Zavrieť

Porady

Vydedenie?

Ahoj, poraďte, aj s odkazmi na zákon.
Je možné a nenapadnuteľné tak vydediť jedno dieťa, že ešte za svojho života rodič prepíše (darovacou alebo kúpno-predajnou zmluvou) celý nehnuteľný majetok na jedno dieťa a to druhé nedostane (nezdedí) po smrti rodičov nič? Nejde pritom o vydedenie zo zákona - teda žeby sa nestaral sa o rodičov, ani nie je odsúdený, nevedie neusporiadaný život.... Je toto možné a nenapadnuteľné?
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Uvediem ďalší príklad zo života:
Rodičia vlastnili RD a záhradu. Po smrti matky sa deti pri dedičskom konaní vzdali svojich podieov a všetko sa napísalo na ich otca. To bolo v r. 1994 a v r. 1996 prebehlo dedičské konanie. V roku 1999 sa rozhodol otec RD a záhradu darovať darovacou zmluvou svojmu synovi, v ktorej je uvedené vecné bremeno doopatrovať svojho otca s právom užívať tento RD a záhradu do svojej smrti.
Zaujíma ma skutočnosť, či majú ďalší súrodenci v takomto prípade, ak by si to rozmysleli požadovať od svojho brata po otcovej smrti nejaký podiel.
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Tak tomuto celkom dobre nerozumiem.Tzn,že keď by napríklad môj svokor teraz dal darovacou zmluvou manželovi dom,s tým,že vlastne vydedí ostatné detí,oni môžu po jeho smrti túto darovaciu zmluvu napadnúť?A to aj vtedy ak napíše závet,v ktorom by uviedol,že celý majetok,t.j aj nehnuteľnosť patrí manželovi?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tajnostkárka Pozri príspevok
Tak tomuto celkom dobre nerozumiem.Tzn,že keď by napríklad môj svokor teraz dal darovacou zmluvou manželovi dom,s tým,že vlastne vydedí ostatné detí,oni môžu po jeho smrti túto darovaciu zmluvu napadnúť?A to aj vtedy ak napíše závet,v ktorom by uviedol,že celý majetok,t.j aj nehnuteľnosť patrí manželovi?
Keď dom daroval, tak v záveti nemôže uviesť, že kto dedí ten darovaný dom.
0 0
matulienkao matulienkao

matulienkao je offline (nepripojený) matulienkao

A potom akoby mal správne vyzerať závet,keď chce ten dom dať len jednému synovi,aká formulka sa pritom používa?
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

matulienkao Pozri príspevok
A potom akoby mal správne vyzerať závet,keď chce ten dom dať len jednému synovi,aká formulka sa pritom používa?
Ja som teda ešte nikdy závet nepísala , ale podľa mňa tam treba vyslovene uviesť konkrétny majetok a kto ho má po smrti poručiteľa zdediť. Možno by bolo najlepšie zájsť za advokátom, ktorý by mal vedieť čo má taký závet obsahovať, aby nebol napadnuteľný.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
tajnostkárka Pozri príspevok
Tak tomuto celkom dobre nerozumiem.Tzn,že keď by napríklad môj svokor teraz dal darovacou zmluvou manželovi dom,s tým,že vlastne vydedí ostatné detí,oni môžu po jeho smrti túto darovaciu zmluvu napadnúť?A to aj vtedy ak napíše závet,v ktorom by uviedol,že celý majetok,t.j aj nehnuteľnosť patrí manželovi?
Závet nie je vydedenie !!!


V závete, tak ako uvádza SMITH sa uvádza len to, čo a kto má zdediť...Ak neexistuje závet, tak sa dedí zo zákona...viď Občiansky zákonník od §460...

Takže, keď raz niečo darujem, tak už to nie je moje...takže to nemôžem uviesť v závete...

Odporúčam aj tento link, kde sa dá poradiť fundovane... http://webpravnik.sk/

MANUAL - ťažko ti v tomto poradiť...skús napríklad ten link, prípadne pogugli alebo nejakého advokáta
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Infarkt Pozri príspevok
Závet nie je vydedenie !!!


V závete, tak ako uvádza SMITH sa uvádza len to, čo a kto má zdediť...Ak neexistuje závet, tak sa dedí zo zákona...viď Občiansky zákonník od §460...

Takže, keď raz niečo darujem, tak už to nie je moje...takže to nemôžem uviesť v závete...

Odporúčam aj tento link, kde sa dá poradiť fundovane... http://webpravnik.sk/

MANUAL - ťažko ti v tomto poradiť...skús napríklad ten link, prípadne pogugli alebo nejakého advokáta
Ďakujem, zmluvu písal notár, doporučím zájsť za ním s takouto otázkou. Ale vieš ako to je viac hláv viac...
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Manual Pozri príspevok
Ďakujem, zmluvu písal notár, doporučím zájsť za ním s takouto otázkou. Ale vieš ako to je viac hláv viac...
... viac rozumu...hmmm

Keby to tak fungovalo aj s korunkami

Už mrníííkujem ?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Keď rodičia svoj majetok kúpnou zmluvou predajú jednému z detí, tak ostatní súrodenci nemajú nárok na výplatu z majetku. Každý má právo za života so svojim majetkom nakladať tak, ako uzná za vhodné. Strelec je to tak. Skús sa vžiť do postavenia rodiča, prečo to robí. Vždy sa na to nájdu dôvody. Možno z dôvodu opatery v starobe, možno ostatné deti nemajú taký citový vzťah k rodičom, alebo..? Hoci skôr si myslím, že rodičia chcú rozdeliť majetok za to, aby sa súrodenci po ich smrti nemuseli k vôli majetku súdiť. To je môj názor. Ja mám iba jedno dieťa, takže ja poriadky pred smrťou robiť nemusím.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Infarkt Pozri príspevok
... viac rozumu...hmmm

Keby to tak fungovalo aj s korunkami

Už mrníííkujem ?

s korunkami to preto nefunguje, lebo .......viac kapusty.......
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

danushka Pozri príspevok
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.
To je ale poriadne zapeklitá situácia Ja teda neviem ako to je s ústnymi dohodami, či je to právoplatný úkon. Neviem si predstaviť, ako to majú vysporiadané v katastri nehnuteľností, pretože tam musíš predložiť nejakú listinu, aby na liste vlastníctva zmenili vlastníka. Ja by som si asi v prvom rade preverila ako to je v katastri na www.katasterportal.sk, čiže kto v súčasnosti figuruje na LV ako vlastník, aby som vedela, ako sa veci majú a ďalej by som sa asi radila s právnikom.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
danushka Pozri príspevok
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.
Na upokojenie :
Vo všeobecnosti...Darovacia zmluva MUSÍ byť v písomnej forme !

Ani jedno dieťa nie je vydedené týmto opisovaným spôsobom...a deti dedia v 1.skupine...takže sa im vždy ujde


Tie detaily si treba obehať tak, ako písala Katka91 a potom to následne riešiť...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
danushka Pozri príspevok
Rada by som sa opýtala v súvislosti s problémom, ktorý sa vyskytol v našej rodine nasledovné :
Manželský pár ešte pred rozvodom uzavrel ústnu dohodu, že obaja s manželov darujú rodinný dom nadobudnutý spoločne na jedno z detí, ktoré je toho času už plnoleté...ústna dohoda pokračuje tým, že keď ďaľšie dieťa nadobudne plnoletosť, starší súrodenec prepíše polovicu rodinného domu na mladšieho...Tak sa aj udeje a vyzerá, že je všetko v poriadku. Manželský pár sa rozvedie, medzičasom mladšie z detí dosiahne plnoletosť, ale ústna dohoda nie je dodržaná. Starší súrodenec a jeden s rodičov ktorý užíva rod. dom nesúhlasia s prepisom na mladšieho, dokonca vzniklo podozrenie, že dom je späť prevedený na jedného z manželov, ktorý ostal v dome bývať. Tak sa stalo, že jedno z detí je vydedené a jeden z manželov si už ani nemôže nárokovať na svoj podiel. Dá sa s tým robiť niečo spätne? Opísané darovanie prebehlo pred cca 5 rokmi a jeden s manželov nevie ako donúniť druhú stranu, aby aj druhé dieťa malo nárok na nehnuteľnosť. Je darovacia zmluva napadnuteľná zo strany jedného z darcov aj po takom dlhom čase, resp. čo ak je to tak, že jeden z manželov vlastní už celú nehnuteľnosť. Príde mi to ako cielený a vopred premyslený podvod jedného z manželov.
Ak toto celé sa udialo na základe darovacích zmlúv, viem, že existuje právný spôsob na späťvzatie daru. Len neviem aký je postup.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ďakujem za odpovede, toto sa udialo na základe darovacej zmluvy spísanej u notára na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Tá ústna dohoda spočívala v tom, že keď druhé dieťa dovŕši plnoletosť, bude naň od súrodenca prevedený polovičný podiel nehnuteľnosti. Chlapec je plnoletý už 2 roky, doposiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane. Preto chce otec svoj polovičný podiel vziať späť a darovať ho synovi. Je to veľmi smutné, čo sa tam udialo. Ten postup na späťvzatie daru by ma veľmi zaujímal a aj to, či je to limitované nejakým časom do kedy je to možné od času darovania.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
danushka Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, toto sa udialo na základe darovacej zmluvy spísanej u notára na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Tá ústna dohoda spočívala v tom, že keď druhé dieťa dovŕši plnoletosť, bude naň od súrodenca prevedený polovičný podiel nehnuteľnosti. Chlapec je plnoletý už 2 roky, doposiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane. Preto chce otec svoj polovičný podiel vziať späť a darovať ho synovi. Je to veľmi smutné, čo sa tam udialo. Ten postup na späťvzatie daru by ma veľmi zaujímal a aj to, či je to limitované nejakým časom do kedy je to možné od času darovania.
V Občianskom zákonníku to je §630 ... a lehota tam nie je určená žiadna...pokiaľ mi je známe
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

danushka Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, toto sa udialo na základe darovacej zmluvy spísanej u notára na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Tá ústna dohoda spočívala v tom, že keď druhé dieťa dovŕši plnoletosť, bude naň od súrodenca prevedený polovičný podiel nehnuteľnosti. Chlapec je plnoletý už 2 roky, doposiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane. Preto chce otec svoj polovičný podiel vziať späť a darovať ho synovi. Je to veľmi smutné, čo sa tam udialo. Ten postup na späťvzatie daru by ma veľmi zaujímal a aj to, či je to limitované nejakým časom do kedy je to možné od času darovania.
Je to naozaj smutné, že sa také veci stávajú aj medzi rodičmi a deťmi... Veľakrát sa situácia podcení, sme príliš dôverčiví a potom vznikajú takéto ústne dohody... Viem, že napríklad, keď rodič prevedie nehnuteľnosť na dieťa a na LV je ako vecné bremeno niečo také ako právo doživotného bývania a že toho rodiča doopatruje (teraz si presne nespomeniem na tú formuláciu) a dieťa sa buď o rodiča poriadne nestará alebo nejakým spôsobom túto dohodu poruší, dá sa urobiť späťvzatie daru. Ale keď to bola ústna dohoda... Možno ak by boli nejakí svedkovia, ale inak neviem. To by bolo naozaj asi najlepšie poradiť sa s advokátom, či je nejaká cesta späť...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Katka91 Pozri príspevok
Je to naozaj smutné, že sa také veci stávajú aj medzi rodičmi a deťmi... Veľakrát sa situácia podcení, sme príliš dôverčiví a potom vznikajú takéto ústne dohody... Viem, že napríklad, keď rodič prevedie nehnuteľnosť na dieťa a na LV je ako vecné bremeno niečo také ako právo doživotného bývania a že toho rodiča doopatruje (teraz si presne nespomeniem na tú formuláciu) a dieťa sa buď o rodiča poriadne nestará alebo nejakým spôsobom túto dohodu poruší, dá sa urobiť späťvzatie daru. Ale keď to bola ústna dohoda... Možno ak by boli nejakí svedkovia, ale inak neviem. To by bolo naozaj asi najlepšie poradiť sa s advokátom, či je nejaká cesta späť...
Tá ústna dohoda bola o tom, že po dovŕšení plnoletosti druhého z detí, bude aj naň prevedená polovica domu, inak darovanie prebehlo za účasti notára písomnou formou, na základe ktorej bol povolený vklad do katastra. Pred chvíľou som nazrela na katastr.portál, nevedela som kým ste mi tu nedali link, že sa to už dá takto jednoducho zistiť a už mám jasno Dom je späť prevedený na manželku z dcéry a takto to otec nechcel, nechcel sa súdiť o majetok so ženou, chcel všetko nechať deťom, ale teraz sa zistilo, že veľmi rafinovane sa nechal pripraviť o aj svoj majetok...Takže, teraz už len právnici budú musieť pomáhať, lebo vetička ,,BaBO RAĎ!" nepomôže...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Darovovanie nemôže byť ničím podmieňované. Teda, že dakto dačo dostane a keď niečo nastane, tak z daru musí časť inému prepustiť. Teda ani taká ústná dohoda nemôže existovať.
Mali ste to riešiť inak. Obdarovaný mohol byť aj neplnoletý.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

svojar Pozri príspevok
Darovovanie nemôže byť ničím podmieňované. Teda, že dakto dačo dostane a keď niečo nastane, tak z daru musí časť inému prepustiť. Teda ani taká ústná dohoda nemôže existovať.
Mali ste to riešiť inak. Obdarovaný mohol byť aj neplnoletý.
Ďakujem za odpoveď, opýtam sa teda inak...ak ste Svojar čítali príspevky vyššie, viete mi poradiť, či sa to vôbec dá ešte napraviť? Či manžel môže spätne ako jeden z darcov napadnúť darovaciu zmluvu, keď už darovaný dom dcére je späť vlastníctvom len jedného z darcov? Otcovi ide o to, aby chránil záujmy svojho syna, ktorého chce matka vyštvať z domu, vymenila zámky a bráni mu v prístupe do domu hoci tam má chlapec trvalý pobyt. Chlapec v lete zmaturoval, po mature sa zistilo že je duševne chorý a lekári diagnostikovali počiatočné štádium schizofrénie. Keďže sú vzťahy medzi matkou a synom zlé, bráni mu matka v prístupe domov. Toho času je chlapec nezamestnaný, otec mu prispieva výživným, ale k sebe ho vziať nemôže, pretože otec prakticky nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, otec býva s priateľkou a ich priestorové podmienky im nedovoľujú žiť so synom, pretože sú tam ešte dve deti. Celková situácia je veľmi vážna, keďže je chlapec v zlom duševnom stave, jeho prejavy zle vplývajú na deti a priateľku otca a jej deti. Priateľkin pokus pomôcť zlyhal, pretože schizofrénia je nevyspytateľná choroba a nevedia si rady. Teraz ide o to, či môže vôbec matka takto vyhodiť syna z domu, hoci je dospelý, ale nemá príjem. Evidentne výživné od otca nerieši problém. Dnes chlapcov otec sa pokúšal po rozhovore s primárom psych. oddelenia chlapca hospitalizovať, no chlapec ušiel a v tejto chvíli už spolupracuje polícia, aby chlapca našli a dostali do nemocnice.
Hypoteticky sa pýtam, že ak chlapec bude liečený a preliečený, jeho stav bude stabilizovaný, môže ho matka vyhodiť z domu, má na to právo?

btw. pýtam sa, lebo rada by som týmto ľuďom z rodiny pomohla nejakou radou, ale keďže nemám právne vzdelanie, privítam akýkoľvek názor, veď je tu množstvo múdrych ľudí...
Naposledy upravil danushka : 08.12.07 at 16:00 Dôvod: malý dovätok ešte...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať