Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

A je možné odvolať sťažnosť podanú na SOI?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ten kto ju napísal, môže. Ale, ako sa k tomu postaví SOI, neviem. Ak pôjde SOI ku koreňu veci, tak pokutu by mal dostať sťažovateľ. On je príčinou, podľa vami uvedeného príspevku.

Ak máte v zmluve o výkone správy dohodnutý spôsob rozdelenia nákladov na studenú vodu, prípadne majú spôsob dohodnutý, písomne vlastníci medzi sebou a vy ste postupovali v súlade so spôsobom, počkajte na rozhodnutie SOI.

Je to zamotané klbko. Kde začne a ako skončí rozmotanie SOI, ťažko povedať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zrnká zo zákona 182/1993

Správca
§ 8


(1) Správcom môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ktorá má v predmete podnikania alebo v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu. Činnosť správcu môže byť vykonávaná len podľa tohto zákona.

(5) Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.

§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä


d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,

f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

(7) Ak správca vypovedal zmluvu o výkone správy, nemôže ukončiť výkon správy, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nemajú ku dňu skončenia výpovednej lehoty uzavretú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo. Ak do jedného roka nebudú mať vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvorenú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo, správca je oprávnený previesť výkon správy na iného správcu. Právne vzťahy vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcu po uplynutí výpovednej lehoty sa riadia ustanoveniami vypovedanej zmluvy o výkone správy.

§ 8b

(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

V tomto zákone nie je uvedený spôsob rozdelenia nákladov za studenú vodu, mal by byť v zmluve o výkone správy. A nebude sa ani také jednoduché sa zbaviť správy toho domu.

Asi bude treba problém v dome riešiť za pomoci ostatných sedem vlastníkov bytov a dohodnúť nový spôsob postupu pri rozdeľovaní nákladov, nie len za vodu.

Spôsob by mal byť vypracovaný, že vždy doplatí špekulant a nie vlastníci, ktorí si plnia povinnosti vyplývajúce zo zákona a zmluvy o výkone správy.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Na stredu sme zvolali schôdzu vlastníkov bytov , tak uvidíme ako sa k tomu postavia ostatní. V zmluve o výkone správy je spôsob rozpočítavania podľa vodomerov. Zatiaľ Vám ďakujem .
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

IVEB Pozri príspevok
Na stredu sme zvolali schôdzu vlastníkov bytov , tak uvidíme ako sa k tomu postavia ostatní. V zmluve o výkone správy je spôsob rozpočítavania podľa vodomerov. Zatiaľ Vám ďakujem .
Ak ste zvolali schôdzu vlastníkov, tak mali by ste sa na ňu dobre pripraviť. Z toho čo si napísal sa mi zdá, že až príliš rešpektujete vôľu vlastníkov. Dokonca až tak, že sa to obracia proti vám.

Mali by ste vlastníkom návrhnúť ďalší postup a nechať si to schváliť. Podľa mňa nie je dobrý nápad vracať sa do minulosti a prerábať to (iba ak by vám to nariadila SOI). Treba im vysvetliť čo sa dá a čo nie ( treba ich viesť).

Ak chcú rozpočítavať podľa vodomerov, tak ich musia overiť (vy by ste to mali zabezpečiť).
Ak to niekto nebude akceptovať a nedá si vodomer overiť, treba nechať odhlasovať, že v tom prípade overené vodomery budú mať koeficient 1 a zvyšok sa rozpočíta pre byty s neoverenými vodomermi (podľa počtu osôb ak bude bytov viac a celý zvyšok bytu pre prípad že bude jediný).

To že budete rozpočítavať vodu za rok 2009 na osobomesiace je asi jediná možnosť.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Schôdzu máme za sebou, samozrejme , že sťažovateľ resp. vlastník bytu sa nedostavil , prišiel len jeho otec. / aj keď celý cirkus spôsobila matka vlastníka/ Všetci vlastníci sa postavili za správcu a vypočuli si aj rozhodnutie správcu , že za rok 2009 im bude vyúčtovaná voda nie podľa vodomerov ale osobomesiacov. Vlastníci sa dohodli so správcom , že určite si dajú namontovať nové merače vody , takže si dajú vypracovať cenové ponuky. Potom spoločne so správcom rozhodnú o vhodnej ponuke. Už len čakať na rozhodnutie so SOI . Zatiaľ toľko.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dobré. Ale aj tak, vlastníci by si mali zvoliť svojho zástupcu s ktorým sa správca dohodne na odpisovaní vodomerov, nie len, ale bude zabezpečovať lepšiu komunikáciu medzi domom a správcom a doporučil by som spísať aj novú zmluvu o výkone správy, keď 7 z 8 dokázalo pochopiť vodomery, dokážu pochopiť aj novú zmluvu, ktorá bude výhodná pre obidve strany. Od roku 1993, teda za 16 rokov sa všeličo zmenilo, ale zmluva nie, že by bola taká dokonalá?

Staré nejak doriešte a nové nejak poriešte. Spolu.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

sito Pozri príspevok
Dobré. Ale aj tak, vlastníci by si mali zvoliť svojho zástupcu s ktorým sa správca dohodne na odpisovaní vodomerov, nie len, ale bude zabezpečovať lepšiu komunikáciu medzi domom a správcom a doporučil by som spísať aj novú zmluvu o výkone správy, keď 7 z 8 dokázalo pochopiť vodomery, dokážu pochopiť aj novú zmluvu, ktorá bude výhodná pre obidve strany. Od roku 1993, teda za 16 rokov sa všeličo zmenilo, ale zmluva nie, že by bola taká dokonalá?

Staré nejak doriešte a nové nejak poriešte. Spolu.

Vlastníci majú zvoleného zástupcu a tiež určených zástupcov, ktorí budú vykonávať odpočty vodomerov , takže v tom v budúcnosti nevidím problém . A Zmluva o výkone správy nie je stará , tá je z roku 2008. Ale aj ten jeden to pochopil , len si niečo chcel dokázať a žiaľ to nedomyslel. Ale čo už.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tak potom ako mohlo prísť k takému prešľapu z vašej strany, ohľadne overenia vodomerov? V každom stáde sa nájde kôň, ktorý kope, na toho si treba dávať pozor!
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ako ? Vďaka perfektným zamestnancom družstva !!!!!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Môžem si myslieť, že im to bude zohľadnené?
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

No ja by som bola najradšej , ale neviem zatiaľ ako to spravím , je tam viacero aspektov s ktorými zatiaľ neviem pohnúť. Ale jedno veľké ponaučenie určite mám - už nikdy nebudem veriť a nebudem podpisovať niečo čo si najskôr trikrát nepreverím . Je to bohužiaľ tak , že každý sa učí na vlastných chybách a to stopercentne platí.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ešte predtým ako budem riešiť na SOI spomínaný problém , potrebujem mať istotu , či skutočne neexistuje zákon , vyhláška , ktorá presne určuje správcovi ako má rozpočítavať studenú vodu . Je mi jasné , že tam kde sú vodomery podľa vodomerov / samozrejme overených/ a tam kde nie sú tak podľa osobomesiacov,aké môžu byť max. koeficienty a pod. , alebo je to len na dohode vlastníkov so správcom ? Už som si prešla všetky odporúčania z porady , ale k nejakému záväznému zákonu som sa v tejto oblasti nedopracovala.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

To mi nikto nevie pomôcť?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ako sa rozpočítava voda si si odpovedala sama. Ak ti ide o koeficient a jeho výšku, tak ten sa neodsúhlasuje, ani nie je v zákone, ale vyplynie z fakturácie. Vždy ide o rozdiel medzi fakturačným meračom vody a pomerovými meračmi v bytoch. Čím väčší rozdiel tým väčší koeficient. Tam niet čo iné robiť iba zistiť príčinu rozdielu a túto odstrániť.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ešte doplním, ak budete rozúčtovavať spotrebu vody na osobomesiace, tak tam nebude žiaden koficient, lebo celý náklad podľa faktúr rozúčtuješ na osobomesiace. Koeficient spotreby je len pri meraní spotreby v bytoch na vodomeroch v bytoch a N.P.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ja toto všetko viem , len som chcela vedieť , či na to existuje nejaká vyhláška , ktorá ustanovuje , že práve takto sa má postupovať pri rozúčtovaní SV.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IVEB Pozri príspevok
Ja toto všetko viem , len som chcela vedieť , či na to existuje nejaká vyhláška , ktorá ustanovuje , že práve takto sa má postupovať pri rozúčtovaní SV.
"Pri kontrole správnosti rozúčtovania úhrad za dodávky, pri ktorých spôsob rozúčtovania je vecou dohody medzi vlastníkmi alebo užívateľmi bytov a správcom, SOI vychádza zo skutočne vynaložených nákladov za dom, fakturovaných dodávateľom a uhradených správcom domu. Preveruje správnosť započítaných údajov z faktúr, použitých údajov z bytových meradiel, fakturovaných cien a dodržiavanie dohodnutého spôsobu rozúčtovania,“

takže ...nie, len vnútorné smernice
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

IVEB Pozri príspevok
Ešte predtým ako budem riešiť na SOI spomínaný problém , potrebujem mať istotu , či skutočne neexistuje zákon , vyhláška , ktorá presne určuje správcovi ako má rozpočítavať studenú vodu . Je mi jasné , že tam kde sú vodomery podľa vodomerov / samozrejme overených/ a tam kde nie sú tak podľa osobomesiacov,aké môžu byť max. koeficienty a pod. , alebo je to len na dohode vlastníkov so správcom ? Už som si prešla všetky odporúčania z porady , ale k nejakému záväznému zákonu som sa v tejto oblasti nedopracovala.
IVEB Pozri príspevok
To mi nikto nevie pomôcť?
IVEB Pozri príspevok
Ja toto všetko viem , len som chcela vedieť , či na to existuje nejaká vyhláška , ktorá ustanovuje , že práve takto sa má postupovať pri rozúčtovaní SV.


Prečítaj si v uvedenom zákone § 28, hlavne odsek4.

http://www.google.sk/url?sa=t&source...h-_JXkD_gExqlA
Naposledy upravil sito : 02.11.09 at 21:00
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Fajn , ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať