Zavrieť

Porady

firma

manžel mal založenú firmu ešte pred našim sobášom, ale prosperovať a slušné príjmy začala mať až v období keď už sme boli manželia. Manžel je rozvedený a má dve deti z prvého manželstva už dospelé,my máme teraz malú dcérku. moja otázka znie: aký bude dedičský podiel jeho synov ?Ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil vierka k. : 04.01.08 at 10:07
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vierka k. Pozri príspevok
    manžel mal založenú firmu ešte pred našim sobášom, ale prosperovať a slušné príjmy začala mať až v období keď už sme boli manželia. Manžel je rozvedený a má dve deti z prvého manželstva už dospelé,my máme teraz malú dcérku. moja otázka znie: dedičský podiel na firme , je 1/4 pre každého alebo v prospech mna a našej dcéry je podiel vačší. Dôfam že je otázka zrozumiteľne podaná
    Ďakujem za odpoveď
    Manželka po zosnulom zdedí 1/2 majetku. A druhá polovica v tvojom konkrétnom prípade sa delí na 4 časti (ty, vaša dcéra, a dve dospelé deti z prvého manželstva).

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    DEDENIE ZO ZÁKONA
    § 473
    (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel,
    každý z nich rovnakým dielom.
    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský
    podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani
    tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom
    ich potomci.


    Bývala manželka nededí, ak sú právoplatne rozvedení, čiže by mali mať aj vysporiadané BSM, takže v zmysle Občianského zákonníka dedia zo zákona deti a manžel (ka) rovnakým dielom...

    Takže správne predpokladáš, keďže ste štyria (2 dospelé deti z prvého manželstva + tvoja dcéra + ty) dedíte rovnakým dielom 1/4
    dobre, ale napísala som že firma začala mať príjmy až v čase keď sme už boli manželia, neznamená to teda že polovica firmy by bola moja a druhá polovica by sa delila 4?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vierka k. Pozri príspevok
    dobre, ale napísala som že firma začala mať príjmy až v čase keď sme už boli manželia, neznamená to teda že polovica firmy by bola moja a druhá polovica by sa delila 4?
    Pozri môj prvý príspevok. V číslach vyjadrené: ty zdedíš 5/8, tvoja dcéra 1/8, prvé dieťa z prvého manželstva 1/8, a druhé dieťa z prvého manželstva 1/8. Spolu to je 8/8 čiže 1.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 03.01.08 at 12:06 Dôvod: doplnenie

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Ale to vôbec nie je podstatné...

    NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
    § 460
    Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.



    Takže sa bude dediť to, čo bude v čase smrti poručiteľove...či dosiahne majetok dajme tomu pri narodení, alebo niečo kúpi hodinu pred svojou smrťou...

    Celá firma sa bude dediť v prípade dedenia zo zákona medzi Vás štyroch, takže každý 1/4...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Infarkt Pozri príspevok
    Ale to vôbec nie je podstatné...

    NADOBÚDANIE DEDIČSTVA
    § 460
    Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.


    Takže sa bude dediť to, čo bude v čase smrti poručiteľove...či dosiahne majetok dajme tomu pri narodení, alebo niečo kúpi hodinu pred svojou smrťou...

    Celá firma sa bude dediť v prípade dedenia zo zákona medzi Vás štyroch, takže každý 1/4...
    Nesúhlasím. Manžel/ka dedí vždy 1/2 majetku, a až druhá polovica sa delí.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to, kedy firma začala prosperovať, nie je podstatné.
    Si spoločníčka vo firme? Ako máš inak ošetrené vlastníctvo, resp. spoluvlastníctvo?
    Ak si iba budúci dedič, tak je to tak, ako ti to tu píšu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    KEJKA Pozri príspevok
    to, kedy firma začala prosperovať, nie je podstatné.
    Si spoločníčka vo firme? Ako máš inak ošetrené vlastníctvo, resp. spoluvlastníctvo?
    Ak si iba budúci dedič, tak je to tak, ako ti to tu píšu.
    ALe kto? Ja alebo Infarkt má pravdu? Som presvedčený, že ja, lebo už som asistoval pri dedičskom konaní, a tam sa to dedilo tak ako som uvádzal.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    smith Pozri príspevok
    ALe kto? Ja alebo Infarkt má pravdu? Som presvedčený, že ja, lebo už som asistoval pri dedičskom konaní, a tam sa to dedilo tak ako som uvádzal.
    Ja si tiež myslím, že je to 1/2 pre manželku. Nie je to však podstatné.
    Podstatné je, že zadávateľka rozporuje nárok na dedičstvo deťom z predošlého manželstva. Vyjadrila som sa k tomu - ako v princípe, že sú dedičmi.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    myslim, ze obaja by ste prisli k tej istej sume, ale mozno je problem v "pravnickej hantírke" ... tak skusim, ale nech ma pravnici nezabiju... pri dedeni sa najprv oddeli polovica majetku, ktora patri manzelke ... ak nemali vysporiadane BSM ... a ta druha polovica by sa (v tomto pripade) dedila na stvrtiny ...
    cize opticky to vyzera, ze manzelka "zdedila" 5/8, ale to je iba preto, ze jej zostala aj "jej vlastna" polovica BSM ...

    ------
    tak a teraz som zvedava, ako sa k tomu vsetkemu vyjadria pravnici ... dufam, ze sa tu zastavia,
    lebo som na to aj ja zvedava, nech si to uz ulozim v hlave

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ayya Pozri príspevok
    myslim, ze obaja by ste prisli k tej istej sume, ale mozno je problem v "pravnickej hantírke" ... tak skusim, ale nech ma pravnici nezabiju... pri dedeni sa najprv oddeli polovica majetku, ktora patri manzelke ... ak nemali vysporiadane BSM ... a ta druha polovica by sa (v tomto pripade) dedila na stvrtiny ...
    cize opticky to vyzera, ze manzelka "zdedila" 5/8, ale to je iba preto, ze jej zostala aj "jej vlastna" polovica BSM ...

    ------
    tak a teraz som zvedava, ako sa k tomu vsetkemu vyjadria pravnici ... dufam, ze sa tu zastavia,
    lebo som na to aj ja zvedava, nech si to uz ulozim v hlave
    ayya máš pravdu, vlastne sa dedí iba 1/2 spoločného majetku a to rovnakým dielom.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Ja som celý čas točil o výške podielu...bo Vierka napádala veľkosť podielov...ja som vyjadril názor a citoval znenia legislatívy, že v prvej skupine delia rovnakým podielom bez ohľadu na to kedy firma začala zarábať...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Infarkt Pozri príspevok
    Ja som celý čas točil o výške podielu...bo Vierka napádala veľkosť podielov...ja som vyjadril názor a citoval znenia legislatívy, že v prvej skupine delia rovnakým podielom bez ohľadu na to kedy firma začala zarábať...
    Až po prečítaní príspevku od ayya som si uvedomil, že konečný výsledok aj tvojho aj mojho tvrdenia je rovnaký.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Infarkt Pozri príspevok
    Ja som celý čas točil o výške podielu...bo Vierka napádala veľkosť podielov...ja som vyjadril názor a citoval znenia legislatívy, že v prvej skupine delia rovnakým podielom bez ohľadu na to kedy firma začala zarábať...
    jj... ved vravim, ze keby islo o konkretne "pocty", tak by ste sa dohodli

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    smith Pozri príspevok
    Až po prečítaní príspevku od ayya som si uvedomil, že konečný výsledok aj tvojho aj mojho tvrdenia je rovnaký.
    Beriem to ako zadostiučinenie

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    ayya Pozri príspevok
    myslim, ze obaja by ste prisli k tej istej sume, ale mozno je problem v "pravnickej hantírke" ... tak skusim, ale nech ma pravnici nezabiju... pri dedeni sa najprv oddeli polovica majetku, ktora patri manzelke ... ak nemali vysporiadane BSM ... a ta druha polovica by sa (v tomto pripade) dedila na stvrtiny ...
    cize opticky to vyzera, ze manzelka "zdedila" 5/8, ale to je iba preto, ze jej zostala aj "jej vlastna" polovica BSM ...

    ------
    tak a teraz som zvedava, ako sa k tomu vsetkemu vyjadria pravnici ... dufam, ze sa tu zastavia,
    lebo som na to aj ja zvedava, nech si to uz ulozim v hlave
    Právnici súhlasia, pretože v prvom rade sa rozdelí BSM medzi zosnulým a pozostalým manželským partnerom a až ten zvyšok sa dedí, podiely ste napísali správne tuším všetci.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    majetok nadobudnutý pred manželstvom nepatrí do BSM.
    takže podľa mňa dedíte rovným dielom.
    Po dohode s manželom si majetkové pomery môžete usporiadať inak.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.