Zavrieť

Porady

Novela zákona o ZP od 1.7.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nebudete tomu veriť, ale máme šancu niečo zmeniť.

K 1.7.2005 sa chystá novela zákona o zdravotnom poistení.
Vážení Poradcovia, ak máte námety a pripomienky k zákonu, sem s nimi.

Prosím, nezneužívať túto tému na subjektívne sťažovanie sa a samozrejme ani na otázky k zákonu. Prosím k veci - teda sem sa s dobrými nápadmi na zmenu zákona.

Pridám ešte odkaz na zaujímavú tému

http://www.porada.sk/showthread.php?...B9ancu+nie%E8o
Usporiadat
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Jankaaa
p.Mihál, ešte sa chcem spýtať ako je to s ročným zúčtovaním v prípade, ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, ako mi potom ZP vráti tých 10%, ktoré som za neho odviedla? Ročné zúčtovanie si urobí sám, čiže jemu ZP vráti tie 4%, ale ako sa vrátia mne?
Nahodou to viem, tak odpoviem.
Ak si ten zamestynanec neurobi RZ, tak ZP nevrati nic ani jemu ani zamestnavatelovi - ako ma ZP vediet, ked RZ neexistuje, ze bol poistencom statu?

Ak RZ poda, tak ZP vracia zaplatene preddavky. Podla § 19 odsek 1O musi ten zamestnanec ktory poda RZ sam, oznamit zamestnavatelovi do 10.marca vysku preplatku zamestnavatela. Zamestnavatel potom bude tuto sumu "vymahat" od ZP.

Myslim, ze blizsie detaily budu vo vyhlaske o RZ, ta vsak este pokial viem neexistuje.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Téry, ďakujem veľmi pekne.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Téry
Pan MIhal obcas robi tzv. HH - Happy Hour. Znamena to, ze na Poradu zavesi ako prilohu nejake zaujimave citanie z jeho dielne, v poslednom case ide hlavne o prispevky k zdravotnemu poisteniu. Vola to Happy Hour, lebo to trva asi hodinu a po tej hodine to vymaze.

Takze verni Poradaci, ktorí su na Porade zaveseni 24 hodin denne, o nic nepridu. Ostatni maju smolu.
Dakujem za odpoved, mala som si to vytlacit hned. Som tu nova,tak som to nevedela. A to uz druhykrat nevytiahne?
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Téry
Nie je to správne. V danom prípade dôchodca zaplatí poistné z celých 14tis.
Dík Téry. Mám v rodine takúto dôchodkyňu, ktorá si privyrába. Keď jej to
poviem , tak tá bude nadávať na Zajaca ako pohan...
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Jano11
Dík Téry. Mám v rodine takúto dôchodkyňu, ktorá si privyrába. Keď jej to
poviem , tak tá bude nadávať na Zajaca ako pohan...
Jano, ja platím dane za piatich a tiez nadavam ako pohan.
Nech si ta rodina zabezpeci nejake formalne zamestnanie, o co ide vid vyssie.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

apsgroup
Dakujem za odpoved, mala som si to vytlacit hned. Som tu nova,tak som to nevedela. A to uz druhykrat nevytiahne?
Veru nevytiahne, je to skrob. Musite si to kupit za tazke peniaze ako sucast roznych poradcov podnikatela a pod.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Téry nič sa nedeje, tá dôchodkyňa je svokra.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Ako je to vlastne s dôchodcami, ak je invalidným dôchodcom a zároveň už dosiahol vek na starobný dôchodok. Platím za neho odvody ako za star.dôchodcu čiže 4 a 10%? Aj keď má priznanú invaliditu vyššiu ako 60%? V zákone o ZP som sa dočítala, že dôchodok priznaný do 31.12.2003 sa považuje po tomto dni za ID, ale čo to pre mňa /ako platiteľa odvodov/znamená to teda neviem. Posudzuje sa dôchodca, ktorému bola invalidita priznaná do roku 2003 a po tomto roku na účely platenia odvodov do poisťovni rozdielne?
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Tak teda v tomto momente prechadzame do temy:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=11766
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Téry
Tak teda v tomto momente prechadzame do temy:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=11766
Neviem, či si reagoval na môj predošlý príspevok, ale toto je téma svokrovci. Nerozumiem.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Jankaaa
Neviem, či si reagoval na môj predošlý príspevok, ale toto je téma svokrovci. Nerozumiem.
Janka, asi si ho nestihol ani prečítať, keď odpovedal na ten pred Tvojou otázkou!
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

bea
Janka, asi si ho nestihol ani prečítať, keď odpovedal na ten pred Tvojou otázkou!
Asi. A ja hlúpa som si prešla celú tému, či tam náhodou nenájdem odpoveď na moju otázku. Ale veľa som dozvedela z inej oblasti.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jankaaa
Ako je to vlastne s dôchodcami, ak je invalidným dôchodcom a zároveň už dosiahol vek na starobný dôchodok. Platím za neho odvody ako za star.dôchodcu čiže 4 a 10%? Aj keď má priznanú invaliditu vyššiu ako 60%? V zákone o ZP som sa dočítala, že dôchodok priznaný do 31.12.2003 sa považuje po tomto dni za ID, ale čo to pre mňa /ako platiteľa odvodov/znamená to teda neviem. Posudzuje sa dôchodca, ktorému bola invalidita priznaná do roku 2003 a po tomto roku na účely platenia odvodov do poisťovni rozdielne?
Dôchodca ak je osoba so zdravotným postihnutím (§ 12) má sadzby v polovičnej výške. Ak nemá rozhodnutie Soc.poisťovne o tom, že je osoba so zníženou prac.schopnosťou apsoň o 20% alebo ak nemá preukaz ŤZP, má sadzby v normálnej výške.

Z toho čo píšete sa javí, že nemá ani jedno ani druhé - takže sadzby 4% a 10%. Alebo nech si vybaví ten preukaz ŤZP.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Ďakujem pán Mihál. Má preukaz ZŤP, takže bude platiť tie nižšie odvody. Ešte raz ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Opravujem sa. Keďže do starobného dôchodku prechádzal ako invalid podľa predpisov účinných do 31.12.2003, posudzuje sa ako osoba so zdravotným postihnutím a má znížené sadzby 2% a 5%.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Pán Mihál a to sa týka aj odvodov do soc.poisťovňe?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jankaaa
Pán Mihál a to sa týka aj odvodov do soc.poisťovňe?
???
To je o inom. A do inej témy.
Ak je poberateľ starobného dôchodku zamestnaný, neplatí invalidné poistenie a poistenie v nez. Ostatné odvody do SP platí ako každý iný.

Je jedno, či má zníženú prac.schopnosť a pod.

Z logiky odvodov do SP to inak ani byť nemôže.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

V roku 2004 mal podnikateľ príjem zo živnosti a z podnikania na základe iného ako živnostenského oprávnenia. 1.1.2005 prerušil živnosť. Na účely platenia preddavkov od 1.7.2005 mu bolo povedané, že ak má prerušenú živnosť preddavky neplatí na ZP vôbec ani zo živnosti ani z podnikania za základe iného ako živ.oprávnenia. Od 1.1.2005 je zamestnancom, kde si platí preddavky. Postupuje správne?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ESTER
V roku 2004 mal podnikateľ príjem zo živnosti a z podnikania na základe iného ako živnostenského oprávnenia. 1.1.2005 prerušil živnosť. Na účely platenia preddavkov od 1.7.2005 mu bolo povedané, že ak má prerušenú živnosť preddavky neplatí na ZP vôbec ani zo živnosti ani z podnikania za základe iného ako živ.oprávnenia. Od 1.1.2005 je zamestnancom, kde si platí preddavky. Postupuje správne?
No, ak podniká na základe iných prepisov, napr. je daňový poradca, znalec atď, tak je stále SZČO. SZČO nie sú LEN živnostníci. takže podľa mňa mal platiť preddavky ako SZČO od 1.1.2005 a aj po 1.7.2005.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Činnosť na základe iného ako živ.oprávnenia bola sprostredkovanie poistenia. Platí to aj vtedy?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať