Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Katka80 Katka80

Katka80 je offline (nepripojený) Katka80

Dobrý Deň,

chcela by som vás požiadať o radu ohľadom materskej a možnosti jeho zvýšenia. Moja situácia sa mi zdá dosť komplikovaná, ale pokúsim sa ju čo najlepšie opísať.

Štyry roky (od 09.2004) pracujem ako učiteľka na základnej škole a momentálne som v 2. mesiaci tehotenstva, pričom pôrod može byť v decembri 2008, ale aj v Januari 2009. (Myslím, že to z hľadiska výpočtu materskej nie je jedno, ale opravte ma ak sa mýlim) Bohužiaľ, škola, v ktorej v súčasnosti pracujem, pravdepodobne zanikne od 31.8.2008, čo dodatočne komplikuje moju situáciu. Ešte som nedostala výpoveď, ale predpokladám, že sa tak stane do konca júna 2008.

Nechcela by som spraviť nejakú chybu a neskôr ju oľutovať (napr. v podobe nízkeho materského a pod.), preto budem vďačná za každú radu ako postupovať.

Katka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katka80 Pozri príspevok
Dobrý Deň,

chcela by som vás požiadať o radu ohľadom materskej a možnosti jeho zvýšenia. Moja situácia sa mi zdá dosť komplikovaná, ale pokúsim sa ju čo najlepšie opísať.

Štyry roky (od 09.2004) pracujem ako učiteľka na základnej škole a momentálne som v 2. mesiaci tehotenstva, pričom pôrod može byť v decembri 2008, ale aj v Januari 2009. (Myslím, že to z hľadiska výpočtu materskej nie je jedno, ale opravte ma ak sa mýlim) Dôležitý je nástup na MD (6-8týždnov pred predp.pôrodom) a ten je v oboch prípadoch rok 2008, takže rozhodujúce obdobie, z ktorého sa bude rátať materské bude rok 2007. A v tvojom konkrétnom prípade, ak ukončíš PP 31.8.08 a už nebudeš mať iné nem.poistenie je to vlastne jedno, aj pri nástupe na MD v r.2009 (počas ochrannej lehoty) by bolo tvoje rozh.obdobie na výpočet materského rok 2007, lebo RO v ochrannej lehote sa zistuje ku dnu ukončenia PP.Bohužiaľ, škola, v ktorej v súčasnosti pracujem, pravdepodobne zanikne od 31.8.2008, čo dodatočne komplikuje moju situáciu. Ešte som nedostala výpoveď, ale predpokladám, že sa tak stane do konca júna 2008.

Nechcela by som spraviť nejakú chybu a neskôr ju oľutovať (napr. v podobe nízkeho materského a pod.), preto budem vďačná za každú radu ako postupovať.

Katka
Ak sa skončí tvoj PP 31.8.08 = počas tehotenstva, budeš v ochrannej lehote 6mesiacov (do 28.2.09) z ukončeného nemoc.poistenia (ale len v prípade, ak nebudeš mať iné nem.poistenie). Počas tejto doby, ked požiadaš o dávku nem.poistenia (PN,očr,materské), tak ti na dávku vznikne nárok z ukončeného PP. Rozhodujúce obdobie som už spomínala, bude rok2007. Výška mateskej 55% z denného vymer.základu v roku 2007.

Ak nemáš vysoký plat, tak ak máš možnosť po ukončení tvojho PP sa zamestnať s vyšším vymer.základom aspon na pár dní, tak by ti to pomohlo k ešte vyššej materskej, lebo potom by sa rátala z tohto nového - posledného PP. A aj z neho by si bola v OL 6mesiacov po jeho ukončení, aj keby PP trval len pár dní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

majka30 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, lebo mám pocit, že mi niečo uniklo ohľadom dobrovolného nemoc. poistenia. Som v 24 tt., som zamestnaná nepretržite od roku 2004 a od 5.10.2007 si platím dobrovolné nemoc. poistenie z minima, teda z 8.100 Sk. Môj vymeriavací základ zo zamestnania je 22.000 a aj v roku 2007 bol taký, takže max. vymeriavací základ 28.142 SK mám, ale až od októbra 2007, takže by som sa chcela spýtať:
1) či aj v mojom prípade mi vyjde max. materská, keďže predpokladám, že pri výpočte materskej sa vychádza z VZ celého roku 2007.Momentálne som na PN-ke (rizikové tehotenstvo) a na materskú idem v auguste 2008. Neviem, či som nemala zrušiť DNP z minima a prihlásiť sa následne z maxima, aby som dosiahla maxim. materskú.
Ak by si sa neodhlásila a nanovo neprihlásila, tak ti vznikne nárok na materskú v sumáre zo zamestnania+ DNP (podla tebou uvedenýc udajov) cca z VZ 28142,-. Po materskej by si mala nárok na dávky nem.poistenia z VZ niečo medzi 6142-8100,-

Ak by si sa aj nanovo poistila do 8tt z maxima, v tvojom konkrétnom prípade (VZ zo zamestnania mesačne cca 22000,-) aj tak v súčte VZ-ov zo zamestnania+DNP prekračuješ mesačný maximálny VZ 28142,-Sk. Takže vlastne tvoj "skutočný VZ z DNP" je (na DNP sa berie poistné platené z VZ) len cca 6142,- (mesač.maximum28142-VZ zo zamestania za konkrétny mesiac cca22000) a z rozdielu za konkrétny mesiac VZ-u cca 1958,- (8100-cca6142) ti vzniká/al na DNP preplatok.

No v tvojej situácii, vzhladom:
1. na zvyšujúci sa maximálny VZ od 1.7.08 na 30219,-,
2. na to, že počas prvých 26týždnov od posledného prihlásenia sa na DNP sa nem.dávka (po splnení dalších podmienok napr. 270dní nem.poistenia) neráta zo zjednodušene povedané "skutočného VZ" v rozhodujúcom období, ale z pravdepodboného VZ DNP osoby, t.j. z minimálnej mzdy = t.č. 8100,-. To je v tvojom prípade viac, ako "skutočný VZ", ktorý je cca 6142,- mesačne,
3. k tvojmu poberaniu nemocenského (PN-ke) zo zamestnania, počas ktorej nie je povinnosť platiť poistné zo zamestnania, takže predpokladám počas PN-ky to berú v soc.poistovni akoby VZ zo zamestnania bol rovný 0,-Sk (dúfam, že sa v tomto nemýlim, bola by som rada, ak by to niekto vedel odsúhlasiť) takže VZ z DNP môže byť aj maximálny
4. na možnosť využitia DNP po ukončení materskej na príp. čerpanie nemocenského=PN alebo ošetrovného=OčR zo "skutočného VZ" (vzhladom na to, že už uplynie 26týždnov). Ak bude "skutočný VZ" maximum, tak z maxima,
Teda vzhladom na všetky tieto body, by som sa "počas PN-ky zo zamestnania, pozor, nie však počas poberania nemocenského z DNP"(to je podstatné, inak by to bolo skoro zbytočné!!!) najlepšie po 31.6.08 (z dôvodu vyššieho VZ od 1.7.08, no nie je to nevyhnutené, môžeš aj skôr), no stačí aj niekolko dní pred nástupom na MD (kvôli nižšej sume odvodov, ak nebudeš poberať nemocenské aj z DNP) odhlásila z DNP (270dní budeš mať už splnených) a o pár dní po tom (samozrejme ešte pred nástupom na MD) prihlásila z maxim.VZ. Za týchto pár dní by si zaplatila z maxima (VZ zo zamestnania budú brať predpokladám 0) a vznikol by ti nárok na materskú aj z DNP z pravdepodobného VZ = z minim. mzdy, takže v súčte z VZ cca 30100 (22000+pravdep.VZ8100). Po ukončení materskej si môžeš dať zmenu VZ (pozor nie odhlásenie a prihlásenie!) na minimálnu mzdu aktuálnu v tom čase a ak by ti vznikol nárok na nemocenské alebo ošetrovné v r.2009, tak sa bude rátať z VZ v období od posledného prihlásenia sa na DNP do nástupu na MD (ak dodržíš vyššie uvedené).

2) Pri PN-ke mi DNP teraz asi veľmi nepomôže, keďže nemám splnených ešte 270 dni, po uplynutí 270 dni DNP (to bude asi v júni) sa mám PN-ka prerušiť a nasledne vypísať nová PN-ka, aby som mohla čerpať PN-ku aj z DNP?ak ukončíš jednu PN-ku a vznikne ti nová PN-ka už po splnení podmienky 270dní NP a počas trvania DNP, tak ti vznikne nárok na nemocenské aj z DNP.

Ak to však urobíš pred odhlásením a novým prihlásením na DNP, čo ti radím v bode 1, tak by ti nevznikol žiadny "skutočný VZ" z DNP, lebo počas poberania nem.dávky z DNP neplatíš poistné, takže by sa dávka z DNP v r.2009 rátala z pravdepodobného VZ = min.mzdy.
Ak to urobíš po odhlásení a novom prihlásení na DNP z maxima, tak ti prípadná "medzera" medzi dvomi PN-kami (konkrétne výška VZ zo zamestnania) ovplyvní výšku VZ z DNP. Ako výrazne, záleží od konkrétnej situácie (dátumov, počtu dní). Počas novej PN-ky už vyššie odvody z DNP nemusíš platiť, nakolko ti vznikne nárok na nemocenské aj z DNP.

3) Pri nástupe na materskú musím podať na sociálnu poisťovňu 2 žiadosti, teda aby mi bola vyplácaná materská aj z DNP? áno a jednu z DNP odnesieš sama na SP. V oboch žiadostiach uvedieš, že si materské uplatnuješ aj z iného nem.poistenia.

4) Keďže sa od 1.7. zvyšuje VZ na 30.219 (a ten môj bol od októbra 2007 zo zamestnania + z DNP približne 30.100), vráti mi soc.poisťovňa preplatok, ktorý mi vznikol od októbra 2007 nejako jednorázovo, keď podám žiadosť o vrátenie? preplatok na poistnom z DNP vráti SP po vyžiadaní.
V období od 1.7.07 do 31.6.08 bol maximálny VZ 28142,-, takže každý mesiac v tomto období, v ktorom si mala VZ zo zamestnania 22000,- ti vzniklo prekročenie maxim.VZ o 1958,-, teda preplatok na poistnom cca 86Sk. Skutočný preplatok závisí od skutočného VZ v zamestnaní a od výšky odvodov.
Počas PN to už neplatí, lebo zo zamestnania si nemala VZ, takže na DNP ti počas PN preplatok nevznikal.

5) Len na utvrdenie, počas poberania materskej DNP nebudem platiť, ale je výhodné si ho ponechať (teda nezrušiť) pre využitie po uplynutí materskej na OČR a na PN-ku?áno, vzhladom na to, že ti vznikne nárok na materské aj z DNP, počas poberania materského nemusíš DNP platiť. S platením DNP je potrebné začať hneď po uplynutí materskej, teda po pol roku áno, obvykle po 28týždnoch poberania materského, ak si osamelá alebo ak sa ti narodí viac detí, tak máš nárok na poberanie materského 37týždnov. alebo až po celej materskej teda po 3-och rokoch.

Veľmi, veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď
no som sa celkom zapotila pri tom , aby som na niečo nezabudla a správne vysvetlila-odôvodnila. Aj som to nakoniec chcela vymazať kvôli rozsiahlosti, možno komplikovanosti/menšej prehladnosti (neviem nakolko sa vyznáš v zákone o SP) a nie istote s tučne vyznačeným textom. No snád ma niekto uistí. A aspon niekomu bude tento príspevok osožný. resp. ho prečíta celý
No v každom prípade, podla mna, odhláškou a novou prihláškou v správnom čase (pred novou PN-kou) nie je čo stratiť.
0 0
Katka80 Katka80

Katka80 je offline (nepripojený) Katka80

brčko: Dakujem pekne!
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

ahojte,

...znova prosím o radu.

Moja situácia - súčastne som zamestnaná od 19.11.2007 na 1/2 prac.úvazok. No plánujem tento PP ukončiť. Pred nástupom do práce som bola rok na RD. Ako dosiahnuť max.PN resp. materské, a aj dobu 270 dní?Plánujem otehot. koncom tohto roka. ĎAKUJEM

Ľ.
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Ahojte,

Chcem Vas poprosit o radu, resp. chcem sa opytat, ci mozna PN z DNP bude mat vplyv na vysku materskej.

Od decembra 2007 si platim DNP z VZ 13 000,- v januari som tento VZ zmenila na minimum. okrem toho som od roku 2005 zamestnana a moj VZ je cca 16 000,- Som tehotna a datum porodu mi vychadza okolo 15. januara 2009, cize na matersku by som mala nastupit zaciatkom decembra. A moja otazka znie, keby som v pripade potreby musela ist na PN a poziadala by som o PN aj z DPN, nielen zo zamestnania, malo by to vplyv na vysku materskej?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinuska1 Pozri príspevok
Ahojte,

Chcem Vas poprosit o radu, resp. chcem sa opytat, ci mozna PN z DNP bude mat vplyv na vysku materskej.

Od decembra 2007 si platim DNP z VZ 13 000,- v januari som tento VZ zmenila na minimum. okrem toho som od roku 2005 zamestnana a moj VZ je cca 16 000,- Som tehotna a datum porodu mi vychadza okolo 15. januara 2009, cize na matersku by som mala nastupit zaciatkom decembra. A moja otazka znie, keby som v pripade potreby musela ist na PN a poziadala by som o PN aj z DPN, nielen zo zamestnania, malo by to vplyv na vysku materskej?
Výšku materskej v tomto prípade prípadná PN neovplyvní.
Len pozor... ak chceš poberať nemocenské dávky aj z DNP, musíš mť splnenú podmienku 270 dní poistenia z DNP .... v predchádzajúcich príspevkoch si písala, že si už aj predtým platila DNP ... tak si to presne spočítaj, kedy ti to vyjde (odhadom niekedy v júli )
Druhú podmienku (aby sa počítal VZ z decembra) .. 26 týždňov splníš niekedy teraz...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mambi Pozri príspevok
ahojte,

...znova prosím o radu.

Moja situácia - súčastne som zamestnaná od 19.11.2007 na 1/2 prac.úvazok. No plánujem tento PP ukončiť. Pred nástupom do práce som bola rok na RD. Ako dosiahnuť max.PN resp. materské, a aj dobu 270 dní?Plánujem otehot. koncom tohto roka. ĎAKUJEM

Ľ.
Nuž najlepšie nájsť si novú prácu s príjmom 30 tisíc

http://www.porada.sk/720183-post1457.html
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Dakujem pekne za odpoved.
Nevedela som, ze aj z DPN musi byt splnena podmienka tych 270 dni poistenia, ked to splnam zo zamestnania. Tak si to idem teda zratat
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
Dobrý den. moja prietelka je tehotná no len teraz zmaturovala. uz je 1,5 mesiaci. neviem ci má nárok na materské lebo po ukončení by mohla mat hned zamestanie. tym pádom však nevychádza jej 270 dní. tým pádom ona 6 týždnov pred a 28 po porode nedostane ani halier? a na rodičovdké má nárok?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

anee Pozri príspevok
Dobrý den. moja prietelka je tehotná no len teraz zmaturovala. uz je 1,5 mesiaci. neviem ci má nárok na materské lebo po ukončení by mohla mat hned zamestanie. tym pádom však nevychádza jej 270 dní. tým pádom ona 6 týždnov pred a 28 po porode nedostane ani halier? a na rodičovdké má nárok?
Keďže nespĺňa podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, tak bohužiaľ nárok na materské mať nebude.
Nárok na rodičovský príspevok má, myslím, že odo dňa narodenia dieťaťa.
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
Dakujem za rýchlu odpoved. a cca akej výške?
0 0
latina latina

latina je offline (nepripojený) latina

Dobrý deň, prosím Vás nie som veľmi zbehlá v tejto oblasti, ale veľmi by som ocenila, keby mi niekto poradil, či mám ešte možnosť zvýšiť si materské, keď nástup na MD mám buď 18.7. alebo 1.8.2008. Som zamestnaná od r. 1996, nikdy som si neplatila a ani neplatím DNP.
0 0
lea77777 lea77777

lea77777 je offline (nepripojený) lea77777

prosim o radu, zena je zivnostnicka a chce nastupit na matersku od 1.8.2008. Ked nahlasi nastup na matersku do SP a do ZP, formalne neprerusi zivnost, ale nebude mat prijmy zo zivnosti, tak musi platit odvody do ZP a SP? dalej ma v zivnosti zaradene auto...moze si uplatnit odpisy za auto aspon za obdobie od 1.1.2008 do 1.8. 2008? dakujeeem.
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dobry den
potrebujem radu
pracujem 2 roky v jednej firme moj HM je 18000,- som zamestnana na plny uvazok.
chcem ist na matersku a preto som si zacala platit DNP z min. 8100,- sk
viem ze v praci nieco podobne ako neplatene volno ci prerusenie prac. zmluvy by nebolo realne koli zvyseniu materskej
preto sa chcem spytat akym sposobom mozem dosiahnut co najvysiu matersku. co by bolo najlepsie a nemusim to riesit cez zamestnavatela.
Dakujem
0 0
majka30 majka30

majka30 je offline (nepripojený) majka30

.....brčko, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, za ochotu a za námahu vynaloženú pri písaní odpovedí na moje rozsiahle otázky, ešte raz vďaka - pomohlo mi to v ujasnení mojich nejasností.....[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Majka/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG]
0 0
xEvelinx xEvelinx

xEvelinx je offline (nepripojený) xEvelinx

Dobry den,
chcem sa spytat podmienka splnenia 270 dni nem. poistenia v priebehu 2 rokov pred nastupom na matersku. Ako sa tych 270 dni rata, kalendarne, alebo pracovne? Napr. jun 2008 ma kalendarnych 30, ale pracovnych 21. Zacala som si platit DNP, termin porodu mam v polovici februara 2009. Za rok 2007 mam nejake dni odpracovane, tak si naratavam, ci mi to vyde, aby som splnila vsetky podmienky. Dakujem za odpoved a radu.
Naposledy upravil xEvelinx : 11.06.08 at 14:00
0 0
tina.mar tina.mar

tina.mar je offline (nepripojený) tina.mar

ahoj porada.
prosim o radu
27.1.2008 som si uplatnila narok na materske. Kedy mam ziadat o rodicovske?ake doklady a tlacivo mi k tomu treba? Moze mi to vybavit manzel?(odniest tlacivo). Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

anee Pozri príspevok
Dakujem za rýchlu odpoved. a cca akej výške?
pozri http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=135

aj pre tina.mar (všetko o rodičovskom príspevku)
Naposledy upravil Katy a R : 11.06.08 at 14:16
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

latina Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás nie som veľmi zbehlá v tejto oblasti, ale veľmi by som ocenila, keby mi niekto poradil, či mám ešte možnosť zvýšiť si materské, keď nástup na MD mám buď 18.7. alebo 1.8.2008. Som zamestnaná od r. 1996, nikdy som si neplatila a ani neplatím DNP.
Máš, ... ak máš "priateľského" zamestnávateľa. (uzavrieť nový PP)
Postup je v tejto téme niekoľkokrát prebratý.... len čítať
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať