Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Andrea H. Pozri príspevok
Ahojte,

asi položím v tejto téme dosť otrepanú otázku, ale nie som od "fachu" a mám už z toho dosť mišung. Takže moja situácia: som zamestnaná od 2006 u 1 zamestnávateľa, termín pôrodu mám 22.11.2008. Dá sa ešte pre zvýšenie materskej niečo robiť? Ďakujem za info.
Ukončiť PP s menším príjmom a založiť nový v sume zhodnej s najvyšším vymeriavacím základom platným od 1.7.2008 v čiastke 30219,- Sk.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

brčko Pozri príspevok
.
brcko, ale z čoho vlastne budú rátať materskú? z tohto nového dnp, kt.platím od marca s max.vz? prilepší mi to teda aj napriek tomu, že som teraz 4 mes.PN, potom pôjdem cca na 2 mes.do práce a v sept.na MD (TP 30.10)?
kolko to asi vyjde? teraz platím vz 800,-sk/mes.
a ked som slobodná, kto platí tých 37 týž.? zamest. len polroka a zbytok sociálka? a aj z dnp budem dostávať 37 týž.? dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
brcko, ale z čoho vlastne budú rátať materskú? z tohto nového dnp, kt.platím od marca s max.vz? prilepší mi to teda aj napriek tomu, že som teraz 4 mes.PN, potom pôjdem cca na 2 mes.do práce a v sept.na MD (TP 30.10)?
kolko to asi vyjde? teraz platím vz 800,-sk/mes.
a ked som slobodná, kto platí tých 37 týž.? zamest. len polroka a zbytok sociálka? a aj z dnp budem dostávať 37 týž.? dakujem
Aj z DNP aj zo zamestnania budeš dostávať 37 týždňov, za splnenia všetkých podmienok a preukázania, že si slobodná matka. Materskú platí od 1. dňa SP až do jej ukončenia, zamestnávateľ neplatí nič.

Materskú z DNP Ti budú počítať z VZ platného od posledného prihlásenia. Takže ak sa prihlásiš z maxima a stihneš z neho platiť do nástupu na MD tých potrebných 26 týždňov, tak potom bude materská počítaná z toho VZ, bez ohľadu na to, že si bola PN. Dni PN sa do tej doby normálne započítajú, počas týchto dní však DNP platiť nemusíš, no a výška materskej z VZ sa vždy prepočítava iba na dni mimo PN.
Predpokladám, že toto si myslela svojou otázkou.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

jankasm Pozri príspevok
Aj z DNP aj zo zamestnania budeš dostávať 37 týždňov, za splnenia všetkých podmienok a preukázania, že si slobodná matka. Materskú platí od 1. dňa SP až do jej ukončenia, zamestnávateľ neplatí nič.

Materskú z DNP Ti budú počítať z VZ platného od posledného prihlásenia. Takže ak sa prihlásiš z maxima a stihneš z neho platiť do nástupu na MD tých potrebných 26 týždňov, tak potom bude materská počítaná z toho VZ, bez ohľadu na to, že si bola PN. Dni PN sa do tej doby normálne započítajú, počas týchto dní však DNP platiť nemusíš, no a výška materskej z VZ sa vždy prepočítava iba na dni mimo PN.
Predpokladám, že toto si myslela svojou otázkou.
asi tak približne, janka. :-) dakujem. ja si nové dnp platím od marca t.r.s max.vz, takže mi isto tých 26 týž.vyjde. takže mám nádej na materskú cca 15.000,-?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...

http://www.porada.sk/740829-post1631.html

...

V tomto momente jediný súhlas.

OK, budem mať viac času na svoju rodinu.
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

poprosim o radu. Momentalne som na RD s prvym dietatom, ktore bude mat v auguste 3 roky. Sucasne som od konca januara na PN (rizikova tehotnost)z DNP.Vsetky podmienky na poberanie nasledujucej materskej aj zatial PN z DNP mam splnene. Moja smola vsak bola novela zakona od 01.01.2008 a tak poberam PN z min - dovod -26 tyzdnov od posledneho prihlasenia. (na konci roka som urobila zmenu, ktoru ste mi poradili- prihlasenie na max a od noveho roka zmena na min). Za par tyzdnov mi konci vsak lehota 26 tyzdnov a preto prosim o radu: potrebujem ukoncit jednu PN a zacat novu PN a budem poberat PN zhruba 2 mesiace z max (aby mi socialka vyratala novu vysku davok). Chcem sa opytat, moze mi tuto zmenu urobit moj gynekolog,od ktoreho mam terajsiu PN, alebo musim ist za inym lekarom??? Zaroven sa chcem opytat, ci mozem prejst z jednej PN na druhu hned nasledujuci den, alebo tam musi byt par dni prestavka??? Dakujem za cenne rady a vsetkym poradakom velmi dakujem za ich prispevky, ktorymi nezistne pomahaju nam neznalym zakonov.
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Dobry den Vam vsetkym,
asi pred 4 mesiacmi som studoval nasu poradu a zistil som, ze kedze si manzelka plati DNP z minima uz rok, tak tesne predtym ako pojde na matersku ju odhlasim a po dni opat prihlasim z max. vymeriavacim zakladom. Teraz som zistil, ze veci sa zmenili a tuto operaciu som mal spravit 26 tyzden pred nastupom na MD. V sucastnej dobe to nestihame, lebo termin porodu ma 10.9.2008
Narok na MD ma lebo splna podmienku 270 dni poistenia.
Sucana situacia je takato:
1.1.2005 do 31.8.2006 - zamestnana
1.9.2006 do teraz - DNP z minima (je SZCO bez povineho NP)
1.7.2008 do MD - bude povinne NP z minima (ako SZCO)
Nie je problem uzatvorit s nou pracovny pomer na akykolvek zaklad.


Co mozem urobit aby mala co najvacsiu matersku?

Dakujem za akukovek odpoved.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Brčko, ďakujem za odpoveď, niečo o zmenách som začula, že napr. sa nebudú môcť kombinovať rôzne druhy poistenia. V tom prípade si teraz úplne zbytočne platím DNP z maxima? Môžem potom žiadať o vrátenie? ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dr.kuko Pozri príspevok
Dobry den Vam vsetkym,
asi pred 4 mesiacmi som studoval nasu poradu a zistil som, ze kedze si manzelka plati DNP z minima uz rok, tak tesne predtym ako pojde na matersku ju odhlasim a po dni opat prihlasim z max. vymeriavacim zakladom. Teraz som zistil, ze veci sa zmenili a tuto operaciu som mal spravit 26 tyzden pred nastupom na MD. V sucastnej dobe to nestihame, lebo termin porodu ma 10.9.2008
Narok na MD ma lebo splna podmienku 270 dni poistenia.
Sucana situacia je takato:
1.1.2005 do 31.8.2006 - zamestnana
1.9.2006 do teraz - DNP z minima (je SZCO bez povineho NP)
1.7.2008 do MD - bude povinne NP z minima (ako SZCO)
Nie je problem uzatvorit s nou pracovny pomer na akykolvek zaklad.


Co mozem urobit aby mala co najvacsiu matersku?

Dakujem za akukovek odpoved.
čau kukurica!
Ak jej lekár napíše do žiadosti o materské predp.termín pôrodu 10.9.08, tak nástup na MD by mal byť najskôr 8týž.pred PTP t.j. ak dobre rátam, 16.7.08, najbežnejší nástup je 6týž.pred PTP = 30.7.08.

podla mna, ak by od 1.7.08 nemala povinné NP szčo, tak by bola situáciá jednoduchá, ale to asi vieš. Stačilo by ukončiť DNP a zamestnať sa na pár dní v júli (kvôli vyššiemu VZ od 1.7.08) z max.VZ.

Ak bude mať od 1.7.08 aj povinné NP Szčo, tak je situácia trochu iná, nie až taká jednoznačná. Ku dnu nástupu na MD by mala aktívne dve nem.poistenia. A z ktorého NP by SP uznala materskú, teda ku ktorému by prirátala dni ukončeného DNP??? Z ktorého si uplatníš nárok? Z povinného? Z toho, ktoré vznikne skôr? Alebo z toho, čo nadväzuje na ukončené DNP? Veru neviem! Snád sa niekto skúsenejší vyjadrí.

Možno ak by napr. 22.6.08 ukončila DNP a 23.6.08 sa zamestnala (stačila by jej HM 26300,-), prac.pomer vznikne skôr, aj nadväzuje na DNP, tak možno ??? ... No ak by to bol môj prípad, tak asi by som to neriskovala vzhladom na skúsenosti so SP.

Podla mna, ak chce mať istotu s maximálnou materskou, tak jedine "ešte pred nástupom na MD!" prerušiť živnosť a zamestnať sa od júla z maxima. V júli bude maximálny mesač.VZ 30219,- Sk. Takže jej vymer.základ na jeden kal.den v rozhodujúcom období (od začiatku PP do dna pred nástupom na MD, ktorý bude v júli) by mal byť 974,80Sk. V zamestnaní môže mať max. VZ aj keby ešte živnosť nebude mať pozastavenú, nakolko odvody zo zamestania majú prednosť pred povinným NP SZčo. Len ako SZčO jej vznikne v SP preplatok na poistení.
Ak by sa zamestnala napr. od 21.7. a nastupovala na MD 30.7.08, tak jej stačí mesačná HM 28900,- (30219:31x9 :7 x23), teda za 7pracovných bude jej HM 8796,- (28900:23 x 7) a 9kal.dni v RO bude jej VZ pre NP 8774,-Sk (974,8x9). Snád dobre rátam.
Tak vela šťastia a hlavne zdravého potomka
Naposledy upravil brčko : 02.06.08 at 06:56
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Brčko, ďakujem za odpoveď, niečo o zmenách som začula, že napr. sa nebudú môcť kombinovať rôzne druhy poistenia. návrh je, že popri povinnom NP (teda bud zamestnaní alebo povinnom NP SZčo) nebudeš môcť mať DNP. no je to len návrh, takže čo schvália , je vo hviezdach V tom prípade si teraz úplne zbytočne platím DNP z maxima? Môžem potom žiadať o vrátenie? nie ďakujem
Tinika, tie možnosti, čo si písala... každé ak: či splníš 270dní aj z NP szčo, nové zamestnanie, či bude tento PP trvať do nástupu na MD, ak nebude trvať k nástupu na MD, s akou HM, ako dlho bude trvať, či budeš z neho čerpať PN..., tolko možností, ktoré by u teba podstatne zmenilo situáciu = menilo VZ z DNP a príp. aj celkový VZ zo všetkých NP trvajúcich ku dnu nástupu na MD (aj keby sa zákon nemenil). Preto sa treba poradiť až budeš mať istejšiu situáciu.
Najistejšie by však bolo mať možnosť pred nástupom na MD sa zamestnať z maxim. VZ.
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
brčko Pozri príspevok
čau kukurica!
Ak jej lekár napíše do žiadosti o materské predp.termín pôrodu 10.9.08, tak nástup na MD by mal byť najskôr 8týž.pred PTP t.j. ak dobre rátam, 16.7.08, najbežnejší nástup je 6týž.pred PTP = 30.7.08.

podla mna, ak by od 1.7.08 nemala povinné NP szčo, tak by bola situáciá jednoduchá, ale to asi vieš. Stačilo by ukončiť DNP a zamestnať sa na pár dní v júli (kvôli vyššiemu VZ od 1.7.08) z max.VZ.

Ak bude mať od 1.7.08 aj povinné NP Szčo, tak je situácia trochu iná, nie až taká jednoznačná. Ku dnu nástupu na MD by mala aktívne dve nem.poistenia. A z ktorého NP by SP uznala materskú, teda ku ktorému by prirátala dni ukončeného DNP??? Z ktorého si uplatníš nárok? Z povinného? Z toho, ktoré vznikne skôr? Alebo z toho, čo nadväzuje na ukončené DNP? Veru neviem! Snád sa niekto skúsenejší vyjadrí.

Možno ak by napr. 22.6.08 ukončila DNP a 23.6.08 sa zamestnala (stačila by jej HM 26300,-), prac.pomer vznikne skôr, aj nadväzuje na DNP, tak možno ??? ... No ak by to bol môj prípad, tak asi by som to neriskovala vzhladom na skúsenosti so SP.

Podla mna, ak chce mať istotu s maximálnou materskou, tak jedine "ešte pred nástupom na MD!" prerušiť živnosť a zamestnať sa od júla z maxima. V júli bude maximálny mesač.VZ 30219,- Sk. Takže jej vymer.základ na jeden kal.den v rozhodujúcom období (od začiatku PP do dna pred nástupom na MD, ktorý bude v júli) by mal byť 974,80Sk. V zamestnaní môže mať max. VZ aj keby ešte živnosť nebude mať pozastavenú, nakolko odvody zo zamestania majú prednosť pred povinným NP SZčo. Len ako SZčO jej vznikne v SP preplatok na poistení.
Ak by sa zamestnala napr. od 21.7. a nastupovala na MD 30.7.08, tak jej stačí mesačná HM 28900,- (30219:31x9 :7 x23), teda za 7pracovných bude jej HM 8796,- (28900:23 x 7) a 9kal.dni v RO bude jej VZ pre NP 8774,-Sk (974,8x9). Snád dobre rátam.
Tak vela šťastia a hlavne zdravého potomka
Gabika dakujem moc za pomoc,
ok nie je problem prerusit ci zrusit zvinost nakolko bude aj tak na materskej a potom sme zalozili s.r.o., cize fakturovanie budeme riesit cez s.r.o.

Cize 25.6.2008 moja zienka zrusi zivnost. Zrusenie odnesie na SP. 25.6.2008 zrusi aj DNP a odnesie na SP. 1.7.2008 zamestnam moju zenu a dam jej plat 30300,- (aby to nevyzeralo, nahlasim na SP a 30.7.2008 oznamim, ze odchadza na MD.
Bude to ok?
Budem musiet potom ako zamestnavatel posielat do SP vykazy, ked bude jedina zamestnankyna?
Dakujem za odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dr.kuko Pozri príspevok
Gabika dakujem moc za pomoc,
ok nie je problem prerusit ci zrusit zvinost nakolko bude aj tak na materskej a potom sme zalozili s.r.o., cize fakturovanie budeme riesit cez s.r.o.

Cize 25.6.2008 moja zienka zrusi zivnost. Zrusenie odnesie na SP. 25.6.2008 zrusi aj DNP a odnesie na SP. 1.7.2008 zamestnam moju zenu a dam jej plat 30300,- (aby to nevyzeralo, nahlasim na SP a 30.7.2008 oznamim, ze odchadza na MD.
Bude to ok?
Budem musiet potom ako zamestnavatel posielat do SP vykazy, ked bude jedina zamestnankyna?
Dakujem za odpovede.
myslím, že môže byť. Ak chceš ozaj maximum a nastúpi na MD 30.7.(ak by to bolo skôr, takže menej prac.dní v rozhodujúcom období, tak by bolo dobré to znovu prerátať), daj jej HM 31000,- (30219 :31 x29kal.dní v RO :21odprac.dní a sviatkov x 23prac.dní a sviatkov v júli). V takomto prípade by mala mať materskú niečo cez 536 Sk na kalend.den.

Tie výkazy myslím, že treba posielať (no nie som mzdárka), na zdravotnú sa treba opýtať, niektoré ZP tvrdia, že netreba, niektoré áno (aj ked pre istotu ...?)
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

Ahoj, neviem, kam by som mala zaradiť moju otázku, tak skúsim tu.. Prvý krát som si uplatnila ošetrovné na SP a neviem, či SP postupovala pri výpočte dávok správne. NP mám zo zamestnania od roku 2002. Od 24.9.2007 do 30.9.2007 som čerpala neplatené voľno. DNP mám od 1/07, s tým, že 23.9.2007 som sa odlásila z minima a 24.9.2007 som sa prihlásila z maxim.VZ. Od 1.10.2007 do 13.4.2008 som bola na materskej dovolenke. 14.4.2008 som opäť nastúpila do zamestnania. 21.4.2008 do 28.4.2008 som mala nárok na ošetrovné, a tak som si od doktorky pýtala 2 potvrdenia, s tým, že jedno uplatním z NP zo zamestnania, jedno z NP DNP. Nakoniec som si ale v práci zobrala dovolenku, a myslela som, že dávky ošetrovného si uplatním len z DNP, kde som rátala, že by mi vyšli v maximálnej dávke na deň. Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP, kde mi vyrátali dávku vo výške 233,4286 a 55% z tejto sumy 128,385730, ktorú mi akože vyplatia...nerozumiem tomu. v pobočke SP odo mna požadovali aj potvrdenie príjmu zo zamestnania za rok 2007, tam mi vyšiel DVZ 588,3633. Vychádza mi to tak, že mi z DNP odrátali VZ zo zamestania, ale tam som si dávku neuplatnila. Mám sa odvolať, alebo si môžem ošetrovné dodatočne uplatniť aj zo zamestnania?? aj ked tam by bol asi problém v tom, že som mala príjem za dovolenku.Poradte prosím ....
0 0
Ajka22 Ajka22

Ajka22 je offline (nepripojený) Ajka22

Ahoj, len by som potrebovala potvrdiť, či správne rátam VZ, ktorý sa píše do potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, keď PP vznikol 19.5. a odchod na MD bol 24.5., čiže sa odpracovalo 5 dní. VZ na zmluve je 28 000,- Sk, je v tomto prípade VZ pre NP : 28 000:31 = 903,2 x 5 = 4 516,- Sk. Dúfam, že rátam správne, nakolko som v tomto samouk... ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MAGAMA, v žiadosti si vyznačila, že si uplatnuješ dávku len z DNP, teda že si ho neuplatnuješ z iného?
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

áno, vyznačila som že si neuplatnujem..aj ked som pani pri okienku zdôraznovala, že zo zamestnania si neuplatnujem aj tak odo mna pýtala to potvrdenie o vym.základe, ešte mi zdôraznila že to je len formalita.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ajka22 Pozri príspevok
Ahoj, len by som potrebovala potvrdiť, či správne rátam VZ, ktorý sa píše do potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, keď PP vznikol 19.5. a odchod na MD bol 24.5., čiže sa odpracovalo 5 dní. VZ na zmluve je 28 000,- Sk, je v tomto prípade VZ pre NP : 28 000:31 = 903,2 x 5 = 4 516,- Sk. Dúfam, že rátam správne, nakolko som v tomto samouk... ďakujem za odpoveď.
Ajka, podla mna
- jej HM za máj bude 28000:22 x 5 = 6364,- a
- jej HM na 1kal.den 1272,80 Sk (6364:5) prekračuje májové denné maximum pre NP 907,80 Sk (28142:31), takže jej VZ na NP za 5kal.dní by podla mna malo byť 28142:31 x 5 = 4539,- (predpokladám, že 4539,03 sa zaokrúhluje nadol)
0 0
Ajka22 Ajka22

Ajka22 je offline (nepripojený) Ajka22

ďakujem Brčko za odpoveď, dúfam, že je to tak, lebo už som to raz poslala zle do sociálky ,ale to som urobila chybu ja. Ste zlatí, že pomáhate :-)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MAGAMA Pozri príspevok
Ahoj, neviem, kam by som mala zaradiť moju otázku, tak skúsim tu.. Prvý krát som si uplatnila ošetrovné na SP a neviem, či SP postupovala pri výpočte dávok správne. NP mám zo zamestnania od roku 2002. Od 24.9.2007 do 30.9.2007 som čerpala neplatené voľno. DNP mám od 1/07, s tým, že 23.9.2007 som sa odlásila z minima a 24.9.2007 som sa prihlásila z maxim.VZ. Od 1.10.2007 do 13.4.2008 som bola na materskej dovolenke. 14.4.2008 som opäť nastúpila do zamestnania. 21.4.2008 do 28.4.2008 som mala nárok na ošetrovné, a tak som si od doktorky pýtala 2 potvrdenia, s tým, že jedno uplatním z NP zo zamestnania, jedno z NP DNP. Nakoniec som si ale v práci zobrala dovolenku, a myslela som, že dávky ošetrovného si uplatním len z DNP, kde som rátala, že by mi vyšli v maximálnej dávke na deň. Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP, kde mi vyrátali dávku vo výške 233,4286 a 55% z tejto sumy 128,385730, ktorú mi akože vyplatia...nerozumiem tomu. v pobočke SP odo mna požadovali aj potvrdenie príjmu zo zamestnania za rok 2007, tam mi vyšiel DVZ 588,3633. Vychádza mi to tak, že mi z DNP odrátali VZ zo zamestania, ale tam som si dávku neuplatnila. Mám sa odvolať, alebo si môžem ošetrovné dodatočne uplatniť aj zo zamestnania?? aj ked tam by bol asi problém v tom, že som mala príjem za dovolenku.Poradte prosím ....
už mám niečo pre teba napísané, len mi prosím ta vysvetli, ako si sa dopracovala k výsledku podla tučne vyznačenej vety, lebo mne to nevychádza. DVZ z DNP 233,4286 po odrátaní DVZ zo zamestnania 588,3633 (či si poiužila DVZ zo zamestnania v septembri 2007) ???
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

Brčko zle som sa vyjadrila.NEVIEM ako na SP vyratali DVZ 233,4286..Vlastne tvoja odpoved mi napovedala,ze brali ako DVZ prijem september 2007 (16207: 23dni =704,65).sumu suctu VZ za januar az september 2007 mam 157093:267dni = 588,3633..pocitam to spravne? Ale prečo brali do úvahy príjem za 09/07, a nie celý rok 2007? A vôbec prečo nerátali iba VZ z DNP, kde by bol maximalny 938 SK??
Naposledy upravil MAGAMA : 03.06.08 at 04:59 Dôvod: úprava
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať