Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poistenie

Chcel by som sa spytat dobrovolne nemocenske poistenie ci by sa vztahovalo keby som ošetroval rodiča ktorý nežije so mnou v spoločnej domácnosti a tak isto rodiča manželky ktorá tiež býva inde.A či si to poistenie môžu zriadiť aj dôchodcovia.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno, platí to len pre posudzovanie nároku na materské. Zle som pozrela otázku. Ospravedlňujem sa.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte. Chcela by som sa spýtať ako by sa mala prihlásiť SZČO na dobrovoľné nemocenské poistenie? Ako fyzická osoba alebo ako SZČO /t.z. s menom firmy a IČOm/? Ide mi o to. DNP je prihlásením povinným poistením a teda odpočítateľnou položkou od základu dane. Akým spôsom si to môže SZČO odpočítať? Môže si to dávať do nákladov, aj keď na prihláške je prihlásená ako fyzická osoba? Dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne.
A ešte jedna vec. Nárok na odpočítateľnú položku má aj zamestnanec, ktorý je prihlásený na DNP a má zaplatené poistné. Akým spôsom preukáže, že to ozaj zaplatil, ak má napr. trvalý príkaz z účtu? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SZČO sa prihlási na DNP ako fyzická osoba. Poistné na DNP si dá do nákladov rovnako, ako poistné ktroré platí ako SZČO.

Zaplatené poistné zamestnanca na DNP sa preukáže buď výpisom z účtu alebo potvrdením SP o zaplatenom poistnom.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
cesac09 cesac09

cesac09 je offline (nepripojený) cesac09

zdravim chcem sa spytat ked som DPO a idem k lekarovi sa dat vypisat na PN, dokedy musim tuto skutocnost oznamit na Socialnej poistovni_? do 3 alebo do 8 dni_? mozem to spravit aj postou_? ako ju potom ukoncim_? tiez postou_? a rataju sa vsetky kalendarne dni do zakladu pre vypocet nemocenskeho alebo len pracovne dni_? co teraz ked sa blizia Vianoce_? rataju sa tieto_? dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Len by som upozornila na "výklad SP", o ktorom je diskusia v tejto téme

http://www.porada.sk/595044-post341.html
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

brčko Pozri príspevok
Ano, ak si tie dni ku koncu decembra ,odkedy sa poistíš, zoberieš neplatené volno.
Ak NV nebudeš mať tvoj vymeriavací základ z DNP sa vyráta ako rozdiel maximalneho VZ 28142 na mesiac a tvojho VZ zo zamestnania za to isté obdobie. Napr. Ak teda nebudeš mať NV a tvoja HM za december bude 12000Sk, tak z DNP môžeš platiť maximálne z VZ 16142 (28142-12000). Ale o tom je vela písané v témach o materskej.
Po ukončení materskej môžeš DNP ukončiť, ale počas rodičovskej dovolenky nebudeš mať nárok na PN ani OČR. Ak si DNP ponecháš, nárok mať budeš.
mna by zaujimalo ci -ak sa odhlasim nie je tiez ochranna doba 40 dni. t.j. ak sa po materskej odhlasim a do 40 dni nastupim na ocr resp na PN ci dostanem nemocenske.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Prosím Vás,chcem sa opýtať aké sú Vaše skúsenosti so SP ak ste odhlášku z minimálneho DNP, prihlášku na maximálne DNP a zároveň zmenu k 1.1.2008 nahlasovali poštou? Akceptovala to SP ? /v prípade, že ste tak urobili skôr a už mali čas poslať Vám späť potvrdené RLFO/
Naposledy upravil Melnick : 28.12.07 at 07:38
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Len pripomeniem, že spolu s RLFO bola vložená do obálky aj čistá oznámkovaná obálka ,so žiadosťou o potvrdenie kópií RLFO.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

aladin Pozri príspevok
mna by zaujimalo ci -ak sa odhlasim nie je tiez ochranna doba 40 dni. t.j. ak sa po materskej odhlasim a do 40 dni nastupim na ocr resp na PN ci dostanem nemocenske.
Píšem teoreticky, praktické skúsenosti nemám.
Predpokladám si NP ako zamestnanec a aj ako DNP. A poberáš materské z oboch NP, teda počas MD si NP ako zamestnanec aj ako DNP. Podla mna, ak by si odhlásila DNP počas MD, ochranná lehota (OL) ti neplynie, nakolko ti trvá NP ako zamestnancovi.
Po ukončení MD, od prvého dna RD sa prerušuje NP ako zamestnanec, zo zamestnania neplynie OL a prerušenie sa považuje ako zánik NP. Ak počas RD ukončíš DNP, nemáš iné NP, takže by ti mala plynúť OL 42dní. Predpokladám, že aj pre tento účel sa berie prerušenie NP ako neexistujúce poistenie, ale ruku do ohna za to nedám.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Melnick, prakticky som to nerobila. Len som sa na to pýtala v SP BA-okolie. Vraj aj prihlášky je možné robiť poštou, ale to najlepšie treba overiť telefonicky, či je to OK (no dovolať sa do registra, je tažké). O kópiách netuším, nepýtala som sa.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Melnick Pozri príspevok
Prosím Vás,chcem sa opýtať aké sú Vaše skúsenosti so SP ak ste odhlášku z minimálneho DNP, prihlášku na maximálne DNP a zároveň zmenu k 1.1.2008 nahlasovali poštou? Akceptovala to SP ? /v prípade, že ste tak urobili skôr a už mali čas poslať Vám späť potvrdené RLFO/
Robila som tieto zmeny za seba pred sviatkami osobne, pracovníčka SP chcela odomňa občiansky preukaz na overenie totožnosti. Z toho usudzujem, že asi prihlášky-odhlášky-zmeny DPO neakceptujú poštou, lebo v súvislosti s II. pilierom mali veľa zmätkov /to je môj názor, nie overená informácia/.

--------
Veronika
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Melnick Pozri príspevok
Prosím Vás,chcem sa opýtať aké sú Vaše skúsenosti so SP ak ste odhlášku z minimálneho DNP, prihlášku na maximálne DNP a zároveň zmenu k 1.1.2008 nahlasovali poštou? Akceptovala to SP ? /v prípade, že ste tak urobili skôr a už mali čas poslať Vám späť potvrdené RLFO/
Osobne som bol dnes na SP s RLFO na DNP, pani sa dokonca na mňa usmiala, (neviem prečo) skontrolovala, potvrdila, zaželal som jej pekný víkend ona tiež a hotovo, bez problémov a zbytočných otázok. Všetko bolo vybavené pri okienku za cca 2-3 minúty.
To je moja skúsenosť.
Zasielanie poštou dňa 31.12.2006 má Zdeni. Podľa nej SP akceptuje dátum podania na pošte, to je 31.12.07 hoci jej to príde napr. 4.1.2008. Spýtaj sa jej.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vďaka ,že ste si našli chvíľu na odpoveď. Krásne , posledné dni končiaceho roka 2007 vám želám.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

veronikasad Pozri príspevok
Robila som tieto zmeny za seba pred sviatkami osobne, pracovníčka SP chcela odomňa občiansky preukaz na overenie totožnosti. Z toho usudzujem, že asi prihlášky-odhlášky-zmeny DPO neakceptujú poštou, lebo v súvislosti s II. pilierom mali veľa zmätkov /to je môj názor, nie overená informácia/.

--------
Veronika
U nás na pobočke si teda neoverovali vôbec nič. Ani pri prihlásení na DNP ani pri zmenách.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jankasm Pozri príspevok
U nás na pobočke si teda neoverovali vôbec nič. Ani pri prihlásení na DNP ani pri zmenách.
To je asi interné usmernenie jednotlivých pobočiek. V PD už neberú žiadne registračné listy na podateľni, ale priamo na registri zamestnávateľov alebo SZČO.

--------
Veronika
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Takže mi v malých mestách na pobočke SP máme akú-takú výhodu. Všetci sa poznáme a sme k sebe zhovievaví. Podateľňu tam nemajú. Len jedna pracovníčka na SP je stále mrzutá, akoby sa každý deň zle vyspala, ale aj tak RLFO, ktorý prinesiem osobne všetkým mojim klientom bez slova mi kópie orazítkuje a podpíše.
A keď nemajú stránkový deň, vhodím RLFO do schránky na dverách a na druhý deň si prídem pre potvrdenú kópiu.
0 0
mariansp mariansp

mariansp je offline (nepripojený) mariansp

Dobrý deň.Chcem sa spýtať,dobrovoľne som sa nemocensky pripoistil,mesačne platím poistné vo výške 32 Eura,ale neviem aké vysoké dávky dostanem v prípade PN a v akom termíne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mariansp Pozri príspevok
Dobrý deň.Chcem sa spýtať,dobrovoľne som sa nemocensky pripoistil,mesačne platím poistné vo výške 32 Eura,ale neviem aké vysoké dávky dostanem v prípade PN a v akom termíne.
Málo informácii. Doplň prosím odkedy si dobrovolne nemocensky poistený, odkedy platíš poistné 32€, čo si bol predtým ako si sa dobrovolne poistil. /zamestnanec, SZČO, iné?/ a kedy skončil predchádzajúci poistný pomer
0 0
mariansp mariansp

mariansp je offline (nepripojený) mariansp

veronikasad Pozri príspevok
Málo informácii. Doplň prosím odkedy si dobrovolne nemocensky poistený, odkedy platíš poistné 32€, čo si bol predtým ako si sa dobrovolne poistil. /zamestnanec, SZČO, iné?/ a kedy skončil predchádzajúci poistný pomer
Zamestnanec som 30 rokov,dobrovoľne pripoistený som až teraz prvykrát,od 1.6.2009.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať