Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabi03 Pozri príspevok
Tak ešte raz.
Ona bola poistená z DNP približne takto:
v roku 2007 nejaký mesiac v júli, a potom od septembra 2007 až po pôrod.
Teda v súčte nesplnila 270 dní, ale 26 týždňom pred pôrodom áno.
Je to aj tak málo platné?
Ano, nemá nárok na materské z DNP.
POdmienka 270dní... je prvoradá.
- Ak ju nesplní, nemá vôbec nárok na materské.
- Ak ju splní, nárok na materské má.
Až potom je pri DNP dôležité, či uplynulo 26týždnov ...
- ak nie, jej materská sa ráta z pravdepodbobného VZ DNP, teda z aktuálnej min.mzdy v mesiaci nástupu na MD
- ak áno, materská sa ráta z VZ z DNP v rozhodujúcom období - vid § 54 ZoSP
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Akurát som dostala potvrdenú túto informáciu aj od mojej známej, ktorá sa na to bola opýtať priamo v SP.
Ozaj treba mať splnenú lehotu 270 dní aj pre DNP pred nástupom na materskú. No, čo už, aj tak chcú na budúci rok zrušiť možnosť čerpať materskú z NP od zamestnávateľa a z DNP spolu.
Aspoň tej spletici zákonov konečne rozumiem. Ďakujem vám
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26 Pozri príspevok
Akurát som dostala potvrdenú túto informáciu aj od mojej známej, ktorá sa na to bola opýtať priamo v SP.
Ozaj treba mať splnenú lehotu 270 dní aj pre DNP pred nástupom na materskú. No, čo už, aj tak chcú na budúci rok zrušiť možnosť čerpať materskú z NP od zamestnávateľa a z DNP spolu.
Aspoň tej spletici zákonov konečne rozumiem. Ďakujem vám
ale ty ju môžeš splniť. Prečítaj si doplnenia mojich príspevkov č.1873+1880 = odpovede pre teba.
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

brčko Pozri príspevok
dada26, VZ v predchádzajúcom zamestnaní nie je vôbec dôležitý, dôležité sú dni nemoc.poistenia z tohto ukonč.poistenia.
- Kedy máš termín?
Ešte som si niečo uvedomila, čo ma hned nenapadlo. Doplním to k predchádzajúcemu môjmu príspevku č.1873, lebo s ním súvisí. Pre teba "nie je dôležité", aby ti z DNP uplynulo 26týž.DNP, len podmienka 270dní!

Takže sa zatial nemusíš ponáhlať s prihlásením na DNP. Len si dobre vyrátaj (radšej s rezervou) tých 270dní!
Ak máš predpokl.termín napr. medzi 7-15.2.09, tak tvoj nástup na MD (6týždnov pred) by mohol byť 27.12.08. Súhlasím
V období posledných dvoch rokov pred pôrodom cca od 7.2.07 do 6.2.09, resp. ešte lepšie splniť do nástupu na MD teda do 26.12.08 si bola poistená v období:
7.2.07 - 31.5.07 = 114dní NP No, bola som poistená od 18.1.2005 doteraz, tak prečo práve táto perióda?
ak sa napr. poistíš na DNP od 1.7.08, tak 1.7.08-26.12.08 (aj ked sa dá aj do 6.2.09) = 179dní NP
Spolu 293dní NP z DNP už pri nástupe na MD, takže by nemal byť problém s nárokom na materskú z DNP a jej vyplácaním hned od nástupu na MD. Ako môžeš sčítať NP zo zamestnania a DNP, ktoré som nikdy neplatila? Za DNP by som mala predsa zvlášť platiť 270 dní, nie?


Len upozornujem, že to platí pre nástup na MD v r.2008, pravidlá r.2009 nie su isté!
Tieto veci sú mi z tvojej rady nejasné, tak ak môžeš, skús mi to prosím vyjasniť polopate. Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dada26 Pozri príspevok
Tieto veci sú mi z tvojej rady nejasné, tak ak môžeš, skús mi to prosím vyjasniť polopate. Ďakujem.
Ak môžem, odpoviem ja.
Tá perióda je pravdepodobne preto, že asi 7.2.2009 máš termín pôrodu, no a podmienka 270 dní NP sa skúma v posledných dvoch rokoch. Čiže 2 roky dozadu je od 7.2.2007.
No a ten počet dní NP, kedysi naozaj platilo tak, že musíš pre zamestnanie splniť 270 dní NP zo zamestnania a pre DNP zase 270 dní DNP. Ale po zmene zákona, od 1.1.2008 to už funguje trošku ináč, k aktuálnemu poisteniu, ktoré máš, sa pre splnenie podmienky 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, pripočítajú dni z akéhokoľvek ukončeného NP v posledných dvoch rokoch. Čiže môže to byť kombinované - NP zamestnanca, DNP, alebo NP SZČO
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

brčko Pozri príspevok
dada26, VZ v predchádzajúcom zamestnaní nie je vôbec dôležitý, dôležité sú dni nemoc.poistenia z tohto ukonč.poistenia.
- Kedy máš termín?
Ešte som si niečo uvedomila, čo ma hned nenapadlo. Doplním to k predchádzajúcemu môjmu príspevku č.1873, lebo s ním súvisí. Pre teba "nie je dôležité", aby ti z DNP uplynulo 26týž.DNP, len podmienka 270dní!

Takže sa zatial nemusíš ponáhlať s prihlásením na DNP. Len si dobre vyrátaj (radšej s rezervou) tých 270dní!
Ak máš predpokl.termín napr. medzi 7-15.2.09, tak tvoj nástup na MD (6týždnov pred) by mohol byť 27.12.08.
V období posledných dvoch rokov pred pôrodom cca od 7.2.07 do 6.2.09!!!, resp. ešte lepšie splniť do nástupu na MD teda do 26.12.08 si bola poistená v období:
7.2.07 (aj ked tvoj PP začal v 1/07, január nie je v období dvoch rokov pred pôrodom!!!-vid tučným vyznačené) - 31.5.07 = 114dní NP (to sú dni ukončeného nem.poistenia= ukončeného PP, ktoré možno k dnom DNP prirátať)
ak sa napr. poistíš na DNP od 1.7.08, tak 1.7.08-26.12.08 (aj ked sa dá aj do 6.2.09) = 179dní NP
Spolu 293dní NP z DNP už pri nástupe na MD, takže by nemal byť problém s nárokom na materskú z DNP a jej vyplácaním hned od nástupu na MD.

Len upozornujem, že to platí pre nástup na MD v r.2008, pravidlá r.2009 nie su isté!
A esťe doplnujem, že podmienku 270dní je lepšie splniť do konca roku 2008 a nie do pôrodu aj z dôvodu, ak by bola prijatá novela, že od 1.1.09 nebude možné mať súbežne DNP s povinným NP. To by znamenalo nutnosť sa od 1.1.09 odhlásiť z DNP!
Vždy je dôležité:
1 aké (kolko nem.poistení) nem.poistenia ti trvajú ku dnu uplatnovania si nároku na MD.
2. či z každého tohto trvajúceho nem.poistenia splnaš podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom"
3. ak niektoré z týchto nem.poistení samé osebe netrvá potrebných 270dní, môžu sa ku dňom tohto "trvajúceho NP-ia" prirátať aj dni "iného ukončeného" nem.poistenia (napr. ukončeného PP, ukonč.povinného NP SZčo, ukončeného DNP), z ktorého si nárok na materské už raz "neuplatnuješ". Ale samozrejme musí byť v období dvoch rokov pred pôrodom a nesmie sa kryť dátumovo s dnami trvajúceho NP, ku ktorému sa pripočítava!
4. či máš podmienku 270dní ... do predpokladaného termínu pôrodu splnenú už pri nástupe na MD. Ak áno, nie je problém s vyplácaním materského hned (ak sú splnené ostatné podmienky). Ak nie SP si počká na doručenie rod.listu dieťaťa, podla ktorého zistí skutočný termín pôrodu a či ste splnili 270dní do pôrodu. Ak splníte, tak vám vyplatí materské spätne za obdobie od nástupu na MD. Pri DNP treba v tomto prípade platiť odvody až do dosiahnutia 270dní (podla info od samotných mamičiek).
5. samozrejme pri DNP a NP SZčo sú dôležité aj podmienky včasného zaplatenia za potrebné obdobie do potrebného termínu v správnej výške - všetko ako hovoria všeob.podmienky uplatn.nároku na nem.dávky § 31 ZoSP

No a prečo som prirátala DNP, ktoré vlastne ešte neexistuje? Ako inak by som vedela povedať, či sa ti DNP napr. toho 1.7.08 ešte oplatí si založiť???

No záleží od tvojho skutočného termínu pôrodu, no ak máš rezervu, tak je jedno, či pôrod bude 7.2.09 alebo 15.2.09. Už pri nástupe na MD je zjavné (ak prerátaš oba prípady), že podmienka je splnená.
Naposledy upravil brčko : 20.06.08 at 11:43 Dôvod: doplnenie bodov 4+5
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ďakujem vám veľmi pekne. Moc ste ma potešili
Radšej sa pôjdem prihlásiť do SP čím skôr a dúfam, že mi potvrdia možnosť sčítať počet dní s predchádzajúcim ukončeným NP z PP.
Neviete náhodou poradiť §, v ktorom sa táto možnosť spomína?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dada26 Pozri príspevok
Ďakujem vám veľmi pekne. Moc ste ma potešili
Radšej sa pôjdem prihlásiť do SP čím skôr a dúfam, že mi potvrdia možnosť sčítať počet dní s predchádzajúcim ukončeným NP z PP.
Neviete náhodou poradiť §, v ktorom sa táto možnosť spomína?
Môžeš kuknúť aj tu
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

Bod 2 §48 Zákona o SP, ktorý hovoril o tom, že tá podmienka musí byť splnená a každého druhu poistenia zvlášť, je celý škrtnutý. Úplne vypadol zo zákona.

§ 48

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. <STRIKE>Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.

(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.</STRIKE>
<STRIKE></STRIKE>
<STRIKE></STRIKE>
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Existuje aj vyhlásenie SP k tomu, ako si vysvetluje SP tento § 48, no bohužial ho na stránkach SP neviem násť, no v niektorých starších príspevkoch cca 12/07 a neskôr bol aj uvedený.

skúšala som cez google hladať "ukončené nemocenské poistenie 270dní"

Tu je predsa niečo:
vid na konci stránky alebo kliknite na "zmeny v podmienkach nároku na nemocenské ... bod 2.

http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...t_group=0&date[od]=10&date[om]=12&date[or]=2007&date[dd]=30&date[dm]=12&date[dr]=2007#Zmeny%20v%20podmienkach%20nároku%20na%20nem ocenské%20dávky,%20ak%20dôvod%20na%20ich%20posk ytnutie%20vznikne%20po%2031.%20decembri%202007
Naposledy upravil brčko : 20.06.08 at 10:46
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Ďakujem ešte raz za výborné rady, zajtra má byť v raj u nás v MT deň otvorených dverí v SP, tak sa tam rozhodne zastavím a dúfam, že potvrdia tieto informácie a budem sa môcť prihlásiť.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

dobry podvecer. mohla by som otravovat s takouto vecou?
termin porodu mam 27.8.2008.
Dr mi pri poslednej kontrole povedala,ze si mam od tohto datumu odratat 8 tyzdnov (co mi vyslo 2.7.2008-ale neviem ci je to dobre) a k tomu datumu mi vystavi matersku. nejde mi teraz o to ci 6 tyznov alebo 8. som od zaciatku PN,takze nech 8,to mi je fuk. chcem sa opytat, Dr. mi moze vypisat MD aj skor,samozrejme s tym datumom realneho nastupu? a potom mam ist odovzdat papier zamestnavatelovi? platim si aj DNP, takze treba si pytat papier na MD 2x a s jednym ist do SP? treba do SP ist hned,alebo kedy? aby som nieco nepremeskala vzhladom k DNP... DNP si platim od 2.7.2007.
dakujem velmi pekne,snad som sa vyjadrila zrozumitelne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lulusik77 Pozri príspevok
dobry podvecer. mohla by som otravovat s takouto vecou?
termin porodu mam 27.8.2008.
Dr mi pri poslednej kontrole povedala,ze si mam od tohto datumu odratat 8 tyzdnov (co mi vyslo 2.7.2008-ale neviem ci je to dobre) a k tomu datumu mi vystavi matersku. nejde mi teraz o to ci 6 tyznov alebo 8. som od zaciatku PN,takze nech 8,to mi je fuk. chcem sa opytat, Dr. mi moze vypisat MD aj skor,samozrejme s tym datumom realneho nastupu? otázke nie celkom rozumiem. Na MD môžeš nastúpiť od 8 do 6týždna tehotenstva, no žiadosť o materské ti môže dať aj mesiac popredu (aspon u mna to tak bolo) a potom mam ist odovzdat papier zamestnavatelovi?áno, od lekára si nechaj vystaviť žiadosť o materské 2x (+ukončenie dočasnej PN, no to asi skôr vystaviť nemôže??-neviem), obidve žiadosti o materské vyplníš (z ktorého NP si dávku uplatnuješ, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia, kam chceš zasielať dávku...) a podpíšeš, jednu odovzdáš zamestnávatelovi ešte pred nástupom na MD, druhú do pobočky SP, kde si prihlásená na DNP platim si aj DNP, takze treba si pytat papier na MD 2x a s jednym ist do SP? treba do SP ist hned,alebo kedy? aby som nieco nepremeskala vzhladom k DNP... DNP si platim od 2.7.2007. z DNP môžeš odniesť žiadosť o materské spolu s ukončením PN (ak teda poberáš nemocenské aj z DNP), aj tak bude SP ešte čakať na úhradu poistného za jún 2008, čo uhrádzaš do 8.7.08, takže stačí vklude aj toho 2.7.08
dakujem velmi pekne,snad som sa vyjadrila zrozumitelne.
..
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
jankasm Pozri príspevok
Tvoj plán je OK. Ja len upozorním na to, že nestačí dať mesačný plat 30219,-, treba si poriadne prepočítať koľko dní odrobí pred nástupom na PN prípadne MD, či tam je víkend alebo len pracovné dni. Lebo mzda sa počíta len na pracovné dni, ale SP počíta DVZ na kalendárne dni, takže keby napr. odpracovala 2 dni pracovné + 2 dni kalendárne a dostala by mzdu z maxima za tie 2 dni, tak z maximálneho VZ by vlastne vďaka tým dvom kalendárnym dňom klesla na polovicu.
To len pre istotu, ak o tom náhodou nevieš.
Veľmi pekne ďakujem, to som veru nevedela. Takže treba dať vyššiu mzdu, aby vyšiel max.VZ včetne soboty a nedele. Ešte raz ďakujem
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Brčko,dakujem velmi pekne.
nepoberam nemocenske aj z Dnp.
no vsak prave,neviem ci mi bude Dr ochotna takto dopredu vypisat papiere,kedze nastup na MD podla mojich vypoctov je 2.7., takze ona mi k tomu datumu asi zrusi PN a vypise nastup na MD. len neviem,ci to bude casovo stacit, aby som napr. v ten den toho 2.7. utekala hned dat papier zamestnavatelovi a tiez do SP kvoli DNP.............
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Chcela by som sa ešte raz podakovat brčkovi a jankasm.
Vdaka vasim radam budem mat max matersku. Bola som v sobotu v SP a so vsetkym, co ste mi poradili suhlasili. Uzavrela som si okamzite DNP, lebo z roboty sa tam cez tyzden nedostanem. Teraz uz len dufat, ze tehotenstvo dobre dopadne a malicke sa narodi zdrave.
Dakujem!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dada26 Pozri príspevok
Chcela by som sa ešte raz podakovat brčkovi a jankasm.
Vdaka vasim radam budem mat max matersku. Bola som v sobotu v SP a so vsetkym, co ste mi poradili suhlasili. Uzavrela som si okamzite DNP, lebo z roboty sa tam cez tyzden nedostanem. Teraz uz len dufat, ze tehotenstvo dobre dopadne a malicke sa narodi zdrave.
Dakujem!
Tak to sme veeeeľmi rady.
A držíme palce aby ste boli obaja zdraví.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lulusik77 Pozri príspevok
Brčko,dakujem velmi pekne.
nepoberam nemocenske aj z Dnp.
no vsak prave,neviem ci mi bude Dr ochotna takto dopredu vypisat papiere,kedze nastup na MD podla mojich vypoctov je 2.7., takze ona mi k tomu datumu asi zrusi PN a vypise nastup na MD. len neviem,ci to bude casovo stacit, aby som napr. v ten den toho 2.7. utekala hned dat papier zamestnavatelovi a tiez do SP kvoli DNP.............
Neboj, vôbec to nemusí byť hneď v ten istý deň. 2.7. je streda, takže ak to nestihneš v ten deň, tak to zanes alebo štvrtok, prípadne piatok, no a v krajnom prípade, ak zanesieš aj nasledujúci týždeň, myslím, že by sa nič nestalo. Prvú materskú budeš mať aj tak vyplácanú až okolo 15.8.2008, takže dovtedy majú kopec času to spracovať.
Zamestnávateľ potrebuje na SP a ZP ponahlasovať zmeny, ukončenie PN, začiatok MD a tie sa hlásia do 8 dní. Žiadosť o materské by síce mala byť do SP doručená do 3 dní, ale ešte som nikdy nepočula o problémoch, keď niekto doniesol neskôr.
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Ahojte, mam jednu otazku: Ked si od 1.1. 2008 platim DNP z minima, meni sa pre mna nieco od 1.7.2008, ked sa meni vyska max. vym. zakladu? Dakujem za odpoved.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tinuska1 Pozri príspevok
Ahojte, mam jednu otazku: Ked si od 1.1. 2008 platim DNP z minima, meni sa pre mna nieco od 1.7.2008, ked sa meni vyska max. vym. zakladu? Dakujem za odpoved.
Nie, nemení sa pre Teba vôbec nič, zmena sa týka tých, ktoré si platia teraz maximum na získanie maximálnej materskej. Tým treba od 1.7.2008 ten terajší maximum ešte zvýšiť podľa nového.
Pre Teba sa bude meniť výška VZ spolu s výškou minimálnej mzdy, čiže od 1.10.2008.
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Velmi pekne dakujem za odpoved Takze pekne pockam do oktobra
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať