Zavrieť

Porady

Novela zákona o ZP od 1.7.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nebudete tomu veriť, ale máme šancu niečo zmeniť.

K 1.7.2005 sa chystá novela zákona o zdravotnom poistení.
Vážení Poradcovia, ak máte námety a pripomienky k zákonu, sem s nimi.

Prosím, nezneužívať túto tému na subjektívne sťažovanie sa a samozrejme ani na otázky k zákonu. Prosím k veci - teda sem sa s dobrými nápadmi na zmenu zákona.

Pridám ešte odkaz na zaujímavú tému

http://www.porada.sk/showthread.php?...B9ancu+nie%E8o
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
somij
2. pripomienka :

Nechcem to tu moc komplikovane napísať ale neviem ako inak.
Nové znenie §13 ods.15 písm.b)."Povinnosť platiť poistné nie je po dobu, po ktorú osoby ... boli uznané za dočasne PN,.... poskytla sa im materská alebo rodičovský príspevok; zamestnanci ani v čase, v ktorom trvá potreba ošetrovania člena rodiny s výnimkou osôb, ktoré majú príjmy podliehajúce dani z príjmov".
Nie som si istá, ale "s výnimkou osôb, ktoré majú prímy..." sa vzťahuje asi len k ošetrovaniu člena rodiny. V takom prípade ale zamestnanec, alebo SZČO, ktorý poberá zároveň rodičovský príspevok (nižší) aj pracuje, nemusí platiť zdravotné poistenie.
...súhlas, treba to napísať v zákone presnejšie, mimochodom to neplatenie počas OČR by sa malo vzťahovať aj na SZČO a samoplatcov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
coneek
este raz k tym sprostredkovatelom SDS:
nie je to uplne v sulade s temou, ale uz to tu bolo rozoberane, tak do toho vrtnem aj ja.

Sprostredkovatelia SDS sa povazuju za SZCO a teda musia platit poistne. Osobitnu kategoriu sprostredkovatelov tvoria studenti VS a dochodcovia. "Vdaka" tomu, ze sa povazuju za SZCO, tak musia platit minimalne 910 Sk mesacne, a to bez ohladu na to, ci budu mat vobec nejaky zaklad dane.

Novela to chce zmenit v tom zmysle, ze stat bude za studentov a dochodcov - SZCO platit, ale len ak ich prijmy nebudu presahovat minimalnu mzdu. Otazka znie, akym sposobom to bude fungovat, kedze prijmy zo sprostredkovania maju vyrazne kolisavy charakter. Bude si student davat na mesiac prihlasku a potom sa zase odhlasi, alebo ako to bude technicky fungovat??

a ked uz sme pri tej minimalnej mzde, nebolo by jednoduchsie uskutocnovat valorizaciu minimalnej mzdy pravidelne k 01.07.? (sucasne s valorizaciou socialnych davok). Vsetky zmeny by sa tak uskutocnovali raz za rok a vyhlo by sa zbytocnym komplikaciam...
coneek, dobrá pripomienka - osoby, za ktoré inak platí poistné štát, konkrétne určite nezaopatrené deti a dôchodcovia, by buď nemali platiť poistné vôbec, ak ich príjmy nepresiahnu min.mzdu alebo by mali platiť bez povinnosti navýšenia na 910 Sk minimum. Áno, treba v zákone presne napísať, ako sa bude posudzovať príjem, aktuálna idea je posudzovať príjem v jednotlivých mesiacoch...má to zádrhely, uvidíme.

Minimálna mzda bude definovaná určite tak, že po celý rok bude na účel zákona o ZP vzatá jej hodnota platná k 1.1. Čiže na valorizáciu min.mzdy v októbri sa prihliadne až v nasledujúcom roku.
Teda vlastne to bude znamenať, že minimum aj maximum bude počas celého kal.roka platiť od 1.1. do 31.12., k zmenám oboch hraníc bude dochádzať vždy k 1.1.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
enter
Stanoviť limit - podľa mňa tak 100,- preplatku a nedopatku na odvodoch, do ktorej sumy sa bude odvod považovať za vyrovnaný.

Moja skúsenoť s vyrovnaním nedoplatku, kvôli 12,- Sk som čakala v poisťovni cca. 35 minút. potom ma vybavovali pri dvoch prepážkach dalších 15 min.,
čas sú tiež peniaze a tu sa nejedná iba o peniaze klientov ZP ale aj o mzdy personálu.
...súhlas.....
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ešte k 1.pripomienke - aj §13 ods 8 ostal pojem úhrn minimálnych miezd za všetky kalendárne mesiace rozhoduj.obdobia - zrejme by tam mal byť kôli jednoznačnosti 12-násobok mesačnej minimálnej mzdy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vladan
ahojte, takže moje pripomienky:
1. v § 11 ods. 2 je odvolávka 17a), čo je § 5 zákona č. 595/2003 - ja by som tam ešte dodala, že "v znení neskorších predpisov"
2. v § 11 ods. 3a) je odvolávka 19, čo je § 11 Zákonníka práce - ale § 11 ZP hovorí, že zamestnancom je aj DOHODÁR!!! Takže by som zamestnanca definovala trošku inak, resp. presnejšie
3. k § 11 ods. 7 sa chcem opýtať, či môže vzniknúť FO (SZČO) aj bez trvalého pobytu, teda, či dostane nejaký cudzinec živnosť, ak nemá trvalý pobyt? Ak áno, tak potom by som znenie § 11 ods. 7 viazala na "miesto podnikania, resp. prevádzku", nie na trvalý pobyt
4. v § 11 ods. 8b) by som dala odvolávku na § 5, nie na § 3a)
5. v § 13 ods. 1c) by som rozšírila odvolávku na ZP a to § 136 až § 143
6. § 16 ods. 2 a ods. 7 si protirečia v tom, že jeden uvádza úhrn príjmov, a druhý úhrn príjmov vôbec nespomína
7. § 19 ods. 10a), 10b) mi nesedí znenie (tá čiarka za súčin sadzby poistného tam je naschvál?)
8. § 23 ods. 3 - poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov - čo je to AJ, okrem základu dane treba oznamovať ešte AJ ČO?
9. § 23 ods. 5 - detto ako bod 8.
10. v § 23 ods. 5 by som ešte dala odvolávku č. 18 (tak isto ako je to v § 23 ods. 3)
11. § 24 písm. e) netreba definovať body 5 a 6 trošku jasnejšie?
12. § 24 písm. j) sa odvoláva na povinnosť v § 23 ods. 6 - no táto odvolávka predsa je o tom, že "príslušný úrad poverený vedením matriky oznámi úradu úmrtie fyzickej osoby", čo majú povinnosti platiteľa poistného s tou povinnosťou fakt neviem!
odo mňa zatiaľ toľko
Uff, niektoré body sú jasné a už "sa na nich pracuje" ostatné si nechám prejsť hlavou.

Ďakujem Vám všetkým za aktivitu, zaslúžite si všetci, čo sa zúčastňujete diskusie v tejto téme VEĽKÚ POCHVALU.

...a navrhneme do zákona, že aktívny člen Porady má odvody o 1% nižšie, čo poviete?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
...a navrhneme do zákona, že aktívny člen Porady má odvody o 1% nižšie, čo poviete?
no keď len jedno, tak jedno, ale brala by som aj viac
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

3.pripomienka :

Má význam robiť ročné zúčtovanie poistného ? - ďaľšie papierovanie, spústa potvrdení, ešte stále nejasnosti, akým spôsobom budú ZP vracať nedoplatky zamestnávateľom. Viem, že teraz sa kôli odvodom vyplácajú mzdy tak, že sa vyplácajú nízke mzdy a raz do roka je vysoká odmena - tam pri ročnom zúčtovaní by sa navýšil príjem poisťovne. Ale podľa mňa len teoreticky, lebo všetky tieto prípady, ak budú musieť doplácať poistné, prejdú na systém vyplácania podielov zo zisku a príjem poisťovní sa nezvýši. Neviem aký iný účel má ročné zúčtovanie poistného. Samozrejme ak by nebolo ročné zúčtovanie poistného, muselo by sa inak riešiť platenie poistného u SZČO popri zamestnaní.

Tiež termín ročného zúčtovania 28.2. znamená, že podnikatelia si budú musieť pripraviť daňové priznanie o mesiac skôr. Asi sa nepoteśia.

Ak má ročné zúčtovanie poistného ostať, najlepšie by naozaj bolo spojiť ZP s daňou z príjmu.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

dnes, 14.3. je v Narodnej obrode clanok, ze umelcom sa ma zvysit zdravotne poistenie, - vypadli zo SZCO, ale su niekde inde. Neprestudovala som to, ale mala by tam byt uplatnena filozofia, ak ma pravidelne poistenie napr. z pracovnopravneho vztahu, uz neplati. Ak nema pravidelne poistenie, nech plati.
Neviete, ci to tam je takto formulovane?
dik
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

somij
3.pripomienka :

Má význam robiť ročné zúčtovanie poistného ? - ďaľšie papierovanie, spústa potvrdení, ešte stále nejasnosti, akým spôsobom budú ZP vracať nedoplatky zamestnávateľom. Viem, že teraz sa kôli odvodom vyplácajú mzdy tak, že sa vyplácajú nízke mzdy a raz do roka je vysoká odmena - tam pri ročnom zúčtovaní by sa navýšil príjem poisťovne. Ale podľa mňa len teoreticky, lebo všetky tieto prípady, ak budú musieť doplácať poistné, prejdú na systém vyplácania podielov zo zisku a príjem poisťovní sa nezvýši. Neviem aký iný účel má ročné zúčtovanie poistného. Samozrejme ak by nebolo ročné zúčtovanie poistného, muselo by sa inak riešiť platenie poistného u SZČO popri zamestnaní.

Tiež termín ročného zúčtovania 28.2. znamená, že podnikatelia si budú musieť pripraviť daňové priznanie o mesiac skôr. Asi sa nepoteśia.

Ak má ročné zúčtovanie poistného ostať, najlepšie by naozaj bolo spojiť ZP s daňou z príjmu.
hmm, osobne si nemyslím, že by sa plošne prešlo na vyplácanie podielov zo zisku. Je to jednak trochu komplikovanejšie, čo sa týka právnej úpravy, jednak si treba uvedomiť, že ak sa to má vyplácať ako podiel na zisku (ak máme na mysli zisk a nie podiel z dosiahnutých tržieb, obratu a pod.), takýto výdavok nevstupuje do nákladov podniku a teda je pre majiteľov firmy oveľa citlivejší zásah ako sa na prvý pohľad zdá. Teda tak mi to aspoň vychádza, nie som účtovník.

Čo sa týka toho ročného zúčtovania: z ročného zúčtovania budú vznikať preplatky a nedoplatky, ktoré treba účtovne zapracovať ešte do predchádzajúceho roka, a teda majú vplyv aj na konečné daňové priznanie. Preto sa (predpokladám) posunul ten termín na 28. 2. Je to ale možno príliš veľký posun. Je asi zbytočné nechávať jeden celý mesiac na to, aby si SZČO a firmy upravili iba túto jednu položku, keď všetko ostatné už i tak musia mať uzavreté.

Ale ak trepem blbosti, tak ma sfúknite
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

coneek
hmm, osobne si nemyslím, že by sa plošne prešlo na vyplácanie podielov zo zisku. Je to jednak trochu komplikovanejšie, čo sa týka právnej úpravy, jednak si treba uvedomiť, že ak sa to má vyplácať ako podiel na zisku (ak máme na mysli zisk a nie podiel z dosiahnutých tržieb, obratu a pod.), takýto výdavok nevstupuje do nákladov podniku a teda je pre majiteľov firmy oveľa citlivejší zásah ako sa na prvý pohľad zdá. Teda tak mi to aspoň vychádza, nie som účtovník.

Čo sa týka toho ročného zúčtovania: z ročného zúčtovania budú vznikať preplatky a nedoplatky, ktoré treba účtovne zapracovať ešte do predchádzajúceho roka, a teda majú vplyv aj na konečné daňové priznanie. Preto sa (predpokladám) posunul ten termín na 28. 2. Je to ale možno príliš veľký posun. Je asi zbytočné nechávať jeden celý mesiac na to, aby si SZČO a firmy upravili iba túto jednu položku, keď všetko ostatné už i tak musia mať uzavreté.

Ale ak trepem blbosti, tak ma sfúknite
Nie je Ťa za čo sfúknuť.
Somij možno myslel prechod na vyplácanie podielov na zisku týkajúce sa spoločníkov, ktoré nepodliehajú odvodom, ale nie je každý majiteľ, a ako správne píšeš každý majiteľ si rozmyslí vyplácanie prostriedkov zo zisku zamestnancom ak nemajú vstupovať do ZD.
Takže v konečnom dôsledku si predsa len štát príde na svoje.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
ingi
Nie je Ťa za čo sfúknuť.
Somij možno myslel prechod na vyplácanie podielov na zisku týkajúce sa spoločníkov, ktoré nepodliehajú odvodom, ale nie je každý majiteľ, a ako správne píšeš každý majiteľ si rozmyslí vyplácanie prostriedkov zo zisku zamestnancom ak nemajú vstupovať do ZD.
Takže v konečnom dôsledku si predsa len štát príde na svoje.
Tak je to už princíp rovnej dani. Ak už majú zamestnávatelia vyplácať nejaké prémie, tak radšej cez podiely na zisku, lebo ak aj vyplatia riadne vo výplatnej páske, polovica sa stratí na daniach a odvodoch....
Mno, snáď ma tu niekto pochopil....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Riči, ja som Ťa pochopil . A čudujem sa každej menšej firme, kde to v roku 2005 nerobia a nebudú robiť cez podiely na zisku.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ani ten tvoj nápad s tou stokorunáčkou v ZP nie je zlý. Však tu nejde len o bankové poplatky, niekto musí platobný príkaz vystaviť, niekto podpísať a zasa banke doručiť, príp. aj internet banking stojí čas. Podobne na druhej strane. Tú stokorunu by som tam nechal aj pri zamestnávateľoch - ja neviem asi v tom duchu, že počká sa ešte mesiac, či nenabehne vyššia suma a ak nie, tak sa peniaze pošlú.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Jozef Mihál
Riči, ja som Ťa pochopil . A čudujem sa každej menšej firme, kde to v roku 2005 nerobia a nebudú robiť cez podiely na zisku.
Jožko, to ešte chvíľku potrvá, kým možnosti, o ktorých píšeš, vo všetkých dozrejú...

...a potom prídu ďalšie novely...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

coneek
Čo sa týka toho ročného zúčtovania: z ročného zúčtovania budú vznikať preplatky a nedoplatky, ktoré treba účtovne zapracovať ešte do predchádzajúceho roka, a teda majú vplyv aj na konečné daňové priznanie. Preto sa (predpokladám) posunul ten termín na 28. 2. Je to ale možno príliš veľký posun. Je asi zbytočné nechávať jeden celý mesiac na to, aby si SZČO a firmy upravili iba túto jednu položku, keď všetko ostatné už i tak musia mať uzavreté.
Si si istý, že tie preplatky a nedoplatky pôjdu do daňového priznania za minulý rok ? Nemyslím to ironicky, účtovníctvo až tak neovládam.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

4.pripomienka :

Ak na to dobre pozerám, poistné sa síce neplatí za dni PN, OČR atď, ale preddavky sa platiť budú - pri preddavkoch som nenašla, že by sa neplatili po dobu PN atď. T.j. ak je zamestnanec celý mesiac PN, zaplatí preddavky zo 6500 Sk. To sa poteší.
Ale možno že som slepá, ak áno opravte ma.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

5.pripomienka :

To, že pri kratšom prac. úväzku neplatí minimum je tiež len pri poistnom, nie pri preddavkoch. Toto znenie je úplne zlé. Okrem iného

1. Zamestnávateľ zamestnanca s kratším prac. úväzkom, bude odvádzať minimálne zo 6500?

2. Ak sa dobrovoľne nezamestnaný zamestná na 1 hod mesačne, síce bude platiť preddavky zo 6500, ale poistné bude počitať na konci roku zo skutočnej mzdy a všetko mu vrátia. Podobne SZČO aj zamestnanec dá si ešte 1 prac.pomer na 1 hod. a bude platiť len z toho. Možno je to pritiahnuté za vlasy, ale ja to tam tak vidím.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

6.pripomienka :

Konatelia, aj keď majú uzavretý pracovný pomer a ako konatelia nemajú žiaden príjem, budú platiť preddavky zo 6500 Sk, na konci roka sa im to vráti. Možno by sa dal §11 ods.3 písm. g) preformulovať nasledovne : "konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, ak činnosť konateľa nevykonáva v pracovnom pomere", alebo tak nejak.
A ešte jedna praktická pripomienka - aký počet dní sa bude u nich uvádzať vo výkaze pre ZP (0 ?)

U členov dozorných rád a pod. DETTO.
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

somij
6.pripomienka :

Konatelia, aj keď majú uzavretý pracovný pomer a ako konatelia nemajú žiaden príjem, budú platiť preddavky zo 6500 Sk, na konci roka sa im to vráti. Možno by sa dal §11 ods.3 písm. g) preformulovať nasledovne : "konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, ak činnosť konateľa nevykonáva v pracovnom pomere", alebo tak nejak.
A ešte jedna praktická pripomienka - aký počet dní sa bude u nich uvádzať vo výkaze pre ZP (0 ?)

U členov dozorných rád a pod. DETTO.
Super pripomienka. Je strasne vela konatelov, ktori za svoju funkciu nie su pravidelne odmenovani a pravidelny prijem maju z inej cinnosti, ci uz z pracovneho pomeru v inej firme, pracovneho pomeru v tej istej firme alebo z vlastnej cinnosti ako SZCO. Je podla mna nezmyselne, aby platili preddavky. Castokrat totiz nemaju vobec ziadny prijem z funkcie konatela, ani jednorazovy. V podstate teda uveruju zdravotne poistovne.

Ale s formulaciou pripomienky nemozem suhlasit. Cinnost konatela NEMOZNO vykonavat v pracovnom pomere. Konatel vykonava svoju funkciu na zaklade Zmluvy o vykone funkcie konatela, ktora sa spravuje Obchodnym zakonnikom a nie Zakonnikom prace (pozri § 66 ods. 3 Obchodneho zakonnika). Ak je zaroven v tej istej s.r.o. zamestnany, musi mat okrem Zmluvy o vykone funkcie konatela aj pracovnu zmluvu, kde ma mat uvedene pracovne zaradenie (obchodny riaditel a pod.) ale nie funkciu konatel.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K pripomienkam somij od príspevku 96 by som sa vyjadril asi takto:

- výsledný preplatok/nedoplatok poistného si ten, kto účtuje podvojne, dáva do roka, za ktorý preplatok/nedoplatok vznikol

Ad 4.
- preddavky sa pri PN a pod. platiť nebudú, len to treba do zákona zrozumiteľne napísať

Ad 5.
- kratšie úväzky - idea je, aby každý práceschopný človek platil za rok aspoň 12 x 910 Sk, kratší uväzok nesmie byť cesta, akou si dobrovoľne nezamestnaný zníži výšku svojho poistného - opäť to treba do zákona zrozumiteľne a jasne napísať a zladiť preddavky s ročným zúčtovaním pri týchto osobách

Ad 6.
- konatelia sa budú považovať za zamestnancov a platiť poistné ako zamestnanci len v mesiacoch, kedy majú odmenu za funkciu konateľa. Ak konateľ odmenu mať nebude vôbec, nezaplatí nič. Ak takýto konateľ bude zároveň aj zamestnancom na prac.zmluvu - OK. Ak bude inak dobrovoľne nezamestnaný, zaplatí ako dobrovoľne nezamestnaný 12 x 910 Sk.

Ak bude mať konateľ v nejakom mesiaci odmenu, v tomto mesiaci zaplatí preddavky, najmenej zo 6500 Sk. Ak takýto konateľ bude zároveň aj zamestnancom na prac.zmluvu, v ročnom zúčtovaní sa mu to dorovná podľa skutočnej výšky odmeny atď. Ak bude inak dobrovoľne nezamestnaný, musí zaplatiť či už ako konateľ alebo ako dobrovoľne nezamestnaný 12 x 910 Sk, viď filozofia o ktorej hovorím vyššie pri bode 5.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať