Zavrieť

Porady

postúpenie leasingu z pohľadu dane z príjmov

človiečik
ahojte kamaráti,

takže postupím lízing na druhú osobu zúčtujem ZC 551/082 a prevod na neho ako 474/648 - pričom ostatné odmyslím. Kedže firma zaplatila prvú zvýšenú splatku samozrejme účet 648 a 551 nebude rovnaky a dúfam ako na 551 sú tieto odpisy pripočítateľnou položkou tak aj prevod splátok na druhú osobu 648 je nedaňový príjem...

druhá vec ako druhý nájomca dostane na 022 ZC majetku - nemal by preplatiť rozdiel zo zvýšenej ceny a už uplatneného odpisu z tejto ceny?
Usporiadat
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Čiže ak som to dobre pochopila ja si narátam časť zvýšenej splátky ktorú sme zaplatili a istinu za zostávajúcich 14 mesiacov, a z tejto sumy budem robiť odpisy. Dĺžka odpisovania bude trvať tých 14 mesiacov? Za túto dobu odpíšem sumu(OC) ktorú som vyrátala?Zdá sa mi ten odpis dosť vysoký za rok je to 570 000,- Sk.(OC mi vyšla 737 000,-Sk)
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Chcela by som len vedieť či dlžka odpisovania bude len tých 14 mesiacov.Ďakujem.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Nevie nikto poradiť?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Odpíšete to počas doby trvania prenájmu - leasingu. Ak postúpený leasing bude trvať ešte 14 mesiacov, tak počas ich trvania odpíšete celý predmet leasingu.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Viete mi prosím Vás niekto poradiť, kto platí odstupné v prípade postúpenia leasingu? Firma, ktorá postúpila majetok, alebo firma ktorej bol majetok postúpený?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Alexandra777 Pozri príspevok
Viete mi prosím Vás niekto poradiť, kto platí odstupné v prípade postúpenia leasingu? Firma, ktorá postúpila majetok, alebo firma ktorej bol majetok postúpený?
Odstupné sa platí firme, ktorá predmet lizingu postúpila /odstúpila/.....teda platí firma B /majetok, ktorej bol postúpený/ firme A /firma, ktorá predmet lizingu postúpila/.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ďakujem. Ale ja myslím poplatok leasingovej spoločnosti, ktorú tiež nazvali odstupné. Neviete mi prosím poradiť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Alexandra777 Pozri príspevok
Ďakujem. Ale ja myslím poplatok leasingovej spoločnosti, ktorú tiež nazvali odstupné. Neviete mi prosím poradiť?
Nuž jedno je myslené a jedno písané

na koho doklade je vystavený?...
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

práveže to neviem, pretože leasingová spoločnosť ho vystaví, podľa toho, ako sa dohodnú postupník a postupca. Chcela som vedieť, či niekde v zákone nie je jasne definované, kto platí poplatok leasingovej spoločnosti pri odstúpení.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Alexandra777 Pozri príspevok
práveže to neviem, pretože leasingová spoločnosť ho vystaví, podľa toho, ako sa dohodnú postupník a postupca. Chcela som vedieť, či niekde v zákone nie je jasne definované, kto platí poplatok leasingovej spoločnosti pri odstúpení.
Klikni na link v príspevku 21 a prečítaj ho od 1. strany.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Už som si prečítala príspevok 21 od 1. strany a pochopila som to tak, že poplatok za cesiu znáša ten, komu sa predmet leasingu odstupuje. Pochopila som to správne? Daný živnostník ale leasingovke striktne nariadil, že faktúru za poplatok majú vystaviť na našu firmu, ktorá predmet leasingu odstupuje. Môžeme to zahrnúť do našich nákladov, alebo mu to mám prefakturovať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
práveže to neviem, pretože leasingová spoločnosť ho vystaví, podľa toho, ako sa dohodnú postupník a postupca. Chcela som vedieť, či niekde v zákone nie je jasne definované, kto platí poplatok leasingovej spoločnosti pri odstúpení.
V zmluve o postúpení LZ-nájomca-nový nájomca je presne uvedené, kto a aký poplatok platí, stáva sa, že aj žiadny (obvykle pôvodný nájomca).
Ten kto je povinný platiť (zvyčajne nový nájomca), ten o ňom aj účtuje.
V tej zmluve sa však nerieši, ako sa majú vysporiadať nájomcovia medzi sebou, maximálne tam uvádzajú túto možnosť, ale LZ spoločnosti sa to netýka.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prečítala som si všetko o lízingu, čo tu je dostupné.
Mám DK za rok 2006, kedy môj klient postúpil lízing na iného nájomcu. ZH bola 100000, na účet 648 som zaúčtovala 115000. V poznámkach k výpočtu DP som mala uvedené
v r. účtovné odpisy napr. 2000000 - 100000 = 1900000
v r. ostatné položky, ktoré nie sú daňovými výdavkami = 100000
v r. ostatné položky znižujúce r. 100 = 100000+15000
V zozname DM (v jednom stĺpci sú DO a v druhom ÚO) pri súčte ÚO uvedené: do r. B2= 1900000, do r. A14 = 100000
Totálne ma vykrúcajú, nevedia pochopiť, keď mám z položiek zvyšujúcich základ dane vyňaté 100T, prečo ich mám vyňaté aj z príjmov??

Chcem sa len utvrdiť, či som postupovala správne?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

V jednej publikácii, kde sa rozoberá postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, píše daňová poradkyňa pri postúpení fin. leasingu takú poznámku:

"Daňový zákon nerieši konkrétne náklady a výnosy vyplývajúce z postúpenia finančného prenájmu, a preto môžeme len z logiky dane z príjmov predpokladať, že v prípade, ak zostatková cena nie je daňovým výdavkom, následne ani výnos vyplývajúci z postúpenia (príjem prislúchajúci k nedaňovému výdavku), nebude ovplyvňovať základ dane z príjmov nájomcu.

Naopak, ak budeme uvažovať, že zostatková cena je daňovým výdavkom, aj výnos vyplývajúci z postúpenia, bude zahrňaný do základu dane."

Rozalka, Ty si si asi vybrala prvý spôsob, t. z. že z r. 100

a)si vyňala náklady vo výške 100 000 (551) prostredníctvom r. 130
b)si vyňala výnosy vo výške 115 000 (648) prostredníctvom r. 290


.... myslím, že je to v poriadku.

Teraz keď nad tým tak uvažujem (a je to ešte ťažko, lebo o daňovom priznaní ani len nerozmýšľam, všetko v svojej hlave musím najprv "oprašiť" ), tak možno by som bola odpisy riešila cez r. 150. Ale v konečnom dôsledku aj tak na r. 200 dostaneš to isté číslo.
0 0
hapeti hapeti

hapeti je offline (nepripojený) hapeti

Prosím pomôžte. Preberali sme lízing 4/2008, riadne ukončenie zmluvy bolo 9/2008. K obstarávacej cene som pripočítal odstupné, a tak mi vyšlo cca.: 2,5 mil Skk. Problém mám s tým, že odstupné sa nevyplatilo naraz, ale postupne sa bude splácať počas 3 rokoch, aj v takom prípade platí, že odpíšeme DHM počas trvania nájomnej zmluvy, takže počas 6 mesiacov?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

hapeti Pozri príspevok
Prosím pomôžte. Preberali sme lízing 4/2008, riadne ukončenie zmluvy bolo 9/2008. K obstarávacej cene som pripočítal odstupné, a tak mi vyšlo cca.: 2,5 mil Skk. Problém mám s tým, že odstupné sa nevyplatilo naraz, ale postupne sa bude splácať počas 3 rokoch, aj v takom prípade platí, že odpíšeme DHM počas trvania nájomnej zmluvy, takže počas 6 mesiacov?
Nie je dôležité, že záväzok za odstupné nie je zaplatený a že sa bude splácať počas troch rokov.
Majetok odpíšete počas zvyšnej doby leasingu (6 mesiacov). § 26, odst.8 zákona o dani z príjmov.
Odpisujete z ceny (istina za posledných 6 splátok + odstupne). Asi to bolo drahšie auto, keď jeho cena 6 mesiacov pred ukončením leasingu je 2,5 mil.
Ale postup je správny.
0 0
hapeti hapeti

hapeti je offline (nepripojený) hapeti

Ďakujem pekne za odpoveď. Ano je to špeciálne vozidlo.....
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Poprosila by som o radu. Všetko som prečítala a hadam pochopila ale... Je to tuším prilepený Pokyn DRSR k obstaraniu majetku a na konci je uvedený príklad o postupení lísingu. A vychádza mi z toho, že OC pre mna bude zostatok istiny + nesplatený fin.urok ? To dam do OC. A mesačne potom ďalej bude až do konca učtovať ten fin.urok ?
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

posuvam, vyjadrite sa niekto
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ivenka Pozri príspevok
Poprosila by som o radu. Všetko som prečítala a hadam pochopila ale... Je to tuším prilepený Pokyn DRSR k obstaraniu majetku a na konci je uvedený príklad o postupení lísingu. A vychádza mi z toho, že OC pre mna bude zostatok istiny + nesplatený fin.urok ? To dam do OC. A mesačne potom ďalej bude až do konca učtovať ten fin.urok ?
Vstupnou cenou u nového nájomcu bude zostatok nesplatenej istiny + odstupné zaplatené pôvodnému nájomcovi.
Táto hodnota sa odpíše (cez odpisy) za zvyšnú dobu leasingu.

Mesačne do nákladov dostaneš alikvotnú časť odpisov a úrok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať