Zavrieť

Porady

Vykaz o majetku a zavazkoch

V roku 2003 som previedol z osobneho vlastnictva do majetku PC s nulovou hodnotou ako HIM. Obstaravacia cena v r. 1997 bola 35 000 Sk. V roku 2003 bolo technicke zhodnotenie 20 000 Sk, v roku 2004 znova 20 000 Sk. Poradte mi prosim aku hodnotu mam uviest vo vykaze o majetku a zavazkoch za rok 2005. A co dalsie roky?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Petra,
ja vediem účtovníctvo ako 2 strediská, ale vo výkazoch to je spoločne. Je výhodné rozdeliť príjmy zo živnosti a príjmy podľa autorského zákona.
Z príjmov podľa autorského zákona neplatíš od 1.1.2004 do Sociálnej poisťovne a neplatilo sa ani do ZP, ak bol SZČO poistený z iného dôvodu /napr. ako živnostník/.
Od 1.1.2005 sa z autorských honorárov platí do ZP, ale do SP stále nie.
0 0
učty učty

učty je offline (nepripojený) učty

Zaúčtovala som nákup drobného majetku do réžie a zaregistrovala aj v knihe DHIM.
Vo výkaze mi to dalo do zásob. Stará verzia MRP - JÚ. Myslím, že to tam nepatrí!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

učty
Zaúčtovala som nákup drobného majetku do réžie a zaregistrovala aj v knihe DHIM.
Vo výkaze mi to dalo do zásob. Stará verzia MRP - JÚ. Myslím, že to tam nepatrí!
Musíš to dať v knihe na nulu. Ale ak to chceš evidovať, tak môžeš a potom to môžeš mať aj vo výkaze.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ďakujem Muške za odpoveď, ale nejako mi nesedí to účtovníctvo na strediská.

Živnosť má napríklad na autoservis. Okrem toho má v roku 2004 aj príjem z uzatvorenej zmluvy o dielo na preklad knižky, ktorú uzatvoril ako súkromná osoba - nie ako podnikateľ. Tá SZČO má tie autorské honoráre mimo živnosti, takže o nich neúčtujem v účtovníctve živnosti. On mi len na konci roku dal zmluvu o dielo a peniaze dostal na osobný účet.

Ide mi o to ako mám zaevidovať vzniknutú daňovú povinnosť z daňového priznania (nejakým pomerom?), ktorá je z viacerých druhov príjmov (aj mimo živnosti) do knihy záväzkov a do výkazu o majetku a záväzkoch, aby korešpondovala s údajmi v účtovníctve.
Ja to jednoduché účtovníctvo : ....... nemám rada!!!!!!!
Poradí mi prosím niekto?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Peťka, je to tiež § 6 . Účtovníctvo vedieš ako celok, čo sa týka aj záväzkov aj pohľadávok a všetkého ostatného. Len keď robíš DP musíš rozdeliť do všetkých riadkov § 6, tak ako treba. Čiže neakú ďalšiu evidenciu musíš viesť, aby si to vedeli rozdeliť, ale iba pre vypísanie daňového priznania. Výkaz spolu.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Muška, tým chceš povedať, že som mala o týchto príjmoch účtovať v účtovníctve? On mal v priebehu roka takých 10 ZoD, a peniaze mu chodili na osobný účet. Zmluvy mi predložil až teraz, že mu to mám zahrnúť do DP.
Podľa toho čo píšeš by potom museli tieto príjmy figurovať aj vo výkaze príjmov a výdavkov.
Podľa toho čo píšeš by musel aj SZČO, ktorý prenajíma súkromnú nehnuteľnost nezaradenú v obchodnom majetku (tiež § 6 )
o tomto prenájme účtovať v účtovníctve v rámci živnosti? To sa mi fakt nezdá. Si si na 100% istá. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Peťka prenájom súkromnej nehnuteľnosti je tiež § 6. Ak to nie je len príležitostný prenájom podľa § 8.
Ak nemal autor uhradenú pohľadávku v roku 2004 a vedie účtovníctvo, tak jasne že musí túto pohľadávku uviesť vo výkaze. A taktiež ak má záväzok z titulu autorstva, tak si ho uvedie do výkazu. To účtovníctvo sa vedie za celý § 6. Ty nemusíš o tých autorských honorároch účtovať počas roka ak mu to nechodí na účet a pod. Ak Ti to prinesie na konci roka, aspoň vieš jednoduchšie rozdeliť príjmy v § 6 /pre vyplnenie DP/. Ale niekedy autorov vyplatia na dohodu, s tým, že mu zrazia daň - vtedy je to do § 5.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Takže ja mám v účtovníctve účtovať aj o veciach, ktoré nesúvisia so živnostenským oprávnením?
To mám spočítať tie honoráre a zaúčtovať 31.12.2004 interným dokladom:
1. príjem ovpl. DzP - výrobky a služby ..... 20 000
2. Výdavky ovpl. DzP - prev.réžia (2%LF)... 400

Prosím Vás poradcovia potvrdí mi to ešte niekto?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Nikto mi nevie poradiť?
Prosím napíšte aspoň svoj názor. Ja to mám dnes o 11,00 odovzdať a neviem čo s tým. Ďakujem
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Petra, ja by som to urobila ako Ti napísala Muška. Veď vždy ide o tú istú fyzickú osobu. V daň. priznaní to rozdelíš podľa jednotlivých paragrafov.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
Evina, a to potom v JÚ dávaš do záväzkov aj nevyplatené mzdy, zrážky za zamestnancov, fondy, DZČ, pohľadávky za stravné tak ako pri PÚ keď sa účtuje mzdový doklad? Tie sa stávajú v JÚ účtovnou položkou až pri ich úhrade. V zákone o účtovníctve som to určite nenašla.
Ešte raz k tomuto problému - § 15 ods. 4 zákona o účtovníctve....

Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a/ veriteľoch
b/ výške záväzku v peňažnom vyjadrení
c/ prijatých preddavkoch
d/ prijatých úveroch
e/ záväzkov dane z príjmov
f/ záväzkoch nepriamych daní
g/ záväzkoch voči Soc. poisťovni, ZP
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ahojte ,účtujem profesionálneho športovca , ktorý mal príjmy podľa § 6 ods.2 b/ čiže príjmy z inej samostatnej zárobkovej činosti , nepodniká na základe ŽL . Odovzdal DP za rok 2004 , ale výkazy som nepokladala za potrebné vyhotoviť , pretože on vlastne okrem peňazí v hotovosti nič nemá , žiadny majetok a posudzovala som to aj zo strany SZČO a práve tou on nie je .
Na DÚ mu daňové priznanie prevzali ale povedali , že musí doložiť aj Výkaz o príjmoch a výdavkoch a taktiež aj Výkaz o majetku a záväzkoch . Takže idem to dorobiť .

Otázka : musí takýto daňovník uvedené výkazy odovzdávať na DÚ , kedže si myslím , že uvedené výkazy odovzdávajú iba SZČO ?
Naposledy upravil Zita5 : 09.04.05 at 07:04
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zita5
Otázka : musí takýto daňovník uvedené výkazy odovzdávať na DÚ , kedže si myslím , že uvedené výkazy odovzdávajú iba SZČO ?
Účtovnú závierku vrátane účtovných výkazov musí podľ §17 zákona o účtovníctve podávať každá účtovná jednotka, t.j. každý, kto účtuje v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. Účtovať o príjmoch a výdavkoch nemusí v zmysle §6 zákona o dani z príjmov len ten, kto uplatňuje výdavky %
(ods.10), alebo ten, kto má príjmy z prenájmu a vedie evidenciu príjmov a výdavkov (ods.11). Vyzerá to tak, že všetci ostatní musia účtovať o príjmoch a výdavkoch, sú účtovnými jednotkami a výkazy by mali predkladať. Viem, že aj u nás na DÚ bolo treba dokladať aj nulový výkaz o majetku napr. pri poisťovacích agentoch ktorí nerobia na ŽL len na DIČ.
Naposledy upravil andrej_rv : 09.04.05 at 07:28
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ok . Už som to aj ja našla .. na základe Postupov účtovania v sústave JÚ pre fyzické osoby , ktoré vykonávajú podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť/ a to je jeho prípad / musia podávať aj Výkazy ....... .

Nuž čo musím mu ich vytlačiť s PC a odovzdať na DÚ . Dúfam , že nebude pokuta .Čudujem sa sama sebe , že som veľmi dôsledná a opatrná a takúto chybu som spravila , ale to asi kvôli tomu bláznincu na konci marca .
Ďakujem Ti za odpoveď .
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Rádo se stalo. A nemusíš mať žiadne mindráky pre takúto "chybu". Veď tie zákony zrejme robia naschvál tak, aby pri kontrole mohli aspoň dačo nájsť, ináč si neviem vysvetliť, prečo tie texty zákonov tak idiotsky formulujú.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
andrej_rv
Rádo se stalo. A nemusíš mať žiadne mindráky pre takúto "chybu". Veď tie zákony zrejme robia naschvál tak, aby pri kontrole mohli aspoň dačo nájsť, ináč si neviem vysvetliť, prečo tie texty zákonov tak idiotsky formulujú.
To máš pravdu , že niekedy zákony idiotsky formulujú , lebo na druhej strane píšu že " Pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva ukladá povinnosť :
- zostavovať výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku a záväzkoch k termínom podľa §17 a §19

No a mám dilemu či športovec je podnikateľ ?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zita5
To máš pravdu , že niekedy zákony idiotsky formulujú , lebo na druhej strane píšu že " Pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva ukladá povinnosť :
- zostavovať výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku a záväzkoch k termínom podľa §17 a §19

No a mám dilemu či športovec je podnikateľ ?
Problém je asi v tom, že tí, ktorí zodpovedajú za znenie zákonov a predpisov. jednak nevedia o vzájomnej náväznosti a súvislostiach, a na druhej strane nevedia po slovensky. Lebo podľa mňa ten, kto naozaj niečo vie, tak to vie (pokiaľ ovláda jazyk) naformulovať tak, aby sa tomu dalo porozumieť bez problémov a jednoznačne. Ale na také zákony sa asi načakáme... Keby aj tú citovanú vetu naformulovali "..pre podnikateľov a ostatné osoby dosahujúce príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti...", asi by sme nemuseli špekulovať kto má podávať výkaz a kto nie. Ale podľa všetkého to tak vyzerá, že každý, kto má príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, by mal tie výkazy zostavovať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zákon o DPH § 3 odst. 2 - Ekonomickou činnosťou /ďalej len "podnikanie"/ sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov..........bla, bla,..... duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikania sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehnotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.
Takže športovec je podľa môjho názoru podnikateľ.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať