Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Mila Mila

Mila je offline (nepripojený) Mila

Ďakujem pekne, budem rada aj za ostatné názory, ja som vedela, že ak mala nárok na dovolenku a nevyčerpala ju, tak má na ňu nárok keď sa vráti do práce. Ale on achce byť dom a3 roky, tak neviem ako je to vtedy. Za všetky rady veľmi pekne ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
galanova Pozri príspevok
Dakujem Vam vopred, ak si niekto "od fachu" najde cas a poradi mi.
Sledujte aktuálny seriál k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/

Odpovede sa dozviete.

Nepremeškajte seminár k materskej zdarma, ktorý by som mal organizovať približne začiatkom októbra 2008 v BA.
0 0
Mila Mila

Mila je offline (nepripojený) Mila

Ďakujem veľmi pekne pán Mihál, prelúskam sa tam. To školenie mi je veľmi ľúto a bude mi chýbať - snažím sa byť na všetkých Vašich školeniach, ale okolo 15.9. budem zhodou okolností rodiť aj ja. Keďže si nemôžem dovoliť úplne vypadnúť z práce - sama zamestnávam ľudí - určite vyberiem neikoho koho k Vám pošlem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Mila Pozri príspevok
prosím viete mi poradiť či má pracovníčka odchádzajúca na materskú od 1.8. nárok na dovolenku celoročnú alebo iba na pomernú časť? ak na celoročnú, tak môže žiadať o preplatenie? ďakujem veľmi pekne
Ak nastupuje na MD 1.8.08 a má nárok na čerpanie MD obvyklých 28týždnov (ak by išlo o osamelú mamičku alebo sa jej narodilo viac detí, tak má nárok na 37týždnov MD). Ak dobre rátam 28 týždnov končí 12.2.09.

Takže ak trval jej PP celý rok 2008 a nemá neodpracovaných 100 alebo viac dní napr. z dôvodu PN, tak má nárok za rok 2008 na dovolenku za celý kal.rok bez krátenia.

Ak bude v r.2009 čerpať do 12.2.09 MD a od 13.2. do 31.12.09 RD (teda nebude pracovať ani čerpať riadnu dovolenku), tak bude mať v r. 2009 odpracovaných 31dní (vid pomôcka: http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2009 ), takže nárok na dovolenku za rok 2009 na 1/12 - tinu celoročného nároku. Ak by pracovala alebo čerpala dovolenku, bolo by to iné.

Preplatiť dovolenku jej môže zamestnávatel len pri ukončení PP, nie na požiadanie pracovníka. Dovolenku si však môže riadne vyčerpať napr. po MD ešte pred čerpaním rodič.dovolenky, na ktorú by v zamestnaní nastúpila neskôr. Alebo ju vyčerpať až po ukončení rodič.dovolenky. Nestratí na nu nárok = neprepadne jej. NO o tom sa píše v iných témach o dovolenke a rodič.dovol. dosť.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Jozef Mihál Pozri príspevok
Sledujte aktuálny seriál k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/

Odpovede sa dozviete.

Nepremeškajte seminár k materskej zdarma, ktorý by som mal organizovať približne začiatkom októbra 2008 v BA.
Pozdravujem vas p. Mihal, nechcem zdrziavat, len jedna kratka otazka:
asi kolko casti bude mat vasa nova seria o materskej (http://jozefmihal.blogspot.com) a orientacne dokedy odhadujete by mohla byt na svete? Planujeme dieta, tak by sme radsej pockali, ci nas este nieco neprekvapi , zmeny platne od 1/2009 tam predpokladam este nebudu?! Srdecna vdaka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
No nazdar, ak by pôrodnosť na Slovensku mala byť ovplyvnená rýchlosťou pribúdania dielov v seriáli na jm.blogspot.com, to by sme dopracovali. Ale pre každý prípad si skúsim švihnúť, nech tých číňanov konečne predbehneme. Koľko bude dielov, závisí od rozpočtu, ktorý producent seriálu zoženie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

To asi aj kvôli očakávaným znenám v zákone o soc.poistení klesá pôrodnosť na Slovensku? Takže snád obdobie okolo septembra 2009 by mal byť nárast!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mamina h. Pozri príspevok
... Planujeme dieta, tak by sme radsej pockali, ci nas este nieco neprekvapi , zmeny platne od 1/2009 tam predpokladam este nebudu?! ...
Zmeny platné od 1.1.2009 práve študujem - dnes bol zverejnený návrh novely, ktorá má platiť od 1.1.2009 - v návrhu je zatiaľ jediná zmena dotýkajúca sa materského pokiaľ ide o dobrovoľné nem. poistenie - na prvé prečítanie nič hrozné a podstatné, čiže v danom momente Vás môžem upokojiť - nič podstatné by sa meniť od 1.1.2009 nemalo.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Jozef Mihál Pozri príspevok
No nazdar, ak by pôrodnosť na Slovensku mala byť ovplyvnená rýchlosťou pribúdania dielov v seriáli na jm.blogspot.com, to by sme dopracovali. Ale pre každý prípad si skúsim švihnúť, nech tých číňanov konečne predbehneme. Koľko bude dielov, závisí od rozpočtu, ktorý producent seriálu zoženie.
cochvila cinu predbehne india, neviem si predstavit, aka by musela byt ta novela, aby sme ich obidvoch predbehli, prispevok milion eur na dieta?!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
hanka kralova Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne, taká škoda
A neviete náhodou, či sa neuvažuje od 01/2009 nad doplnením podmienky 26 týždňov aj pre PP? To by nás poniektoré zasa dobehli
Podmienka 26 týždňov pre PP sa neplánuje, ani sa neplánovala.....
0 0
merika1 merika1

merika1 je offline (nepripojený) merika1

Dobrý deň,mám otázku typu: 27.11.2008 má dcéra tri roky, u zamestnávateľa pracujem od roku 1991. Ak mám záujem podať výpoveď zo zamestnania,kedy ju mám zamestnávateľovi doručiť?


Ak mám odpracované u zamestnávateľa viac ako 5 rokov nie je výpovedná lehota dlhšia. Ak podám výpoveď skôr neprídem o materskú?Odstupné pripadá iba zamestnancovi,ktorý je prepustený?
Naposledy upravil merika1 : 04.07.08 at 14:27 Dôvod: doplnenie
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

merika1 Pozri príspevok
Dobrý deň,mám otázku typu: 27.11.2008 má dcéra tri roky, u zamestnávateľa pracujem od roku 1991. Ak mám záujem podať výpoveď zo zamestnania,kedy ju mám zamestnávateľovi doručiť?
Skončiť PP výpoveďou môžeš aj počas RD. Napr. ak podáš výpoveď v pondelok 7.7., VD začne plynúť 1.8.08 a tvoj PP skončí uplynutím VD, ktorá je dvojmesačná, takže skončí 30.9.08. Ak chceš skončíť až po RD a podáš výpoveď v novembri, VD začne plynúť 1.12.08 a skončí 31.1.09.
0 0
merika1 merika1

merika1 je offline (nepripojený) merika1

Ďakujem za skorú odpoveď: Niekde som čítala,že ak má človek odpracované viac ako 5 rokov u zamestnávateľa,výpovedná lehota je 3 mesiace. Ak podám výpoveď skôr ako pred ukončením materskej,neprídem o materský príspevok? Odstupné pripadá zamestnancovi,len ak je prepustený zamestnávateľom?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

merika1 Pozri príspevok
Ďakujem za skorú odpoveď: Niekde som čítala,že ak má človek odpracované viac ako 5 rokov u zamestnávateľa,výpovedná lehota je 3 mesiace. Ak podám výpoveď skôr ako pred ukončením materskej,neprídem o materský príspevok? Odstupné pripadá zamestnancovi,len ak je prepustený zamestnávateľom?
Áno, je trojmesačná, ale iba vtedy, ak je výpoveď daná zamestnávateľom, čo nie je tvoj prípad. Nie, o príspevok neprídeš. Nárok na odstupné vzniká, len pri výpovedi danej zamestnáv. podľa § 63 ZP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

merika1 Pozri príspevok
Dobrý deň,mám otázku typu: 27.11.2008 má dcéra tri roky, u zamestnávateľa pracujem od roku 1991. Ak mám záujem podať výpoveď zo zamestnania,kedy ju mám zamestnávateľovi doručiť?


Ak mám odpracované u zamestnávateľa viac ako 5 rokov nie je výpovedná lehota dlhšia. Ak podám výpoveď skôr neprídem o materskú?Odstupné pripadá iba zamestnancovi,ktorý je prepustený?
Ešte doplním tweety, že ak nemáš v prac.zmluve dohodnutú inú výpovednú dobu, tak platia tie 2mesiace.
Ak teda "doručíš"!!! zamestnávatelovi výpoved v prieberu septembra a máš 2-mesačnú VD, tak tvoj PP končí 30.11.08 (aj keby si bola PN, či tehotná). Ak končí tvoja RD 27.11.08, mala by si odpracovať ešte jeden prac.den, piatok 28.11.08 (ak nepracuješ aj cez víkendy). Ak ti ostala nejaká dovolenka, tak si ju ten den môžeš čerpať, no o čerpanie musíš zamestnávatela požiadať.

Ešte ta trochu poopravím, ty nie si na materskej ale rodičovskej dovolenke (materská je len prvých 28 resp. 37týždnov) a nepoberáš materské ale rodičovský príspevok (materské vypláca soc.poistovna, rodič.prísp. UPSVaR). Ak si nedala dieťa do štátom dotovanej škôlky, tak o rodičovský príspevok neprídeš. Na jeho poberanie nemá ukončenie prac.pomeru žiadny vplyv. UPSVaR ti odoberie nárok na rod.príspevok od 1.12.08 (ak nemáš dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom).

Na odstupné nárok samozrejme nemáš, lebo "ty" podávaš výpoved a nedostala si výpoved od zamestnávatela.
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

touto cestou sa chcem poďakovať brcko a jankasm za ich jasné a zrozumiteľné rady aj pre nás laikov s ich pomocou som formulovala odvolanie voči rozhodnutiu SP vo veci osetrovneho (strana 167) a včera mi doručili rozhodnutie v ktorom mi vyhoveli. ĎAKUJEM.:-) STE SKVELÉ TAKTO NEZIŠTNE POMÁHAŤ. TO SA DNES LEN TAK NEVIDÍ..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MAGAMA potešilo
0 0
nada8 nada8

nada8 je offline (nepripojený) nada8

Dobrý ďeň! Velmi pekne prosim o radu.
Podľa vašich inštrukcii som prihlásena na DNP od 10.3. 2008 z min. VZ. Otehotnela som a 2.7. 2008 som sa odhlásila a následne prihlásila z maxima. Lenže som sa tu nepozrela a mila pani na socialnom nebola informovaná o zmene maximálneho VZ od 1.8.2008 na tých 30-tis. tak som to zmenila len na tých 28 tis. Dnes som tam bola, že to chcem zmeniť na tých 30tis. a povedala mi že sa to dá jedine zmeniť,odhlásiť sa a prihlásiť sa na nový VZ sa dá až k prvému augustu. Chcem sa spýtať, či to treba ešte raz spraviť (odhlásiť sa a prihlásiť), alebo stači teraz urobiť len zmenu. Lebo k tomu koncu mesiaca ja to už nebudem mať do 8tt. Alebo, ked to necham tak a budem platiť nadalej z tych 28 tis. dostanem matersku vypočítanú z tejto sumy? čo je okolo tých 15 tis? Velmi pekne dakujem za radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nada8 Pozri príspevok
Dobrý ďeň! Velmi pekne prosim o radu.
Podľa vašich inštrukcii som prihlásena na DNP od 10.3. 2008 z min. VZ. Otehotnela som a 2.7. 2008 som sa odhlásila a následne prihlásila z maxima. Lenže som sa tu nepozrela a mila pani na socialnom nebola informovaná o zmene maximálneho VZ od 1.8.2008 na tých 30-tis. tak som to zmenila len na tých 28 tis. Dnes som tam bola, že to chcem zmeniť na tých 30tis. a povedala mi že sa to dá jedine zmeniť,odhlásiť sa a prihlásiť sa na nový VZ sa dá až k prvému augustu. Chcem sa spýtať, či to treba ešte raz spraviť (odhlásiť sa a prihlásiť), alebo stači teraz urobiť len zmenu. Lebo k tomu koncu mesiaca ja to už nebudem mať do 8tt. Alebo, ked to necham tak a budem platiť nadalej z tych 28 tis. dostanem matersku vypočítanú z tejto sumy? čo je okolo tých 15 tis? Velmi pekne dakujem za radu.
Práveže odhlásiť a znova prihlásiť sa dá aj v pribehu mesiaca. Urobiť zmenu sa dá len k začiatku nasledujúceho mesiaca.
Hádam radšej už neriskuj s odhlásením (aby potom nechýbal 1 deň), ale urob teraz zmenu na 30 tisíc (bude platiť od 1.8.). VZ sa počíta ako priemer z posledného poistenia ... takže za ten necelý mesiac veľa nestratíš
(bajočko tak 10 korún denne na materskej)
Nové poistenie musí trvať 26 týždňov do nástupu na materskú!

Dopĺňam: Ak urobíš zmenu VZ teraz v júli, tak táto zmena bude platiť od 1.8.
Naposledy upravil Katy a R : 08.07.08 at 08:30 Dôvod: doplnenie
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s Katy,
- odhlásiť a prihlásiť na DNP sa môžeš kedykolvek, no najskôr v den, kedy to doručíš na SP
- to zmena VZ platí vždy od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia zmeny VZ.
Takže, ak je to natesno, radšej neriskovať a dať len zmenu VZ od 1.8.08.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať