Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z účtovníctva.

Mám auto na podnikanie (nie N1 ale osobné) už viac ako 4 roky. Ako ho korektne vyradiť z účtovníctva - treba znalecký posudok atď?
Ďakujem.
Naposledy upravil marekm : 09.12.07 at 10:03
Usporiadat
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

evina Pozri príspevok
Opravila by som v januári
Evina ďakujem chvála bohu spadol mi kameň zo srdca...........
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

holubička1 Pozri príspevok
Prebrala som jedno účto v r, 2007 a teraz pri uzávierke som zistila že mi nesedí 022 voči zostave dlhodobého majetku konečný stav pri načítani 022 - 082 sedí, ale na kartách už nie je predané auto. Prosím poradte mi čo mám urobiť? Mohla by som to 1.1.07 urobiť ako oprava 082/022 alebo musím robiť dodatočné za rok 2006, keď sa náklady nemenia, veľmi prosííím.
A keby si prerobila dátum vyradenia na karte IM na 01.01.2007 a potom ho vyradila 082/022? Aký bol dôvod vyradenia?
Naposledy upravil zuzana.š. : 29.02.08 at 19:16
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

zuzana sustekova Pozri príspevok
Vysvetli ešte raz - potrebuješ ponížiť účet 022? To auto už je predané?
Myslím, že áno, tiež sa mi podarilo prevziať také účtovníctvo, kde boli zostatky na účtoch 022 a 082(rozdiel nula), pričom auto bolo predané neznáboh kedy. Urobil som opravu účtovníctva k 1.1.2007. Po inventarizácii predchádzajúcich rokov som zistil, že auto bolo predané pred 3 rokmi, jediná možnosť, ako z toho ako tak korektne vybŕdnuť bol horeuvedený zápis s účtovaním 082/022 k 1.1.2007
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Lenuška Pozri príspevok
Na manželu.....to nie , ale na darovať napr. synovi a ten ho predá a jeho príjem z predaja sa nezdaňuje.
Lenuška a ak by vyradil auto z účta po skončení leasingu na konci r.2006 a za pár dní by ho daroval prepísal na syna, tak to naozaj nepodliha dani z príjmu, keď ešte neuplynulo 5 rokov od vlastníctva auta v obchodnom majetku? Prosím poraďtre mi.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nadviažem na túto tému , čo sa týka vyradenie MV z obchodného majetku na súkromné účely .Toto vyradenie v týchto dňoch idem zrealizovať . Len mi nie je jasná stále jedna vec : prepísať MV z FO-IČO n a FO r.č. , alebo nie ?
Momentálne je TP na názov firmy ,meno a priezvisko ,IČO ....
Z príspevkov na Porade je to tak 50:50 ,tiež by som najradšej na DI nič neprepisovala , avšak .......

včera som bola na DI prihlásiť nové MV , pri tej príležitosti som sa pýtala , že ak vyradím MV z obchodného majetku , či treba prepis , alebo nie ....odpoveď u nás na DI je ..áno je to potrebné , ak MV budete používať ako občan , v TP nesmie byť IČO a názov firmy a to znamená že si prinieste 2 000 kolok , pôjdete na parkovisko na kontrolu atď atď ......

Lenže mám sto chutí MV vyradiť a nič neprepisovať , aj tak je možný predaj MV do piatich rokov .

Ďalšou otázkou pre mňa je , čo ak pri náhodnej kontrole policajtov , budú žiadať zasa tú neštastnú Knihu jázd , keď budú vidieť , že TP je na podnikateľa FO-IČO ?

Čo sa týka prepisu , som pevne rozhodnutá , že prepisovať nebudem , len ma zaujíma tá kontrola KJ zo strany policajtov ?
Napadá ma , že napíšem vyraďovací protokol , šupnem ho do auta a vždy im to dám prečítať

Ďakujem za prípadné príspevky .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To, že mám mať v MV zaradenom v obchodnom majetku knihu jázd (myslím voziť ju zo sebou) je v nejakom predpise ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Johanka Pozri príspevok
To, že mám mať v MV zaradenom v obchodnom majetku knihu jázd (myslím voziť ju zo sebou) je v nejakom predpise ?
Nenašla som nič také .Ale som našla nasledovné :

Zdroj - stránka Ministerstva vnútra - vyberám :

Oprávnenia policajta pri cestnej kontrole
Oprávnenia policajta Policajného zboru pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky sú ustanovené v § 65 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Podľa ods. 1 tohto zákonného ustanovenia je policajt oprávnený:
-zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
-požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na prepravu osôb a nákladu a dokladu preukazujúceho splnenie povinnosti podľa osobitného predpisu,
-vyzvať vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, alebo liekmi, ktoré môžu znížiť jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo,
-kontrolovať technický stav vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy alebo vyzvať vodiča, aby sa podrobil takejto kontrole, ako aj porovnať údaje uvádzané v osvedčení o evidencii vozidla s údajmi na vozidle,
-vyzvať vodiča, aby sa podrobil meraniu okamžitej hmotnosti vozidla,
-kontrolovať dodržiavanie bezpečnostných prestávok ustanovených pre vodičov vozidiel.

Oprávnenia policajta podľa odseku 1 písm. a) a b) sa vzťahujú aj na vojaka vo vojenskej rovnošate s vonkajším označením POLÍCIA a na vojenského policajta. Oprávnenia policajta podľa odseku 1 písm. c) a d) sa vzťahujú na vojenského policajta, ak ide o objasňovanie priestupkov, ktoré patria do pôsobnosti Vojenskej polície.

Osoba nemá nárok na úhradu nákladov, ktoré jej vzniknú v súvislosti s uplatňovaním oprávnení podľa odseku 1 policajtom alebo podľa odseku 2 inou oprávnenou osobou.

Výnimku z pravidiel cestnej premávky, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.

Účastník cestnej premávky je v zmysle zákona o premávke na pozemných komunikáciách povinný poslúchnuť pokyn, výzvu, príkaz alebo požiadavku policajta súvisiace s výkonom jeho oprávnení v cestnej premávke, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon.

Doklady na vedenie a premávku vozidla

V zmysle § 4 ods. 2 písm. b) zákona NR SR č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov je vodič povinný mať pri sebe doklady na vedenie a premávku vozidla predpísané týmto zákonom alebo osobitnými predpismi:

Dokladmi predpísanými pre vedenie a premávku vozidla na území Slovenskej republiky sú:
  • vodičský preukaz ( § 77 ods. 3 zákona č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov ),
  • osvedčenie o evidencii ( § 23 ods. 7 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
  • doklad o zaplatení povinného zmluvného poistenia ( § 18 zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
  • doklad o lekárskej prehliadke a psychologickom vyšetrení, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha ( § 6 vyhlášky MZ SR č. 164/1997 Z. z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla ),
  • doklad o zaplatení úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a označenie vozidla platnou nálepkou / § 6 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov /,
  • doklad o emisnej kontrole, ak takejto kontrole vozidlo podlieha ( § 70 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
  • doklad o kontrole technického stavu vozidla, ak takejto kontrole vozidlo podlieha ( § 52 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
  • povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom / § 8 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov,
  • iné doklady ustanovené osobitným predpisom.
Ak nie je všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovená povinnosť mať pri vedení vozidla iný doklad, vodič nie je povinný takýto doklad predložiť ku kontrole policajtovi, ktorý vykonáva dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Tiež sa mi to zdá proti logike vyhodiť 2 tis.Sk, keby bola sadzba nižšia napr. 500 Sk, tak už človek nad tým uvažuje zmeniť TP.

Teraz možno teoretizujem, ale napr. vozidlá pod IČO teda "firemné" vedie napr. SZČO, zamestnanec ..... Zamestnancovi dáva zamestnávateľ dáva nejaké povolenie, súhlas, že môže viesť MV pre účely podnikateľskej činnosti zamestnávateľa. Je tu krytie pre prípad nejakej dopravnej nehody, že môže toto vozidlo viesť.....

Ak majú auto zapísané na DI pod IČO-podnikateľa, možno by bol prúser, keby došlo k nehode a vozidlo by viedla nejaká iná osoba, kt. ste auto požičali....., pretože auto je na podnikanie

Treba pozrieť nejaké sankcie, čo v prípade, keď nedôjde k prepisu. Jedna vec je občan - FO nepodnikateľ, a druhá vec je auto zapísané na IČo pre FO podnikateľa-firmu, podnikateľský subjekt, i keď sú to totožné osoby,
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

§ 120
Pokuty

(1) Okresný úrad môže uložiť pokutu do 10 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe za každé vozidlo, ktoré nepodrobila v ustanovenej lehote pravidelnej technickej kontrole podľa § 107; pokutu možno udeliť aj opakovane.

(2) Okresný úrad môže uložiť pokutu do 20 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá poruší povinnosť ustanovenú v § 6 ods. 4 a 6, pre prevádzkovateľa v § 37 ods. 11, § 71 ods. 4, § 86 ods. 9, § 88 ods. 2, § 90 ods. 1, 2 a 5, § 93 ods. 3 až 5 a 8, § 94 ods. 3, 4, 6 a 8, a ak sa týka jeho pôsobnosti, aj v § 125.


(3) Okresný úrad môže uložiť pokutu do 100 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá

a) prikáže alebo dovolí, aby sa použilo na jazdu vozidlo, ktoré vrátane nákladu nespĺňa ustanovené podmienky,
b) prikáže alebo dovolí, aby sa použilo na jazdu vozidlo na takej ceste, na ktorej je pre také vozidlo jazda obmedzená alebo zakázaná,
c) zverí vedenie vozidla osobe, ktorá nespĺňa ustanovené podmienky na jeho vedenie, nemá pri sebe doklady ustanovené na vedenie vozidla, je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo ktorej schopnosť viesť vozidlo je inak znížená,
d) prikáže alebo dovolí neoprávnené vybavenie vozidla zariadením umožňujúcim používanie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy, alebo prikáže alebo dovolí, aby sa také typické zvukové znamenie, zvláštne výstražné svetlo alebo zvláštne výstražné svetlo oranžovej farby neoprávnene použilo,
e) poruší ustanovené alebo určené podmienky o vedení, uschovávaní alebo o predkladaní výkazov o tlačivách dokladov a tabuliek s evidenčným číslom vydaných okresným úradom alebo o manipulácii s nimi,
f) poruší povinnosť ustanovenú v § 99 ods. 1 a 2, § 107 ods. 3, 5, 7 a 8, a ak sa to týka jeho pôsobnosti, aj v § 125.

(4) Krajský úrad môže uložiť pokutu do 500 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá poruší podmienky o vedení, uschovávaní alebo o predkladaní výkazov o výrobe tlačív dokladov a tabuliek s evidenčným číslom alebo o manipulácii s nimi, na ktorých výrobu alebo na manipuláciu je potrebné povolenie ministerstva vnútra, alebo osobe, ktorá také tlačivá dokladov alebo tabuľky s evidenčným číslom vydávané podľa tohto zákona alebo podľa všeobecne záväzného právneho predpisu vydaného na jeho vykonanie vyrába alebo s nimi bez povolenia manipuluje.

(5) Ministerstvo dopravy môže uložiť pokutu do 500 000 Sk fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie alebo právnickej osobe, ktorá

a) poruší podmienky výroby, dovozu a predaja vozidiel na ich uvedenie do prevádzky alebo poruší podmienky výroby, dovozu a predaja súčastí, výstroja alebo výbavy vozidiel,
b) poruší podmienky o vedení, uschovávaní alebo o predkladaní výkazov o výrobe tlačív dokladov alebo o manipulácii s nimi, na ktorých výrobu alebo manipuláciu je potrebné povolenie ministerstva dopravy, alebo osobe, ktorá také tlačivá dokladov vydávané podľa tohto zákona alebo podľa všeobecne záväzného právneho predpisu vydaného na jeho vykonanie vyrába alebo s nimi bez povolenia manipuluje.

Možno sú pokuty pre podnikateľské subjekty vyššie ako pre občanov. Tento zákon v týchto pokutách definuje ako FO oprávnenú na podnikanie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=betka;785133]Tiež sa mi to zdá proti logike vyhodiť 2 tis.Sk, keby bola sadzba nižšia napr. 500 Sk, tak už človek nad tým uvažuje zmeniť TP.

Teraz možno teoretizujem, ale napr. vozidlá pod IČO teda "firemné" vedie napr. SZČO, zamestnanec ..... Zamestnancovi dáva zamestnávateľ dáva nejaké povolenie, súhlas, že môže viesť MV pre účely podnikateľskej činnosti zamestnávateľa. Je tu krytie pre prípad nejakej dopravnej nehody, že môže toto vozidlo viesť.....

Ak majú auto zapísané na DI pod IČO-podnikateľa, možno by bol prúser, keby došlo k nehode a vozidlo by viedla nejaká iná osoba, kt. ste auto požičali....., pretože auto je na podnikanie

Treba pozrieť nejaké sankcie, čo v prípade, keď nedôjde k prepisu. Jedna vec je občan - FO nepodnikateľ, a druhá vec je auto zapísané na IČo pre FO podnikateľa-firmu, podnikateľský subjekt, i keď sú to totožné osoby,[/quote]

Betka súhlasím , aj mne sa vynárajú rôzne ťahanice a možné problémy s tým súviace i napriek tomu , že zatiaľ som v tej rovine , že auto neprepíšem , ale viem si predstaviť aj možný problém v poisťovni pri havarijnej alebo zákonnej poistky , takže ešte stále neviem čo spraviť , som teraz tak 50:50. Budem hlboko rozmýšľať .

Trošku aj u mňa to vzbudzuje dojem , že treba skutočne prihladiať inak na FO a inak FO -SZČO resp.podnikateľa , i napriek tomu , ak sa jedná o tú istú osobu .
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zitka, teraz som práve dokončila rozhovor s kamošom o tomto prípade.
Povedal mi, že ide iba o zmenu v TP z osoby FO podnikateľa, na tú istú osobu občana a nedochádza k zmene použitia auta (alebo tak nejak mi to povedal) v rámci okresu, a mal by sa platiť nejaký kolok nevedel presne či sto, či dvestokorún.
2 tis. Sk sa platí, keď dôjde k zmene ŠPZ, k zmene držiteľa medzi okresmi....

Ak by ostalo auto na DIČ, je vhodné zájsť na poisťovňu a zaevidovať zákonné poistenie pod menom FO, v prípade nejakej udalosti.

Skúste ešte zavolať na DI, a povedzte, že nebudete meniť ŠPZ, ani vlastníka, že dôjde iba k zmene UJ na občana a ide o totožné meno.
Dajte vedieť, ako ste pochodili
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tak veru, pred 5-timi rokmi som platila len 200,- pri prepise z "IČO na RČ" bez zmeny EČ.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Paula Pozri príspevok
Tak veru, pred 5-timi rokmi som platila len 200,- pri prepise z "IČO na RČ" bez zmeny EČ.
Asi by nemali vzrásť, teda, poplatky až 10-nás., to by bolo fakt nefér
0 0
Fragaria Fragaria

Fragaria je offline (nepripojený) Fragaria

No tak ja som mala problem , menili sme trvalý pobyt a ja som si nechala starú adresu a išla som na manželovom aute (je stále na IČO) a zastavili ma policajti, a pán mi povedal, že či mi môže uveriť že je to naše auto a či som ho náhodou mužovi neukradla a či ho nejdem predať. No užaj som si musela ísť zmeniť trvalý pobyt na občianke a s nim podnikať alebo urobiť referentské skúšky. Zitka má pravdu. Treba to radšej prepísať. Alebo si treba prepočítať náklady ktoré sú výhodnejšie či paušal alebo nechať IČO a odpisy.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka Pozri príspevok
Zitka, teraz som práve dokončila rozhovor s kamošom o tomto prípade.
Povedal mi, že ide iba o zmenu v TP z osoby FO podnikateľa, na tú istú osobu občana a nedochádza k zmene použitia auta (alebo tak nejak mi to povedal) v rámci okresu, a mal by sa platiť nejaký kolok nevedel presne či sto, či dvestokorún.
2 tis. Sk sa platí, keď dôjde k zmene ŠPZ, k zmene držiteľa medzi okresmi....

Ak by ostalo auto na DIČ, je vhodné zájsť na poisťovňu a zaevidovať zákonné poistenie pod menom FO, v prípade nejakej udalosti.

Skúste ešte zavolať na DI, a povedzte, že nebudete meniť ŠPZ, ani vlastníka, že dôjde iba k zmene UJ na občana a ide o totožné meno.
Dajte vedieť, ako ste pochodili
Betka vďaka , tak ako som písala , takú info som dostala , keď som bola osobne na DI .No človek predpokladá, že ak sa pýta priamo v kancelárii DI pri zápise nového auta , tak dotyčný príslušník PZ by mal informovať pravdivo .
Ja si to ešte raz preverím , možno ma nepochopil , čo sa pýtam , aj to sa môže stať .

Ale aby som bola konkrétna : v decembri som ukončila lízing jedného osobného MV . Samozrejme , že som nezmenila vlastníka vozidla na základe splnomocnenia od lízingovky z dôvodu nedostatku času ...daňové priznania k 31.3....atď . Však to poznáme . Lenže , mne už ani splnomocnenie od lízingovky neplatilo - stratilo platnosť , tak som vybavila v lízingovke nové splnomocnenie k prepisu MV na mňa živnostníka a som si povedala , že to vybavím jednou ranou , nové zapíšem a staré prepíšem . Za prepis som platila 150 Sk kolok a pri tom prepise som sa pýtala policajta , že chcem toto auto vyradiť z OM , koľko budem platiť za prepis z IČA na R.č. jeho odpoveď ....pôjdete na kontrolu vozidla na policajné parkovisko a 2000 Sk kolok . No ja som potom povedala , že dobre , to doriešim potom .
Je mozné , že v návale práce si ani neuvedomil čo hovorí .
Naposledy upravil Zita5 : 31.07.08 at 05:45
0 0
franta123456 franta123456

franta123456 je offline (nepripojený) franta123456

Mám jednu prosbu k tejto téme:

SZČO s JÚ mala auto na leasing, po skončení ho odkúpila za 1.500 Sk a asi po 2 rokoch preradila do osobného používania (prepis z IČO na r.č. + odhlásenie z DMV). Čo spraviť so starým nákladom 1.500 Sk na odkúpenie auta od leasingovky, keď už auto nie je v majetku firmy.

Ďakujem
0 0
franta123456 franta123456

franta123456 je offline (nepripojený) franta123456

Nikto nevie poradiť, prosím....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

franta123456 Pozri príspevok
Mám jednu prosbu k tejto téme:

SZČO s JÚ mala auto na leasing, po skončení ho odkúpila za 1.500 Sk a asi po 2 rokoch preradila do osobného používania (prepis z IČO na r.č. + odhlásenie z DMV). Čo spraviť so starým nákladom 1.500 Sk na odkúpenie auta od leasingovky, keď už auto nie je v majetku firmy.

Ďakujem
A kedy si ukončil leasing, kedy si platil 1500, a kedy si preradil auto do osobného používania????
Lebo nerozumiem prečo riešiš teraz ten "starý" náklad 1500,- Sk.
0 0
franta123456 franta123456

franta123456 je offline (nepripojený) franta123456

V roku 2005 bol ukončený leasing + zaplatených 1.500 Sk a v r.2008 preradené auto do osobného používania. Neviem či ten náklad 1.500 Sk netreba teraz (v DP 2008) nejako pripočítať k základu dane.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Franta,
nie nepripočítavaš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať