Zavrieť

Porady

paušalne výdavky...

Poraďte mi prosím - v DP "B" si živnostík uplatňuje daňové výdavky 25% z príjmu + zaplatené poistenie, ktoré je povinný platiť /zdr. + soc.poistenie/. V roku 2004 si zaplatil aj doplnkové dôchodkové poistenie vo výške Sk 24 000,00.
Moja otázka:
- môžem DDP 24 000,00 započítať do daňových výdavkov alebo je DDP zahrnuté v 25%?

... mám ešte jeden problém ohľadne dane z motor.vozidiel. Neviem či nám nevie nikto poradiť alebo či je len porada "ostatné dane" málo navštevovaná /zaujímava/.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lucy
Ja ešte k tej evidencii. Ak viem, že ide o remeselnú živnosť a nie sú skoro žiadne náklady, teda je pre mňa výhodnejšie uplatniť výdavky %, tak nie je v zákone stanovené alebo uvedené, ako sa má tá evidencia viesť, aby sa nemuselo viesť účtovníctvo?
Podľa zákona o Dani z príjmov § 6 odst. 10:
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evideniu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Všetci, ktorí si chcú uplatniť paušálne výdavky by si mali dať pozor na § 17 odst. 10. A to vtedy ak prechádzajú z účtovníctva na paušálne výdavky a opačne.
Naposledy upravil Muška : 10.03.05 at 11:48
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

rene
Súhlasím,v takom prípade nemôže.
A nemôže im ten prenájom vyfakturovať nie ako prenájom, ale ako kadernícke služby ?/akože im vypomáhala?/
Rene, predstav si, že tie tetušky to odmietli
No čo už, mám o prácu naviac. Tento rok si spravia každá nájom s majiteľom a basta.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Muška, čo dodať ?
Neušetria jej predsa ani korunu, hoci je to podľa "miluj bližného svojho, ako seba samého".
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Práve som si našla v Živno zákone prílohu č.1 , kde sú uvedené Remeselné živnosti, kde je sú pod Skupinou 113 Stavebníctvo 29. Elektroinštalatérstvo.

To znamená že ak je na faktúrach napísané že faktúruje za elektroinštalačné práce , tak si môže uplatniť 60% ?
Ďakujem
0 0
učty učty

učty je offline (nepripojený) učty

Ja som nahodila do denníka faktúry, uhradila, takisto odvody do fondov - bez poštovného!, ešte plus úroky a daň z bank. výpisov a posledná položka réžia text 25% paušál a je to - zásoby nemám. Zdá sa mi to najjednoduchšie.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Prosim o uvedenie prikladu. V 2 roznych poradcoch boli 2 rozne priklady. Raz sa najprv odpocitali odvody a az potom 25% a v druhom priklade najprv percenta a potom odvody. Vyjdu rozne sumy. Kde to ma oporu v zakone?

1. 100.000-42.000=58.000 25% z toho je 14.500 ZD1=43.500
2. 100.000-25.000-42.000=33.000=ZD2

ZD1#ZD2
Naposledy upravil mv66 : 14.03.05 at 19:55 Dôvod: spresnenie, doplnenie
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
mv66
Prosim o uvedenie prikladu. V 2 roznych poradcoch boli 2 rozne priklady. Raz sa najprv odpocitali odvody a az potom 25% a v druhom priklade najprv percenta a potom odvody. Vyjdu rozne sumy. Kde to ma oporu v zakone?
Ako môže byť A-B-C iné ako A-C-B???
Mám však inú otázku: autori odvádzajú do literárneho fondu, je to tiež príspevok (ani neviem ako sa to oficiálne volá), ktorý si môže odčítať?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Odvod do literárneho fondu je súčasťou tých 25% výdavkov, už sa ďalej neodrátava.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
petra:-)
Odvod do literárneho fondu je súčasťou tých 25% výdavkov, už sa ďalej neodrátava.
Si si istá? Nie je to príspevok, ktorý je povinný platiť?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ja som v roku 2004 pri výplate honorárov za príspevky autorom do novín a časopisov postupovala tak, ako som napísala. (Konzultované začiatkom r.2004 na školení - Ing. Faiglová MF SR)

ricij, je fakt, že v zákone nie je v §6ods.10 žiadna odvolávka na príslušné zákony (ZP, SP), ale podľa môjho názoru je tým poistným a príspevkami myslené poistné na ZP, SP a príspevky na starobné dôchodkové sporenie.
0 0
via via

via je offline (nepripojený) via

mv66
Prosim o uvedenie prikladu. V 2 roznych poradcoch boli 2 rozne priklady. Raz sa najprv odpocitali odvody a az potom 25% a v druhom priklade najprv percenta a potom odvody. Vyjdu rozne sumy. Kde to ma oporu v zakone?
zákon o dani z príjmu hovorí, že si môžeš za určitých podmienok uplatniť výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov podľa §6 bod 1 až 3 .... v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť (§6 odsek 10). a keď vypĺňaš daňové priznanie v konkrétnom riadku vyčísliš 25% výdavky a až v sumárnom započítavaš ešte aj poistné. takže podľa mňa správne je najskôr vyčísliť 25% výdavky, a potom ešte odpočítať poistné.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Práve teraz som hovoril s jedným daňovákom DÚ KE I. Ten mi povedal, že aj do predošlých riadkov. Ale na môj problém nevedel odpovedať. Hm.
0 0
kmilka kmilka

kmilka je offline (nepripojený) kmilka

GABRIELA
Práve som si našla v Živno zákone prílohu č.1 , kde sú uvedené Remeselné živnosti, kde je sú pod Skupinou 113 Stavebníctvo 29. Elektroinštalatérstvo.

To znamená že ak je na faktúrach napísané že faktúruje za elektroinštalačné práce , tak si môže uplatniť 60% ?
Ďakujem
Možno to tu už niekto písal, ale elektroinštalatérstvo je už vypustené z prílohy, preto si už nemôže za r.2004 uplatniť 60 %.
0 0
kmilka kmilka

kmilka je offline (nepripojený) kmilka

mv66
Prosim o uvedenie prikladu. V 2 roznych poradcoch boli 2 rozne priklady. Raz sa najprv odpocitali odvody a az potom 25% a v druhom priklade najprv percenta a potom odvody. Vyjdu rozne sumy. Kde to ma oporu v zakone?
25 % z príjmov (tržieb) je vždy rovnaké číslo, nemôžeš sa pomýliť. K týmto paušálnym výdavkom pripočítaš poistné (ZP, SP).
0 0
via via

via je offline (nepripojený) via

vyslo by ine cislo keby si z vydavkov odpocitala poistne a az potom ratala 25% vydavky. co podla mna nie je dobry postup. najskor ratat vydavky....
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
ricij
Práve teraz som hovoril s jedným daňovákom DÚ KE I. Ten mi povedal, že aj do predošlých riadkov. Ale na môj problém nevedel odpovedať. Hm.
Už som to našiel:
Fakt. Tu je link:
http://www.sme.sk/c/1964744/Prijmy-z-podnikania.html
Zaujímavé, oni chcú, aby sme paušálne výdavky písali LEN do r. 10 a nikde inde.
Ale dozvedel som sa, že aj príspevok autorov do literárneho fondu je povinným príspevkom a teda nie je zahrnutý v 25%.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

V poradcovi 7/2005 bol priklad, ze najprv od prijmov odpocitali odvody a potom z tohto rozdielu 25% uplatnili ako danovo uznane vydavky. Cize napr.pri prijmoch 100.000-42.000(odvody)=58.000 25% z toho je iba 14.500 - vydavky. Tie pri prvom postupe su 25% z 100.000 a to je az 25.000. Vysiel mi 10.500 nezanedbatelny rozdiel. Preto sa pytam, kde v zakone je opora pre ten postup, ze najprv sa odcita 25% a potom odvody.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
mv66
V poradcovi 7/2005 bol priklad, ze najprv od prijmov odpocitali odvody a potom z tohto rozdielu 25% uplatnili ako danovo uznane vydavky. Cize napr.pri prijmoch 100.000-42.000(odvody)=58.000 25% z toho je iba 14.500 - vydavky. Tie pri prvom postupe su 25% z 100.000 a to je az 25.000. Vysiel mi 10.500 nezanedbatelny rozdiel. Preto sa pytam, kde v zakone je opora pre ten postup, ze najprv sa odcita 25% a potom odvody.
No tak by som toho poradcu vyhodil. Podľa toho článku vyššie v sme by sme mali výdavky písať až do r. 10 a ostatné výdavkové riadky by mali byť nuly. Tak ako teraz poraďáci?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja si myslím, že to uviedli chybne. Ak si to nahodím do porgramu Alfa alebo do daň. priznania z drsr.sk, tak riadok 10 môžem vyplniť iba vtedy, ak som uviedla výdavky v r. 1 - 7, alebo v r. 9. V Alfe to berie automaticky do r. 10.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ricij
Si si istá? Nie je to príspevok, ktorý je povinný platiť?
Pod poistným a príspevkami v § 10 treba (vraj) chápať "..poistné na verejné zdravotné poistenie, na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie..." (PORADCA 2005 č.5-6 str. 31 1 odsek vľavo hore), teda zrejme to, čo sa v PÚ dáva na účet 524. Príspevok do lit. fondu je síce povinný platiť, ale v PÚ by to patrilo na 548 a podľa mňa je to určite výdavok zahrnutý do paušálu 25%
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať