Zavrieť

Porady

Novela zákona o ZP od 1.7.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nebudete tomu veriť, ale máme šancu niečo zmeniť.

K 1.7.2005 sa chystá novela zákona o zdravotnom poistení.
Vážení Poradcovia, ak máte námety a pripomienky k zákonu, sem s nimi.

Prosím, nezneužívať túto tému na subjektívne sťažovanie sa a samozrejme ani na otázky k zákonu. Prosím k veci - teda sem sa s dobrými nápadmi na zmenu zákona.

Pridám ešte odkaz na zaujímavú tému

http://www.porada.sk/showthread.php?...B9ancu+nie%E8o
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Inak, na

http://mihal.blog.sme.sk/

som prilepil malý rýchly rozbor plánovaných zmien zákona...
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

článok uverejnený v Sme:

Zajac ide znížiť zdravotné odvody
<TABLE height=1 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1 align=right border=0><TBODY><TR><TD><!-- StartKód: ad2.bbmedia.cz 3.1 Nestandard - Server: SME(560), Sekce: , Pozice: square(5), TypBanneru: nestandard(27) --><SCRIPT language=JavaScript type=text/javascript><!-- <![CDATA[var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.brows erLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorD epth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceX DPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLangu age+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHei ght+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth +'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly= '+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled +'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul ='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width;document.wri te("<scr\\"+\\"ipt language='JavaScript' type='text/javascript' src="http://ad2.bbmedia.cz/please/showit/560/32/5/27/?typkodu=non-standard"+bbh+"&alttext=0&border=0&bgcolor=FFFFFF& text=000000&link=0000FF&target=_blank&bust="+Math. random()+"">");document.write("<\/scr"+"ipt>");//]]> --></SCRIPT><SCRIPT language=JavaScript src="http://ad2.bbmedia.cz/please/showit/560/32/5/27/?typkodu=non-standard&ubl=sk&ucc=x86&ucd=32&uce=true&udx=96&udy =96&usl=sk&uje=true&uah=738&uaw=1024&ubd=0&uhe=768 &ulx=96&uly=96&use=true&uto=-60&uti=1107941874012&uui=0&uul=sk&uwi=1024&alttext =0&border=0&bgcolor=FFFFFF&text=000000&link=0000FF &target=_blank&bust=0.7706826869617598" type=text/javascript></SCRIPT><!-- StartKód: adarbo2.bbmedia.cz 3.1 Nestandard - Server: SME(96), Sekce: Clanky(31), Pozice: Spravodajstvo(12), TypBanneru: nestandard(24) --><SCRIPT language=JavaScript type=text/javascript><!-- <![CDATA[var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.brows erLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorD epth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceX DPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLangu age+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHei ght+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth +'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly= '+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled +'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul ='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width;document.wri te("<scr\\"+\\"ipt language='JavaScript' type='text/javascript' src="http://adarbo2.bbmedia.cz/please/showit/96/31/12/24/?typkodu=non-standard"+bbh+"&alttext=0&border=0&bgcolor=FFFFFF& text=000000&link=0000FF&target=_blank&bust="+Math. random()+"">");document.write("<\/scr"+"ipt>");//]]> --></SCRIPT><SCRIPT language=JavaScript src="http://adarbo2.bbmedia.cz/please/showit/96/31/12/24/?typkodu=non-standard&ubl=sk&ucc=x86&ucd=32&uce=true&udx=96&udy =96&usl=sk&uje=true&uah=738&uaw=1024&ubd=0&uhe=768 &ulx=96&uly=96&use=true&uto=-60&uti=1107941874075&uui=0&uul=sk&uwi=1024&alttext =0&border=0&bgcolor=FFFFFF&text=000000&link=0000FF &target=_blank&bust=0.6710033549564639" type=text/javascript></SCRIPT><!-- KonecKód: adarbo2.bbmedia.cz 3.1 Nestandard --><!-- KonecKód: ad2.bbmedia.cz 3.1 Nestandard --></TD></TR></TBODY></TABLE>


BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Rudolf Zajac mení reformu. Včera predložil novely piatich zákonov a zákona o lieku.

Najväčšie zmeny sa týkajú zdravotného poistenia dobrovoľne nezamestnaných, konateľov a umelcov. Od júla by mali dobrovoľne nezamestnaní, ktorých počet sa odhaduje na 180-tisíc, platiť odvody 910 korún mesačne. Dnes za nich platí štát, ale Zajac vzal do úvahy, že v tejto skupine sú ľudia, ktorí pracujú v zahraničí a majú príjem. Štát by mal vraj ušetriť okolo 622 miliónov korún.

Minister povedal, že novela presnejšie vymedzuje okruh ľudí, za ktorých bude platiť odvody štát. Sú ich asi tri milióny a nezarábajú. Sú medzi nimi deti, nepracujúci dôchodcovia, študenti, zamestnaní ľudia bez príjmu - ženy na materskej dovolenke.

Uvažuje sa tiež o zavedení ďalšej kategórie poistenca štátu, a to o dobrovoľne nezamestnaných rodičov, ktorí sa starajú o deti, pretože "je v záujme spoločnosti, aby boli poistení".

Od júla by sa mali znížiť odvody konateľom, ktorých zákon dnes považuje za živnostníkov a odvádzajú 14 percent z príjmov. Novela ich zaraďuje medzi zamestnancov, ktorí platia na poistenie 4 percentá zo svojich príjmov, najmenej však 260 korún mesačne. V prípade umelcov sa navrhuje, aby neplatili odvody z honorárov. Šéf parlamentného zdravotného výboru Ján Bielik si myslí, že novely prejdú bez problémov.

Komora lekárnikov však bude protestovať proti zmenám v zákone o lieku, ktoré dovolia jednej firme vlastniť sieť lekární. Doteraz mohla právnická osoba zriadiť jednu lekáreň alebo jednu pobočku verejnej lekárne.

Šéf komory Peter Mihálik hovorí, že ak takáto zmena prejde, trh ovládnu veľké finančné skupiny, ktorým malí lekárnici nebudú môcť konkurovať. "Najprv sa dovolilo firmám vlastniť lekáreň, teraz budú môcť mať siete," povedal. S podobnou situáciou sa v Nórsku dnes zaoberá protimonopolný úrad, lebo tam dve skupiny diktujú podmienky na trhu s liekmi.

Novely sú v pripomienkovom konaní a ich výsledné znenie môže byť iné.

<!-- eTarget ContextAd End -->
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Jozef Mihál
...ide o súbeh, takže tu bude otázne, ako bude v novele riešený súbeh a preddavky (návrh je, aj pri súbehu platiť ako SZČO 910 Sk preddavky ale myslím, že sa to vráti do pôvodného, tj. terajšieho stavu).

V ročnom zúčtovaní si potom dopočítate poistné ako SZČO len zo skutočne zarobených peňazí, čiže fakticky zaplatíte 14% z polovice základu dane dosiahnutého z činnosti sprostredkovateľa.
A ked si ten prijem nepriznam na zaklade zakona o dani z prijmu - prijmy oslobodene od dane - par.9 ods.1 pism.h (patnasobok zivotneho minima), tak co potom? Tu moze nastat aj situacia, ze nezamestnany resp. dobrovolne nezamestnany, pripadne ina kategoria poistencov si takymto sposobom privyrobi ale vyska odmeny nedosiahne tento patnasobok ziv. minima a teda si ju v danovom priznani neprizna tzn. ze potom nebude platit nic?
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

A este jedna otazka ma napadla s mojim pribuznym.
Vysokoskolak, denne studium ale uz ma 26 rokov. Bude si musiet platit 910 Sk sam tak ako si platil do 31.12.2004 420 Sk?
Myslim, ze on sa uz nepovazuje za nezaopatrene dieta.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ich legálne - s využitím § 9 ods.1h) ZDP - nepriznáte, tak je to OK, poistné z týchto príjmov platiť nebudete.

Ak by šlo o dobrovoľne nezamestnaného, tak ten tým pádom nezaplatí 14% z týchto príjmov - lebo neboli zdanené - ale bude platiť tých povinných minimálnych 910 Sk mesačne.

Ale ak sa bavíme o sprostredkovateľovi II/III piliera, tak ten sa ako SZČO bude musieť prihlásiť do ZP, a určite tým nebude v kategórii "dobrovoľne nezamestnaný".
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jozef Mihál
Veru, nečakajte v zákone po tej najnovšej novele nejaké diery, z capa sa stal záhradník...
Ľudia, ak tu máme medzi sebou záhradníka, prečo mu dávame návody, ako a kde ešte zaplátať diery. Snáď aj majster tesár sa utne a niečo mu ujde.:p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adinka55
A este jedna otazka ma napadla s mojim pribuznym.
Vysokoskolak, denne studium ale uz ma 26 rokov. Bude si musiet platit 910 Sk sam tak ako si platil do 31.12.2004 420 Sk?
Myslim, ze on sa uz nepovazuje za nezaopatrene dieta.
Presne tak, v tomto ide o návrat k systému platnému do konca roka 2004. Už nie je nezaopatrené dieťa, bude platiť 910 Sk mesačne.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Jozef Mihál
Presne tak, v tomto ide o návrat k systému platnému do konca roka 2004. Už nie je nezaopatrené dieťa, bude platiť 910 Sk mesačne.
Skoda, dost nespravodlive, ved chodi na denne studium.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
adinka55
Skoda, dost nespravodlive, ved chodi na denne studium.
Naopak, dokedy sa budeme my všetci skladať na večných študentov?
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Kedze vznikaju pri konzultaciach s jednotl. zdravot. poistovnami rozne nazory, tak by sme privitali upresnenie riesenia tychto situacii:

- zamestnanec bol cely mesiac PN (plati za neho stat), ale v tomto mesiaci mal vyplatenu odmenu. Platit v tomto pripade odvod do ZP?

- zamestnanec odpracoval u jedneho zamestnavatela 1 den a zarobil Sk 50000,- (z dovodu ukoncenia prac. pomeru odpr. len 1 den) u druheho zamestnavatela zarobil Sk 60000,- (stale sa jedna o ten isty kal. mesiac). Krati sa max. VZ u jednotl. zamestnavatelov na kal. dni? Alebo zaplati u obidvoch z maxima?

- stale nas trapi § 16 ods. 8 - preddavok najmenej 100 Sk - aby tvorcovia novely nezabudli upresnit koho sa tento ods. tyka

- do vykazov/priloh ZP uvadzat pocet kal. dni aj za zamestnanca, ktory je cely mesiac PN, MD a pod., aj ked v tomto obdobi za neho plati ZP stat?
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
-
- VZ SZČO no comment
...ešte k tomu príspevku č. 24 a k tomu no comment - to sa s tým fakt nič nedá robiť? Slabá lobby? Treba dať podnet na nejakú komoru živnostníkov či čo?(som dobrá, že, ani neviem aké združenia to sú a dovolávam sa ich pomoci! :p holt ale určite majú členov, ktorí im za práve takéto lobovanie predsa platia )
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

ricij
To jaro.jaro:
1. Snáď takto raz niekedy job dostane, ak nie, aspoň nejaké rekvalifikačné kurzy, alebo podpora na začiatok podnikania.
2.Ale je absolútny nezmysel, aby za všetkých nezamestnaných platil poistné štát.
3.Kopec ľudí z východu pracuje (často načierno) na západe alebo niekde inde na Slovensku. A za nich štát platí poistné.
4.Je mi ľúto tých, ktorí majú 50 a nemôžu si nájsť prácu nikde v okolí. No osobne som presvedčený (aj na základe svojho vzdelania), že tento systém trhového hospodárstva funguje najlepšie.
5.Dobrovoľné zdravotné poistenie je hlúposť. Nemôžme nechať trpieť ľudí na ulici s odôvodnením, však on si 910,- Sk nezaplatil.

To Jožko:
1.Snad .
Rekvalifikacie- zaklady PC,vizazistika, zaklady komunikacie so zamestnavatelom....netreba verit nastenkam na Urade prace(mam aj svoje informacie)...30 000 na rozbeh podnikania-zvlast na tomto fore to hadam netreba komentovat..
2.Presne tak-za zarabajucich nacierno urcite nie.
3.ANo- kopec ano a kopec nie.
4.Aj mne (je luto).O tej druhej casti mam iny nazor(myslim realne trhove slovenske hospodarstvo).
5.Je to hlupost(zdoraznil som extrem).Napriek tomu to bude zakratko realita(ta druha cast vety).
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

ricij
Naopak, dokedy sa budeme my všetci skladať na večných študentov?
niekto po strednej pracoval a prihlasil sa na studium v 22rokoch....Je to o tom istom fakte, len zase drobec inaksia interpretacia- o nic menej mozna( a mensia podozrievavost-nic v zlom-samozrejme ,aj vacsia naivita-preto aj mensi zivotny uspech).
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
jaro.jaro
1.Snad .
Rekvalifikacie- zaklady PC,vizazistika, zaklady komunikacie so zamestnavatelom....netreba verit nastenkam na Urade prace(mam aj svoje informacie)...30 000 na rozbeh podnikania-zvlast na tomto fore to hadam netreba komentovat..
2.Presne tak-za zarabajucich nacierno urcite nie.
3.ANo- kopec ano a kopec nie.
4.Aj mne (je luto).O tej druhej casti mam iny nazor(myslim realne trhove slovenske hospodarstvo).
5.Je to hlupost(zdoraznil som extrem).Napriek tomu to bude zakratko realita(ta druha cast vety).
Ak dobre vidím, ostali nám už len body 1. a 4.
1. Iste aj Úrady práce majú rezervy, na rozbeh podnikania však znevýhodnený v okresoch s vyššou nezamestnanosťou môžu dostať aj oveľa viac-o takých tu bola reč. Sú to však zas len a len peniaze spoločnosti. Alebo sa nám stále zdajú odvody prinízke? Ale to hlásenie je tiež o tom, aby nezametsnaný nemohol načierno pracovať niekde inde.
4. Je to vec názoru, no osobne som spokojný s vývojom. Oproti r. 89 sme urobili veľký krok vpred. A absolútne sa nemám chuť ešte s niekým hádať na tému "dobrého života za komunizmu."
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

ricij
Ak dobre vidím, ostali nám už len body 1. a 4.
1. Iste aj Úrady práce majú rezervy, na rozbeh podnikania však znevýhodnený v okresoch s vyššou nezamestnanosťou môžu dostať aj oveľa viac-o takých tu bola reč. Sú to však zas len a len peniaze spoločnosti. Alebo sa nám stále zdajú odvody prinízke? Ale to hlásenie je tiež o tom, aby nezametsnaný nemohol načierno pracovať niekde inde.
4. Je to vec názoru, no osobne som spokojný s vývojom. Oproti r. 89 sme urobili veľký krok vpred. A absolútne sa nemám chuť ešte s niekým hádať na tému "dobrého života za komunizmu."
1.suhlas- maju rezervy(dla mna obrovske- asi preto, ze mam iny zdroj informacii).Najznevyhodnenejsie okresy davaju tusim okolo 70 000Sk-napr. v takej vymierajucej obci Sucha (okr. Stropkov-napodiv aj tam ziju ludia,nielen v BA).Ak niet v com podnikat-lebo niet dopyt, moze predat dom( horkotazko za 50 000-to kvoli atraktivite uzemia) a prestahovat sa do BA.Dokonca dostane prispevok 10 000 na stahovanie.A samozrejme-represia je najlepsia.

2.suhlas-ja sa tiez nechcem hadat o zivote za "komunizmu".Spomenul som iba realny slovensky kapitalizmus.Kto ho ma v oblube,kto nie-je to kazdeho vec.

Tak nam uz neostalo NIC .
Naposledy upravil jaro.jaro : 09.03.05 at 12:52
0 0
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

1.Konatelia - nemá príjem, nie je zamestnaný na Slovensku,ale v Čechách bude platiť len v Čechách a v SR už nie? Tak ako to bolo do konca roka 2004?

2. Ja som zaokruhlovala aj program mi to tak urobil, preddavok na ZP u zamestnávateľa až z celkovej sumy príjmov,tak mi to povedali aj v zdravotnej poistovni. Dufam,že to mam spravne
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zahraniční konatelia, ktorí budú poistení v inom členskom štáte, nebudú platiť na Slovensku. Určite nie vtedy, ak za výkon funkcie nebudú mať žiadnu odmenu a pravdepodobne ani vtedy, ak budú mať za výkon funkcie nejakú odmenu.

Do 30.6. sa preddavok zamestnávateľa počíta z úhrnu príjmov zamestnancov a zaokrúhľuje sa až tento výsledok. Od 1.7. sa bude počítať podobne, ako v sociálnom poistení, teda za každého zamestnanca jednotlivo a jednotlivo sa bude aj zaokrúhľovať.
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Mňa zaujíma otázka VZ a odvod za zamestnanca, ktorý nemá príjem z dôvodu čerpania neplateného voľna. Napr. Mám zamestnanca, ktorý je rok na neplatenom voľne, podľa starého zákona sme platili 420 Sk mesačne, podľa nového zákona platí zdravotné poistenie štát. Smozrejme môže ísť o osobu, ktorá sa potrebuje o niekoho nevýhnutne postarať, ale i osobu, ktorá pracuje na čierno v cudzine. Ako by to spravodlivo poriešila novela?
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Ja som za jednoduché a jasné pravidlá, žiadne výnimky a výnimky z výnimiek. Tak sa zlikviduje priestor pre podvodníkov. Prečo by napríklad umelci nemali platiť poistné, keď majú príjem? Oni nebývajú chorí? Najhoršie je zorientovať sa pri súbehu pracovných pomerov, pracujúcom študentovi, konateľ a dohoda, no vôbec najlepší sú súdni znalci, ktorí súčasne podnikajú aj pracujú. Ak sa poistné neodpočíta od vymeriavacieho základu, tak by ma zaujímalo, ako sa to bude zisťovať a kontrolovať, pretože z daňového priznania sa to nedá zistiť. Teším sa, ako budeme platiť poistné z poistného. Nepochybne pribudnú nové tlačivá a nové evidencie, z čoho sa tiež môžeme tešiť, pretože budeme musieť zdvihnúť klientom ceny za účtovníctvo.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tomare
Mňa zaujíma otázka VZ a odvod za zamestnanca, ktorý nemá príjem z dôvodu čerpania neplateného voľna. Napr. Mám zamestnanca, ktorý je rok na neplatenom voľne, podľa starého zákona sme platili 420 Sk mesačne, podľa nového zákona platí zdravotné poistenie štát. Smozrejme môže ísť o osobu, ktorá sa potrebuje o niekoho nevýhnutne postarať, ale i osobu, ktorá pracuje na čierno v cudzine. Ako by to spravodlivo poriešila novela?
Vo výkaze preddavkov sa už teraz zapisuje počet dní, za ktoré je povinnosť platiť poistné. Avšak po novele počet dní nebude môcť byť znížený o dni neplateného voľna - takže zamestnanec a zamestnávateľ budú platiť aspoň minimum i za dni neplateného voľna.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať