Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V nedeľu hlasovanie uzavriem. Zatiaľ je len 5 záujemcov, málo.

http://www.porada.sk/740829-post1631.html
0 0
ivušik ivušik

ivušik je offline (nepripojený) ivušik

Prosím o radu. Od februára 2007 si platím DNP z min.VZ, v decembri som ho zrušila a nanovo som sa prihlásila z najvyššieho VZ, po pár dňoch som si zmenila VZ opäť na min.od 1.1.2008. Som tehotná, termín pôrodu mám 16.11. V akej výške budem dostávať materskú? Ďakujem za ochotu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ivušik Pozri príspevok
Prosím o radu. Od februára 2007 si platím DNP z min.VZ, v decembri som ho zrušila a nanovo som sa prihlásila z najvyššieho VZ, po pár dňoch som si zmenila VZ opäť na min.od 1.1.2008. Som tehotná, termín pôrodu mám 16.11. V akej výške budem dostávať materskú? Ďakujem za ochotu.
Materské bude 499,30 Sk na 1 kalendárny deň.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Jozef Mihál Pozri príspevok
V nedeľu hlasovanie uzavriem. Zatiaľ je len 5 záujemcov, málo.
Ja som ešte včera prihlásila.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Vranová Pozri príspevok
Na strane 170, je info na bezplatný seminár ohľadom materskej!!! Tak sa skúsme prihlásiť, aby sa to uskutočnilo!!! Ďakujem .....
Už som prihlásená od včera, než som tento príspevok odoslala. Chcela som skôr si overiť určité skutočnosti. Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
paťa26 Pozri príspevok
Dňom 2.6.2008 som ukončila pracovný pomer u zamestnávateľa dohodou, zároveň sa mi týmto dňom skončila rodičovská dovolenka.
V septembri plánujeme ďalšie dieťa (predpokladám nástup na MD: jún - august 2009), a rada by som prosila o potvrdenie, či si mám začať teraz platiť DNP z min. vymeriavacieho základu a následne, keď zistím, že som tehotná, začnem platiť DNP z max. vymeriavacieho základu?
Po splnení podmienky 270 dní a 26 týždňov mám nárok na materskú z max. vymeriav. základu? V súčastnosti neplánujem byť zamestnaná a zdravotné a nemocenské poistenie si budem platiť dobrovoľne.
Ďakujem.
Paťa, odporúčam nasledovný postup:
1. od 1.7.2008 sa prihlásiť na DNP z minima 8.100 Sk - poistné 357 SK,
2. po potvrdení tehotenstva (ale najneskôr z 8. týždni) sa odhlásiť z minima, a prihlásiť sa z maxima 30.219 Sk (bude platiť od 1.7.2008)-poistné 1330 Sk mesačne,
3. od 1.1.2009 si zmeniť VZ opäť na minimum-bude okolo 8.800 Sk.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

ajobs Pozri príspevok
Paťa, odporúčam nasledovný postup:
1. od 1.7.2008 sa prihlásiť na DNP z minima 8.100 Sk - poistné 357 SK,
2. po potvrdení tehotenstva (ale najneskôr z 8. týždni) sa odhlásiť z minima, a prihlásiť sa z maxima 30.219 Sk (bude platiť od 1.7.2008)-poistné 1330 Sk mesačne,
3. od 1.1.2009 si zmeniť VZ opäť na minimum-bude okolo 8.800 Sk.
Ďakujem.
Správne predpokladám, že ten bod 3. ste mysleli, ale až keď splním podmienku platenia max. VZ po dobu 26 týždňov, však?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
paťa26 Pozri príspevok
Ďakujem.
Správne predpokladám, že ten bod 3. ste mysleli, ale až keď splním podmienku platenia max. VZ po dobu 26 týždňov, však?

Nie, ten bod 3. som myslel tak, že na prelome rokov sa zmení VZ, pretože materské sa bude počítať od posledného prihlásenia z maxima (napr. od 1.11.2008) do konca roka 2008, teda usporíš na poistnom v roku 2009. Samozrejme od posledného prihlásenia až do nástupu na MD, príp. do TP musí uplynúť 26 týždňov.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

ajobs Pozri príspevok
Nie, ten bod 3. som myslel tak, že na prelome rokov sa zmení VZ, pretože materské sa bude počítať od posledného prihlásenia z maxima (napr. od 1.11.2008) do konca roka 2008, teda usporíš na poistnom v roku 2009. Samozrejme od posledného prihlásenia až do nástupu na MD, príp. do TP musí uplynúť 26 týždňov.
Uff, tak toto ma nenapadlo.
Tým, že napr. len 3 mesiace (10-12/2008) zaplatím max. VZ, mám nárok v roku 2009 na najvyššiu materskú?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
Paťa, odporúčam nasledovný postup:
1. od 1.7.2008 sa prihlásiť na DNP z minima 8.100 Sk - poistné 357 SK,
2. po potvrdení tehotenstva (ale najneskôr z 8. týždni) sa odhlásiť z minima, a prihlásiť sa z maxima 30.219 Sk (bude platiť od 1.7.2008)-poistné 1330 Sk mesačne,
3. od 1.1.2009 si zmeniť VZ opäť na minimum-bude okolo 8.800 Sk.
ajobs, ešte rozmýšlam nad tým, či je potrebný ten bod 1, vzhladom na to, že do 2.6.08 bola počas čerpania rodičovskej dovolenky a trvania prac.pomeru "pre účely nároku na materské" nemocensky poistená (nie však pre účely nároku na nemocenské!) - podla § 49a zák.o soc.poistení. Tieto dni sa rátajú do potrebných 270dní nem.poist.
(snád pre istotu? ak by sa niečo v tom od 1.1.09 zmenilo)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

paťa26 Pozri príspevok
Uff, tak toto ma nenapadlo.
Tým, že napr. len 3 mesiace (10-12/2008) zaplatím max. VZ, mám nárok v roku 2009 na najvyššiu materskú?
stačí aj jeden den , ak sa nanovo poistíš 31.12.08 a nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov.
0 0
ivušik ivušik

ivušik je offline (nepripojený) ivušik

Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tentoraz trošku bombastickejšia upútavka.

Získajte aj vy 90000 Sk (3000 Eur) na materskej !!! Kliknite tu:

http://www.porada.sk/740829-post1631.html
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

A aký ste si dali min. počet mamičiek na seminár? Ja by som sa s Vami veľmi rada osobne stretla a myslím, že aj tých menej mamičiek.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

brčko Pozri príspevok
stačí aj jeden den , ak sa nanovo poistíš 31.12.08 a nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov.
Aj tak stále rozmýšľam a nejde mi to do hlavy , že netreba platiť tých 26 týždňov? To platí len, ak je to na prelome rokov? Ak je to tak, tak som max. spokojná.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

paťa26 Pozri príspevok
Aj tak stále rozmýšľam a nejde mi to do hlavy , že netreba platiť tých 26 týždňov? To platí len, ak je to na prelome rokov? Ak je to tak, tak som max. spokojná.
... pre upresnenie, platiť treba ... ale nemusí to byť z maxima celých 26 týždňov, ak využiješ prelom rokov
... viď §54 (RO)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Tentoraz trošku bombastickejšia upútavka.

Získajte aj vy 90000 Sk (3000 Eur) na materskej !!! Kliknite tu:

http://www.porada.sk/740829-post1631.html
... budúce mamičky .... neprehliadnite, určite sa vám oplatí vypočuť si...
(.. aby ten demografický vývoj nesmeroval do "čiernych čísiel" )
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

paťa26 Pozri príspevok
Aj tak stále rozmýšľam a nejde mi to do hlavy , že netreba platiť tých 26 týždňov? To platí len, ak je to na prelome rokov? Ak je to tak, tak som max. spokojná.
áno, to platí, len na prelome rokov. Ak nastúpiš na MD v r.2009 po uplynutí 26týždnov od posl.prihlás.na DNP (samozrejme po splnení podm.270dní ... do dna pôrodu), tak tvojím rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej bude obdobie od začiatku posledného prihlásenia na DNP (v r.2008) do 31.12.08.

... ak novela od 1.1.09 neprinesie žiadnu nepriaznivú zmenu
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
paťa26 Pozri príspevok
A aký ste si dali min. počet mamičiek na seminár? Ja by som sa s Vami veľmi rada osobne stretla a myslím, že aj tých menej mamičiek.
Desať. Je jasné, že do zajtra večera sa ďalších 5 neprihlási. Takže zo seminára nebude nič. Uvažujem ale, že urobím ešte jeden pokus - niekedy začiatkom novembra, keď budú jasné zmeny k 1.1.2009 a vtedy je i TOP sezóna, pokiaľ ide o to, ako sa ešte koncom roka "nachystať".

Uvidíme. Snaha bola.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, ja by som mala tiež záujem, ale som z Prešova a do Bratislavy, ... no to je trocha ďaleko. Nebude tento seminár aj bližšie, napr. Prešov, Košice? Alebo videoškolenie?

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať