Zavrieť

Porady

Fond opráv - výpočet plochy

Dobrý deň,
prosím o radu k problematike podkrovných bytov. Som vlastníkom podkrovného bytu v bytovom dome a už dlhší čas vediem slovný spor o tom, či sa do fondu opráv má prispievať plnou výškou vypočítanou podľa celkovej plochy bytu? Ja som sa dočítal v STN, že podlahová podkrovného bytu sa počíta od výšky 1,3 m t.j. od šikminy. Akú úlohu v tom hraje spoluvlastnícky podiel? Prosím o radu.


Ďakujem
Usporiadat
vladenl vladenl

vladenl je offline (nepripojený) vladenl

slavica Pozri príspevok
Nie vždy je dobré, ak sa človek za každu cenu nepresadí vo svojich neobvyklých požiadavkách zvalovať to na socializmus... Bohužiaľ u nás s príchodom vlastníctva drvivá vačšina nepochopila, že okrem práv majú aj povinnosti...Toto je skôr o pocite zodpovednosti a súdnosti a tiež o zdravej úvahe. Vieš koľko vecí by som chcela zmeniť v zákonoch, vieš čo všetko ma tam rozčuluje...Nakoniec sa zamyslím, že takto uvažuje prave teraz milion ľudí a každý po svojom. No nič, nevadí, že sa nechápeme, prajem ti nech sa ti darí a daj vedieť ako si dopadol.Dík

jasne, diky
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Môžeš to sem prilepiť nejako sa k tomu nemôžem dostať.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
treba sa na tú stránku www.epi.sk zaregistrovať a potom sa dostaneš na všetky výklady na čo len chceš / s kreditmi /
Komentár (výklad): K § 19
182/1993 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Účinnosť od: 1. 8. 1995

Predmetný paragraf stanovuje obdobne ako § 13 tohto zákona akcesorickú povahu spoluvlastníctva, ktoré prislúcha k bytu a nebytovému priestoru (ďalej aj „spoluvlastníctvo“), k vlastníctvu bytu a nebytového priestoru.

S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome prechádza na jeho nadobúdateľa aj spoluvlastníctvo, tak ako to ustanovuje duplicitne aj § 13 ods. 1 tohto zákona. Navyše toto ustanovenie uvádza to, čo vyplýva aj z ďalších právnych predpisov, najmä Občianskeho zákonníka, že s vlastníctvom bytu prechádzajú na nadobúdateľa aj ďalšie práva a povinnosti spojené s vlastníctvom bytu alebo nebytového priestoru. Sú to napríklad zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov v dome, vecné bremená, povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o správe alebo o spoločenstve.

Zároveň je stanovené, že spoluvlastníctvo v rozsahu: spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu a príslušenstvo (nie pozemok) je v spoluvlastníctve vlastníkov v dome, ak sa títo nedohodnú inak. Dohodou všetkých vlastníkov v dome je možné obmedziť rozsah tohto spoluvlastníctva alebo ho úplne vylúčiť. Dohodou je teda možné vylúčiť takmer všetky prvky spoluvlastníctva, okrem pozemku.

K takémuto vymedzeniu spoluvlastníctva odlišného od toho, ako stanovuje zákon o vlastníctve bytov, je však potrebná dohoda všetkých dotknutých vlastníkov. Ide tu totiž o zásah do rozsahu vlastníckeho práva každého vlastníka, dochádza k zmene spoluvlastníckych podielov a potrebe doplnenia (zmeny) práv a povinností vyplývajúcich zo všetkých zmlúv o prevode vlastníckeho práva k bytu alebo nebytovému priestoru v dome (formou dohody všetkých vlastníkov), kde je vymedzený napr. rozsah spoluvlastníctva a podlahová plocha spoločných priestorov.

V zmluve o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru môže byť v súlade s § 5 ods. 1 písmeno c) už priamo určené, že určité súčasti spoluvlastníctva budú spoločné len pre niektorých z nich a niektoré pre všetkých vlastníkov. K tomuto pozri aj komentár k § 2 ods. 4 až ods. 6.

Ak sa na základe takejto dohody mení veľkosť bytu, nebytového priestoru alebo príslušenstva na úkor spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, realizujú sa takéto stavebné úpravy na základe zmluvy o vstavbe v súlade s § 22 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov.
Súvisiace predpisy: § 13, § 22 ods. 5, § 5 ods. 1 písm. c)
0 0
Miroslavz Miroslavz

Miroslavz je offline (nepripojený) Miroslavz

moja žena je súdny znalec v obore stavebníctvo.
Váž. pán/pani.
Máte pravdu v plnom rozsahu.
Spoluvlasntnícky podiel pri podkrovných bytov sa počíta od výšky 1,3 m. Káždý byt by mal platiť fond opráv podľa výmery bytu.
0 0
Miroslavz Miroslavz

Miroslavz je offline (nepripojený) Miroslavz

plati sa od podlahovej plochy
0 0
gregorkam gregorkam

gregorkam je offline (nepripojený) gregorkam

Ked dobre rozumiem tej podlahovej plochy, nad ktorou je strop aspoň 1,3 metra.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Môže sa platiť aj od veľkosti spoluvlastníckeho podielu.
Alebo sa plati podľa toho čo si odhlasujete na schôdzi 2/3 väčšina.
0 0
blue sky blue sky

blue sky je offline (nepripojený) blue sky

Som toho názoru, že jednotlivé byty - či už troj alebo jednoizbové sa podielajú rovnako na spoločných priestoroch. nesúhlasím preto s názorom, aby 3 izb. byt mal vyšší fond opráv. Uvediem príklad- v Petržalke sa zatepluje panelák len z tej strany, kde nie sú balkóny. Viaceré 3 izb byty.sa tak zateplia len asi z 1/3 bytu - úzka časť detskej izby a kuchyne. je to iba jeden velký panel z vonkajšej strany. výdaj na zateplenie je teda ovela menší ako pri zateplení susedného jednoizbového bytu - ktorý má kuchyňu a izbu - a zateplí sa z celej tejto strany -takže byt je úplne celý zateplený a je tam potrebná dvojnásobne väčšia plocha na zapletenie. Iste sú veci, ktoré sa týkajú napr. opravy strechy - alebo balkonov / 30 rokov sa neopravovali ale FO sa platil/ - ale práve o tom to je. princíp solidárnosti- z fondu opráv sa platí predsa za SPOLOČNÉ PRIESTORY ktoré patria rovnako všetkým. Za plochy bytov a členov domácností, ...sa predsa platí viac v SLUŽBÁCH! Prečo majú obyvatelia bytov s väčšou plochou
2x viac platiť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Netreba ale zabúdať, že vlastnícky podiel je vyšší pri väčších bytoch a postupne sa zrejme (tak je bežný štandard) sa zateplí celý dom, strecha, pivnice... Teda znovu sa zhodnotí väčší podiel na vlastníctve. Považujem za celkom najschodnejšie že postupne urobíte komplexnú obnovu. Keď je niekomu zima na pravú nohu obuje si pár čižiem nielen jednu nohu a to isté urobí na komplet. Neviem ako by dopadol súdny proces keby sa rozhodol majiteľ jednoizbového bytu napadnúť uznesenie zo schôdze ohľadom takto odsúhlasených platieb tvorby FOPaU.
0 0
pepe68 pepe68

pepe68 je offline (nepripojený) pepe68

K platbe do fondu oprav a vyclenenie spoluvlastnickeho podielu ak si dohodnuty s developerom nevidim dovod sa niecoho bat,budes to mat urcite v zlmuve o kupe a tam bude jasne specifikovane coho a v akom podiele si vlastnik resp. spoluvlastnik. Cudujem sa ale ze developer to urobi lebo bude musiet presne vycislit kolko m2 stien, kablov, strechy atd vlastnis inac to kataster nezapise. Ma to logiku nenechat sa vydierat len preto ze podnikat v ich dome.
0 0
pepe68 pepe68

pepe68 je offline (nepripojený) pepe68

Viete mi poradit ako postupovat v pripade ze som kupil podkrovny byt nad ktorym je ale este strecha resp. povala, ktora vsak nemam pristup a v tejto streche je zabudovana jedna moja cas bytu - kupelna. Ja by som chcel pristavit dalsie casti do tejto strechy. Robi sa to len ohlaskou alebo ako? A parti povala do spolocnych casti domu? Okrem toho je to dom kul.nar. pamiatka , mate niekto skusenosti ci sa to vobec bude dat prerobit? Dakujem vam
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pepe68 Pozri príspevok
Viete mi poradit ako postupovat v pripade ze som kupil podkrovny byt nad ktorym je ale este strecha resp. povala, ktora vsak nemam pristup a v tejto streche je zabudovana jedna moja cas bytu - kupelna. Ja by som chcel pristavit dalsie casti do tejto strechy. Robi sa to len ohlaskou alebo ako? A parti povala do spolocnych casti domu? Okrem toho je to dom kul.nar. pamiatka , mate niekto skusenosti ci sa to vobec bude dat prerobit? Dakujem vam
Tak len ohláškou určite nie. Ty máš presne vymeraný byt v m2 a nemôžeš si svojvoľne zabrať akýkoľvek spoločný priestor alebo spoločnú časť obytného domu. Najprv by si si musel tú časť odkúpiť od ostatných vlastníkov a potom cez stavebné povolenie môžeš dosiahnuť rozšírenie svojho bytu. Nebude to tak jednoduché, ako si to predstavuješ.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Áno odkúpiť, ale asi taktiež zároveň s tým získať súhlas k vstavbe.
0 0
pepe68 pepe68

pepe68 je offline (nepripojený) pepe68

Dik za info. Pocul som vsak, ze ak napriklad mas byt na poslednom poschodi a je v streche,ze to nerobis cez st. povolenie ale len ako rekonstrukciu, teda mozno aj bez ohlasky.
A nemas skusenosti ako sa dari vybavit nadstavba v streche domu ktory je nar. kulturna pamiatka?
0 0
fotoman fotoman

fotoman je offline (nepripojený) fotoman

ambiciozny mlady muz
my vybavujeme nadstavbu na streche... uz 2 roky /jasne, ze aj vdaka chytrakom, ktori sa iniciativne snazia prekazit alebo aspon spomalit kazdy krok, ktory urobis.../ ale myslim, ze je to na dobrej ceste... hehe
inak, mozno by nebolo zle otvorit novu temu "nadstavba" a podelit sa o informacie z tejto oblasti... alebo tu nieco take je???
0 0
Kikimora Kikimora

Kikimora je offline (nepripojený) Kikimora

Mame doma podobny problem. Rodicia si urobili nad vlastnym bytom podkrovny "byt", do ktoreho sa vchadza z ich bytu. Doposial zanho platili do fondu oprav SVB za celu plochu (podla m2). Avsak sklon strechy je vyrazny, takze v skutocnosti je na byvanie pouzitelna mozno tak polovica. Pred zacatim prestavby sa pokusali dohodnut s ostatnymi obyvatelmi bytovky o vymenu strechy (ktora by sa financovala z fondu oprav), cim by sa docielila obnova starej skridlovej strechy, cez ktoru uz vtedy pretekalo a tiez by sa vytvorila moznost prestavby podkrovnych priestorov na dalsie byty, ci uz pre inych zaujemcov alebo pre samotnych vlastnikov bytov ( kedze vsetky byty su len 2-izb.). Samozrejme, ze vtedy to nepreslo. Otec si strechu teda opravil na vlastne naklady, nad svojim bytom, platil za cely, aj nevyuzity priestor az doteraz, ked sa uz ukazalo, ze vymena strechy je priam nutna, takze peniaze z fondu treba vyclenit tak, ci tak.
Chcem sa teda opytat:
- ci je niekde stanovene, ako sa ma platit do fondu oprav za podkrovne priestory ( ale tak, aby tym otec mohol pred ostatnymi argumentovat)
- ci moze pri vymene strechy poziadat o polozenie izolacnej hlinikovej folie pod strechu ( nad svojim bytom ), ktorej zakupenie a polozenie by bolo financovane z fondu oprav (ked tam aj platil viac ako ostatni ).


Dakujem za ctene rady
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Prosím o názor, čo má spoločné s fondom opráv pivnica? Za to, že máme dvaja nájomníci väčšie pivnice o 1 m2 musíme platiť okolo 50,- Sk mesačne viac ako ostatní. Prečo? Nik to neodsúhlasil, bolo to rozhodnutie samotnej predsedníčky.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Pretože zaberáte časť spoločných častí , ktoré sú v spoluvlastníctve všetkých vlastníkov bytov v dome. Máte to ako prenájom a platba za nej sa odvádza do FO. K výške platby - 50,- Sk za 1 m2 mesačne, t.j. 600,-. Sk cca 20€ ročne, nájom ako kde - niekde je to veľa, niekde málo. U nás máme 450,- - zatiaľ.
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

Ja sa chcem spýtať ako by ste sa postavili k zvýšeniu príspevku do fondu opráv na opravu balkónov na bytovke, keď prízemné poschodia balkóny nemajú, ako napríklad ja. Nechcem niečo platiť navyše, keďže sú to cudzie balkóny a nemám to v užívaní...nepoviem strecha, pivnice, ale balkóny?
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Je na Vás, ako vlastníci rozhodnú z použitím fondu opráv. Balkóny patria do vonkajšieho plášťa budovy, takže na ne by mal byť použitý aj fond opráv, ale môžete sa dohodnúť, že tým čo balkóny nemajú bude z fondu vyhradená čiastka na iné opravy napr. rádiatorov. Všetko však záleží na rozhodnutí vlastníkov bytov na zhromaždení.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať