Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Marcelkassv Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa uistit, ci som DNP pochopila spravne. Platim si ho stale z min. od 15.8.2008 (tj, cca. 290 dni) a chystam sa na operaciu a PN. Ked budem u lekara, mam si ziadat nemocensku aj pre zamestnavatela, aj pre DNP, a odniest to na SP co najskor??
Keďže si platíš DNP už 290 dní, tak predpokladám, že aj zo zamestnania máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, a preto, keď nastúpiš na PN, tak si žiadaj od lekára 2x vypísať PN. 1x odovzdáš zamestnávateľovi, ktorý Ti vyplatí prvých 10 dní PN a potom vystaví potvrdenie o príjme a spolu s tvojou PN to doručí do SP, ktorá Ti bude vyplácať nemocenské.
1x si odovzdáš žiadosť o nemocenské na SP sama, ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Ak máš splnené podmienky, tak nemocenské budeš poberať z oboch poistení.
Na SP by sa mala PN doručiť do 3 dní /aspoň tak to platí pre zamestnávateľov/, ale myslím, že sa nič nestane ak doručíš neskôr. Ak náhodou nestihneš uzávierku jedného mesiaca, tak dostaneš nemocenské vyplatené v nasledujúcom mesiaci.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

renatka77 Pozri príspevok
Dobrý deň,
som tehotná v 6tt, je možne že budem zanedlho na rizikovom tehotenstve, chcem sa opýtať ako môžem ziskať čo najvyššiu PN a potom aj matersku.
Som zamestnaná od apríla 2007, predtým som bola na rodičovskej dovolenke 3 roky. Počas rodičovskej som bola SZCO, ale odvody som nemusela platiť, takže som neplatila. Termín pôrodu mám január 2009.
Ďakujem vovpred za Vašu odpoveď.
Si zamestnaná od apríla 2007, to znamená, že podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú, a teda nárok na materské máš. Rovnako máš aj nárok na PN.
Ak nič nepodnikneš, tak budeš mať PN a rovnako následne aj materskú, na ktorú nastúpiš ešte v roku 2008, vyplácanú z tvojho VZ na nemocenské poistenie /čiže z tvojej hrubej mzdy/ za rok 2007.
Ak bol tvoj príjem v roku 2007 nízky, tak máš už len jedinú možnosť na zvýšenie materskej, a to ukončením súčasného PP a následným uzatvorením nového PP, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom. Stačí tak urobiť pár dní pred nástupom na MD, prípadne pár dní pred nástupom na PN.
Do 30.6.2008 je maximálny VZ 28142,- takže dovtedy stačí plat v takej výške, po 1.7.2008 je to už 30219,-. Treba to potom v konkrétnom mesiaci prepočítať, koľko dní bude trvať nový PP, aby naozaj vyšla dávka maximálna /napr. počas víkendu plat nedostaneš, ale SP rozpočítava VZ za všetky dni, čiže aj za víkendové/. Keď sa rozhodneš, a budeš presne vedieť ako to ideš uskutočniť, s výpočtom radi pomôžeme.
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

brčko Pozri príspevok
suhlasím s Jankou, jednoznačne sa treba odvolať, no musíš mať to rozhodnutie. Zaujímavé však budú § v rozhodnutí, podla ktorých rátali dávku z DNP.
Citované sú § 42 ods 1, § 41, § 55, § 54 ods. 2, § 54 ods. 6. A vo výrokovej časti rozhodnutia je múdra veta, že "Na základe údajov obsiahnutých v informačnom systéme Sociálnej poisťovne a vyššie citovaných ustanovení zistený DVZ na určenie výšky nemocenskej dávky po zaokrúhlení je 233,4286, 55% z tejto sumy je 128,3857 Sk." NIKDE nie je spomenuté, že z akého nemocenského poistenia je táto dávka rátaná, a ani spomenuté rozhodujúce obdobie z ktorého vychádzali. Idem písať to odvolanie :-)

Ešte by ma zaujímalo, načo sa im dávajú potvrdenia a to opakovane, ked majú taký skvelý informačný systém :/

Brčko, Janka veľmi pekne ďakujem za váš čas a rady ktoré mi veľmi pomohli :-) Teda dúfam, že ked sa na to pozrú ešte raz, tak mi zvyšných 3 tis doplatia
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

MAGAMA Pozri príspevok
Citované sú § 42 ods 1, § 41, § 55, § 54 ods. 2, § 54 ods. 6. A vo výrokovej časti rozhodnutia je múdra veta, že "Na základe údajov obsiahnutých v informačnom systéme Sociálnej poisťovne a vyššie citovaných ustanovení zistený DVZ na určenie výšky nemocenskej dávky po zaokrúhlení je 233,4286, 55% z tejto sumy je 128,3857 Sk." NIKDE nie je spomenuté, že z akého nemocenského poistenia je táto dávka rátaná, a ani spomenuté rozhodujúce obdobie z ktorého vychádzali. Idem písať to odvolanie :-)

Ešte by ma zaujímalo, načo sa im dávajú potvrdenia a to opakovane, ked majú taký skvelý informačný systém :/

Brčko, Janka veľmi pekne ďakujem za váš čas a rady ktoré mi veľmi pomohli :-) Teda dúfam, že ked sa na to pozrú ešte raz, tak mi zvyšných 3 tis doplatia
Tie ich citované § síce presne hovoria, ako sa má vypočítať DVZ, ako určiť RO ... Ale podľa toho a tvojho NV v práci, by teda mali brať do úvahy z DNP maximálny VZ, z ktorého si predsa platila DNP v rozhodujúcom období.
Myslím si, že odvolanie určite dopadne v tvoj prospech. Už len z pohľadu na to, že materskú Ti priznali maximálnu, a teraz predsa posudzujú úplne rovnaké rozhodujúce obdobia.
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Dobrý deň. Chcem sa uistiť v jednej veci. Ako sa počíta výška materskej? Od nástupu na materskú alebo od pôrodu. Som zamestnaná a dobrovoľne nemocensky poistená. DNP som začala platiť v decembri 2007 z maxima a od februára 2008 už paltím iba z minima. Som v 7.týždni tehotenstva a termín pôrodu vychádza na január 2009. Na materskú ale nastúpim v decembri tohto roku. Môj hrubý plat je zhruba 16-17 000. Na sociálke mi povedali, že materská sa mi bude počítať od nástupu na materskú, takže rozhodujúce obdobie pre výpočet by bol ten december 2007. Ale z iného zdroja viem, že v inom meste na sociálke povedali, že materská sa počíta od dátumu pôrodu, to by potom bolo rozhodujúce obdobie rok 2008. Tak ako to vlastne je?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Natie Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa uistiť v jednej veci. Ako sa počíta výška materskej? Od nástupu na materskú alebo od pôrodu. Som zamestnaná a dobrovoľne nemocensky poistená. DNP som začala platiť v decembri 2007 z maxima a od februára 2008 už paltím iba z minima. Som v 7.týždni tehotenstva a termín pôrodu vychádza na január 2009. Na materskú ale nastúpim v decembri tohto roku. Môj hrubý plat je zhruba 16-17 000. Na sociálke mi povedali, že materská sa mi bude počítať od nástupu na materskú, takže rozhodujúce obdobie pre výpočet by bol ten december 2007. Ale z iného zdroja viem, že v inom meste na sociálke povedali, že materská sa počíta od dátumu pôrodu, to by potom bolo rozhodujúce obdobie rok 2008. Tak ako to vlastne je?
No na MD nastupuješ 6-8 týždňov pred pôrodom, a k tomuto dňu si aj žiadaš o materské /ak máš splnenú z obidvoch poisení podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch/.
Takže o materské by si požiadala v 12/2008 a preto by rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bol rok 2007.
Ale aj keď si vtedy mala z DNP maximálny VZ, tak teraz ti veľmi nepomôže. Pretože ak spĺňaš nárok na materské aj zo zamestnania, tak zo zamestnania vlastne budeš mať materskú počítanú z VZ cca. 16000,- no a z DNP potom už len z rozdielu do maxima, čiže z cca. 12000,-. Pretože po novele zákona od 1.1.2008 je možné získať už len 1x maximálu materskú, momentálne je to mesačne cca. 15000,- - 15500,-.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
No na MD nastupuješ 6-8 týždňov pred pôrodom, a k tomuto dňu si aj žiadaš o materské /ak máš splnenú z obidvoch poisení podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch/.
Takže o materské by si požiadala v 12/2008 a preto by rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bol rok 2007.
Ale aj keď si vtedy mala z DNP maximálny VZ, tak teraz ti veľmi nepomôže. Pretože ak spĺňaš nárok na materské aj zo zamestnania, tak zo zamestnania vlastne budeš mať materskú počítanú z VZ cca. 16000,- no a z DNP potom už len z rozdielu do maxima, čiže z cca. 12000,-. Pretože po novele zákona od 1.1.2008 je možné získať už len 1x maximálu materskú, momentálne je to mesačne cca. 15000,- - 15500,-.
Janka, ale vzhladom na to, že v decembri 2008 bude už aktuálne mesačné maximum vyššie = 30219,- a max DVZ za 12/08 cca 974,8 Sk na den, tak jej to maximum z 12/07 z DNP pomôže dosiahnuť najvyššiu moznú materskú v súčte dvoch NP-ní v 12/08, t.j. cca 536Sk na kal.den t.j. 16-16,6tis. pri 30-31dnovom mesiaci.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Natie Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa uistiť v jednej veci. Ako sa počíta výška materskej? výška materskej pri nástupe na MD (teda pri uplatnovaní si nároku na nem.dávku) v r.2008 sa počíta z rozhodujúceho obdobia, v tvojom prípade pri DNP z r.2007, teda presne od začiatku poistenia do 31.12.07 - vid § 54 ods.2a) zák.o sociálnom poistení.
Od nástupu na materskú alebo od pôrodu. Som zamestnaná a dobrovoľne nemocensky poistená. DNP som začala platiť v decembri 2007 z maxima a od februára 2008 už paltím iba z minima. Som v 7.týždni tehotenstva a termín pôrodu vychádza na január 2009. Na materskú ale nastúpim v decembri tohto roku. Môj hrubý plat je zhruba 16-17 000. Na sociálke mi povedali, že materská sa mi bude počítať od nástupu na materskú, takže rozhodujúce obdobie pre výpočet by bol ten december 2007. súhlasím Ale z iného zdroja viem, že v inom meste na sociálke povedali, že materská sa počíta od dátumu pôrodu, "splnenie aspon 270dní nemocenského poistenia" sa počíta dva roky spätne "od pôrodu" - vid § 48 ods.1, to bola asi zlá interpretácia to by potom bolo rozhodujúce obdobie rok 2008. Tak ako to vlastne je?
No ešte doplním k môjmu predchádzajúcemu príspevku, že predpokladám, že počas DNP z maxima ku koncu roka 2007 si mala neplatené volno v zamestaní.
Naposledy upravil brčko : 05.06.08 at 10:21
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

dakujem jankesm za odpoved a este by som sa chcela opytat: kedze idem z jednej rodicovskej na novu matersku a uz som 3 roky doma, od koho si mam uplatnovat novu matersku?? Mam na nu narok aj z DNP - uz splnam vsetky podmienky na plnu vysku- budem si o nu ziadat v 8/2008, alebo si ju mam uplatnit u zamestnavatela s tym, ze mi z DNP doplatia do maximalnej sumy?? Dufam, ze som to napisala zrozumitelne, ale toto mi nie je jasne. Dakujem!!!!!
0 0
renatka77 renatka77

renatka77 je offline (nepripojený) renatka77

Ďakujem za odpoveď,
čistý príjem mám 16 000,- takže aj keď som nebola celý rok zamestnaná bude sa PN a materská vypočitávať z tejto mzdy?
Takže nepomôže mi k zvýšeniu materskej a PN keď sa prihlásim teraz na DNP? Aj keď rodiť budem až v budúcom roku?
Keby som teda uzavrela nový PP musel by mi dať zamestnávateľ príjem 30 000,- v čistom? Musím pomer rozviazať, nestačí keby mi len zvýšil plat?

Pýtam sa lebo v tom nemám jasno, ďakujem za trpezlivosť
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kliknite myškou na tento odkaz:

http://www.porada.sk/740829-post1631.html

Dva súhlasy. Málo. Naozaj nikto ďalší nemá záujem?
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

P.Mihal aj my chcemeeee , len kebyze to bolo blizsie na vychod..
0 0
Marcelkassv Marcelkassv

Marcelkassv je offline (nepripojený) Marcelkassv

jankasm Pozri príspevok
Keďže si platíš DNP už 290 dní, tak predpokladám, že aj zo zamestnania máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, a preto, keď nastúpiš na PN, tak si žiadaj od lekára 2x vypísať PN. 1x odovzdáš zamestnávateľovi, ktorý Ti vyplatí prvých 10 dní PN a potom vystaví potvrdenie o príjme a spolu s tvojou PN to doručí do SP, ktorá Ti bude vyplácať nemocenské.
1x si odovzdáš žiadosť o nemocenské na SP sama, ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Ak máš splnené podmienky, tak nemocenské budeš poberať z oboch poistení.
Na SP by sa mala PN doručiť do 3 dní /aspoň tak to platí pre zamestnávateľov/, ale myslím, že sa nič nestane ak doručíš neskôr. Ak náhodou nestihneš uzávierku jedného mesiaca, tak dostaneš nemocenské vyplatené v nasledujúcom mesiaci.
Ahoj Jankasm...
takze ked som si platila cca. 290 dni, mozem sa odhlasit z DNP od juna 2oo8, a aj ked pojdem na PN, budem mat narok na nemocenske z DNP?? Jedna sa v takom pripade o tu ochrannu lehotu 40 dni, alebo ide o to, ze som za posledne dva roky platila aj ako zamestnana aj ako DNP??

Mozem sa teda odhlasit? Lebo tehotenstvo sa moje odklada, takze by som sa prihlasila niekedy neskor, aby som zasa nestratila tie dva roky platenia. Dakujem za objasnenie.
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Jozef Mihál Pozri príspevok
Keď tak čítam tieto príspevky stále sa opakujúce dookola, "skrsla" mi v hlave myšlienka: namiesto písania tých istých odpovedí stále dookola usporiadať malý bezplatný seminár pre info chtivé budúce mamičky.

Ak sa k tomuto príspevku zozbiera dostatok súhlasov, tak o dva týždne tento seminárik môže byť. Miesto konania Bratislava.

Súhlasím, a keby tak ta Blava nebola tak daleko!

Ale ak to bude cez víkend alebo v piatok tak som ZA!
0 0
lumasm lumasm

lumasm je offline (nepripojený) lumasm

Koncom roka 2007 sme sa dozvedeli, že manželka čaká dvojičky. (Narodili sa 09.05.2008). Keď som pozeral ako je to s podporou štátu pre dvojičky, tak som bol dosť sklamaný, že štát to nijako extra nerieši pokiaľ ide o dvojičky.
Poradili nám aby sa manželka dobrovoľne nemocensky pripoistila a tak to urobila v decembri 2007 z max. vymeriavacím základom. V januári ho znížila a platila z minima. Čiže januárová splátka bola ešte z maxima, za február už z minima 357Sk. Nemá však tých 270 dní. A tak ďalej nám poradili, že aby sme aspoň dostali späť to čo sme zaplatili, tak mame ďalej platiť z minima a po narodení bábetiek od 01.06.2008 aby manželka išla na "maródku", ktorá bude potom vyplácaná v max. výške.
Práve to chcela zrealizovať, keď som však išiel odniesť papiere
- Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa
- Potvrdenie ošetrujúceho lekára (28dní)
dali mi vyplniť aj formulár „Potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku“. Na sociálnej poisťovni to potvrdili, že ju „pobočka eviduje ako nemocensky poistenú osobu“ a povedali, že ma nárok na minimálnu materskú a musí o ňu požiadať. Pritom je na rodicovskej dovolenke uz 2rok s dcerou.

Teraz neviem, čo s tým. Tým pádom nieje možné aby sa vypisala na "maródku" a dostavala maximum aspoň nejaké tie 3 mesiace.

Dakujem za rady!!!
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

jankasm Pozri príspevok
No na MD nastupuješ 6-8 týždňov pred pôrodom, a k tomuto dňu si aj žiadaš o materské /ak máš splnenú z obidvoch poisení podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch/.
Takže o materské by si požiadala v 12/2008 a preto by rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bol rok 2007.
Ale aj keď si vtedy mala z DNP maximálny VZ, tak teraz ti veľmi nepomôže. Pretože ak spĺňaš nárok na materské aj zo zamestnania, tak zo zamestnania vlastne budeš mať materskú počítanú z VZ cca. 16000,- no a z DNP potom už len z rozdielu do maxima, čiže z cca. 12000,-. Pretože po novele zákona od 1.1.2008 je možné získať už len 1x maximálu materskú, momentálne je to mesačne cca. 15000,- - 15500,-.
Áno, to viem. Ďakujem veľmi pekne. Teraz od 1.júla sa zvyšuje maximum na nejakých 30 000, však? Tak to by mi potom z DNP mali počítať z cca 14 000. Lepšie ako z 8100. Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Marcelkassv Pozri príspevok
Ahoj Jankasm...
takze ked som si platila cca. 290 dni, mozem sa odhlasit z DNP od juna 2oo8, a aj ked pojdem na PN, budem mat narok na nemocenske z DNP?? ak ti bude zamestnanie dalej trvať a ukončíš DNP, tak ti nezačína plynúť ochranná lehota. TAm je podmienkou, že nemáš iné trvajúce nem.poistenie. Ak by si sa však potom znovu prihlásila na DNP a až po prihlásení - na druhý den by ta lekár vypísal na PN, tak by si nárok na nemocenské z DNP mala z minimálnej mzdy. Samozrejme by si musela splniť podmienku 270dní DNP v posled.dvoch rokoch pred začiatkom PN. Jedna sa v takom pripade o tu ochrannu lehotu 40 dni, alebo ide o to, ze som za posledne dva roky platila aj ako zamestnana aj ako DNP??

Mozem sa teda odhlasit? Lebo tehotenstvo sa moje odklada, takze by som sa prihlasila niekedy neskor, aby som zasa nestratila tie dva roky platenia. Dakujem za objasnenie.
.neviem akú máš mzdu, no treba rátať s tým, že ak chceš vyššiu materskú z DNP ako z minima, tak sa potom treba znovu prihlásiť najneskôr v tom 8tt (no radšej aj skôr), aby ti stihlo uplynuť 26týždnov do nástupu na MD.
A tiež treba sledovať od 1.1.09 zmeny v zákone, či sa niečo nezmení.
0 0
Marcelkassv Marcelkassv

Marcelkassv je offline (nepripojený) Marcelkassv

brcko, dakujem.
Zmeny si pozriem...a este kym budem po PN, tak si budem platit, a ked uz budem ok, tak potom sa odhlasim. A znova prihlasim. Dakujem.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Dňom 2.6.2008 som ukončila pracovný pomer u zamestnávateľa dohodou, zároveň sa mi týmto dňom skončila rodičovská dovolenka.
V septembri plánujeme ďalšie dieťa (predpokladám nástup na MD: jún - august 2009), a rada by som prosila o potvrdenie, či si mám začať teraz platiť DNP z min. vymeriavacieho základu a následne, keď zistím, že som tehotná, začnem platiť DNP z max. vymeriavacieho základu?
Po splnení podmienky 270 dní a 26 týždňov mám nárok na materskú z max. vymeriav. základu? V súčastnosti neplánujem byť zamestnaná a zdravotné a nemocenské poistenie si budem platiť dobrovoľne.
Ďakujem.
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Na strane 170, je info na bezplatný seminár ohľadom materskej!!! Tak sa skúsme prihlásiť, aby sa to uskutočnilo!!! Ďakujem .....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať