Zavrieť

Porady

Fond opráv - výpočet plochy

Dobrý deň,
prosím o radu k problematike podkrovných bytov. Som vlastníkom podkrovného bytu v bytovom dome a už dlhší čas vediem slovný spor o tom, či sa do fondu opráv má prispievať plnou výškou vypočítanou podľa celkovej plochy bytu? Ja som sa dočítal v STN, že podlahová podkrovného bytu sa počíta od výšky 1,3 m t.j. od šikminy. Akú úlohu v tom hraje spoluvlastnícky podiel? Prosím o radu.


Ďakujem
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

To Vierka: Nájomníci, či vlastníci?
Pivnica je príslušenstvom bytu a je zahrnutá do plochy bytu. Preto platíte viac.

To Svojar: chybička se vloudila.

To Bobino: ako ste si schválili tak máte, určite to však nie je správne. Ak ste však boli prehlasovaní a máte ešte možnosť sa odvolať, tak sa odvolajte proti tomu rozhodnutiu na súde.
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

To Bobino: ako ste si schválili tak máte, určite to však nie je správne. Ak ste však boli prehlasovaní a máte ešte možnosť sa odvolať, tak sa odvolajte proti tomu rozhodnutiu na súde.


My sme si ešte nič neschválili, žiadne sedenie k tomu nebolo, máme sa dohodnúť na spoločnej schôdzi...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

To Peton. Chybička se nevloudila. Za 1 m 2 naviac, by predsa neplatili 50,- Sk mesačne. Takovú tvorbu FO určite nemajú. Bude to asi tak, že príslušenstvom každého bytu sú rovnaké pivnice a tí 2 si ich zväčšili ešte pred vznikom SVB a možná ešte keď neboli vlastníci. Viem o čom píšem. Aj my máme takých čo majú väčšie pivnice ako boli pôvodné - spravidla pri oknách. Tak preto riešenie nájomom spoločných častí a odvod sumy do FO.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

bobino38 Pozri príspevok
To Bobino: ako ste si schválili tak máte, určite to však nie je správne. Ak ste však boli prehlasovaní a máte ešte možnosť sa odvolať, tak sa odvolajte proti tomu rozhodnutiu na súde.


My sme si ešte nič neschválili, žiadne sedenie k tomu nebolo, máme sa dohodnúť na spoločnej schôdzi...
Nuž v tom prípade treba dúfať, že sa na zhromaždení alebo schôdzi stretnú vlastníci so zdravým sedliackym rozumom a dohodnete sa rozumne a bez emócií.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

vierka541 Pozri príspevok
Prosím o názor, čo má spoločné s fondom opráv pivnica? Za to, že máme dvaja nájomníci väčšie pivnice o 1 m2 musíme platiť okolo 50,- Sk mesačne viac ako ostatní. Prečo? Nik to neodsúhlasil, bolo to rozhodnutie samotnej predsedníčky.
Zvyčajne to býva tak, že ku každému bytu je v spoločných priestoroch pridelená laťková pivnica.

A ostatné spoločné priestory, kočíkárne, bicyklárne, práčovne, sušiarne, teda samostatné miestnosti. Tieto môžu vlastníci bytov prenajať, či už vlastníkom v dome, prípadne aj niekom, kto v dome nebýva. Peniaze získané za prenájom sú príspevkom do FOaU.

Pri tých laťkových pivniciach býva niekedy priestor medzi stenou a laťkovou stenou 0,3 +/1 0,1 m voľný priestor. Zvyčajne ten kto má vedľa volného priestoru pivnicu, laťkovú stenu odstráni a získa priestor 0,5 až 1 m2 +/- 0,25 m2.

Druhý príklad v miestnosti sú tri, štyri pivnice, pred pivnicami je prístupová chodba. Posledný spraví, že laťkovú stenu otočí o 90 °. Tým zamedzi, ohradí časť chodby, ktorá slúžila len jemu. Tiež získa tak 1 m2 naviac.

Tretí príklad, pod schodištom je priestor, ten si niekto zahradí, musí sa síce skrčiť, ale priestor slúži len jemu.

A zvyčajne niekto anonymne využíval tieto kúty a zákutia k tomu, že tam niečo odložil a nikdy viac sa k tomu neprihlásil, proste bol tam bordel. Postupom času tí, čo mali vedľa pivnice priestor ohradili, bordel zmizol.

Nikto od nich dodnes nežiadal ani korunu. Ale ak by väčšina rozhodla, mali by prispievať viac do FOaU. Koľko? Je ten 1 m2 kvalitnejší ako 1 m2 v byte, ktorý slúži k bývaniu? Osobne by som im navrhol takú úhradu za ten prihradený priestor aká je na 1 m2 v byte. Dnes to býva 10 až 20 Sk.

Ak, niekto žiada 50 Sk., tak potom je to zneužívanie. A ak, mu to neschválila väčšina, prípadne menšina na zhromaždení, schôdzi tak koná neoprávnene.

Bol tu aj taký prípad, dve mladé rodiny rodiny potrebovali odložiť kočíky do kočikárne, ale starší, ktorým deti odrástli povedali, nie a kočikáreň prenajali. Nech si nosia kočáre do bytu.

Vždy je to o ľuďoch, ale sú niektorí ľudia, ľudia?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Každý priestor navyše zo spoločného je zabratý neoprávnene.
Keď je dome volný priestor a niekto ho založí neporiadkom, to nech si riešia v dome. Ale prehradenie to už je neoprávnené zabratie majetku druhých a za to treba platiť. Už niekoľko raz tu píšem ,možno aj v rôznych témach, my s tým problém nemáme.
Starý "bordel" sa v spoločných častiach netrpí.
Takže každý m2 zabratý navyše, nie je síce kvalitnejší ako v byte, ale dal by sa poprípade prenajať aj inému - takže u nás po starom 450,- Sk za m2/rok.
Naposledy upravil svojar : 13.07.09 at 19:42
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

peton Pozri príspevok
Nuž v tom prípade treba dúfať, že sa na zhromaždení alebo schôdzi stretnú vlastníci so zdravým sedliackym rozumom a dohodnete sa rozumne a bez emócií.
...a ešte mám otázku, mám možnosť využiť peniaze z fondu, ktoré idú niekomu na opravu balkóna na moj obklad kachličkami vo WC, keďže balkón nemám?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Nepoteším Ťa, ale nie. Prostriedky FPÚaO majú slúžiť na úhrady spoločných vecí. Z praxe je však zrejmé, že nie vždy sa to striktne dodržiava, je tu istá benevolencia a je len na vlastníkoch ako sa dohodnú.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

bobino38 Pozri príspevok
...a ešte mám otázku, mám možnosť využiť peniaze z fondu, ktoré idú niekomu na opravu balkóna na moj obklad kachličkami vo WC, keďže balkón nemám?
Jedine ak by Ti to schválili ostatní na schôdzi.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 14.07.09 at 08:10 Dôvod: skloňovanie
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

svojar Pozri príspevok
Každý priestor navyše zo spoločného je zabratý neoprávnene.
Keď je dome volný priestor a niekto ho založí neporiadkom, to nech si riešia v dome. Ale prehradenie to už je neoprávnené zabratie majetku druhých a za to treba platiť. Už niekoľko raz tu píšem ,možno aj v rôznych témach, my s tým problém nemáme.
Starý "bordel" sa v spoločných častiach netrpí.
Takže každý m2 zabratý navyše, nie je síce kvalitnejší ako v byte, ale dal by sa poprípade prenajať aj inému - takže u nás po starom 450,- Sk za m2/rok.

Ahoj, svojar. Ako sa hovorí, vy ste svetla výnimka. Isto je vás viac. No ešte viac je tých, čo majú v dome problémy, nie len zo spoločnými priestormi. Ale, kto sleduje PORADU, SVB - BYTOVKY a vidí, tak vie.
0 0
Žarnov Žarnov

Žarnov je offline (nepripojený) Žarnov

Napíšte prosím, koľko platíte do fondu opráv za garáž v bytovom dome, keďže sa má platiť podľa spoluvlastníckeho podielu: napr.spoluvlastníckypodiel je 1640/176876 a za 1 m2 podlahovej plochy bytu bolo schválené na schôdzi 0,33 EUR, to znamená, že za 16,40 m2 garáže sa má platiť 16,40 x 0,33 = 5,41 EUR mesačne? Nie je to trochu veľa za garáž, ktorá má len elektrické osvetlenie napojené na byt, spoločnú strechu, garážové vráta a nič iné? A 2/3 väčšinou dosiahnuť dohodu na nižšej platbe je takmer nemožné, to by musela byť 100 %-ná účasť na schôdzi, čo ešte nikdy nebola...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Žarnov Pozri príspevok
Napíšte prosím, koľko platíte do fondu opráv za garáž v bytovom dome, keďže sa má platiť podľa spoluvlastníckeho podielu: napr.spoluvlastníckypodiel je 1640/176876 a za 1 m2 podlahovej plochy bytu bolo schválené na schôdzi 0,33 EUR, to znamená, že za 16,40 m2 garáže sa má platiť 16,40 x 0,33 = 5,41 EUR mesačne? Nie je to trochu veľa za garáž, ktorá má len elektrické osvetlenie napojené na byt, spoločnú strechu, garážové vráta a nič iné? A 2/3 väčšinou dosiahnuť dohodu na nižšej platbe je takmer nemožné, to by musela byť 100 %-ná účasť na schôdzi, čo ešte nikdy nebola...

Zákon182/1993, § 10, odsek 1


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


Si vlastník bytu a zároveň si vlastníkom nebytového priestoru. Patrí tí v dome viac? Máš v dome k dispozícii viac m2 ako ostatný vlastníci, ktorí majú rovnaký byt ako ti? Ty máš auto, ten kto nemá garáž a má auto, môžeš mu ju predať a nebude mať námietky.

Zákon umožňuje 2/3 vlastníkov to zmeniť a pre garáže dohodnúť menšiu úhradu na m2, ak prídu na schôdzu 2/3 vlastníkov a odsúhlasia to, nie je treba 100 % účasť vlastníkov. Garáž si si nekupoval preto, aby si v nej býval, alebo áno? Bývať tam bude tvoje auto. Aký dôvod majú vlastníci na schválenie nižšej úhrady na m2?
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

sito;
... [B
Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

[/B]
spoluvlastnicky podiel na LV najdem, ale nenachadzam tam plochy bytov, ani fakt, ci pivnice patria k bytom, alebo su spolocne (ja pivnicu nemam), ani aku cast plochy bytu tvoria balkony (ano, viem ze balkony sa do podielu nezapocitavaju). da sa to niekde zistit?

navyse som si nie celkom isty, ci su podiely vypocitane spravne nakolko sa nezhoduju ani u identickych bytov nad sebou.

a este jeden problemik. v kupnej zmluve mam ako prislusenstvo aj komoru mimo bytu, ktoru som od nadobudnutia este nevidel (hoci za nu do FO platim). predajca mi povedal, ze mi ju ukaze spravca. ale ked som sa ho na to pytal, nikto o tej miestnosti nevie. neviem ci vobec existuje. mam si pytat od predajcu vratenie casti penazi ak ta miestnost neexistuje? a v akej lehote od kupy?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

tadoo Pozri príspevok
spoluvlastnicky podiel na LV najdem, ale nenachadzam tam plochy bytov, ani fakt, ci pivnice patria k bytom, alebo su spolocne (ja pivnicu nemam), ani aku cast plochy bytu tvoria balkony (ano, viem ze balkony sa do podielu nezapocitavaju). da sa to niekde zistit?

navyse som si nie celkom isty, ci su podiely vypocitane spravne nakolko sa nezhoduju ani u identickych bytov nad sebou.

a este jeden problemik. v kupnej zmluve mam ako prislusenstvo aj komoru mimo bytu, ktoru som od nadobudnutia este nevidel (hoci za nu do FO platim). predajca mi povedal, ze mi ju ukaze spravca. ale ked som sa ho na to pytal, nikto o tej miestnosti nevie. neviem ci vobec existuje. mam si pytat od predajcu vratenie casti penazi ak ta miestnost neexistuje? a v akej lehote od kupy?

Neviem ako u vás? U nás, keď sme sa nasťahovali mal každý byt mal v spoločných priestoroch laťkovú pivnicu.

Keď sme prevádzali byty do osobného vlastníctva, presne som zakreslil suterén domu. Vchody, chodby, schodištia, práčovňu, mangľovňu, spoločné miestnosti, laťkové pivnice.

Prvé podlažie, veľkosť jednotlivých miestnosti v bytoch a príslušenstva, chodba, kúpeľňa, WC krát sedem podlaží. Výsledok 2 644 m2 obytná plocha domu. Môj byt 60 m2. Na LV mám zapísaný podiel 60/2 644. Takže je tam plocha bytu aj domu. V suteréne môžem používať vchody, chodby, schodište, laťkovú pivnicu a ostatné miestnosti po dohode o ich používaní vlastníkmi v dome.

Byty nad sebou by mali mať rovnaký podiel, veľkosť. Ale niekto si zväčší byt o lodžiu, prípadne si prihradí k bytu časť chodby pri byte. Potom by mali byť rozdiely a oprávnené.

Ostatní majú komory mimo bytu? Jednoducho, musí byť na katastri plán spoločných priestorov. Alebo sa to v dome robilo na divoko a tým pádom aj na katastri.

Pozri túto tému, čo všeličo sa môže udiať v obytnom, bytovom dome a na katastri.

http://www.porada.sk/t124858-moze-by...-priestor.html
Naposledy upravil sito : 07.12.09 at 11:44
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

tadoo Pozri príspevok
spoluvlastnicky podiel na LV najdem, ale nenachadzam tam plochy bytov, ani fakt, ci pivnice patria k bytom, alebo su spolocne (ja pivnicu nemam), ani aku cast plochy bytu tvoria balkony (ano, viem ze balkony sa do podielu nezapocitavaju). da sa to niekde zistit?

navyse som si nie celkom isty, ci su podiely vypocitane spravne nakolko sa nezhoduju ani u identickych bytov nad sebou.

a este jeden problemik. v kupnej zmluve mam ako prislusenstvo aj komoru mimo bytu, ktoru som od nadobudnutia este nevidel (hoci za nu do FO platim). predajca mi povedal, ze mi ju ukaze spravca. ale ked som sa ho na to pytal, nikto o tej miestnosti nevie. neviem ci vobec existuje. mam si pytat od predajcu vratenie casti penazi ak ta miestnost neexistuje? a v akej lehote od kupy?
1. Zistit ich mozes v znaleckom posudku, ktory podla toho co pises urcite nemas k dispozicii.
2. Pozor identicke byty nemusia byt identicke z pohladu podielov. By si sa cudoval, ake rozdiely existuju v plochach bytov, navlas uplne rovnakych. A podiely to nie je len plocha bytov.
3. Je zarazajuce s akou benevolentnostou pristupujes k svojmu majetku, ked si dokazal podpisat kupnu zmluvu bez poriadnej obhliadky kupovanej nehnutelnosti. Kazdopadne ak chces vec doriesit, kontaktuj predajcu a ziadaj si to co Ti patri - bud komora alebo peniaze. Predpokladam vsak, ze sa budes musiet obratit na sud.
Ako bonus by ma este zaujimalo, ako dlho Ti trvalo, kym si zistil, ze nemas komoru.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

zistil som to , ked som sa prvy krat pytal spravcu, cize po asi 1-2 tyzdnoch. spominal mi ze dole nejaka miestnost je, resp, ze to nejak vyriesi s pivnicou, ale nebyval som tam a tak som to trochu zanedbaval
a riesenie?..dlho predlho...uz sa to meria v rokoch...aj preto sa pytam na lehotu v ktorej to este mozem s predajcom riesit.
(ano, patri mi hanba, ze som sa o to poriadne nestaral hned od zaciatku)

odpoved sitovi: ostatni myslim komory nemaju. ale maju pivnicne kobky. len neviem ci spolocne, alebo si kazdi tu svoju odkupil.
Naposledy upravil tadoo : 09.12.09 at 17:07
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

študuj občiansky zákonník §§123-133 a tiež §§100-114.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

studoval som. a zistil, ze premlcanie je spravidla 2 roky. ale ak preukazem umyslel, tak 10 rokov.
dik
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať