Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
renatka77 renatka77

renatka77 je offline (nepripojený) renatka77

Dobrý deň

vraciam sa späť k mojim otázkam. Radili ste mi rozviazať PP a uzavrieť nový. Prosím o radu, v terajšom príjme mam 16 000,- čisté , bude stačiť keď pred nástupom na PN uzavriem ešte jeden PP na 14 000,-? Budem mať vtedy nárok na vyššiu PN a potom aj matersku?

ĎAkujem pekne za Vaše rady.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tinika Pozri príspevok
...som z Prešova a do Bratislavy, ... no to je trocha ďaleko.
...a to platí aj naopak, v Prešove takýto seminár robiť nebudem...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

renatka77 Pozri príspevok
Dobrý deň

vraciam sa späť k mojim otázkam. Radili ste mi rozviazať PP a uzavrieť nový. Prosím o radu, v terajšom príjme mam 16 000,- čisté , bude stačiť keď pred nástupom na PN uzavriem ešte jeden PP na 14 000,-? Budem mať vtedy nárok na vyššiu PN a potom aj matersku?

ĎAkujem pekne za Vaše rady.
okrem terajšieho nem.poistenia ako zamestnankyna nemáš iné ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (ak som tomu dobre pochopila). Takže druhý PP ti nepomôže, nesplníš z neho podmienku 270dní nem.poistenia.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

renatka77: Dobrý deň,
som tehotná v 6tt, je možne že budem zanedlho na rizikovom tehotenstve, chcem sa opýtať ako môžem ziskať čo najvyššiu PN a potom aj matersku.
Som zamestnaná od apríla 2007, predtým som bola na rodičovskej dovolenke 3 roky. Počas rodičovskej som bola SZCO, ale odvody som nemusela platiť, takže som neplatila. Termín pôrodu mám január 2009.
Ďakujem vovpred za Vašu odpoveď.
jankasm Pozri príspevok
Si zamestnaná od apríla 2007, to znamená, že podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú, a teda nárok na materské máš. Rovnako máš aj nárok na PN.
Ak nič nepodnikneš, tak budeš mať PN a rovnako následne aj materskú, na ktorú nastúpiš ešte v roku 2008, vyplácanú z tvojho VZ na nemocenské poistenie /čiže z tvojej hrubej mzdy/ za rok 2007.
Ak bol tvoj príjem v roku 2007 nízky, tak máš už len jedinú možnosť na zvýšenie materskej, a to ukončením súčasného PP a následným uzatvorením nového PP, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom. Stačí tak urobiť pár dní pred nástupom na MD, prípadne pár dní pred nástupom na PN.
Do 30.6.2008 je maximálny VZ 28142,- takže dovtedy stačí plat v takej výške, po 1.7.2008 je to už 30219,-. Treba to potom v konkrétnom mesiaci prepočítať, koľko dní bude trvať nový PP, aby naozaj vyšla dávka maximálna /napr. počas víkendu plat nedostaneš, ale SP rozpočítava VZ za všetky dni, čiže aj za víkendové/. Keď sa rozhodneš, a budeš presne vedieť ako to ideš uskutočniť, s výpočtom radi pomôžeme.
Chcela by som pomôcť priateľke, je podobný prípad ako Renata. Dalo by sa to urobiť aj takto? V súčasnej dobe je zamestnaná ( približne 10 rokov bez prestávky ). Na materskú nastupuje približne v novembri. Pomohlo by jej ak by ukončila a znovu uzatvorila PP u toho istého zamestnávateľa ale bez navýšenia mzdy, (keďže nie je ochotný urobiť aj to) a následne uzatvorila súbežný PP u iného zamestnávateľa? Samozrejme tak aby dosiahla max. VZ spolu v oboch. Rátalo by sa jej aj v druhom zamestnaní do 270 dní ukončenie toho 1. PP? Dúfam, že som to nenapísala moc komplikovane. Ďakujem
Naposledy upravil Simonab : 08.06.08 at 15:36
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Simona: Ak má budúca matka dve zamestnania, a obe trvajúce menej ako 270 dní, tak predošlé zamestnanie sa pri posudzovaní doby poistenia zohľadní len pri jednom z nich. Takže týmto postupom by si nijako nepomohla.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Jozef Mihál Pozri príspevok
Simona: Ak má budúca matka dve zamestnania, a obe trvajúce menej ako 270 dní, tak predošlé zamestnanie sa pri posudzovaní doby poistenia zohľadní len pri jednom z nich. Takže týmto postupom by si nijako nepomohla.
Síce si nás nepotešil, ale aj tak Ti veľmi pekne ďakujem a posielam bodík za ochotu.

Ešte malá otázočka k tomu semináru o MD, ja by som bola aj za videoškolenie, aj platené. Neplánuješ niečo také?
Naposledy upravil Simonab : 08.06.08 at 17:38
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Blíži sa leto, dovolenky, útlm. Takže mal som ochotu na budúci týždeň urobiť spomínanú akciu ale záujem je jednoducho príliš malý na to, aby sa to zrealizovalo. Po lete budú nové nápady, najprv ale treba dobiť batérie.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Prosím o radu na nasledovný konkrétny prípad - ohľadom možnej materskej.

Študentka denného štúdia ako štvrtáčka porodila dcéru (v novembri 2006) - samozrejme nemala nárok na materskú, rovno dostávala rod.príspevok. Teraz ukončila štúdium na VŠ štátnicami, dieťa má 1,5 roka. Mladí manželia uvažujú nad druhým dieťaťom. Môže sa budúca dvojnásobná mamička prihlásiť na SP ako DPO a platiť si ho aj keď poberá rodičovský príspevok ? Ak áno, stačí, ak si najskôr bude platiť nem.poist. len z minima a po koľkých mesiacoch sa musí odhlásiť, zasa prihlásiť a platiť z maxima (a koľko mesiacov musí platiť z maxima) ?

Vopred ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Jozef Mihál Pozri príspevok
Tentoraz trošku bombastickejšia upútavka.

Získajte aj vy 90000 Sk (3000 Eur) na materskej !!! Kliknite tu:

http://www.porada.sk/740829-post1631.html
To keby si Jozef ponúkol babkám demokratkám , že si môžu polepšiť na dôchodku ,tak Ti na školenie "dotrepem" plný autobus.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
iva Pozri príspevok
Prosím o radu na nasledovný konkrétny prípad - ohľadom možnej materskej.

Študentka denného štúdia ako štvrtáčka porodila dcéru (v novembri 2006) - samozrejme nemala nárok na materskú, rovno dostávala rod.príspevok. Teraz ukončila štúdium na VŠ štátnicami, dieťa má 1,5 roka. Mladí manželia uvažujú nad druhým dieťaťom. Môže sa budúca dvojnásobná mamička prihlásiť na SP ako DPO a platiť si ho aj keď poberá rodičovský príspevok ? Ak áno, stačí, ak si najskôr bude platiť nem.poist. len z minima a po koľkých mesiacoch sa musí odhlásiť, zasa prihlásiť a platiť z maxima (a koľko mesiacov musí platiť z maxima) ?

Vopred ďakujem.
Po dlhšom čase sa zapojím aj nejakou tou (otrepanou) radou.

Na DNP sa môže prihlásiť, aj keď poberá RP.

Na DNP sa v jej situácií (nemá momentálne žiadne NP ani žiadne nemala predtým) treba prihlásiť určite ešte pred otehotnením. VZ si stačí zvoliť minimálny - v tomto roku je to 8100 Sk.

Po zistení, že je tehotná, sa treba z DNP ODHLÁSIŤ.

Následne - o deň-dva - sa treba na DNP znova PRIHLÁSIŤ - tentoraz však s maximálnym možným VZ - od 1.7. je to 30219 Sk. Túto akciu treba stihnúť tak, aby si DNP s maximálnym VZ platila najmenej 26 týždňov pred nástupom na MD. Na MD sa odchádza 8-6 týždňov pred pôrodom, čiže akcia odhláška/prihláška sa musí uskutočniť do 8-ho týždňa tehotenstva.

Ak to urobí takto, potom:

- nárok na materské bude mať, lebo DNP jej bude trvať aspoň 270 dní pred pôrodom (DNP trvá aj počas prvých týždňov materskej ešte pred pôrodom),
- materské sa vypočíta zo základu 30219 Sk, čiže bude približne 16600 Sk mesačne.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Jozef Mihál Pozri príspevok
Desať. Je jasné, že do zajtra večera sa ďalších 5 neprihlási. Takže zo seminára nebude nič. Uvažujem ale, že urobím ešte jeden pokus - niekedy začiatkom novembra, keď budú jasné zmeny k 1.1.2009 a vtedy je i TOP sezóna, pokiaľ ide o to, ako sa ešte koncom roka "nachystať".

Uvidíme. Snaha bola.
Ok, tak na november sa už hlásim teraz.
Ďakujem za ochotu.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

brčko Pozri príspevok
áno, to platí, len na prelome rokov. Ak nastúpiš na MD v r.2009 po uplynutí 26týždnov od posl.prihlás.na DNP (samozrejme po splnení podm.270dní ... do dna pôrodu), tak tvojím rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej bude obdobie od začiatku posledného prihlásenia na DNP (v r.2008) do 31.12.08.

... ak novela od 1.1.09 neprinesie žiadnu nepriaznivú zmenu
ĎAKUJEMMMMM.
Už len veriť, že novela neprinesie nič, čo by mi narušilo môj plán.
0 0
renatka77 renatka77

renatka77 je offline (nepripojený) renatka77

Tak ďakujem pekne za odpovede a ochotu, škoda že som o Vás nevedela skôr

Pekný deň
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Ja mám otázku, keď sa bude vymeriavaci základ meniť čiže k 1.7.2008 treba ho na sociálke len zdvidnúť ,alebo sa znovu odhlásiť a prihlásiť.Ďakujem

Ešte sa chcem spýtať keď som na RD platí mi aj niečo štát do nemocenského poistenia?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Štát nikomu nič neplatí na nemocenské poistenie.

K 1.7. sa zvyšuje VZ, ak chcete mať z DNP čo najvyššiu dávku a dnes máte VZ 28142 Sk, treba zaslať do SP registračný list FO a v ňom oznámiť zmenu VZ na 30219 Sk od 1.7.2008.
0 0
sidielko06 sidielko06

sidielko06 je offline (nepripojený) sidielko06

Dobry den,chcela by som sa opytat....
mam syna, ktory bude mat teraz v juni 2 roky,chcela by som ist do prace...
ked ho dam do sukromnej skolky,ostane mi rodicovsky prispevok? a mozem do prace nastupit na HPP alebo len na 4 hodiny denne?
dakujem vam vopred za odpoved
pekny den
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sidielko06 Pozri príspevok
Dobry den,chcela by som sa opytat....
mam syna, ktory bude mat teraz v juni 2 roky,chcela by som ist do prace...
ked ho dam do sukromnej skolky,ostane mi rodicovsky prispevok? a mozem do prace nastupit na HPP alebo len na 4 hodiny denne?
dakujem vam vopred za odpoved
pekny den
ak nie je táto súkromná škôlka dotovaná štátom, tak ti nárok na rodič.príspevok ostane. A je jedno, či budeš pracovať 8 hod. alebo 4hod.denne.

Ak si si podala prihlášku na soc.poistovnu po narodení dieťaťa, z dôvodu aby za teba štát platil dôchodk.poistenie, tak si potom treba do 8dní podať odhlášku. Dôchodk.poistenie od návratu do prac.pomeru za teba už bude platiť zamestnávatel.
0 0
sidielko06 sidielko06

sidielko06 je offline (nepripojený) sidielko06

dakujem velmi pekne a este.... ako zistim, ci je ta skolka dotovana statom?
este raz vdaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sidielko06 Pozri príspevok
dakujem velmi pekne a este.... ako zistim, ci je ta skolka dotovana statom?
este raz vdaka
napr. u riaditelky škôlky. A neviem, či nebudeš o tom potrebovať aj papier na UPSVaR. No neviem iste, to ti najlepšie povedia priamo na UPSVaR, čo budeš potrebovať, možno aj tá riaditeľka škôlky bude vedieť. Ved ak by to bolo treba, určite to už velakrát vypisovali pre mamičky.
0 0
majka30 majka30

majka30 je offline (nepripojený) majka30

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu, lebo mám pocit, že mi niečo uniklo ohľadom dobrovolného nemoc. poistenia. Som v 24 tt., som zamestnaná nepretržite od roku 2004 a od 5.10.2007 si platím dobrovolné nemoc. poistenie z minima, teda z 8.100 Sk. Môj vymeriavací základ zo zamestnania je 22.000 a aj v roku 2007 bol taký, takže max. vymeriavací základ 28.142 SK mám, ale až od októbra 2007, takže by som sa chcela spýtať:

1) či aj v mojom prípade mi vyjde max. materská, keďže predpokladám, že pri výpočte materskej sa vychádza z VZ celého roku 2007.Momentálne som na PN-ke (rizikové tehotenstvo) a na materskú idem v auguste 2008. Neviem, či som nemala zrušiť DNP z minima a prihlásiť sa následne z maxima, aby som dosiahla maxim. materskú.

2) Pri PN-ke mi DNP teraz asi veľmi nepomôže, keďže nemám splnených ešte 270 dni, po uplynutí 270 dni DNP (to bude asi v júni) sa mám PN-ka prerušiť a nasledne vypísať nová PN-ka, aby som mohla čerpať PN-ku aj z DNP?

3) Pri nástupe na materskú musím podať na sociálnu poisťovňu 2 žiadosti, teda aby mi bola vyplácaná materská aj z DNP?

4) Keďže sa od 1.7. zvyšuje VZ na 30.219 (a ten môj bol od októbra 2007 zo zamestnania + z DNP približne 30.100), vráti mi soc.poisťovňa preplatok, ktorý mi vznikol od októbra 2007 nejako jednorázovo, keď podám žiadosť o vrátenie?

5) Len na utvrdenie, počas poberania materskej DNP nebudem platiť, ale je výhodné si ho ponechať (teda nezrušiť) pre využitie po uplynutí materskej na OČR a na PN-ku? S platením DNP je potrebné začať hneď po uplynutí materskej, teda po pol roku alebo až po celej materskej teda po 3-och rokoch.

Veľmi, veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať