Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrý deň veľmi by mi pomohla vaša pomoc. Viac ako rok a pol som zamestnaná v jednej firme no nakoľko sa tam už nedalo vydržať dala som k 30.6. výpoveď. Moja HM je v priemere 20 000,- Sk. Chceli by sme bábatko. Čo je pre mňa teraz najvýhodnejšie znovu sa zamestnať, či ostať nezamestnaná. Mám sa ešte aj prihlásiť na SP ako dobrovoľný platca a platiť z maximálneho základu? V tejto oblasti sa moc nevyznám a potom pri bábatku sa zíde každá korunka tak......... ak viete prosím poraďte, čo je pre mňa v tejto chvíli najlepšie.

Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

xEvelinx Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa spytat podmienka splnenia 270 dni nem. poistenia v priebehu 2 rokov pred nastupom na matersku. Ako sa tych 270 dni rata, kalendarne, alebo pracovne? Napr. jun 2008 ma kalendarnych 30, ale pracovnych 21. Zacala som si platit DNP, termin porodu mam v polovici februara 2009. Za rok 2007 mam nejake dni odpracovane, tak si naratavam, ci mi to vyde, aby som splnila vsetky podmienky. Dakujem za odpoved a radu.
Rátajú sa kalendárne dni nem.poistenia.
v prvom rade je dôležité, aké nem.poistenie ti bude trvať ku dnu nástupu na MD, čo je 6-8týždnov pred predpokladaným pôrodom. Bude to len DNP alebo aj zamestnanie (nepíšeš, či si zamestnaná, či si len bola)?
Ak to bude len DNP a tvoj "skutočný pôrod" bude napr. 14.2.09, tak sa ti rátajú kalendárne dni nemocenského poistenia v období od 14.2.07 do 13.2.09.
Môžeš si vyrátať, či splníš podmienku 270dní už do nástupu na MD. Napr. ak máš predpokladaný termín 14.2.09 a v období od 14.2.07 do nástupu na MD splnaš 270dní NP a DNP ti trvá k nástupu na MD, tak ti nebudú robiť problém s nárokom na materské.
Ak by si 270dní splnila až po nástupe na MD do dna pôrodu, tak ti materskú priznajú až po predložení rodného listu dieťaťa, kde majú skutočný (nie predpokladaný) dátum pôrodu. A v tomto prípade DNP musíš platiť nie do nástupu na MD ale až do splnenia 270dní NP.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
...a to platí aj naopak, v Prešove takýto seminár robiť nebudem...
Ďakujem aj tak za odpoveď a otázka o videoškolení už tiež nie je namieste, keďže pre malý záujem sa tento seminár nekoná. Tak nič.
0 0
xEvelinx xEvelinx

xEvelinx je offline (nepripojený) xEvelinx

brcko...velmi pekne dakujem za zrozumitelnu odpoved :-) Ku nastupu na MD mi bude trvat len DNP, pretoze od 09/08 budem studentkou na dennom VS. Ked sa rataju kalendarne dni NP, tak podmienku 270 dni splnam uz tych 6-8 tyzdnov pred predp. porodom.
Na tieto otazky som sa pytala na Soc. poist. no tam som sa citila ako na tobogane, od jedneho okienka k druhemu a viac menej som sa nic nedozvedela. Len ma tam pani prehovarala, ze nech si nic neplatim, za aj tak od januara 2009 sa zakon bude menit a vraj je mozne, ze DNP sa nebude brat do uvahy...a vela reci okolo toho viedla.
Este raz dakujem za odpoved. Brcko...prajem prijemny zvysok dna :-)
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahoj, chcem sa spýtať na to, dúfam, že mi poradíte prosím, zamestnankyna nastúpila na MD 4.5.2008. Ja ako zamestnávateľ mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. V poisťovniach som nahlásila, že nastúpila na MD. Mesačný výkaz za 6/08 bude nulový, aj tento nulový výkaz musím poslať do poisťovní, alebo stačí len nahlásenie, že zam. je na MD?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

xEvelinx Pozri príspevok
brcko...velmi pekne dakujem za zrozumitelnu odpoved :-) Ku nastupu na MD mi bude trvat len DNP, pretoze od 09/08 budem studentkou na dennom VS. Ked sa rataju kalendarne dni NP, tak podmienku 270 dni splnam uz tych 6-8 tyzdnov pred predp. porodom.
Na tieto otazky som sa pytala na Soc. poist. no tam som sa citila ako na tobogane, od jedneho okienka k druhemu a viac menej som sa nic nedozvedela. Len ma tam pani prehovarala, ze nech si nic neplatim, za aj tak od januara 2009 sa zakon bude menit a vraj je mozne, ze DNP sa nebude brat do uvahy...a vela reci okolo toho viedla.
Este raz dakujem za odpoved. Brcko...prajem prijemny zvysok dna :-)
no ozaj od 1.1.09 sa chystá novela zákona o soc.poistení.
Hovorí sa zatial iba o návrhu, že ak by si mala nejaké povinné nem.poistenie (napr. zamestnanie alebo povinné NP ako SZčO), tak už nemôžeš byť súčasne aj dobrovolne poistená. No to nie je tvoj prípad. A aj tak je velmi skoro hovoriť o tom, čo skutočne schvália. Nakoniec môžu byť zmeny úplne iné. No radšej to sleduj, človek nikdy nevie.
Neviem dátum tvojho predpokl.termínu pôrodu, píšeš o polovici feb.2009. Máš výhodu, že sa vlastne môžeš rozhodnúť, či nastúpiš na MD v r.2008 (ak by boli zmeny od 1.1.09 pre teba nepriaznivé) alebo v r.2009. Ak dobre rátam, tak ešte pri predpokladanom termíne pôrodu 25.2.09 vychádza 8týždnov pred pôrodom na 31.12.08, takže sa dá nastúpiť na MD ešte v r.2008 - to je výhoda a istota pre teba!!!
Naposledy upravil brčko : 11.06.08 at 19:40
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gong Pozri príspevok
Ahoj, chcem sa spýtať na to, dúfam, že mi poradíte prosím, zamestnankyna nastúpila na MD 4.5.2008. Ja ako zamestnávateľ mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. V poisťovniach som nahlásila, že nastúpila na MD. Mesačný výkaz za 6/08 bude nulový, aj tento nulový výkaz musím poslať do poisťovní, alebo stačí len nahlásenie, že zam. je na MD?
Myslím (no nie som už mzdárka, no viackrát sa to tu spomínalo), že do SP treba a ZP to niektoré vyžadujú, niektoré nie - treba sa informovať priamo u nich. Ale pre istotu by som ich aj tak posielala aj tam (lebo písomne ti stanovisko o tom, že to netreba, asi nedajú ).
0 0
emily365 emily365

emily365 je offline (nepripojený) emily365

Ahojte! Viem, ze tato tema je tu uz rozoberana snad zo vsetkych stran...mohli by ste mi prosim ale niekto poradit?
Planovany termin porodu mam 20.12.2008. Podla textov, ktore som citala sa bude brat do uvahy obdobie 19.12.2006 - 20.12.2008 pre posudzovanie platenia nemocenskeho poistenia.
Za toto obdobie je situacia zatial nasledovna:
zamestnana som bola 499 dni, s prestavkou 30 dni, kedy som bola nezamestnana (255+244 dni)
nezamestnana (aj v sucasnosti som) - 30 dni + od 1.6.2008
DNP uz nestiham platit 26 tyzdnov do odchodu na matersku (v SP mi povedali, ze na matersku musim ist najneskor 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu)
Mohli by ste mi prosim povedat, z coho mi budu vypocitavat vysku materskej? Je este mozne dosiahnut maximalnu matersku? Oplati sa este zamestnat pred nastupom na matersku? Kedy najneskor?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Gong Pozri príspevok
Ahoj, chcem sa spýtať na to, dúfam, že mi poradíte prosím, zamestnankyna nastúpila na MD 4.5.2008. Ja ako zamestnávateľ mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. V poisťovniach som nahlásila, že nastúpila na MD. Mesačný výkaz za 6/08 bude nulový, aj tento nulový výkaz musím poslať do poisťovní, alebo stačí len nahlásenie, že zam. je na MD?
Dávaš nulový výkaz, pretože je stále v "stave" pracovníkov .

http://www.porada.sk/524949-post29.html
Naposledy upravil Melnick : 11.06.08 at 22:10 Dôvod: Vložený link.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

emily365 Pozri príspevok
Ahojte! Viem, ze tato tema je tu uz rozoberana snad zo vsetkych stran...mohli by ste mi prosim ale niekto poradit?
Planovany termin porodu mam 20.12.2008. Podla textov, ktore som citala sa bude brat do uvahy obdobie 19.12.2006 - 20.12.2008 pre posudzovanie platenia nemocenskeho poistenia.
Za toto obdobie je situacia zatial nasledovna:
zamestnana som bola 499 dni, s prestavkou 30 dni, kedy som bola nezamestnana (255+244 dni)
nezamestnana (aj v sucasnosti som) - 30 dni + od 1.6.2008
DNP uz nestiham platit 26 tyzdnov do odchodu na matersku (v SP mi povedali, ze na matersku musim ist najneskor 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu)
Mohli by ste mi prosim povedat, z coho mi budu vypocitavat vysku materskej? Je este mozne dosiahnut maximalnu matersku? Oplati sa este zamestnat pred nastupom na matersku? Kedy najneskor?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Takže podmienku 270dní máš bez problémov splnenú. Tvoje posledné nem.poistenie zaniklo 31.5.08 - počas tehotenstva, takže ak nemáš iné nem.poistenie, plynie ti ochranná lehota 6mesiacov - t.j. do 30.11.08. Ak dovtedy nastúpiš na MD (čo v pohode vychádza) a nebudeš mať už medzitým žiadne iné nem.poistenie, tak budeš mať nárok na materské z prac.pomeru ukončeného 31.5.08. Podla tebou uvedených 244dní usudzujem, že tento PP trval necelý rok, takže začal v r.2007. Tvoja materská by sa v tomto prípade rátala z vymer.základov v období od začiatku tohto prac.pomeru v r.2007 do 31.12.07. Ak by si bola PN (príp. na OčR) niekedy v období do nástupu na MD, tak tiež budeš mať nárok na nemocenské (ošetrovné 10dní) vyplácané soc.poistnovnou z tohto zaniknutého nem.poistenia. Od bývalého zamestnávatela budeš potrebovať pri nástupe na MD, príp. aj pri PN-ke, očr-ke jedno potvrdenie (potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnovania nároku na nemocenskú dávku) a sama si to odnesieš spolu so žiadosťou o materské (príp. PN-kou, či OčR-kou) do SP podla sídla firmy.

Ak sa potom ešte zamestnáš na prac.pomer (nie dohodu), tak sa ti bude rátať materská z posledného nem.poistenia. Ak by si si napr. niekedy po 1.7.08 našla zamestnanie, ktoré bude trvať len 5dní od pondelka do piatka a zarobíš za ten čas 4800,- v hrubom, tak tvoj denný vymer.základ na výpočet materskej by bol 960,-Sk (4800:5kalend!.dní trvania nem.poistenia) a výška materskej na jeden kal.den by bola 528,-Sk.

Takže ak by si si našla prácu z nízkou mzdou (nižšou ako v predch.zamestnaní), mohlo by ti to nepriaznivo ovplyvniť výšku materskej.
Naposledy upravil brčko : 11.06.08 at 20:07
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Opäť potrebujem poradiť, je to tu už popisované a najviac sa tomu podobá prispevok #1190. To čo potrebujem vedieť je , či SP uzná ak sa len pozastaví živnosť a či dni poistenia z NP SZČO pripočíta k novému NP zo zamestnania. Ak sa pozastaví živnosť na SP sa dáva ukončenie NP ?
Teraz pár dátumov: SZČO minimálne posledné 2 r., nástup na MD 17.8.
K akému dátumu je najlepšie pozastaviť živnosť a k akému dátumu sa zamestnať ?
Naposledy upravil palec.b : 12.06.08 at 05:54
0 0
xEvelinx xEvelinx

xEvelinx je offline (nepripojený) xEvelinx

brčko Pozri príspevok
no ozaj od 1.1.09 sa chystá novela zákona o soc.poistení.
Hovorí sa zatial iba o návrhu, že ak by si mala nejaké povinné nem.poistenie (napr. zamestnanie alebo povinné NP ako SZčO), tak už nemôžeš byť súčasne aj dobrovolne poistená. No to nie je tvoj prípad. A aj tak je velmi skoro hovoriť o tom, čo skutočne schvália. Nakoniec môžu byť zmeny úplne iné. No radšej to sleduj, človek nikdy nevie.
Neviem dátum tvojho predpokl.termínu pôrodu, píšeš o polovici feb.2009. Máš výhodu, že sa vlastne môžeš rozhodnúť, či nastúpiš na MD v r.2008 (ak by boli zmeny od 1.1.09 pre teba nepriaznivé) alebo v r.2009. Ak dobre rátam, tak ešte pri predpokladanom termíne pôrodu 25.2.09 vychádza 8týždnov pred pôrodom na 31.12.08, takže sa dá nastúpiť na MD ešte v r.2008 - to je výhoda a istota pre teba!!!
Presne nad tym som uvazovala, ze ak sa predsa nejaka zmena chysta, mozem sa ochranit tym, ze na MD sa dam vypisat este v tomto roku. Este raz dakujem za odpovede :-)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Aké sú povinnosti budúcej mamičky nastupujúcej na MD (z DNP), ktorá je evidovaná na UPSVaR ... voči zdravotnej poisťovni
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
Aké sú povinnosti budúcej mamičky nastupujúcej na MD (z DNP), ktorá je evidovaná na UPSVaR ... voči zdravotnej poisťovni
Katy, ak bude mať nárok na materskú, tak ju na základe rozhodnutia SP o priznaní materského vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Potom už nie je ZP ako uchádzač o zamestnanie. Treba zájsť na ZP, predpokladám s rozhodnutím o vyradení z evid.uchádzačov a s rozhodnutím o priznaní materského, lebo za mamičku platí štát počas poberania materského.
Nech sa hned spýta, či bude musieť doniesť zase papier z UPSVaR, že poberá rodičovský príspevok, po ukončení poberania materského, čo predpokladám, ak bude chcieť byť poistená ako osoba poberajúca rodič.príspevok alebo podpíše nejaké prehlásenie a bude poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
Katy, ak bude mať nárok na materskú, tak ju na základe rozhodnutia SP o priznaní materského vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Potom už nie je ZP ako uchádzač o zamestnanie. Treba zájsť na ZP, predpokladám s rozhodnutím o vyradení z evid.uchádzačov a s rozhodnutím o priznaní materského, lebo za mamičku platí štát počas poberania materského.
Nech sa hned spýta, či bude musieť doniesť zase papier z UPSVaR, že poberá rodičovský príspevok, po ukončení poberania materského, čo predpokladám, ak bude chcieť byť poistená ako osoba poberajúca rodič.príspevok alebo podpíše nejaké prehlásenie a bude poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.
Čiže treba počkať na rozhodnutie SP o priznaní materskej .... až potom vyradia z evidencie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
Čiže treba počkať na rozhodnutie SP o priznaní materskej .... až potom vyradia z evidencie?
pokial nemajú dôvod k vyradeniu z evidencie, tak to neurobia. Ak by nárok na materskú nemala, tak myslím ostáva v evidencii a 6 týždnov po pôrode by sa znovu musela hlásiť (no to neviem na 100%, no zdá sa mi, že som to čítala v zákone).
Kamarátka bola prípad s nárokom na materskú v ochrannej lehote (nástup 10/07), no boli trochu problémy so SP. Pracovníčku na úrade práce poznala osobne, no aj tak ju už nahánala za to potvrdenie o materskom, lebo jej materskú priznali až cca 1,5mesiaca po nástupe na MD. No myslím, že si na úrade práce prefotili aj žiadosť o materské kvôli tým 6týždnom pred pôrodom, odkedy sa už nemusí hlásiť ohladom hladaniu si práce.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
pokial nemajú dôvod k vyradeniu z evidencie, tak to neurobia. Ak by nárok na materskú nemala, tak myslím ostáva v evidencii a 6 týždnov po pôrode by sa znovu musela hlásiť (no to neviem na 100%, no zdá sa mi, že som to čítala v zákone).
................
ďakujem, ... presne o toto mi išlo... na UP to berú tak, že mamičky evidované poberajú rodičovský príspevok
0 0
Rybena Rybena

Rybena je offline (nepripojený) Rybena

Chcem sa spytat: Od 12.4.2007 som bola na materskej, od oktobra 2007 som na rodicovskej dovolenke. Chceme druhe dieta, ktore by sa narodilo v r. 2009. Budem mat narok na matersky prispevok alebo rodicovsky. Som zamestnana tohto casu na rodicovskej dov.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Až si na rodič.dovolenke a Tvoj prac.pomer stále trvá tak budeš mať nárok na materskú (za predpokladu, že nezmenia zákon)
0 0
slotica slotica

slotica je offline (nepripojený) slotica

Dobrý deň, pred rokom som sa pýtala na materskú ohladne mojej sestry a teraz som ja sama tehotná. Môžete mi prosím poradiť? Som na začiatku 5teho týždňa tehotenstva. Zamestnaná som od roku 2002. Porod mi vychadza niekedy v rozmedzi koniec januara - zaciatok februara. Hrubá mzda je 24000 Sk. Koľko bude prosím moja materská a dá as ešte nejakým spôsobom navýšiť? Za každú radu Vám ďakujem....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať