Zavrieť

Porady

provízie za uzatváranie poistných zmlúv

jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Dobrý deň ,

chcela by som sa s Vami poradiť, mám známeho, ktorý má príjmy zo závislej čiinosti a popri tom dostával v roku 2004 provízie z poisťovní za uzatváranie poistných zmlúv. Chcela by som sa opýtať , tieto provízie zahrniem v daňovom priznaní pod príjmy podľa par. 6 ako príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov ? Môže si k týmto príjmom uplatniť výdavky percentom z príjmov ? Ak tieto príjmy z provízii nepresiahnu 5-násobok životného minima sú oslobodené od dane ? Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujem.
Usporiadat
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ďakujem a čakám. Prosím nezabudni na mňa.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

ospravedlňujem sa , nezabudla som , len nestíham....
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

V pohode. Pred daňovým to tu je pestré, takže chápem.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Prikladám odpoveď na môj dopyt:
Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade, ak daňovník fyzická osoba dosiahol v zdaňovacom období roku 2006 príjmy zo živnosti, tieto sa zaradia medzi príjmy podľa § 6 ods.1 písm.b/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov/ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/, pričom príjmy z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou, sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 6 ods.2 písm.d/ zákona o dani z príjmov. Z uvedeného vyplýva, že nakoľko ide o vykonávanie činnosti na základe rôznych právnych predpisov, aj prímy z vykonávania týchto činností je potrebné rozčleniť podľa druhu vykonávanej činnosti.

Ak daňovník SZČO uplatňuje podľa § 19 zákona o dani z príjmov skutočné preukázateľné daňové výdavky, v podávanom daňovom priznaní typ B sa môžu uviesť úhrnom na r. 9 v tabuľke č.1 v VI. Oddieli, a to ak sa tieto výdavky vzťahujú len k príjmom dosiahnutým podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov.

Váš dopyt:

SZČO podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia / hlavná činnosť / , je zároveň evidovaná v registri výlučných sprostredkovateľov / vedľajšia činnosť/.
Moja otázka znie: Je potrebné príjmy deliť v DP podľa par.6 ods. 1 písm b) - príjmy zo živnosti a príjmy podľa par. 6 ods. 2 písm c) z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou? V tomto prípade by sa mali deliť aj výdavky, ale akým spôsobom? percentuálne ? vedie sa jeden peňažný denník. Dva peňažné denníky kvôli rozdeleniu výdavkov je z hľadiska práce nereálne. Ako rozdeliť výdavky, ktoré vznikajú pri podnikaní napr. telefón, povinné poistné, nákup PC, náklady na softwer a pod. Ďakujem za odpoveď.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

..... rozumiem tomu, že stačí vyplniť riadok 9??? ale to má byť sumár a program na DÚ bude hlásiť logicky chybu......:-(
čo s tým, už som z toho dopletená:
Keď nemá ŽL a robí klasické poistenia - auto,život,budovy .......bolo pridelené IČO...... tak to bude uvedené na r.6 (§ 6 ods.2,písm.b/
.....a ešte robí sprostredkovateľa DSS, tak aj r.8 (§6 ods.2 pism. d/
ALEBO TO FAKT STAČÍ UVIESŤ SPOLU NA R. 9 a hotovo???
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

atramka Pozri príspevok
..... rozumiem tomu, že stačí vyplniť riadok 9??? ale to má byť sumár a program na DÚ bude hlásiť logicky chybu......:-(
čo s tým, už som z toho dopletená:
Keď nemá ŽL a robí klasické poistenia - auto,život,budovy .......bolo pridelené IČO...... tak to bude uvedené na r.6 (§ 6 ods.2,písm.b/
.....a ešte robí sprostredkovateľa DSS, tak aj r.8 (§6 ods.2 pism. d/
ALEBO TO FAKT STAČÍ UVIESŤ SPOLU NA R. 9 a hotovo???
Príjmy uviesť v tom riadku, do ktorého patria - výdavky úhrnom na riadku 9. Ak robí "klasické"poistenie - príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. d/ a sprostredkovateľ DSS je ten istý paragraf aj s odsekom a písmenkom - čiže z toho mi vychádza jeden druh príjmov.
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Prosím Vás ako to je s výdavkami ovplyvn. ZD u podnikateľa, ktorý podniká v poisťovníctve? Môže si dávať do nákladov napr. stravu za celé dni, ubytovanie, prenájom miestností v ktorej robí prezentáciu a aj ubytovanie na hoteloch?

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Každý výdavok do daňovo uznaných sa hodnotí z viacerých uhľov pohľadu. Stravné, ubytovanie, cestovné doprav.prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom sa môžu uznať do daňovo uznaných výdavkov , vtedy ak tieto výdavky boli vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto , v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva. Musí ísť o príjmy podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov. Bližšie pozri § 19 ods.2 písm.e) a aj písm.p).

Prenájom a prezentácia , záleží za akým účelom bola prezentácia robená....!
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Dobrý deň, poradí mi prosím Vás niekto ako mám postupovať pri účtovaní dotácie pri SZČO v oblasti finančného poradenstva a poisťovnístva? Podnikateľ dostal vyššiu províziu od spoločnosti pre ktorú pracuje vo forme dotácie, ktorú má použiť na zariadenie kancelárie, ako aj finančných odmien pre svojich najlepších ľudí a aj seba. Ale on nikoho nazamestnáva. Sú to len jeho tak povediac ,, spoločníci,, pretože pracujú pre jednu spoločnosť ale on má odmeny podeliť. Je to pre podnikateľa príjem ovplyvňujúci ZD? Ako mám postupovať pri účtovaní odmien vyplácaných ,,najlepším spoločníkom podnikateľa"? Je to výdavok ovplyvň. ZD??? Účtujem v JU.Nemám v tom vôbec jasno. Ako to tieto spoločnosti majú, keď pre nich niekto pracuje na živnosť.

Ďakujem za poradenie.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ano je to jeho príjem ovplyvňujúci ZD...tiež mám klienta a dostáva príspevok na kanceláriu. no odmeny ktoré od vyplatí im na základe nejakej zmluvy alebo faktúry sú na druhej strane pre neho daňový náklad a takisto aj zariadenie do kancelárie
0 0
JK-M JK-M

JK-M je offline (nepripojený) JK-M

Dobry vecer tak zbezne som presiel tuto temu ale nenasiel to co potrebujem vediet ja.
Pracujem na TPP a popri zamestani robim sprostedkovatelsku cinnost v oblasti poistavnictva. Chcem sa opytat musim sa aj tak prihlasit na zdr. poist. a DU a kolko musim zarobit z provizii aby tom musel na buduci rok podavat ja sam DP a kolko si mozem odpisat napr kupa auta. Nemoze sa to dat spolu na jedno DP kt. my vypise ekonomka v praci??
dakujem za odpoved budem cakat
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

JK-M Pozri príspevok
Dobry vecer tak zbezne som presiel tuto temu ale nenasiel to co potrebujem vediet ja.
Pracujem na TPP a popri zamestani robim sprostedkovatelsku cinnost v oblasti poistavnictva. Chcem sa opytat musim sa aj tak prihlasit na zdr. poist. a DU a kolko musim zarobit z provizii aby tom musel na buduci rok podavat ja sam DP a kolko si mozem odpisat napr kupa auta. Nemoze sa to dat spolu na jedno DP kt. my vypise ekonomka v praci??
dakujem za odpoved budem cakat
....na DoVP alebo na zivnost? Ak na zivnost, tak budes v roku 2008 podavat danove priznanie typu B ako zivnostnik
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
JK-M Pozri príspevok
Dobry vecer tak zbezne som presiel tuto temu ale nenasiel to co potrebujem vediet ja.
Pracujem na TPP a popri zamestani robim sprostedkovatelsku cinnost v oblasti poistavnictva. Chcem sa opytat musim sa aj tak prihlasit na zdr. poist. a DU a kolko musim zarobit z provizii aby tom musel na buduci rok podavat ja sam DP a kolko si mozem odpisat napr kupa auta. Nemoze sa to dat spolu na jedno DP kt. my vypise ekonomka v praci??
dakujem za odpoved budem cakat
zltalienka Pozri príspevok
....na DoVP alebo na zivnost? Ak na zivnost, tak budes v roku 2008 podavat danove priznanie typu B ako zivnostnik
Aj bez živnosti sa nevyhneš DP, nakoľko celoročný príjem spolu ( TPP + sprostredkovanie) asi presiahne hranicu 50% nezdaniteľnej čiastky, čo je limit na povinnosť podať DP. V zamestnaní ti ročné zúčtovanie nemôžu vykonať ak to nebude na nejakú dohodu (DoVP, DoPČ), čo podľa mňa nebude, nakoľko poisťovne sprostredkovateľov večšinou riešia inak. Mala si sa prihlásiť na DÚ aby ti pridelili daňové identifikačné číslo.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

.... ak na DoVP, do zdravotnej poistovne to hlasit nemusis, ale tento prijem potrebujes zdanit (ak sa dan nezraza automaticky) - bud si vyplnis DP typ A za rok 2008 sam, alebo doklad o vyske prijmy z tejto DoVP odovzdas Vasej ekonomke.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

INGA 11 Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí mi prosím Vás niekto ako mám postupovať pri účtovaní dotácie pri SZČO v oblasti finančného poradenstva a poisťovnístva? Podnikateľ dostal vyššiu províziu od spoločnosti pre ktorú pracuje vo forme dotácie, ktorú má použiť na zariadenie kancelárie, ako aj finančných odmien pre svojich najlepších ľudí a aj seba. Ale on nikoho nazamestnáva. Sú to len jeho tak povediac ,, spoločníci,, pretože pracujú pre jednu spoločnosť ale on má odmeny podeliť. Je to pre podnikateľa príjem ovplyvňujúci ZD? Ako mám postupovať pri účtovaní odmien vyplácaných ,,najlepším spoločníkom podnikateľa"? Je to výdavok ovplyvň. ZD??? Účtujem v JU.Nemám v tom vôbec jasno. Ako to tieto spoločnosti majú, keď pre nich niekto pracuje na živnosť.

Ďakujem za poradenie.
Vyplatený príjem od spoločnosti, pre ktorú váš klient vykonáva sprostredkovateľskú činnosť (aj na účely zariadenia kancelárie, aj ako odmena pre spolupracovníkov), je určite zdaniteľný príjem. Čo sa týka oprávnenosti zahrnutia odmien vyplatených pre najlepších spolupracovníkov do daňových výdavkov, tam by som si až taká istá nebola. Je potrebné dôsledne pozrieť zmluvu o sprostredkovaní s firmou, pre ktorú podnikateľ vykonáva sprostredkovateľskú činnosť a zistiť, či takúto výplatu odmien zmluva umožňuje.
Naposledy upravil Mária.K. : 19.05.08 at 10:17
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Zamestnanec má popri hlavnom pracovnom pomere i príjem zo sprostredkovania poistných zmlúv (má i platný žinostenský list, ale túto činnosť už nevykonáva), ktoré uzatvoril v minulosti. Pri podaní DP to uvedie v príjmoch podľa §6 odst. 1 písm. b) - zo živnosti - riadok 2 tabuľky
alebo do r.8 - z činností sprostredkovateľov? Musí viesť jednoduché účtovníctvo, ak si chce uplatniť skutočné výdavky?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jana007 Pozri príspevok
Zamestnanec má popri hlavnom pracovnom pomere i príjem zo sprostredkovania poistných zmlúv (má i platný žinostenský list, ale túto činnosť už nevykonáva), ktoré uzatvoril v minulosti. Pri podaní DP to uvedie v príjmoch podľa §6 odst. 1 písm. b) - zo živnosti - riadok 2 tabuľky
alebo do r.8 - z činností sprostredkovateľov? Musí viesť jednoduché účtovníctvo, ak si chce uplatniť skutočné výdavky?

Ak sprostredkovanie vykonával na základe živno listu , tak príjem uvediete do
VI.oddiel riadok 2 .

Ak sprostredkovanie vykonával na základe prideleného DIČ tak príjem uvediete VI.oddiel riadok 8.

Ak si chce uplatňovať preukázateľné výdavky tak vedie riadne účtovníctvo .
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ďakujem.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či máte niekto skúsenosť, resp. viete poradiť, ako sa vysporiadať s takouto vecou.
V roku 2007 a 2008 vykonával daňovník sprostredkovanie poistenia na základe zmluvy s poisťovňou a registrácie v registri sprostredkovateľov poistenia vedenom NBS. Zároveň bol celú dobu aj zamestnancom. Príjmy z tejto činnosti zdaňoval a tiež odvádzal z nich ZP. V máji 2008 ukončil túto činnosť. Teraz v júni 2009 dostal od poisťovne oznámenie, že musí vrátiť dosť vysokú sumu - vyplatené provízie za roky 2007 a 2008 z dôvodu zrušenia poistných zmlúv klientov, ktorých on sprostredkoval. Neviem, ako sa s týmto vysporiadať daňovo a tiež s ohľadom na ZP, kedže žiadnu podnikateľskú činnosť už nevykonáva, je len zamestnancom. Existuje nejaká možnosť, ako dostať spať ZP a daň z tejto sumy, ktorú musel vrátiť? Ďakujem za každý názor
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať