Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z účtovníctva.

Mám auto na podnikanie (nie N1 ale osobné) už viac ako 4 roky. Ako ho korektne vyradiť z účtovníctva - treba znalecký posudok atď?
Ďakujem.
Naposledy upravil marekm : 09.12.07 at 10:03
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
lulinka10001 Pozri príspevok
Dobrý den.
Chcela by som sa informovat.Ak si idem kupit auto a chcela by som ho odpisovat,musim ho zapísat na IČO? ina možnost nieje?
A ak som naburala auto? 3 roky som ho odpisovala a teraz ,za par korun ho chcem predat.predpokladam, že aj to bude moj prijem.A stači ak dam fakturu,alebo kupno predajnu zmluvu, k tomu prijmový doklad a dam si to ako prijem ku dnu ked sa predaj skutočni? a samozrejme ho vyradím z majetku firmy.
ak je to tak, stačí ak mi da niekto súhlasim.
Dakujem pekne
Je aj iná možnosť .Motorové vozidlo kúpiť ako súkromná osoba na r.č. a MV vložiť do obchodného majetku .

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html
1 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri predaji auta v s.r.o. zaradeného v obchodnom majetku, kúpeného v rok 1997, už je dávno odpísaný, firma si odpočítala DPH pri jeho nákupe, v roku 2001 bolo odkúpenie vozidla zaúčtované na 501500/ Drobny hmotny majetok/ v sume 1000,- Sk.
Firma vozidlo doteraz eviduje v drobnom hmotnom majetku v sume 33,19 Eur.

Konateľ sa rozhodol že sa vozidlo predá nášmu zamestnancovi za cca 200 Eur. /Auto je v zlom technickom stave/.
Ako to mám zaúčtovať v PÚ?
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

elizabet100 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri predaji auta v s.r.o. zaradeného v obchodnom majetku, kúpeného v rok 1997, už je dávno odpísaný, firma si odpočítala DPH pri jeho nákupe, v roku 2001 bolo odkúpenie vozidla zaúčtované na 501500/ Drobny hmotny majetok/ v sume 1000,- Sk.
Firma vozidlo doteraz eviduje v drobnom hmotnom majetku v sume 33,19 Eur.

Konateľ sa rozhodol že sa vozidlo predá nášmu zamestnancovi za cca 200 Eur. /Auto je v zlom technickom stave/.
Ako to mám zaúčtovať v PÚ?
poradí mi niekto?

ešte som prišla na to, že predchádzajúca účtovníčka nezaradila auto do užívania.


uff, až teraz som si všimla, že som v sekcii JU ale neviem, ako to presunúť do PÚ?

Predaj auta zamestnancovi zaúčtujem 311/641 a nič viac? keďže auto nebolo zaradené do užívania tak nemám ani čo vyradiť.
Naposledy upravil elizabet100 : 17.01.11 at 09:14
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Chcela by som poprosiť o radu: SZČO (neplatca DPH) mal v auguste 2010 poslednú splátku leasingu auta zaradeného v majetku. K 31.08. urobil prepis na seba ako fyzickú osobu a následne v septembri auto predal. V účtovníctve (JÚ) len vyradím auto z majetku k 31.08. a zaúčtujem k 31.12. posledný ročný odpis?
Ak bolo auto na leasing aj tak má pri predaji povinnosť zdanenia do 5 rokov? (ak áno, daň vypočíta z kúpno-predajnej ceny? Ide hlavne o to že on to auto "posunul" kamarátovi takže asi nemá ani kúpno-predajnú zmluvu)

Ďakujem každému, kto poradí.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

AHOJTE ak si Fo-podnikatel kupil auto, kupna zmluva je na meno ale v TP ma zapísané ICO je nutné aby ho zaradil na OM? nemôže si len uplatnovať náhrady za kilometre a phm? nebude auto odpisovať....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evinka33 Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu: SZČO (neplatca DPH) mal v auguste 2010 poslednú splátku leasingu auta zaradeného v majetku. K 31.08. urobil prepis na seba ako fyzickú osobu a následne v septembri auto predal. V účtovníctve (JÚ) len vyradím auto z majetku k 31.08. a zaúčtujem k 31.12. posledný ročný odpis?
Ak bolo auto na leasing aj tak má pri predaji povinnosť zdanenia do 5 rokov? (ak áno, daň vypočíta z kúpno-predajnej ceny? Ide hlavne o to že on to auto "posunul" kamarátovi takže asi nemá ani kúpno-predajnú zmluvu)

Ďakujem každému, kto poradí.
Na karte dlhodobého majetku zaznamenáte vyradenie vozidla do osobného vlastníctva .O odpisoch za rok 2010 neúčtujete , nemá nárok, samozrejme , že neúčtujete o vyradení ani v peňažnom denníku .
Predaj vozidla je potrebné do 5 rokov od vyradenia zdaniť daňou z príjmu podľa §8 odst.1 písm.c. Je to povinnosť vo Vašom prípade.
Výdavok pri tomto vozidle uvediete v súlade s §8 odst.5 písm.c) t.j. zostatkovú cenu vozidla .(Tento údaj budete čerpať z účtovníctva)
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

tinkas Pozri príspevok
AHOJTE ak si Fo-podnikatel kupil auto, kupna zmluva je na meno ale v TP ma zapísané ICO je nutné aby ho zaradil na OM? nemôže si len uplatnovať náhrady za kilometre a phm? nebude auto odpisovať....

posúvam...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa ide o nesúlad TP a účtovníctvo.
Ak v TP je meno a SZČO napriek tomu ho zaradí do OM a odpisuje, tak podľa mňa to môže byť aj opačne.
Teda áno, môže nezaradiť a neodpisovať, môže iba uplatňovať náhrady.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Dobrý deň!
Chcem sa spýtať traktor zaradený do majetku, odpisovaný 2 roky, chem vyradiť z majetku. Vôbec sa nepužíva.
Urobím si zápis o vyradení. Na DU mám nejakú povinnosť?? Na traktor nebola platená cestná daň, ani nahlasované nebolo.
A čo zo zvyšnými odpismy??? ako ich zaúčtujem??
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monik111 Pozri príspevok
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať traktor zaradený do majetku, odpisovaný 2 roky, chem vyradiť z majetku. Vôbec sa nepužíva.
Urobím si zápis o vyradení. Na DU mám nejakú povinnosť?? Na traktor nebola platená cestná daň, ani nahlasované nebolo.
A čo zo zvyšnými odpismy??? ako ich zaúčtujem??
Ďakujem
Ak sa nepoužíva, ešte neznamená, že ho musíš vyradiť. Ale ak ho vyradíš, odpisy si uplatniť naň nemôžeš.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Tweety Pozri príspevok
Ak sa nepoužíva, ešte neznamená, že ho musíš vyradiť. Ale ak ho vyradíš, odpisy si uplatniť naň nemôžeš.
No áno, ale chcem ho vyradiť. Ale ako ho vyradím v r.2010tak na ten rok už nemám právo na odpis?
Stačí to tak ako som písala?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monik111 Pozri príspevok
No áno, ale chcem ho vyradiť. Ale ako ho vyradím v r.2010tak na ten rok už nemám právo na odpis?
Stačí to tak ako som písala?
Ďakujem
Nie, nemáš nárok na ročný odpis, pretože majetok vlastne už k 31.12. nemáš.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Tweety Pozri príspevok
Nie, nemáš nárok na ročný odpis, pretože majetok vlastne už k 31.12. nemáš.
Ďakujem krásne Tweety
takže na inventánej karte zapíšem vyradenie z majetku a o.k.?
alebo je na to neaký špeciálny protokol?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monik111 Pozri príspevok
Ďakujem krásne Tweety
takže na inventánej karte zapíšem vyradenie z majetku a o.k.?
alebo je na to neaký špeciálny protokol?
Len tak vyradiť nemôžeš, musíš mať nejaký podklad k tomu.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Tweety Pozri príspevok
Len tak vyradiť nemôžeš, musíš mať nejaký podklad k tomu.
len aký??
Treba niečo špeciálne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monik111 Pozri príspevok
len aký??
Treba niečo špeciálne?
Jednoducho uviesť dôvod vyradenia.
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Tweety Pozri príspevok
Jednoducho uviesť dôvod vyradenia.
Ďakujem, že máš so mnou trpezlivosť.
Takže, keď napíšem dôvod, že traktor už nevyhovuje, je zastaralý a sú na ňom časté opravy a máme lepší stroj to by mohlo?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monik111 Pozri príspevok
Ďakujem, že máš so mnou trpezlivosť.
Takže, keď napíšem dôvod, že traktor už nevyhovuje, je zastaralý a sú na ňom časté opravy a máme lepší stroj to by mohlo?
Môžeš to do zápisu o vyradení takto uviesť.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Dobrý deň, SZČO má osobné auto zaradené do podnikania 12/2007. V roku 2010 je odpísané. V 1/2011 je auto odhlásené z cestnej dane a prepísané na manželku. Akým spôsobom a kedy ho mám vyradiť z podnikania? Ešte v roku 2010, alebo v 1/2011? A má ho SZČO manželke predať? Alebo ho má preradiť do osobného užívania a prepísať na manželku? poraďte prosím....
0 0
monik111 monik111

monik111 je offline (nepripojený) monik111

Tweety Pozri príspevok
Môžeš to do zápisu o vyradení takto uviesť.
Ďakujem som rada, že sú tu takýto ľudia ako TY čo dokážu pomôcť a poradiť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať