Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Nie, nemení sa pre Teba vôbec nič, zmena sa týka tých, ktoré si platia teraz maximum na získanie maximálnej materskej. Tým treba od 1.7.2008 ten terajší maximum ešte zvýšiť podľa nového.
Pre Teba sa bude meniť výška VZ spolu s výškou minimálnej mzdy, čiže od 1.10.2008.
A je možné, že miminálna mzda sa bude meniť až od 1.1.09, teda pri zmene na Euro, no radšej treba odsledovať aj príp. zmenu od 1.10.08.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
A je možné, že miminálna mzda sa bude meniť až od 1.1.09, teda pri zmene na Euro, no radšej treba odsledovať aj príp. zmenu od 1.10.08.

Áno, minimálna mzda sa bude meniť až od 1.1.2009, viď zákon č. 663/2007 Z.z.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26 Pozri príspevok
Chcela by som sa ešte raz podakovat brčkovi a jankasm.
Vdaka vasim radam budem mat max matersku. Bola som v sobotu v SP a so vsetkym, co ste mi poradili suhlasili. Uzavrela som si okamzite DNP, lebo z roboty sa tam cez tyzden nedostanem. Teraz uz len dufat, ze tehotenstvo dobre dopadne a malicke sa narodi zdrave.
Dakujem!
nepíšeš odkedy si sa prihlásila, či od 1.7.08, či od napr. 23.6.08 (dnes). Nepísala si ani dátum nástupu na MD ani tvoju súčasnú mzdu, takže možno píšem zbytočne. Len ťa chcem upozorniť, že
1. ak ti uplynie od posledného prihlásenia do nástupu na MD tých 26týždnov (ak by si sa prihlásila napr.s dátumom 23.6.08 a nastúpila na MD 22.12.08 tak by to tak bolo), tak by sa ti rátala materská z DNP "zo skutočného VZ z DNP". A v tom prípade,
2. ak je tvoj mesačný VZ z r.2007 v zamestnaní cca tých 23000,-, a tvoja skutočná HM za jednotl.mesiace po prihlásení na DNP presiahne 23000, tak materská nebude úplne maximálna, o kolko závisí od konkrétnych súm VZ na NP zo zamestnania z r.2007 + hlavne z r. 2008.

Výhodnejšie je pre teba nesplniť 26týždnov. Preto som písala o poistení až od 1.7.08, vtedy by 26uplynulo 29.12.08 a až keby ti začala MD od 30.12.08, tak by sa ti rátala zo skutoč.VZ DNP! Pri nástupe na MD do 29.12.08 by sa rátala z min.mzdy 8100,-Sk.
Naposledy upravil brčko : 23.06.08 at 12:41
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Vdaka Ajobs, som to aj pozerala, takže vid § 2 ods.1 + § 9 ods.2 :


http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...47&Rocnik=2007

zákon č. 663/2007
0 0
Gabyi Gabyi

Gabyi je offline (nepripojený) Gabyi

Ahojte, mám na Vás otázku, no neviem, či sa úplne týka tejto témy. Som zamestnaná od 2001 a platím si DNP od 1.12.2007. Všade sa hovorí o podaní zúčtovania. Prosím poraďte, či mi vyplýva povinnosť podať zúčtovanie.
Ďakujem.
Ak sa táto otázka netýka tejto témy, tak prosím o prepáčenie.

Gabyi
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabyi Pozri príspevok
Ahojte, mám na Vás otázku, no neviem, či sa úplne týka tejto témy. Som zamestnaná od 2001 a platím si DNP od 1.12.2007. Všade sa hovorí o podaní zúčtovania. Prosím poraďte, či mi vyplýva povinnosť podať zúčtovanie.
Ďakujem.
Ak sa táto otázka netýka tejto témy, tak prosím o prepáčenie.

Gabyi
Ročné zúčtovanie sa týka zdravotného poistenia. A to nesúvisí s DNP.
Poistné, ktoré si platíš dobrovolne v SP, v tvojom prípade dobrovolné nemocenské poistné si však môžeš uplatniť v ročnom zúčtovaní dane resp. v danovom priznaní. Je odpočítatelnou položkou.
0 0
Gabyi Gabyi

Gabyi je offline (nepripojený) Gabyi

Ďakujem Brčko za rýchlu odpoveď.
Prajem pekný deň.
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

brčko Pozri príspevok
nepíšeš odkedy si sa prihlásila, či od 1.7.08, či od napr. 23.6.08 (dnes). Nepísala si ani dátum nástupu na MD ani tvoju súčasnú mzdu, takže možno píšem zbytočne. Dátum prihlásenia na DNP je 21.6. a súčasná mzda 24 000, ale tá by sa nemala brať predsa ako VZ, ked chcem nastúpit na materskú v r.2008 niekedy posledný týždeň, teraz ešte dátum presne neviem.Len ťa chcem upozorniť, že
1. ak ti uplynie od posledného prihlásenia do nástupu na MD tých 26týždnov (ak by si sa prihlásila napr.s dátumom 23.6.08 a nastúpila na MD 22.12.08 tak by to tak bolo), tak by sa ti rátala materská z DNP "zo skutočného VZ z DNP". A v tom prípade,
2. ak je tvoj mesačný VZ z r.2007 v zamestnaní cca tých 23000,-, a tvoja skutočná HM za jednotl.mesiace po prihlásení na DNP presiahne 23000, tak materská nebude úplne maximálna, o kolko závisí od konkrétnych súm VZ na NP zo zamestnania z r.2007 + hlavne z r. 2008.Tomuto vôbec nerozumiem.Ved pre VZ sa predsa sčitajú za NP z PP a DNP a tak či tak presiahnem max VZ - aj ked bude 30 000. Tak prečo by som nemala dostat max matersku???

Výhodnejšie je pre teba nesplniť 26týždnov. Preto som písala o poistení až od 1.7.08, vtedy by 26uplynulo 29.12.08 a až keby ti začala MD od 30.12.08, tak by sa ti rátala zo skutoč.VZ DNP! Pri nástupe na MD do 29.12.08 by sa rátala z min.mzdy 8100,-Sk.
Myslela som, že tomu všetkému rozumiem, ale teraz sa cítim úplne zmetená. Prečo by mal byť problém, že si budem platiť DNP viac ako 26 týždňov? Priznám sa, že som chcela mať aj časovú rezervu pokiaľ by som musela pred MD nastúpiť na PN.Môžem poprosiť o vysvetlenie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada26 Pozri príspevok
Myslela som, že tomu všetkému rozumiem, ale teraz sa cítim úplne zmetená. Prečo by mal byť problém, že si budem platiť DNP viac ako 26 týždňov? Priznám sa, že som chcela mať aj časovú rezervu pokiaľ by som musela pred MD nastúpiť na PN.Môžem poprosiť o vysvetlenie?
neuvádzaš výšku terajšieho príjmu-prepáč,teraz vidím,že ju uvádzaš, ale musím končiť, sa ponáhlam, potom neskôr doplním tento príspevok , tak možno ide len o nejaké koruny. no vlastne som to už v mojich príspevkoch pre teba vysvetlila. Pozri príspevok č. 1873 - posledné 4 vety.
A po uplynutí 26týždnov bude tvoj VZ pre výpočet materského rozdiel medzi maximom a tvojou skutočnou mzdou v jednotlivých mesiacoch.
Pred uplynutím 26týždnov je VZ suma 8100,-(min.mzda).
Ty potrebuješ na dosiahnutie maxima (ak tvoja HM v r.2003 bola každý mesiac 23000) cca 7219,-.
Naposledy upravil brčko : 24.06.08 at 06:52
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

ahoj, viete mi poradit?
Sestra nastupuje niekedy v oktobri na MD. Chce aj popri tom z domu pracovat. Moze robit na dohodu bez toho, aby jej zobrali materske zo socialky?
diky za odpoved
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte, mam este otazocku.
Ja som na MD s dcerkou, ktora bude mat v aug. tri roky. Medzitym som otehotnela, som v 10 tyzdni. Som zamestnana u mojho zamestnavatela v BA.
Ako je to s tym nemocenskym? Plati mi to zamestnavatel? Ci nie? Mala som si to platit sama? Ci ako to vobec je?
Ak by ste este potrebovali nejake info, rada odpoviem. Velmi pekne dakujem za pomoc.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Ahojte, mam este otazocku.
Ja som na MD s dcerkou, ktora bude mat v aug. tri roky. Medzitym som otehotnela, som v 10 tyzdni. Som zamestnana u mojho zamestnavatela v BA.
Ako je to s tym nemocenskym? Plati mi to zamestnavatel? Ci nie? Mala som si to platit sama? Ci ako to vobec je?
Ak by ste este potrebovali nejake info, rada odpoviem. Velmi pekne dakujem za pomoc.
Počas MD, alebo RD za Teba zamestnávateľ odvody neplatí. Mohla si sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, ale povinné to nebolo, bolo by to dobré na prilepšenie materskej.
Keďže si stále zamestnaná, a u zamestnávateľa vedená ako zamestnanec na RD, tak síce zamestnávateľ za Teba žiadne odvody neplatí, ale aj obdobie RD sa považuje ako obdobie, kedy si nemocensky poistená pre účely materskej, aby si mala splnených 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.
Takže materskú normálne dostaneš, tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008 /ak nastúpiš na MD v roku 2009/. Keďže si v tom roku nemala v zamestnaní žiadny príjem /napr. nejaké čerpanie dovolenky/, tak zamestnávateľ do potvrdenie pre SP uvedie pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla keby si pracovala v čase nástupu na MD. Najideálnejšie by bolo, keby ten príjem bol vo výške 30219,- čo je maximum, a tvoja materská by bola cca. 16000,- mesačne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jana3 Pozri príspevok
ahoj, viete mi poradit?
Sestra nastupuje niekedy v oktobri na MD. Chce aj popri tom z domu pracovat. Moze robit na dohodu bez toho, aby jej zobrali materske zo socialky?
diky za odpoved
Áno, môže.
Aj keď už sme sa v pobočkách SP stretli aj s názormi, že nie, vraj v tom prípade príde o materskú. Ale pokiaľ viem, a v zákone som nič iné nenašla, tak o materské by prišlal len keby mala príjem považovaný za VZ na NP, no a takým príjmom je príjem na pracovnú zmluvu, na dohodu nie.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Janka velmi pekne dakujem za odpoved
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte, ja som tiez pracovala skoro celu MD. A dostavala som aj plat a aj matersku
Tak drzim palce
Ja som robila po veceroch na pc.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

jankasm Pozri príspevok
Áno, môže.
Aj keď už sme sa v pobočkách SP stretli aj s názormi, že nie, vraj v tom prípade príde o materskú. Ale pokiaľ viem, a v zákone som nič iné nenašla, tak o materské by prišlal len keby mala príjem považovaný za VZ na NP, no a takým príjmom je príjem na pracovnú zmluvu, na dohodu nie.

Ahojte, aj ja som pracovala po veceroch na pc A dostavala som matersku aj plat, bez problemov Mala som prac. zmluvu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Počas MD, alebo RD za Teba zamestnávateľ odvody neplatí. Mohla si sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, ale povinné to nebolo, bolo by to dobré na prilepšenie materskej.
Keďže si stále zamestnaná, a u zamestnávateľa vedená ako zamestnanec na RD, tak síce zamestnávateľ za Teba žiadne odvody neplatí, ale aj obdobie RD sa považuje ako obdobie, kedy si nemocensky poistená pre účely materskej, aby si mala splnených 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.
Takže materskú normálne dostaneš, tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008 /ak nastúpiš na MD v roku 2009/. Keďže si v tom roku nemala v zamestnaní žiadny príjem /napr. nejaké čerpanie dovolenky/, tak zamestnávateľ do potvrdenie pre SP uvedie pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla keby si pracovala v čase nástupu na MD. Najideálnejšie by bolo, keby ten príjem bol vo výške 30219,- čo je maximum, a tvoja materská by bola cca. 16000,- mesačne.
pre any18:
Len trošku janku poopravím-doplním. Ak nastúpiš do práce po dovršení 3-och rokov- čo nastane v 8/2008 a na MD nastúpiš v r.2009, tvojím rozhodujúcim obdobím bude ako píslala Janka rok 2008. Z roku 2008 sa vyjmu dni napr. rodič.dovolenky, prípadne PN-ky, očr-ky (ak by si po nástupe nejakú čerpala) a materská sa ti teda vyráta zo skutočného VZ v zamestaní, ktorý dosiahneš v r.2008 (ak by si odrobila len jeden den a potom hned išla na PN-ku, tak z toho jedného dna).
Naposledy upravil brčko : 24.06.08 at 11:29
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
any18 Pozri príspevok
Ahojte, aj ja som pracovala po veceroch na pc A dostavala som matersku aj plat, bez problemov Mala som prac. zmluvu.
Tak k tomu sa radšej nepriznávaj, súbeh materského a riadneho pracovného pomeru nie je možný.....Takže materské by si musela vrátiť.
0 0
Adriana Repaská Adriana Repaská
Ahojte, mám takýto prípad: zamestnankyňa pracuje u nás od 01.09.2007 na dobu určitú, ktorá jej končí 30.6.2008. Nástup na materskú má niekedy koncom júla. Ak sa prihlási ako samoplatca od 01.07.2008 do doby nástupu na materskú, z čoho sa jej bude počítať materské? Chcela by som jej poradiť čo najlepšie. Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Adriana Repaská Pozri príspevok
Ahojte, mám takýto prípad: zamestnankyňa pracuje u nás od 01.09.2007 na dobu určitú, ktorá jej končí 30.6.2008. Nástup na materskú má niekedy koncom júla. Ak sa prihlási ako samoplatca od 01.07.2008 do doby nástupu na materskú, z čoho sa jej bude počítať materské? Chcela by som jej poradiť čo najlepšie. Ďakujem
Ak mala lepší plat ako 8100 korún, tak sa jej neoplatí prihlasovať na DNP.
Takto:
Nárok by mala z NP zo zamestnania .. bude v ochrannej lehote (pozri v ZoSP)
Ak by sa prihlásila na DNP s akýmkoľvek VZ (aj 30 tisíc), aj tak by jej počítali pravdepodobný VZ - a to je 8100. ( v prípade nového DNP od 1.7.)

Ak má malý VZ (nepíšeš aký) v zamestnaní, pomohlo by nové zamestnanie (aj na pár dní - s max VZ)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať