Zavrieť

Porady

Organizačná zložka - vzťah k materskej firme

Rada by som sa spýtala na účtovanie vzťahu organizačnej zložky ku svojej "materskej" spoločnosti.

Hlavne výdavky platené za materskú spoločnosť a opačne, keď nám účtuje materská spoločnosť platené výdavky za nás.
Rovnako účtovanie "dotácií" od materskej firmy.

Má niekto s týmto skúsenosti a ešte by som radala dostala odporučenie na dobrú literatúru ohľadom účtovania organizačných zložiek.
Usporiadat
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

citam z ich priznania ze maju nezaplatene zakonne pojisteni vo vyske cca 1mil czk...co im zvysilo danovy zaklad....
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ahojte. Sme slovenská a.s. a máme organizačnú zložku v ČR. Sme povinný zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku, alebo je postačujúce, ak zoberieme hlavnú knihu českej OZ a kurzom z 31.12. ju zjednodušene povedané preklopíme do účtovníctva matky? vo výkazoch spočítame matku s OZ?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Martina CF Pozri príspevok
Ahojte. Sme slovenská a.s. a máme organizačnú zložku v ČR. Sme povinný zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku, alebo je postačujúce, ak zoberieme hlavnú knihu českej OZ a kurzom z 31.12. ju zjednodušene povedané preklopíme do účtovníctva matky? vo výkazoch spočítame matku s OZ?
Doporučujem Ti preštudovať §-22 Zákona o účtovníctve, kde nájdeš odpoveď.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Martina CF Pozri príspevok
Ahojte. Sme slovenská a.s. a máme organizačnú zložku v ČR. Sme povinný zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku, alebo je postačujúce, ak zoberieme hlavnú knihu českej OZ a kurzom z 31.12. ju zjednodušene povedané preklopíme do účtovníctva matky? vo výkazoch spočítame matku s OZ?
ahoj, ja tiez uctujem slovensku matku ktora ma org. zlozku v cechach. ja som minuly rok zobrala hlavnu knihu ceskej oz a kurzom k 31.12. som ju preklopila do uctovnictva matky. nerobila som konsolidaciu, lebo org. zlozka nie je samostatny podnikatelsky subjekt...ale neviem, ci to tak ma byt....
daj mi vediet, ako to robite vy...
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

striebro1 Pozri príspevok
ahoj, ja tiez uctujem slovensku matku ktora ma org. zlozku v cechach. ja som minuly rok zobrala hlavnu knihu ceskej oz a kurzom k 31.12. som ju preklopila do uctovnictva matky. nerobila som konsolidaciu, lebo org. zlozka nie je samostatny podnikatelsky subjekt...ale neviem, ci to tak ma byt....
daj mi vediet, ako to robite vy...
No my to teraz ideme robiť prvýkrát a tiež si myslím, že je to rozumné spraviť spôsobom preklopenia do účtovníctva matky. Myslím si, že konsolidáciu nie je potrebné robiť. Môj názor, ak sa mýlim opravte ma, prosím
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Prosim o pomoc pri organizačnej zložke. Môže matka (tuzemská sro)vypožičať tuzemskej OZ zásoby tovaru formou pôžičky (bez úrokov) ? Vzťahuje sa na to DPH, keďže sa všetko udeje pod jedným IČ DPH? Zásoby budú vrátené po cca 3 mesiacoch v pôvodnej výške.
Ďakujem
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ahojte. Máme organizačnú zložku v ČR. Materská firma aj organizačná zložka sú malé firmy, obe si vedú účtovníctvo samostatne. Teraz však potrebujem preklopiť účtovníctvo organizačnej zložky do slovenského účtovníctva. Mám zostatky na všetkých českých účtoch k 31.12.2008. Ale neviem ako postupovať v tomto prípade:
Zostatok na českom účte 221 k 31.12.2007 bol 145201,04 CZK, čo bolo 183388,91 SKK. Zostatok k 31.12.2008 je 13423,61 CZK, čo predstavuje 15182,10 SKK. Ako to zaúčtovať? Mám len zaúčtovať rozdiel?
Robím to prvýkrát a som z toho dosť zmätená
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ahojte. Potrebujem poradiť ohľadom organizačnej zložky. Mám zmluvu na poskytnutie služieb, ktorú uzavrela organizačná zložka v ČR a firma XY. Z tejto zmluvy vyplýva odmena, ktorú však uhradila slovenská matka. Ako tento prípad zaúčtovať na českej i slovenskej strane?
0 0
Vašulík Vašulík

Vašulík je offline (nepripojený) Vašulík

Ak nejde o konsolidovanu uzavierku, potom by som pouzila na dotaciu od matky ucet 378 a naopak OZ by uctovala prijem ako 379. Nie som si vsak celkom ista , pretoze s uctovanim zlozky zacinam a informacie zhanam len velmi tazko.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Dobrý, môžte mi poradiť ako je to s DPH v organizačnej zložke? Organizačná zložka českej spoločnosti, ktorá má sídlo na Slovensku a tu vykonáva svoju činnosť podlieha zákonu o DPH na Slovensku? Tu podáva daňové priznanie?
0 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

vgabka Pozri príspevok
Dobrý, môžte mi poradiť ako je to s DPH v organizačnej zložke? Organizačná zložka českej spoločnosti, ktorá má sídlo na Slovensku a tu vykonáva svoju činnosť podlieha zákonu o DPH na Slovensku? Tu podáva daňové priznanie?

Nie je to úplne moja parketa, ale veľmi dobrý článok je v MaF (Manažment, mzdy, právo a financie) č. 15-16/2009. Podrobne tam rozoberajú daňové problémy organizačnej zložky zahraničnej osoby. Tam odpoveď určite nájdeš.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
vgabka Pozri príspevok
Dobrý, môžte mi poradiť ako je to s DPH v organizačnej zložke? Organizačná zložka českej spoločnosti, ktorá má sídlo na Slovensku a tu vykonáva svoju činnosť podlieha zákonu o DPH na Slovensku? Tu podáva daňové priznanie?
Tvoj problém je na Porade detailne popísaný. Hľadaj cez vyhľadanie:
Napr.

http://www.porada.sk/t82215-organiza...tovnictvo.html
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Krasny den,
po precitani prispevkov som nenasla relevantnu odpoved na nasledovny problem:
mala firma na SK(sro-cka platca DPH) je 100% dcerska spol. materskej firmy vo FR. SK-firma v uctovnictve vedie záväzky za služby od tuzemskych dodavatelov, záväzky za prenajom priestorov. Tieto boli ale uhradene priamymi platbami z FR.materskej firmy priamo na ucty dodavatelom.Teda platby neprebehli cez ucet Sk-firmy. Ako je mozne vysporiadat tieto "uhrady" a zlikvidovat tak fakturovane závazky,kt.boli realne uhradene ??? Staci na to fotokopia bankoveho vypisu fr.materskej firmy a prevodneho prikazu fr.banky ??? Prosim poradte, tych faktur je dost vela.Ďakujem veľmi za pomoc.
0 0
Asztalosová Asztalosová

Asztalosová je offline (nepripojený) Asztalosová

Pestovanie uhoriek
Prosim o pomoc. Ako treba zacat uctovat organizacnu zlozku zahranicnej osoby. Tak isto ako s.r.o., t.j. mzdy, faktury prijate,vydane, sklad, DPH a vsetko ostatne? Je mozne zauctovat aj naklady na zalozenie organ.zlozky?
A pri zostaveni suvahy a vykaz Z a S tiez je to to iste? Len organ.zlozka nema zakladne imanie, a v mojom pripade nema ani majetok, cize ani odpisy.
Dakujem za pomoc.
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Airam25 Pozri príspevok
Krasny den,
po precitani prispevkov som nenasla relevantnu odpoved na nasledovny problem:
mala firma na SK(sro-cka platca DPH) je 100% dcerska spol. materskej firmy vo FR. SK-firma v uctovnictve vedie záväzky za služby od tuzemskych dodavatelov, záväzky za prenajom priestorov. Tieto boli ale uhradene priamymi platbami z FR.materskej firmy priamo na ucty dodavatelom.Teda platby neprebehli cez ucet Sk-firmy. Ako je mozne vysporiadat tieto "uhrady" a zlikvidovat tak fakturovane závazky,kt.boli realne uhradene ??? Staci na to fotokopia bankoveho vypisu fr.materskej firmy a prevodneho prikazu fr.banky ??? Prosim poradte, tych faktur je dost vela.Ďakujem veľmi za pomoc.

Ma niekto z vas podobnu skusenost ? Poradte prosim ako to vyriesit.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Prosím Vás, neviem sa ďalej pohnúť a čas tlačí. Máme v CR zriadenú org.složku, ktorú sme v roku 2009 zrušili a tak sme museli zdaniť neuhradené záväzky a nevysporiadané zálohy z čoho vyšiel vyšší ZD lenže v roku 2005 a 2007 sme v ČR vykázali účtovnú aj daňovú stratu, ktorú sme si teraz v CR umorili takže ZD sa nám dosť znížil. A ako to bude teraz s DP na SR? Lebo tu mi po nahodení obratov org.složky vychádza veľký zisk!!! Môžem si uplatniť tú daňovú stratu, ktorú sme vykázali v r.2005,2007 a ktorú som musela pripočítať v slovenskom DP tuším na r.180? Prosím!!!
0 0
enya63 enya63

enya63 je offline (nepripojený) enya63

aj mňa by to zaujímalo, a chcem sa spýtať ak k 31.12. preklopím účtovníctvo oz preklápam aj účet 341 a 591 splatná daň v čechách alebo to preklopím bez toho, skúšala som si to cvične a ovplivnilo mi to súvahu i hosp. výsledok. Ja si myslím, že preklopím všetky aktíva pasíva,náklady a výnosy ešte predtým ako do oz zaúčtujem predpis dane je to vporiadku-robíte to takto?
dávate tú daň na riadok 180 DP alebo je len v tabuľke E
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Neviem či je to ešte aktuálne, ale účet 341 a 591 z oz nepreklápaš. Vedieš účtovníctvo za celok a daň, ktorá vyšla z činnosti oz v Čechách podľa ich predpisov a ktorú aj zaplatíš si započítaš metódou zápočtu - tabuľka E. Na riadok 180 v DP nič neuvádzaš, bolo to ešte minulé obdobia a to sa pripočítaval HV ak bola daňová a zároveň účtovná strata oz, ktorú sme si mohli v čechách umorovať ďalšie obdobia. Ale od 1.1.2010 to tuším už neplatí.
0 0
enya63 enya63

enya63 je offline (nepripojený) enya63

Prajem všetkým pekný deň, účtujem OZ v Čechách, náklady a výnosy medzi OZ a materskou firmou počas roka preúčtovávam cez interné doklady, používam na to účet 398 spojovací účet pri združení, OZ nemá personálnych zamestnancov, všetko sa robí u matky a tak z matky interným dokladom, ktorý vystavím v českých korunách a zaúčtujem 398/602 preúčtujem raz mesačne personálne a účtovnícke náklady a v OZ opäť interným dokladom zaúčtujem na 518/398. Na konci roka účtovníctvo preklopím s dátumom 31.12. cez 395 a rozdiel na 398 v matke sú kurzové rozdiely, ktoré potom na konci roka doúčtujem, takže účet 398 OZ sa rovná 398 matky. Účet 398 je potom na konci roka samozrejme buď 378 alebo 379, podľa zostatku lebo OZ matke počas roka vypomáha finančne ale stále v českých korunách, takže v OZ som nikdy kurzové rozdiely neúčtovala. Teraz mám prípad keď OZ z banky z devízového účtu previedla do banky matky finančné prostriedky a urobila to v eurách, zaúčtovala som to v jednej aj druhej banke cez 398 tak ako to účtujem stále ale teraz neviem čo s kurzovými rozdielmi k 31.12. v OZ. Mám si na konci roka ručne prerátať v OZ tú úhradu a doúčtovať ručne interným dokladom kurzové rozdiely?
0 0
ikkaa ikkaa

ikkaa je offline (nepripojený) ikkaa

januš1 Pozri príspevok
Nie je to úplne moja parketa, ale veľmi dobrý článok je v MaF (Manažment, mzdy, právo a financie) č. 15-16/2009. Podrobne tam rozoberajú daňové problémy organizačnej zložky zahraničnej osoby. Tam odpoveď určite nájdeš.
Nemáte náhodou niekto tento článok k dispozícii v elektronickej forme?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať