Zavrieť

Porady

Účtovanie exekúcie

Čaute poraďáci, prosím Vás, poraďte mi s účtovaním exekúcie. Môj klient v roku 2005 nezaplatil svojmu dodávateľovi za faktúry. Dodávateľ ho dal preto na súd a teraz v roku 2007 môj klient prehral. Prišlo mu vyúčtovanie s nasledovnými položkami, ktoré by som zaúčtovala nasledovne a chcem sa uistiť či to je správne:
vymáhané pre oprávneho:
1. istina - to zaúčtujem ako úhradu faktúr 321/221
2. úroky z omeškania - 544/321 - ide o zmluvné úroky
3. trovy súdneho konania, právneho zastupovania, iné súdne poplatky - 538/321
- je to oproti 321, pretože to platí dodávateľovi...


trovy exekúcie:
1. zákonná odmena exekútora - 548/325 alebo 518?, ale to nebola služba poskytnutá pre môjho klienta, takže na 518 by som to nedávala;
2. trovy exekúcie - 538/325
3. DPH - môj klient je platiteľom DPH, ale keďže nemá nárok na jej odpočítanie, zaúčtujem na daňový náklad 548/325?

Vopred ďakujem za odpovede, pekný deň:-)
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nechcem sa Vám pliesť do témy ...ale napíšem jedno , ak by sa exekútor bránil vystaviť FA , alebo by odmietol , tak existuje Slovenská komora exekútorov .On je povinný dať vyúčtovanie a k tomu slúži faktúra. Nemá žiadnu výnimku zo zákona a preto treba žiadať , či už listom alebo emailom to je jedno .Upovedomenie nie je žiadny doklad do účtovníctva , ale ani pre súkromnú osobu .Upovedomenie je o predbežných nárokoch a nie vyučtovaním .
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Llívia Pozri príspevok
1. Dobre, tak požiadam o zaslanie faktúr. K jednej exekúcii ju však určite nedostanem, pretože pri nej som už žiadala o zaslanie riadneho daňového dokladu, ale odpinkali ma s tým, že povinná osoba nemá nárok na odpočet DPH a žiadnu faktúru nepošlú. Stačí založiť do účtovníctva upovedomenie o začatí exekúcie? Má niekto skúsenosť s tým, že by to daňová kontrola neuznala?

2. Exekútor vystaví faktúru až po zaplatení istiny, trov a jeho odmeny. Úhradu zaúčtujem ???/221 - aký účet mám dať na stranu MD?
Exekútor sa má starať o svoje povinnosti a nie posudzovať či niekto má nárok , alebo nemá nárok na odpočítanie DPH .Exekútor má tiež povinnosť dodržiavať zákony .
Samozrejme , že nestačí založiť do účtovníctva upovedomenie o začatí , nakoľko konečná fáza alebo konečný výsledok exekúcie a jej poplatkov môže byť úplne iné .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

A ešte doplním... kým exekúcia nebola ukončená, exekútor samozrejme žiadne vyúčtovanie / faktúru nemôže zaslať... že áno.
Ale ak exekúcia už skončila, potom s tým nemôže mať žiadny problém.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Monika Kováčová Pozri príspevok
A ešte doplním... kým exekúcia nebola ukončená, exekútor samozrejme žiadne vyúčtovanie / faktúru nemôže zaslať... že áno.
Ale ak exekúcia už skončila, potom s tým nemôže mať žiadny problém.
Problém s tým má a keby len jeden, inak by som tu mala po ukončení každej exekúcie doklad/faktúru/vyúčtovanie nech si to nazve akokoľvek z jeho strany a nie, aby som ho ja naháňala, aby dal "papier".
(Stále je však lepšie naháňať ho kvôli papieru, než kvôli tomu, že je blbec a zablokoval na účte 10 litrov, ktoré boli uhradené už pred niekoľkými mesiacmi).
Naposledy upravil Llívia : 08.03.13 at 12:01
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zita5 Pozri príspevok
Exekútor sa má starať o svoje povinnosti a nie posudzovať či niekto má nárok , alebo nemá nárok na odpočítanie DPH .Exekútor má tiež povinnosť dodržiavať zákony .
Samozrejme , že nestačí založiť do účtovníctva upovedomenie o začatí , nakoľko konečná fáza alebo konečný výsledok exekúcie a jej poplatkov môže byť úplne iné .
Nie je, platíme to podľa toho, čo je uvedené na exekučnom príkaze.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ani v prípade vydania platobného rozkazu nemám od veriteľa (alebo od jeho právnika) žiadny doklad, ktorým by si vymáhal súdne poplatky, náklady na právnika, úroly z omeškani. Poplatky sa zaplatia tak, ako je to vyčíslené v platobnom rozkaze. Stačí v tomto prípade ako doklad do účtovníctva platobný rozkaz?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Platobný rozkaz je konečný. Upovedomenie o začatí exekúcie a exekučný príkaz uvádza tzv. "predbežné trovy exekúcie". V platobnom rozkaze nikde nie je uvedené "predbežné trovy právneho zastúpenia", "predbežné úroky z omeškania..." V tom je diametrálny rozdiel. Ak platím platobný rozkaz, považujem ho za doklad o nákladoch na súdne poplatky, právne zastúpenie, úroky z omeškania (istina je v účtovníctve zvyčajne na 321). Ak platím exekútorovi za platobný rozkaz poznám sumy z platobného rozkazu (istinu, súdne poplatky, trovy právneho zastúpenia, úroky z omeškania) ale nepoznám výšku trov exekúcie. Tie poznám len vyúčtovania trov exekučného konania - tu treba dávať pozor a kontrolovať každú položku. Pripomínam, že povinný má právo prísť na exekútorský úrad a nahliadnuť do spisu a požadovať "vidieť" položkovite výšku nákladov exekučného konania... napr. poznám prípad, že exekútor si nárokoval cca 10 x nepamätám presne asi 500 Sk za zaslanie listu do každej banky o zablokovaní účtu... Avšak nikdy 10 listov neodoslal, iba jeden a do jednej banky, lebo vedel názov peňažného ústavu dĺžníka... bolo to však dávno. Rovnako je to z listami a poplatkami na kataster... vyúčtujú to, čo neurobia.
1 0
zlatka.b zlatka.b

zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

niektorí exekutori si robia, čo chcú. Mám prípad niekoľkých exekúcií minulý rok 2012 v priebehu roka pre Sociálnu poisťovňu, vždy bolo uhradené v rámci 14 dní od prijatia upovedomenia o začatí exekúcie istina aj trovy/menšie/. Posledný prípad bol v oktobri 2012. Teraz vo februári prišla hrubá obálka od exekútora s vyúčtovaním - fakturami za trovy. Dátum vystavenia aj dátum daňovej povinnosti február 2013, hoci trovy prijal od marca do oktobra 2012. Pre nich neplatí zákon o dph ? Môžu si DPH odvádzať kedy chcú ?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

zlatka.b Pozri príspevok
niektorí exekutori si robia, čo chcú. Mám prípad niekoľkých exekúcií minulý rok 2012 v priebehu roka pre Sociálnu poisťovňu, vždy bolo uhradené v rámci 14 dní od prijatia upovedomenia o začatí exekúcie istina aj trovy/menšie/. Posledný prípad bol v oktobri 2012. Teraz vo februári prišla hrubá obálka od exekútora s vyúčtovaním - fakturami za trovy. Dátum vystavenia aj dátum daňovej povinnosti február 2013, hoci trovy prijal od marca do oktobra 2012. Pre nich neplatí zákon o dph ? Môžu si DPH odvádzať kedy chcú ?
nemôžu. podaj podnet na miestne príslušný DÚ.
0 0
vlčica2 vlčica2

vlčica2 je offline (nepripojený) vlčica2

skúste mi prosím pomôcť. prebrala som účtovníctvo, účtujem bankové výpisy a na výpise je úhrada exekúcie, číslo účtu a vs. suma 100eur. no nikde neviem nájsť niečo bližšie, žiadny papier o exekúcii... čo mám robiť? volala som šéfovi, ten netuší o akú exekúciu mohlo ísť. ako to vyriešiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vlčica2 Pozri príspevok
skúste mi prosím pomôcť. prebrala som účtovníctvo, účtujem bankové výpisy a na výpise je úhrada exekúcie, číslo účtu a vs. suma 100eur. no nikde neviem nájsť niečo bližšie, žiadny papier o exekúcii... čo mám robiť? volala som šéfovi, ten netuší o akú exekúciu mohlo ísť. ako to vyriešiť?
To šéf uhradil a nemá ani potuchy čo? Tomu sa hovorí správny šéf na správnom mieste. Veď jeden šéf musí mať aj nejaký prehľad, či si zle myslím? Veď musí byť naúčtovaný aj samotný predpis, nie len úhrada záväzku.
0 0
vlčica2 vlčica2

vlčica2 je offline (nepripojený) vlčica2

fakt som nič nenašla.. prehľadala som všetky papiere, šanóny, prešla som celé účtovníctvo, nikde nič... a on nevie... ako sa toho zbaviť? dá sa to vôbec nejak urobiť?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

vlčica2 Pozri príspevok
fakt som nič nenašla.. prehľadala som všetky papiere, šanóny, prešla som celé účtovníctvo, nikde nič... a on nevie... ako sa toho zbaviť? dá sa to vôbec nejak urobiť?
Skús dať do Googla číslo účtu, možno ti nájde exekútora. Variabilný symbol je číslo exekúcie, podľa toho ju zase nájde exekútor, alebo aj podľa názvu firmy.
Naposledy upravil Llívia : 11.03.13 at 05:20
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Účtovanie exekúcie:

1. Exekútor zašle vyúčtovanie exekúcie
Upovedomenie o začatí exekúcie – neúčtujem.
Úhrada istiny, úrokov, trov podľa upovedomenia o začatí exekúcie – 314/221
Vyúčtovanie exekúcie: odmena, výdavky exekútora, uznaný náklad 548/379
DPH, uznaný náklad 548/379
Preúčtovanie úhrady 379/314

2. Exekútor nezašle vyúčtovanie exekúcie alebo exekúcia začala v r. 2012, ukončená v r. 2013
Účtovanie v r. 2012:
Upovedomenie o začatí exekúcie – neúčtujem.
Úhrada istiny, úrokov, trov podľa upovedomenia o začatí exekúcie – 314/221
Do konca roka nebola exekúcia ukončená – odmena, výdavky exekútora, uznaný náklad 548/326
DPH, uznaný náklad 548/326

Vyúčtovanie exekúcie – ukončenie v r. 2013
Vyúčtovanie exekúcie: odmena, výdavky exekútora, uznaný náklad 326/379
DPH, uznaný náklad 326/379
Preúčtovanie úhrady 379/314

Je toto účtovanie správne?

Čo so sumami na 314 a 326, ak exekútor vyúčtovanie nikdy nepošle?
Naposledy upravil Llívia : 11.03.13 at 05:29
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

K účtovaniu exekúcie, ak nebola uhradená do konca roka - skopírované z témy http://www.porada.sk/t183133-p2-exek...y-uctovat.html
jeso Pozri príspevok
skúsila som napísať dotaz na DU- prišla odpoved ...

Otázka :
Spoločnosť s.r.o účtujúca v PU neuhradila svojmu dodávateľovi faktúru za dodávku tovaru - dodávateľ dal spoločnosť na exekúciu ,aby vymohol peňažné plnenie.

Povinný PO musí zaplatiť náklady spojené s exekúciou - trovy konania, trovy exekúcie, exekučnú odmenu.
Upovedomenie o začatí exekúcie od exekútora prišlo v 12/ 2011 a do konca roka povinný istinu ani trovy neuhradil .
Podľa § 19 ods. 2 písm. a medzi daňové výdavky patria aj výdavky , ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením .

Chcem sa preto spýtať, či spoločnosť s.r.o. môže o trovách exekúcie , trovách konania a exekučnej odmene účtovať v roku vzniku - 2011 -teda v roku v ktorom prišlo upovedomenie o začatí exekúcie už na základe upovedomenia o exekučnom konaní a tým pádom všetky uvedené náklady ovplyvnia základ dane roku 2011 ?
Ako daňový doklad uznania trov exekúcie do daňových nákladov roku 2011 bude slúžiť upovedomenie o začatí exekúcie ?

Vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď.


Odpoved :

Dobrý deň,

z hľadiska zákona o dani z príjmov ste vec vyhodnotili presne.
Účtovanie a doklad k účtovaniu sú už vecou účtovných predpisov. Ja som to upovedomenie o začatí exekúcie nevidel, takže sa mi k tomu ťažko vyjadruje.

Odporúčam držať sa § 2 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve - kedy je deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Znamená to, že by ste mali mať taký doklad, z ktorého je zrejmé, že vzniká nielen účtovný náklad (daňovo uznaný), ale aj záväzok. Na doklade by teda mal byť presne vyčíslená hodnota záväzku a aj jeho splatnosť. Ak teda podľa dokladu deň uskutočnenia účtovného prípadu (vznik záväzku) nastal v roku 2011, tak sa v roku 2011 naúčtuje aj náklad a na daňovú uznateľnosť nie je nutné ho zaplatiť v roku 2011.

S pozdravom


Odbor metodiky priamych daní
Oddelenie metodiky dane z príjmov PO a účtovníctva
Finančné riaditeľstvo SR

.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ...........................
ked preberám odpoved -
-na upovedomení je presne určená suma do 14 dní , a pokial exekúcia nebude uhradená do uvedeného dátumu trovy budú vyššie a exekútor ich vyčísli na určitú hoci predbežnú sumu ...
-a podla môjho názoru vznikol aj záväzok - ku dnu zostavenia závierky za rok 2011 som už vedela o záväzku za exekúciu a mala by som o záväzku účtovať - lebo sa mi mení hodnota majetku - zvyšujem pasíva ...

možno sa vyjadrí niekto múdrejší..
0 0
nikolett007 nikolett007

nikolett007 je offline (nepripojený) nikolett007

Možno to niekomu pomôže:

Trovy exekúcie sú definované v zákone č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa § 200 Exekučného poriadku trovami exekúcie sú odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času pri vykonaní exekúcie. V zmysle § 201 Exekučného poriadku exekútor určí v upovedomení o začatí exekúcie výšku predbežných trov exekúcie s upozornením povinného, že ak dlh nesplní, trovy exekúcie môžu byť vyššie a predbežne vyčísli ich výšku.

Podnikateľ si môže trovy exekúcie zahrnúť do daňových výdavkov v súlade s § 19 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, nakoľko sa jedná o výdavky, ktoré je podnikateľ povinný uhradiť podľa osobitných predpisov. Tento typ daňového nákladu je uznaným nákladom už na základe daňového predpisu, lebo jeho uznanie nie je podmienené zaplatením, keďže nie je zahrnutý v § 17 ods. 21 a § 19 ods. 4 zákona o dani z príjmov.

0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Účtovanie exekúcie:

1. Exekútor zašle vyúčtovanie exekúcie
Upovedomenie o začatí exekúcie – neúčtujem.
Úhrada istiny, úrokov, trov podľa upovedomenia o začatí exekúcie – 314/221
Vyúčtovanie exekúcie: odmena, výdavky exekútora, uznaný náklad 548/379
DPH, uznaný náklad 548/379
Preúčtovanie úhrady 379/314

2. Exekútor nezašle vyúčtovanie exekúcie alebo exekúcia začala v r. 2012, ukončená v r. 2013
Účtovanie v r. 2012:
Upovedomenie o začatí exekúcie – neúčtujem.
Úhrada istiny, úrokov, trov podľa upovedomenia o začatí exekúcie – 314/221
Do konca roka nebola exekúcia ukončená – odmena, výdavky exekútora, uznaný náklad 548/326
DPH, uznaný náklad 548/326

Vyúčtovanie exekúcie – ukončenie v r. 2013
Vyúčtovanie exekúcie: odmena, výdavky exekútora, uznaný náklad 326/379
DPH, uznaný náklad 326/379
Preúčtovanie úhrady 379/314

Je toto účtovanie správne?

Čo so sumami na 314 a 326, ak exekútor vyúčtovanie nikdy nepošle?
Posúvam a pridávma otázku: ak exekútor nedoručil faktúru, ale len potvrdenie o úhrade exekúcie? Aj tak mám od neho žiadať faktúru? V potvrdení je uvedená iba výška istiny a trovy exekúcie sumarnymi sumami, žiadny rozpis na hotové výdavky, DPH atď.
0 1
st2 st2

st2 je offline (nepripojený) st2

rada by som sa spytala ak mam exekucny prikaz ktory avsak datumovo patri do roku 2011 ale v tom roku o tom nikto neuctoval, a exekucia bola uhradena (vykonana) v roku 2012, mozem si dat tieto naklady do danovo uznanych?
0 0
st2 st2

st2 je offline (nepripojený) st2

tak este som pokrocila dalej a davam otazku nanovo, rok 2011 exekucny prikaz o ktorom nikto neuctoval, rok 2012 ekexucia vykonana strhnutim financnych prostriedkov z uctu, a rok 2013 az ked som si od exekutora vyziadala vyuctovanie tak mi ho poslal ale s dnesnym datum, teda teraz mi vznika otazka, do ktoreho obdobia zauctovat naklady tak aby bolo danovo uznane, samozrejme je tam aj dph
0 0
gabsta gabsta

gabsta je offline (nepripojený) gabsta

Aj ja by som mala otazku k exekuciam... Nikde som nenasla jednoznacnu odpoved, na zaklade coho sa uctuje u povinneho zacatie exekucie z titulu nezaplatenych odvod u SP. Ci na zaklade upovedomenie o zacati, alebo na zaklade exekucneho prikazu. Priklanam sa k nazoru, ze na zaklade exekucneho prikazu. Prosim o odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať