Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a predaj HIM

Prajem pekný deň,

Živnostník prerušil živnosť k 5.12.2007. Ostáva naďalej registrovaný, ako platca DPH. K dňu začatia prerušenia eviduje v majetku firmy užitkové vozidlo a nespotrebované zásoby. Dňa 10.12.2007 predal uvedené vozidlo. Zaujímalo by ma, aké povinnosti z tohto predaja mu vyplývajú vo vťahu k zákonu o DPH a aké povinnosti pre neho vyplývajú z týchto nespotrebovaných zásob, prípadne poprosím o odkaz na zákon, ktorý to rieši. Ďakujem.
Usporiadat
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

dadasv Pozri príspevok
SZČO má v majetku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma ako predajňu v ktorej predtým sám podnikal a druhú kde prenajíma prízemie ako predajňu a poschodie ako byt. Je dôchodca a plátca DPH. Inú podnikateľskú činnosť už nevykonáva. Môže prerušiť živnosť /aby nemusel platiť odvody/, naďalej zostať plátcom DPH a prenajímať uvedené nehnuteľnosti podľa §6 ods.3? Môže si v tom prípade odpočítať z príjmu čiastku vo výške 5-násobku životného minima on i jeho manželka (majú BSM)? Môže si do výdavkov uplatňovať naďalej odpisy (pokračovať v odpisovaní ako doteraz)? Zrušiť živnosť nechce, lebo by musel odviesť z majetku DPH.
Ak uvedené príjmy zo živnosti nebudú príjmami z podnikania, ale príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3, je možné uplatniť oslobodenie vo výške 5-násobku životného minima podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Mária.K. Pozri príspevok
Ak uvedené príjmy zo živnosti nebudú príjmami z podnikania, ale príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3, je možné uplatniť oslobodenie vo výške 5-násobku životného minima podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.
Ďakujem za odpovede, ale toto všetko mi je jasné. Moja otázka smerovala ale k tomu, že či keď používal nehnuteľnosti na podnikanie, mal ich v majetku, či teraz, keby prerušil živnosť, môže príjmy z ich prenájmu zaradiť do §6 ods. 3. V majetku už nemá nič, iba tie 2 nehnuteľnosti. Majú ešte dosť vysokú zostatkovú hodnotu a zostáva ešte dosť dlhá doba odpisovania. Či môže pokračovať v odpisovaní, ako odpisoval kým nebola živnosť prerušená.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

dadasv Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, ale toto všetko mi je jasné. Moja otázka smerovala ale k tomu, že či keď používal nehnuteľnosti na podnikanie, mal ich v majetku, či teraz, keby prerušil živnosť, môže príjmy z ich prenájmu zaradiť do §6 ods. 3. V majetku už nemá nič, iba tie 2 nehnuteľnosti. Majú ešte dosť vysokú zostatkovú hodnotu a zostáva ešte dosť dlhá doba odpisovania. Či môže pokračovať v odpisovaní, ako odpisoval kým nebola živnosť prerušená.
V odpovedi č. 21 máte uvedenú kompletnú odpoveď na vašu otázku. Ak nebudete uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 ZDP, pri spôsobe uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 11,12 alebo § 6 ods. 13 je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku. Predpokladám, že príjmy z prenájmu nehnuteľnosti samotné nezakladajú povinnosť mať živnostenský list.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať