 10.3, zaplatila za 3 dni, od 13.3 je na PN a dostala z DNP nejake peniazky. pani v SP jej vsak dala nadej, ze by bola moznost aj tej max. materskej. len nevieme ako. dohodnut sa so zamestnavatelom nehrozi...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

xEvelinx Pozri príspevok
Dobry den,
cast odpovedi na moje otazky som nasla v tejto teme. Dufam, ze sa velmi nenahnevate, ked sa este nieco popytam, pripadne sa potrebujem utvrdit, ci som spravne pochopila system materskej.



1. za rok 2007 mam odpracovanych 116 dni, od novembra 2007 som nezamestnana az do dnes.
2. v blizskom obdobi, by sme chceli s manzelom otehotniet, tak uvazujem, ze si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie z najvyssieho VM.

Chcem sa spytat, dni odpracovane (dni, co som bola nemocensky poistena pocas prac.pomeru) sa mi spolu scitaju s dnami DNP?

Ci radsej si zacnem platit DNP hned, nech splnim podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia a nasledne budem DNP viac ako 26 tyzdnov.

Dakujem velmi pekne za radu )
Podmienku 270 dní musíš mať splnenú do pôrodu - dozadu 2 roky. Nemusí to byť nepretržite a môže byť z viacerých poistení. (počíta sa ti PP)
Ak už v najbližšej budúcnosti príde ten okamih (alebo už aj prišiel), tak sa treba prihlásiť na DNP z max VZ ... aby poistenie do dňa nástupu na MD trvalo 26 týždňov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ddenda Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som skonzultovať niekoľko informácií, tak sa obraciam na Vás skúsených. V Decembri 2007 som sa prihlásila na DNP z maximum - zamestnanie. V Januári 2008 som to zmenila na minimum. Dnes som v cca 7t. tehotenstva a chcela by som vedieť ako mam postupovať ďalej, či stačí pokračovať v platení z minina a čo sa vlastne bude diať keď koncom novembra nasúpim na materskú? Bude sa mi rátať materská z priemeru zo zamestnania za rok 2007 + maximum DNP zaplatené v Decembri 2007, čiže maximálna materská, alebo je potrebné ešte niečo urobiť? Ďakujem krásne.Dena

Požiadaš o materské 2x - jedno tlačivo odovzdáš v zamestnaní, jedno sama v SP ako DPO - VZ bude z minulého roku - dávka bude vyplatená jedna (zo súčtu ) - malo by to byť maximum
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Brcko> takze ta poprosim o vysvetlenie, keby nadalej zostal v platnosti zakon o soc. poistovni. Mam platit nadalej DNP z minima? VZ v zamestnani mam 12000,- SK. Otehotniet planujem najskor v septembri 2007. Ked otehotniem, mam si upravit DNP podla navodu p. Mihala http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9?
Budem tak mat tu max. matersku? Zaroven si z materskej teraz uplatnujem OCR, ked som s malym doma. Chcela by som, aby sa mi v pripade rizikoveho tehotenstava vyplacala aj PN z DNP. Ako to vsetko zladit? DAKUJEEEEEEEEEEEM.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Katy a R Pozri príspevok
Požiadaš o materské 2x - jedno tlačivo odovzdáš v zamestnaní, jedno sama v SP ako DPO - VZ bude z minulého roku - dávka bude vyplatená jedna (zo súčtu ) - malo by to byť maximum
Od 1.7.2008 maxim. VZ bude 30.219 Sk, takže ona pôjde na materskú až v II.polroku tak z nového maxima nedostane materské, ale dostane z čiastky 28.142 Sk (zatiaľ terajší max.VZ)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Andyke Pozri príspevok
Od 1.7.2008 maxim. VZ bude 30.219 Sk, takže ona pôjde na materskú až v II.polroku tak z nového maxima nedostane materské, ale dostane z čiastky 28.142 Sk (zatiaľ terajší max.VZ)
Keďže má RO v roku 2007, samozrejme že maximálny VZ nemôže mať z II. polroku 2008
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať