Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte. Vie mi niekto poradit??? Dakujem Kiss
Momentalne som na materskej dovolenke. Dcerka bude mat tri roky 20.8.2008. Som tehotna, v 8 tyzdni. Som nadalej zamestnana u mojho zamestnavatela z Bratislavy, kde som pracovala pred materskou. Co by teraz pre mna bolo najlepsie??? Do prace sa nevratim, kedze dcera bude chodit do skolky a moja praca je az v BA a my sme z Komarna, na tie tri mesiace sa mi neoplati hladat podnajom v BA. Co mam robit? Mam sa dat na rizikove, ci PN, Kolko budem dostavat v jednom aj v druhom pripade. Kto ma vypise? Aky je proste postup....
Kamaratka mi radi, dat vypoved, zamestnat sa na par dni inde, aby som dostavala vyssiu rodicovsku pol roka. Oplati sa mi to??? Nie som ekonomka, zial sa v tychto veciach nevyznam. Viete mi poradit co najskor?
Este nieco...Mozu mi dat vypoved v robote v BA ked mi skonci materska a ja nebudem na PN? Ci som nejako chranena?
Mozem robit pracu doma pre inu firmu ked som PN? Ci na rizikovom?
Viem, ze je to velmi vela otazok..ale zial ani na jednu neviem odpoved Sad
Velmi pekne dakujem, ak sa mi povenujete.
Prajem pekny den.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nika224 Pozri príspevok
Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.
Nika, prosím, ta vysvetli mi ten jej prípad, že 6týždnov pred pôrodom nárok nemá a napr. týždeň pred pôrodom by už mala? Alebo tomu zle rozumiem. Či to len aby mala aspon príjem zo mzdy (závislej činnosti), v prípade, že by do dna pôrodu neuplynulo 270dní nem.poistenia a teda vôbec nemala nárok na materské?
0 0
Tata Tata

Tata je offline (nepripojený) Tata

Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť.
Od 19.2.07 som DNP poistená z min VZ dňa 30.11.07 som sa odhlásila(splnila som podmienku 270dní poistenia) a hneď ku dňu 1.12.07 som sa prihlásila s novým max VZ. Od 1.januára 2008 som podala len zmenu na min VZ. OD apríla 2008 som na PN a z DNP mi bola vypočítaná výška PN len z min VZ...nemala by sa výška dávky počítať len za ten deceber 07 resp. z novovzniknutého DNP?? Vchádza mi to ako keby mi výšku dávky vyrátali za cca celý minulý kalendárny rok resp. od obdobia 19.2.07. Na výmere je napísané že som DNP poistená od 1.12.07 ale od tohoto dátumu už s max VZ nie s min VZ.Postupovali na Sociálnej poisťovni správne? Myslela som ze rozhodujúcim obdobím bude pre mňa r.07 resp. december 07 a nie súčet všetkých mesiacov za r.07. Mám sa odvolať alebo sa mýlim? veľmi pekne ďakujem Tatiana.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tata Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť.
Od 19.2.07 som DNP poistená z min VZ dňa 30.11.07 som sa odhlásila(splnila som podmienku 270dní poistenia) a hneď ku dňu 1.12.07 som sa prihlásila s novým max VZ. Od 1.januára 2008 som podala len zmenu na min VZ. OD apríla 2008 som na PN a z DNP mi bola vypočítaná výška PN len z min VZ...nemala by sa výška dávky počítať len za ten deceber 07 resp. z novovzniknutého DNP?? Vchádza mi to ako keby mi výšku dávky vyrátali za cca celý minulý kalendárny rok resp. od obdobia 19.2.07. Na výmere je napísané že som DNP poistená od 1.12.07 ale od tohoto dátumu už s max VZ nie s min VZ.Postupovali na Sociálnej poisťovni správne? Myslela som ze rozhodujúcim obdobím bude pre mňa r.07 resp. december 07 a nie súčet všetkých mesiacov za r.07. Mám sa odvolať alebo sa mýlim? veľmi pekne ďakujem Tatiana.
SP postupovala správne ... pri nároku na dávky v apríli použili pravdepodobný VZ ... viď §57 (neuplynulo 26 týždňov)
... ale ak by si teraz šla na novú PNku, už by ti použili VZ z decembra 2007
0 0
Tata Tata

Tata je offline (nepripojený) Tata

Ďakujem, znamená to že by bolo dobré teraz PN prerušiť a dať sa nanovo vypísať s novým napr. už dnešným dátumom novú PN alebo mi už automaticky za mesiac jún bude vyplatená už vyššia PN?...a netreba sa dať nanovo vypísať?.. predpokladám že materská sa mi užbude rátať z 12/07. Nástup na materskú mám v novembri 08... ešte raz ďakujem za ochotu Tatiana
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tata Pozri príspevok
Ďakujem, znamená to že by bolo dobré teraz PN prerušiť a dať sa nanovo vypísať s novým napr. už dnešným dátumom novú PN alebo mi už automaticky za mesiac jún bude vyplatená už vyššia PN?...a netreba sa dať nanovo vypísať?.. predpokladám že materská sa mi užbude rátať z 12/07. Nástup na materskú mám v novembri 08... ešte raz ďakujem za ochotu Tatiana
S terajšou PNkou to už nepôjde (dostala si rozhodnutie a tam máš vypočítanú dávku do ukončenia PN) .... len ak by sa jednalo o novú PNku.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

brčko Pozri príspevok
Nika, prosím, ta vysvetli mi ten jej prípad, že 6týždnov pred pôrodom nárok nemá a napr. týždeň pred pôrodom by už mala? Alebo tomu zle rozumiem. Či to len aby mala aspon príjem zo mzdy (závislej činnosti), v prípade, že by do dna pôrodu neuplynulo 270dní nem.poistenia a teda vôbec nemala nárok na materské?
Brčko, áno, je to tak. 6 týždňov pred termínom ešte neuplynie 270 dní. Tie uplynú 2 týždne pred pôrodom. Pani na Sociálke povedala, že sa to nijako nedá. Vraj sa musí nastúpiť na MD 6 týždňov pred plánovaným termínom, a keď vtedy nárok na materské nevznikne, tak potom posudzujú už len či splnila mamička podmienku 270 dní ku dňu pôrodu. Ak sa nič neudeje a pôrod nepríde skôr, tak by potom nárok na materské vzniknúť mal. Lenže ako to urobiť s materskou dovolenkou? No a samozrejme chce mať teda príjem ten mesiac (od 6 týždňov po 2 týždne pred termínom). Však aj mesačný plat nie je na zahodenie. Podľa mňa je iné materské a iné materská dovolenka. Keď si na sociálke melú o materskom, tak nech si ho rátajú odo dňa pôrodu. Ale čo s tou materskou dovolenkou?
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

jankasm Pozri príspevok
No ak by aj bol, tak môže nastúpiť na MD v práci, ale zatiaľ nežiadať od SP výplatu materského. No a ten čas, ktorý treba pokryť do nástupu na MD, poriešiť napr. dohodou o vykonaní práce napr. na 1 mesiac. Ušetrí aj zamestnávateľ. Z dohody sa neplatia odvody.
No veď práve!!! Sociálka v tom problém vidí... vraj sa materské nedá žiadať neskôr - posudzujú potom vraj len termín pôrodu.
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

Ahojte,
chcem sa spýtať:
Som zamestnaná u terajšieho zamestn. od 1.1.2006.
Na MD nastupujem v 9/2008. Prosím o info, z akého VZ sa mi bude rátať materská z 2007 alebo 2008, ak nastala zmena výšky hrubej mzdy? A ešte aká je max. výška materskej a z akej mzdy?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Renatka 75 Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa spýtať:
Som zamestnaná u terajšieho zamestn. od 1.1.2006.
Na MD nastupujem v 9/2008. Prosím o info, z akého VZ sa mi bude rátať materská z 2007 alebo 2008, ak nastala zmena výšky hrubej mzdy? A ešte aká je max. výška materskej a z akej mzdy?

Ďakujem
Rozhodujúce obdobie pre určenie materského bude rok 2007. Jeho výška je 55% z DVZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nika224 Pozri príspevok
Brčko, áno, je to tak. 6 týždňov pred termínom ešte neuplynie 270 dní. Tie uplynú 2 týždne pred pôrodom. Pani na Sociálke povedala, že sa to nijako nedá. Vraj sa musí nastúpiť na MD 6 týždňov pred plánovaným termínom, a keď vtedy nárok na materské nevznikne, tak potom posudzujú už len či splnila mamička podmienku 270 dní ku dňu pôrodu. Ak sa nič neudeje a pôrod nepríde skôr, tak by potom nárok na materské vzniknúť mal. Lenže ako to urobiť s materskou dovolenkou? No a samozrejme chce mať teda príjem ten mesiac (od 6 týždňov po 2 týždne pred termínom). Však aj mesačný plat nie je na zahodenie. Podľa mňa je iné materské a iné materská dovolenka. Keď si na sociálke melú o materskom, tak nech si ho rátajú odo dňa pôrodu. Ale čo s tou materskou dovolenkou?
Nika, ja nevidím až taký problém s nástupom na MD ako skôr v tom, aby nenastal pôrod skôr ako po uplynutí 270dní nem.poistenia.
Byť na jej mieste urobím to nasledovne. Na MD nastúpim riadne 6týždnov pred termínom pôrodu stanovený lekárom. Samozrejme sociálka ti nezačne materské vyplácať, lebo ešte nemajú zaručené, že splníš podmienku 270dní. So zamestnávatelom by som sa dohodla, ako píše janka, že budem robiť na dohodu ešte dalších pár dní, či týždnov. No v prvom rade treba dávať na seba pozor, nech ten termín pôrodu neprešvihne!!! Po narodení dieťaťa a vybavení rodného listu, čo predpokladám bude tak týžden až 10dní po pôrode treba odniesť kopiu RL dieťaťa na soc.poistovnu oddelenie nemoc.dávok (tiež môžete hned vybaviť prihlášku na dôchodkové poistenie s potrebnými prílohami, ked tam pôjdete), no a na základe tohto RL-u, kde im dokladuješ skutočný termín pôrodu zistia, či si splnila podmienku 270dní. Ak si ju splnila, tak ti priznajú "spätne od nástupu na MD" materskú (teda nie až od dosiahnutia 270dní), takže potom dostaneš naraz materskú za dlhšie obdobie. Takto budeš poberať materskú 28týždnov a nielen max. 22týždnov po pôrode + nejaký týžden pred ním.

Problém by nastal jedine, ak by "skutočný pôrod" nastal skôr ako uplynie 270dní!!! Vtedy by nárok na materské "vôbec" nevznikol. A samozrejme ak nežijete ako sa hovorí z rúk do úst, teda že nemáte rezervu v prípade, že peniaze nejaký mesiac nedostanete. Preto na zabezpečenie príjmu aj počas tohto obdobia môžeš využiť tú dohodu po nástupe na MD.
Dúfam, že som to vysvetlila zrozumitelne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tata Pozri príspevok
Ďakujem, znamená to že by bolo dobré teraz PN prerušiť a dať sa nanovo vypísať s novým napr. už dnešným dátumom novú PN alebo mi už automaticky za mesiac jún bude vyplatená už vyššia PN?...a netreba sa dať nanovo vypísať?.. predpokladám že materská sa mi užbude rátať z 12/07. Nástup na materskú mám v novembri 08... ešte raz ďakujem za ochotu Tatiana
súhlasím s Katy, ak ukončíš terajšiu PN a nastúpiš na novú, vtedy do ukončenia starej ti bude dávka rátaná stále z minima a od novej bude nemocenské rátané z VZ 12/07.
No a samozrejme materská bude rátaná tiež z VZ 12/07.
0 0
cirro cirro

cirro je offline (nepripojený) cirro

Teraz som trošku zmätená, ako to vlastne je s tými 26 týždňami. Ak mám teda splnenú podmienku 270 dní poistenia DNP za posledné dva roky, a moje posledné nepretržité poistenie trvá menej ako 26 týždňov, mám aj tak nárok na PN, ibaže nie je rátané podľa skutočného VZ, ale automaticky minimálneho?
A v momente, keď to bude už 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP, berú sa už skutočné VZ na určenie výšky dávky.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

cirro Pozri príspevok
Teraz som trošku zmätená, ako to vlastne je s tými 26 týždňami. Ak mám teda splnenú podmienku 270 dní poistenia DNP za posledné dva roky, a moje posledné nepretržité poistenie trvá menej ako 26 týždňov, mám aj tak nárok na PN, ibaže nie je rátané podľa skutočného VZ, ale automaticky minimálneho?
A v momente, keď to bude už 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP, berú sa už skutočné VZ na určenie výšky dávky.
Áno, presne tak. Po splnení podmienky 270 dní NP v posledných dvoch rokoch máš vždy nárok na PN a materské, otázne však je z akého VZ. Ak nastúpiš na PN počas prvých 26 týždňov platenia DNP od posledného prihlásenia, tak bez ohľadu na to, z akého VZ DNP platíš, dávka bude počítaná len z minimálneho VZ. Ak však nastúpiš na PN až po uplynutí 26 týždňov, bude sa dávka počítať zo skutočného VZ, z ktorého si platila DNP v rozhodujúcom období.
Je to trošku jasnejšie?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Renatka 75 Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa spýtať:
Som zamestnaná u terajšieho zamestn. od 1.1.2006.
Na MD nastupujem v 9/2008. Prosím o info, z akého VZ sa mi bude rátať materská z 2007 alebo 2008, ak nastala zmena výšky hrubej mzdy? A ešte aká je max. výška materskej a z akej mzdy?

Ďakujem
Ešte doplním, že maximálna výška materskej bude po 1.7.2007 cca. 16000,- - 16500,- v závislosti od dĺžky mesiaca. Maximálny VZ, a teda zároveň mzda, z ktorej sa dá získať maximálna materská je 30219,-.
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
Ahojte poraďáci,písala som sem ohľadom kamošky už začiatkom roka (len v inej - staršej téme) a teraz by som Vás chcela poprosiť len o odobrenie, či sme postupovali dobre.

Kamoška bola zamestnaná nasledovne:
1.6.2005-31.12.2006 (zamestnaná)
1.1.2007-26.2.2007 (úrad práce)
27.2.2007-31.10.2007 (zamestnaná)
1.11.2007 - dobrovoľne nezamestnaná

Takže podmienku 270 dní NP má splnenú. V cca 8 týždni tehotenstva 11.2.2008 sa prihlásila na platenie DNP z max. VZ (28.142,-).

Teraz jej lekárka chce vypísať materskú od 8.8.2008, plánovaný termín pôrodu je 13.9.2008. Lenže nej uplynie 26 týždňov platenia DNP až 11.8.2008, takže na materskú by ju mohla lekárka vypísať 12.8.2008? A vtedy by jej vznikol nárok na materskú z max. VZ?

Je nejaký problém v tom, že by na materskú nastúpila 5 týždňov (ak dobre počítam) pred plánovanými termínom pôrodu?

ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ludmila12 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,písala som sem ohľadom kamošky už začiatkom roka (len v inej - staršej téme) a teraz by som Vás chcela poprosiť len o odobrenie, či sme postupovali dobre.

Kamoška bola zamestnaná nasledovne:
1.6.2005-31.12.2006 (zamestnaná)
1.1.2007-26.2.2007 (úrad práce)
27.2.2007-31.10.2007 (zamestnaná)
1.11.2007 - dobrovoľne nezamestnaná

Takže podmienku 270 dní NP má splnenú. V cca 8 týždni tehotenstva 11.2.2008 sa prihlásila na platenie DNP z max. VZ (28.142,-).

Teraz jej lekárka chce vypísať materskú od 8.8.2008, plánovaný termín pôrodu je 13.9.2008. Lenže nej uplynie 26 týždňov platenia DNP až 11.8.2008, takže na materskú by ju mohla lekárka vypísať 12.8.2008? A vtedy by jej vznikol nárok na materskú z max. VZ?

Je nejaký problém v tom, že by na materskú nastúpila 5 týždňov (ak dobre počítam) pred plánovanými termínom pôrodu?

ďakujem

Tu je úplne jednoduché riešenie - nech presvedčí lekárku o vypísaní na materskú od 12.8.2008 (prípadne ak je vnímavá, nech jej vysvetlí, prečo). A od 1.7.2008 nech si zmení VZ na platenie poistného na 30.219 Sk.
0 0
cirro cirro

cirro je offline (nepripojený) cirro

Jankasm, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, myslím, že už tomu celému vcelku dobre rozumiem. Tak teraz si idem lámať hlavu, ako by to bolo pre mňa najvýhodnejšie urobiť. Kalkulačka sa zapotí, haha.
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
ajobs Pozri príspevok
Tu je úplne jednoduché riešenie - nech presvedčí lekárku o vypísaní na materskú od 12.8.2008 (prípadne ak je vnímavá, nech jej vysvetlí, prečo). A od 1.7.2008 nech si zmení VZ na platenie poistného na 30.219 Sk.
Ďakujem S lekárkou nebude problém, ona jej sama povedal,že si to má vypočítať, ako potrebuje. Ďakujem ešte raz, pekný deň prajem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nika224 Pozri príspevok
Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.
ajobs Pozri príspevok
Tu je úplne jednoduché riešenie - nech presvedčí lekárku o vypísaní na materskú od 12.8.2008 (prípadne ak je vnímavá, nech jej vysvetlí, prečo). A od 1.7.2008 nech si zmení VZ na platenie poistného na 30.219 Sk.
Je to podobný problém, nika písala, že lekár ju nechce vypísať na MD neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom, a dokonca aj na SP jej tvrdia, viď vyššie písané, že nástup nemôže byť neskôr ako tých 6 týždňov pred pôrodom.

My sme jej to radili urobiť presne tak, ako ty píšeš. Naozaj je to možné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať