Zavrieť

Porady

diety za prácu v Čechách

Prosííím Vás poraďte.
Môže si alebo nemôže SZČO vykanávajúca práce v Čechách zaúčtovať do nákladov diety 600,-Kč + 40% vreckové na deň?Pýtala som sa na viacerých zdrojoch, ale nikde mi nedali definitívnu a právoplatnú odpoveď.
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja sa riadim zakonom o cestovnych nahradach tam je zadefinovane pravidelne pracovisko...a jedna z moznosti je aj misto bydliska
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Takže by si tie cestovné náhrady uplatnil?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Lenže v zákone o cestovných náhradách je písané pracovisko vo vzťahu k zamestnancom. Takže asi u podnikateľa je to o inom. Ja som osobne za uplatnenie tých cestovných náhrad, ale človek nemá nikdy v ničom istotu...
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

alušik
Nemusel by mať český živnostenský list. Akceptujú slovenský... Čítala som to niekde, ale neviem, či v hospodárskych novinách alebo kde to bolo. Ak nájdem, prilepím...
Pýtala sa ma známa, vraj volala na daňové riaditeľstvo a tam jej jedna pracovníčka povedala, že môže dávať cestovné náhrady, keď pracuje v ČR a druhá zase, že ako ju to mohlo vôbec napadnúť... Osobne mám pohľad, že by si mohol uplatňovať, však práce vykonáva mimo miesta podnikania - ktoré má uvedené v ŽL. Ale asi tu je to obvyklé miesto podnikania dosť spochybniteľné, nie? Však podľa povahy práce mi vychádza, že pre človiečika pracujúceho celoročne na živnostenský list v ČR by mohlo byť toto miesto v ČR určené ako obvyklé miesto podnikania. Aký máte na to pohľad? Dať cestovné náhrady teda do tých výdavkov alebo nie?
Presne ako píšeš je to obvyklé miesto podnikania = pravidelné miesto činnosti a na školení (po novele, keď si SZČO už môže upl.CN) mi bolo povedané že v tomto prípade sa CN neuznajú ako daň. výdavok.
Školiteľka dala príklad: ak stavbár behá z miesta na miesto má nárok na CN, pretože pravidelným miestom jeho činnosti sa berie zo ŽL. Ale ak strojár je v ČR na jednom mieste, toto sa považuje za pravidelné miesto činnosti a nemá nárok na CN. Vraj treba každý prípad posudzovať samostatne! A tým ukončila vysvetľovanie, a na otázku ako posúdim pravidelné miesto - "veď aj stavbár je na jednej stavbe povedzme mesiac, dva a niekedy aj dlhšie" - som odpoveď nedostala. A teraz si raďme, ale keď prídu na kontrolu, už sú múdri, pretože časom sa utrasie všetko.
0 0
nicolek nicolek

nicolek je offline (nepripojený) nicolek

Prosim vas o radu, uz tu listujem dva dni ale akosi sa nemozem dopracovat k odpovedi. SZCO pracuje v cechach ma narok na stravne v 600KC+40%vreckove za kazdy odpracovany den(dufam ze to chapem spravne). No ak pracuje napr v maji 10 dni -oprava domu- tam mu patri 10x600
40%????
a hlavna dilema je akym kurzom to prepocitat na skk za maj.
DAKUJEM A PROSIIIIM O RYCHLU ODPOVED.Robim to tento rok po prvy krat nemam s tym skusenost
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
nicolek Pozri príspevok
ma narok na stravne v 600KC+40%vreckove za kazdy odpracovany den(dufam ze to chapem spravne). ANO
No ak pracuje napr v maji 10 dni -oprava domu- tam mu patri 10x600 + 40%???? ANO
Zakon o cestov. nahradach
§ 13 Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

§ 14 Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Prepocet (v r. 2008) vykonavam kurzom NBS platnym posledny den pracovnej cesty.

Pripajam link na tuto temu: http://www.porada.sk/t99715-vyuctova...ich-ciest.html
Naposledy upravil Lianka : 08.02.09 at 13:11 Dôvod: doplnenie linku
0 0
nicolek nicolek

nicolek je offline (nepripojený) nicolek

Dakujem takze ak robi od 10.5.2008do 20.5.2008 vtedy ukonci pracu vystavi fakturu tak ja dam 10x600
4% a kurz zo dna 20.5.2008???? DAKUJEM
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
SZCO si vypise cestovny prikaz, kde uvedie pocet dni, od-do, ucel (vhodne prilozit napr. objednavku), narok na stravne za kazdy den, dalsie vydavky, ktore mal (+doklady k nim), vysku vreckoveho. Vsetky sumy scitas, prepocitas kurzom NBS a zauctujes.

Nechaj pripadne, nech to niekto odobri, ale takto to robim uz roky...
0 0
dada46 dada46

dada46 je offline (nepripojený) dada46

Mám nárok na diety ak robím v CZ ako zamestnanec slovenskej firmy ako robotník,a koľko na deň?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Kuk: http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html - TRETIA ČASŤ - NÁHRADY PRI ZAHRANIČNÝCH PRACOVNÝCH CESTÁCH
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať