Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Chcela by som pomôcť švagrinej, len nechcem nič pokaziť. Teraz skončila Vš - denné štúdium. Počas štúdia bola v r. 2007 celý rok zamestnaná na prac. zmluvu - bola aj nemocensky poistená. Po štátniciach sa nahlásila na ÚP. Je tehotná, mala by pravdepodobne nastúpiť na rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod v októbri 2008. Keby som ju zamestnala od 1.7.2008 s max. VZ a ona by po pár dňoch nastúpila na PN - rizikové tehotenstvo a následne na materskú, bola by jej rátaná z tohoto max. VZ aj PN aj materská?
Zamestnaná a teda nemocensky poistená bola od 1.1.2007 - 31.1.2008.
Potom študentka - poistenec štátu a od 20.5.2008 na ÚP. Ďakujem za radu.
0 0
lola3 lola3

lola3 je offline (nepripojený) lola3

Ahoj poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. Som prihlásená na DPN, odhláška k 31.5.2008. K 1.6.2008 znopva prihlásenie DPN. Nebude sa to posudzovať z pohľadu Soc.poisť. ako súvislé DPN? Nie je potrebné prerušiť DPN aspoň na jeden deň? Odniesla som riadne prihlášky a odhlášky k uvedeným dátumom, takže by to malo byť podľa mňa o.k., ale istota je istota, nemáte s tým niekto skúsenosť?Chcela by som na budúci rok nastúpiť na MD, takže zvýšená materská by veľmi pomohla, tak si platím aj DPN. Ďakujem za odpovede.lola3
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajobs Pozri príspevok
...vidíš, a na to musíme myslieť my muži....
... čo by sme si bez vás počali.. ... a hlavne ako ..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lola3 Pozri príspevok
Ahoj poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. Som prihlásená na DPN, odhláška k 31.5.2008. K 1.6.2008 znopva prihlásenie DPN. Nebude sa to posudzovať z pohľadu Soc.poisť. ako súvislé DPN? Nie je potrebné prerušiť DPN aspoň na jeden deň? Odniesla som riadne prihlášky a odhlášky k uvedeným dátumom, takže by to malo byť podľa mňa o.k., ale istota je istota, nemáte s tým niekto skúsenosť?Chcela by som na budúci rok nastúpiť na MD, takže zvýšená materská by veľmi pomohla, tak si platím aj DPN. Ďakujem za odpovede.lola3
Je to v poriadku... od 1.6. máš nové poistenie... ale kľudne si si mohla urobiť aj pauzu v platení ... alebo už si tehotná?
Naposledy upravil Katy a R : 19.06.08 at 06:26
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dadasv Pozri príspevok
Chcela by som pomôcť švagrinej, len nechcem nič pokaziť. Teraz skončila Vš - denné štúdium. Počas štúdia bola v r. 2007 celý rok zamestnaná na prac. zmluvu - bola aj nemocensky poistená. Po štátniciach sa nahlásila na ÚP. Je tehotná, mala by pravdepodobne nastúpiť na rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod v októbri 2008. Keby som ju zamestnala od 1.7.2008 s max. VZ a ona by po pár dňoch nastúpila na PN - rizikové tehotenstvo a následne na materskú, bola by jej rátaná z tohoto max. VZ aj PN aj materská?
Zamestnaná a teda nemocensky poistená bola od 1.1.2007 - 31.1.2008.
Potom študentka - poistenec štátu a od 20.5.2008 na ÚP. Ďakujem za radu.
Tvoj plán je OK. Ja len upozorním na to, že nestačí dať mesačný plat 30219,-, treba si poriadne prepočítať koľko dní odrobí pred nástupom na PN prípadne MD, či tam je víkend alebo len pracovné dni. Lebo mzda sa počíta len na pracovné dni, ale SP počíta DVZ na kalendárne dni, takže keby napr. odpracovala 2 dni pracovné + 2 dni kalendárne víkendové a dostala by mzdu z maxima za tie 2 dni, tak z maximálneho VZ by vlastne vďaka tým dvom kalendárnym víkendovým dňom klesla na polovicu.
To len pre istotu, ak o tom náhodou nevieš.

Trošku som to opravila, ale predpokladám, že každý vedel čo tým myslím.
Naposledy upravil jankasm : 21.06.08 at 09:12
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Áno, však ja som si to tiež takto myslela, ale z toho, čo bolo napísané v príspevku, tak lekár ju nechcel v žiadnom prípade vypísať neskôr a dokonca aj na SP tvrdili, že nástup na MD musí byť najneskôr 6 týždňov pred predpokladaným dátumom pôrodu, v žiadnom prípade nie neskôr. Aj keď dotyčná bola ochotná oželieť tých pár týždňov poberania materskej.
Takže naozaj to možno funguje len tak, že lekár posunie ten predpokladaný termín pôrodu, ako písal ajobs.
janka, ešte som chcela k tomuto. Pracovníčky na SP velakrát robia a informujú ludí inak, ako je to v zákone o soc.poistení - bohužial. A ťažko sa proti tomu ohradiť, ak sa v tom človek nevyzáná. Ak by to nebolo možné, je zbytočný § 49 ods.6 ZoSP

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

v prípade posunutia termínu o pár dní sa to podla mna dá s lekárom dohodnúť, no v prípade niky, neviem, či by som si trúfla žiadať lekára posunúť pôrod o 4 týždne neskôr (aj ked poznám aj prípady také, čo sa im termíny takto radikálne rozchádzali) v prípade dobrých vzťahov a ak je pod jeho dozorom, asi aj to je možné. Len ak by ju mal potom iný lekár, ktorý by predpokladal, že je v 38tt a ona by bola v 42tt, kedy by už mala pre bezpečnosť dieťaťa nastúpiť do nemocnice?
No ale to už moc rozpitvávam. Len som nad tým dosť rozmýšlala ...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lola3 Pozri príspevok
Ahoj poraďáci. Chcela by som sa opýtať na nasledujúcu vec: Odhlásená z DPN k 31.5.2008 a znova prihlásenie k 1.6.2008 s iným VZ. Nie je medzi tým ani jeden deň bez DPN. Nebude sa to posudzovať ako jeden poistný vzťah? dúfam že nie. Nemáte s tým niekto skúsenosť?ďakujem všetkým.Lola3
jankasm Pozri príspevok
V žiadnom prípade, keďže tam bolo odhlásenie a nové prihlásenie /nezáleží na tom či bola pauza alebo nebola / tak sa to považuje za nové poistenie od posledného prihlásenia. Inú skúsennosť určite ani nikto nemá.


lola3 Pozri príspevok
Ahoj poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. Som prihlásená na DPN, odhláška k 31.5.2008. K 1.6.2008 znopva prihlásenie DPN. Nebude sa to posudzovať z pohľadu Soc.poisť. ako súvislé DPN? Nie je potrebné prerušiť DPN aspoň na jeden deň? Odniesla som riadne prihlášky a odhlášky k uvedeným dátumom, takže by to malo byť podľa mňa o.k., ale istota je istota, nemáte s tým niekto skúsenosť?Chcela by som na budúci rok nastúpiť na MD, takže zvýšená materská by veľmi pomohla, tak si platím aj DPN. Ďakujem za odpovede.lola3
Však sme Ti na to už včera odpovedali, nestačilo?
Len doplním, keďže si platíš od 1.6.2008 z maximálneho VZ, daj si k 1.7.2008 zmenu VZ /zvyšuje sa na 30219,-, čo mesačnú materskú upravuje tak o 1000,- mesačne/, alebo, ak ešte nie si tehotná, tak by bolo lepšie dať znovu odhlášku a novú prihlášku k 1.7.2008 z nového maxima. Od 1.1.2009 si môžeš dať zmenu na minimum, aby si už nemusela toľko platiť.
Na druhej strane, ak nastúpiš na MD v roku 2009, možno by nebolo odveci nechať ten maximum až do nástupu na MD aj v roku 2009, a potom rovnako z neho platiť aj počas RD, získala by si tak dávky v roku 2009 aj v 2010 /počas RD môžeš z DNP čerpať PN alebo OČR z maxima/ platené z maximálneho VZ.
0 0
lola3 lola3

lola3 je offline (nepripojený) lola3

Ďakujem Vám veľmi pekne
za odpoveď.
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu. Napriek tomu, že som sa snažila nájsť odpoveď už v predchádzajúcich príspevkoch, zmeny zákona v r.2008 ma poplietli a neviem na čom som.
Od 1.6.2007 som zamestnaná u 1 zamestnávateľa, ktorý platí NP a teraz som v 7 tt. VZ za r.2007 mam 23 000 a chcela by som si ho zlepšiť DNP. Na materskú rátam nástup posledný týždeň r.2008. Este stíham 26 týždňovú lehotu a mám záujem o DNP z minima, t.j. 8100,-Sk. Mám si už teraz uzavrieť DNP? V starších príspevkoch sa tvrdilo, že stačilo uzavrieť DNP tesne pred MD, keď mi stačí VZ z minima. Poraďte mi prosím, čím najskôr, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

dada26 Pozri príspevok
Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu. Napriek tomu, že som sa snažila nájsť odpoveď už v predchádzajúcich príspevkoch, zmeny zákona v r.2008 ma poplietli a neviem na čom som.
Od 1.6.2007 som zamestnaná u 1 zamestnávateľa, ktorý platí NP a teraz som v 7 tt. VZ za r.2007 mam 23 000 a chcela by som si ho zlepšiť DNP. Na materskú rátam nástup posledný týždeň r.2008. Este stíham 26 týždňovú lehotu a mám záujem o DNP z minima, t.j. 8100,-Sk. Mám si už teraz uzavrieť DNP? V starších príspevkoch sa tvrdilo, že stačilo uzavrieť DNP tesne pred MD, keď mi stačí VZ z minima. Poraďte mi prosím, čím najskôr, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem
Z tvojho príspevku som pochopila, že máš len poistenie zo zamestnania od vlani. Dobrovoľné NP ti už nepomôže!

Mohol by pomôcť zamestnávateľ.
Naposledy upravil Katy a R : 19.06.08 at 14:54
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26 Pozri príspevok
Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu. Napriek tomu, že som sa snažila nájsť odpoveď už v predchádzajúcich príspevkoch, zmeny zákona v r.2008 ma poplietli a neviem na čom som.
Od 1.6.2007 som zamestnaná u 1 zamestnávateľa, ktorý platí NP a teraz som v 7 tt. VZ za r.2007 mam 23 000 a chcela by som si ho zlepšiť DNP. Na materskú rátam nástup posledný týždeň r.2008. Este stíham 26 týždňovú lehotu a mám záujem o DNP z minima, t.j. 8100,-Sk. Mám si už teraz uzavrieť DNP? V starších príspevkoch sa tvrdilo, že stačilo uzavrieť DNP tesne pred MD, keď mi stačí VZ z minima. Poraďte mi prosím, čím najskôr, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem
Tvoj termín pôrodu je asi cca druhý februárový týžden 2009?. Píšeš o tom, že terajší PP ti začal 1.6.07. A čo bolo predtým (dva roky pred termínom), teda cca od 2/07- 31.5.07? Ak by si mala v tomto období nem.poistenie (prípadne súbežné s terajším PP), tak by sa s tým možno dalo ešte niečo robiť. Záleží od konkrétnych dátumov.

Beriem prípad, že si mala pred 1.6.07 ukončené NP (2-5/07), splnila vdaka nemu podmienku 270dní z DNP a na materskú nastúpila ešte v r.2008 (od 1.1.09 nepoznáme zmeny)!!!

Ak máš v RO zo zamestnania (r.2007) VZ 23000,- tak ti chýba do maxima aktuálneho v 12/08 VZ cca 7219 (30219-23000).
1. Ak by si potrebovala aby sa ti z DNP rátala materská z VZ DNP a nie minimálnej mzdy, tak musíš splniť podmienku 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP. Tebe však ide o materskú z VZ z DNP nižšieho ako minimálna mzda, takže podmienku 26týždnov... splniť nepotrebuješ. Stačí ak splníš podmienku 270dní... z DNP a budeš mať nárok na materskú z DNP z minimálnej mzdy (vid môj príspevok č.1883).

Ak by si potrebovala z DNP dosiahnuť materskú z VZ vyššieho ako je minimálna mzda, tak by si potrebovala splniť aj podmienku 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP.
Vtedy by záležalo aj od výšky terajšieho VZ v zamestnaní. Totiž aj ked sa prihlásiš na DNP napr. z VZ 8100,- (teda najnižšieho možného VZ), tak existuje dalšie obmedzenie.
Totiž jedna osoba môže mať v jednom mesiaci VZ z úhrnu všetkých jej nem.poistení najviac v sume maxima t.č. 28142,- a od 1.7.08 sumy 30219,-.
Ak by si bola prihlásená z DNP na 8100,- a zo zamestnania by si mala VZ 25000,-, tak by sa ti bral pre výpočet materskej VZ z DNP len 3142,- (28142-25000) do 30.6.08 a od 1.7.08 VZ 5219 (30219-25000). Rozdiel by bol tvoj preplatok v SP na DNP. Samozrejme, ak by si dostala v niektorom mesiaci napr. prémie, tak to treba ešte znížiť VZ z DNP!
Naposledy upravil brčko : 24.06.08 at 06:37 Dôvod: upresnenie, doplnenie
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ďakujem za skorú odpoveď. Predpokladám, že som nestihla lehotu na 270 dní pre DNP. Lenže ktorá normálne pracujúca žena si začne len tak platiť DNP? A keď som sa dozvedela, že som tehotná a zamyslela som sa nad materskou a jej výškou, už bolo neskoro.
Som vo veľkej medzinárodnej firme, takže zamestnávateľ mi na konci roka nezvýši kvôli materskej plat. Keďže mi termín nástupu na materskú vychádza tesne okolo konca roka, tak pôjdem aspoň v novom roku, kde sa bude počítať tohtoročný VZ, ktorý som mala o trocha vyšší ako v r.2007.
Potrebovala som si to potvrdiť. Ešte raz ďakujem.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na niečo, čo tu už bolo rozoberané. V tom prípade ma prosím nasmerujte aspoň približne, kde by som sa mohla dopátrať k odpovedi.

Moja známa porodila 12.5.2008. Bola riadne zamestnaná, jej VZ bol menší ako maximum. V roku 2007 bola nejaký čas dobrovoľne poistená z minimálneho VZ a dobrovoľné poistenie pokračovalo až do pôrodu. (Súčet VZ zo zamestnania a z dobrovoľného poistenia presahoval maximálny VZ.)
Zo školení p. Mihála na jeseň som pochopila potrebu doby poistenia tak, že ak je poistená napr. zo zamestnania viac ako 270 dní, z dobrovoľného jej stačí byť 26 týždňov, aby mala aj z tohto dobrovoľného nárok na dávku (v minimálnej výške, nakoľko na viac by ani nemala nárok).
Teraz je prišlo vyrozumenie zo SP, že z dobrovoľného poistenia nemá nárok na dávku, nakoľko jej poistenie z tohto titulu trvalo len 269 dní (do 11.5.2008 vrátane).
Môžete mi prosím objasniť, ako je to s tými dobami?

Vopred ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26 Pozri príspevok
Ďakujem za skorú odpoveď. Predpokladám, že som nestihla lehotu na 270 dní pre DNP. Lenže ktorá normálne pracujúca žena si začne len tak platiť DNP? A keď som sa dozvedela, že som tehotná a zamyslela som sa nad materskou a jej výškou, už bolo neskoro.
Som vo veľkej medzinárodnej firme, takže zamestnávateľ mi na konci roka nezvýši kvôli materskej plat. Keďže mi termín nástupu na materskú vychádza tesne okolo konca roka, tak pôjdem aspoň v novom roku, kde sa bude počítať tohtoročný VZ, ktorý som mala o trocha vyšší ako v r.2007.
Potrebovala som si to potvrdiť. Ešte raz ďakujem.
ak nastúpiš na MD v r.2009, tak rozhodujúce obdobie na výpočet materskej bude naozaj r.2008.
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ahoj Brčko, akurát som písala predchádzajúci príspevok, tak som našla až potom tvoju radu. Pred 1.6.2007 som bola takisto zamestananá, len nižším VZ (od 18.1.2005) a pracovná zmluva mi skončila 31.5.2007.
Ale priznám sa, že som neporozumela tvojej rade. Mám sa ešte prihlásiť na DNP alebo nie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabi03 Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na niečo, čo tu už bolo rozoberané. V tom prípade ma prosím nasmerujte aspoň približne, kde by som sa mohla dopátrať k odpovedi.

Moja známa porodila 12.5.2008. Bola riadne zamestnaná, jej VZ bol menší ako maximum. V roku 2007 bola nejaký čas dobrovoľne poistená z minimálneho VZ a dobrovoľné poistenie pokračovalo až do pôrodu. (Súčet VZ zo zamestnania a z dobrovoľného poistenia presahoval maximálny VZ.)
Zo školení p. Mihála na jeseň som pochopila potrebu doby poistenia tak, že ak je poistená napr. zo zamestnania viac ako 270 dní, z dobrovoľného jej stačí byť 26 týždňov, aby mala aj z tohto dobrovoľného nárok na dávku (v minimálnej výške, nakoľko na viac by ani nemala nárok).
Teraz je prišlo vyrozumenie zo SP, že z dobrovoľného poistenia nemá nárok na dávku, nakoľko jej poistenie z tohto titulu trvalo len 269 dní (do 11.5.2008 vrátane).
Môžete mi prosím objasniť, ako je to s tými dobami?

Vopred ďakujem.
Tak v jej prípade to bola naozaj smola , že jej chýbal 1den!!!
Takže ona bola v období od 12.5.06 do 11.5.08 poistená z DNP len 269dní.
No je to tak, treba splniť podmienku aspon 270dní v poslených dvoch rokoch pred pôrodomdo pôrodu z každého nem. poistenia zvlášť. Plus z DNP aj podmienku 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP (t.j. 182dní) do nástupu na MD, aby sa dávka rátala zo "skutočného VZ", nie mimimálnej mzdy.

Ked nesplnila podmienku 270dní z DNP, tak ak DNP nezruší, musí ho platiť aj počas materskej. Aj ked sa tu bol popisovaný aj jeden(jediný) prípad, ked mu v SP trvdili iné, že nemusí, ak poberá materské zo zamestnania, tak vraj DNP platiť nemusí, no na to by som nespoliehala. Preto nech si rozmyslí, či si DNP bude platiť nadalej.

No bohužial! Tak ked už si finančne neprilepšila, nech sa jej to aspon vynahradí na zdraví a spokojnosti babätka!
Naposledy upravil brčko : 20.06.08 at 07:26 Dôvod: doplnené tučným
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

brčko Pozri príspevok
Tak v jej prípade to bola naozaj smola , že jej chýbal 1den!!!
Takže ona bola v období od 12.5.06 do 11.5.08 poistená z DNP len 269dní.
No je to tak, treba splniť podmienku 270dní do pôrodu z každého nem. poistenia zvlášť. Plus z DNP aj podmienku 26týždnov do nástupu na MD aby sa dávka rátala zo "skutočného VZ", nie mimimálnej mzdy.
Nechápem zvýraznenému.

Ak je poistená z DNP viac ako 270 dní, je jasné, že je poistená aj 26 týždňov?
Pretože jej by z DNP rátali aj tak z minimálnej mzdy = min. VZ.
Alebo sa tých 26 týždňov musí byť priamo práve pred pôrodom?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26, VZ v predchádzajúcom zamestnaní nie je vôbec dôležitý, dôležité sú dni nemoc.poistenia z tohto ukonč.poistenia.
- Kedy máš termín?
Ešte som si niečo uvedomila, čo ma hned nenapadlo. Doplním to k predchádzajúcemu môjmu príspevku č.1873, lebo s ním súvisí. Pre teba "nie je dôležité", aby ti z DNP uplynulo 26týž.DNP, len podmienka 270dní!

Takže sa zatial nemusíš ponáhlať s prihlásením na DNP. Len si dobre vyrátaj (radšej s rezervou) tých 270dní!
Ak máš predpokl.termín napr. medzi 7-15.2.09, tak tvoj nástup na MD (6týždnov pred) by mohol byť 27.12.08.
V období posledných dvoch rokov pred pôrodom cca od 7.2.07 do 6.2.09, resp. ešte lepšie splniť do nástupu na MD teda do 26.12.08 si bola poistená v období:
7.2.07 - 31.5.07 = 114dní NP
ak sa napr. poistíš na DNP od 1.7.08, tak 1.7.08-26.12.08 (aj ked sa dá aj do 6.2.09) = 179dní NP
Spolu 293dní NP z DNP už pri nástupe na MD, takže by nemal byť problém s nárokom na materskú z DNP a jej vyplácaním hned od nástupu na MD.

Len upozornujem, že to platí pre nástup na MD v r.2008, pravidlá r.2009 nie su isté!
A esťe doplnujem, že podmienku 270dní je lepšie splniť do konca roku 2008 a nie do pôrodu aj z dôvodu, ak by bola prijatá novela, že od 1.1.09 nebude možné mať súbežne DNP s povinným NP. To by znamenalo nutnosť sa od 1.1.09 odhlásiť z DNP!
Naposledy upravil brčko : 20.06.08 at 08:47
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabi03 Pozri príspevok
Nechápem zvýraznenému.

Ak je poistená z DNP viac ako 270 dní, je jasné, že je poistená aj 26 týždňov?
Pretože jej by z DNP rátali aj tak z minimálnej mzdy = min. VZ.
Alebo sa tých 26 týždňov musí byť priamo práve pred pôrodom?
napísala som to neúplne,
musíš splniť podmienku 26týždnov "od posledného prihlásenia na DNP" do nástupu na MD. Teda ak sa odhlásiš po 200dnoch DNP a znovu prihlásiš napr. 3mesiace pred nástupom na MD, tak 270dní ... síce splníš, no 26týždnov (182dní) ... nie.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

brčko Pozri príspevok
napísala som to neúplne,
musíš splniť podmienku 26týždnov "od posledného prihlásenia na DNP" do nástupu na MD. Teda ak sa odhlásiš po 200dnoch DNP a znovu prihlásiš napr. 3mesiace pred nástupom na MD, tak 270dní ... síce splníš, no 26týždnov (182dní) ... nie.
Tak ešte raz.
Ona bola poistená z DNP približne takto:
v roku 2007 nejaký mesiac v júli, a potom od septembra 2007 až po pôrod.
Teda v súčte nesplnila 270 dní, ale 26 týždňom pred pôrodom áno.
Je to aj tak málo platné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať