Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2007

Prosím poraďákov o radu ako je to s nezdaniteľným základom dane ,keď si ho uplatňujem na manželku?
Príklad: Zárobok manželky 100 000Sk
Povinné odvody 20 000Sk
Zárobok 80 000Sk

95616-80000=15616 uplatniť si môžem sumu 15 616Sk?
Usporiadat
foreign foreign

foreign je offline (nepripojený) foreign

Zdravim poradci,

mam drobny problem s nezdanitelnym zakladom v danovom priznani na rok 2007
Prestudoval som si zakon o dani z prijmu aj zmluvy a aj tak nie som si 100% isty.

Situacia:
1) manzel - prijem zo zavislej cinnosti za Jan a Feb 2007
2) manazel aj manzelka - prijem z prenajmu Aug 2007 - Dec 2007, byt v podielovom
vlastnictve 50% kazdy
3) manzelka nemala ziaden iny prijem v roku 2007
4) obaja sme od marca v Irsku a podla Irskych zakonov, zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia... som danovy rezident Irska a teda na Slovensku mam obmedzenu danovu povinnost

Otazky:
1) Mozem si ako danovnik s obedzenovou danovou povinostou uplatnit na seba nezdanitelne minimum?
2) Mozem si za tychto podienok uplatnit aj nezdanitelne minimum na manzelku?
Ak ano, v akej vyske, resp. mozem manzelkin prijem z prenajmu ocistit od nakladov?
Priklad:
Prijem z prenajmu 80000
Manzelkin podiel 40000
Moznosti uplatnenia nezdanitelneho minima na manzelku:
a) nic
b) znizene o prijem 95616 - 40000 = 55616
c) znizene o prijem po odpocitani oslobodenej casti prijmu 24900
95616 - (40000 - 24900) = 80516
d) znizene o "danovy zaklad z prijmu manzelky, 40% pausalne naklady 16000":
95616 - (40000 - 24900 - (16000 - ((24900 / 40000) * 16000)) = 86556

Podla zakona (ktory hovori o len o prijme), sa mi pripada spravna varianta b), ale zda
sa mi divne, ze v pripade manzelkinho podiela sa nedaju uplatnit naklady.

3) Co treba prilozit k danovenu priznaniu ak si budem uplatnovat nezdanitelnu
polozku aj na manzelku? Niekde na porade som videl, ze treba aj kopiu sobasneho listu
a cestne prehlasnie o prijmoch manzelky. Je to pravda?

Viete poradit?

Vdaka.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Zamestnanec dostal nejakú dotáciu "na obrábanie pôdy" vo výške 13.000 Sk. Vstupuje tento príjem do RZ, príp. musí si podávať DP?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nárok na nezdaniteľný základ má iba daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou (§11 odsek 8).
0 0
luluha luluha

luluha je offline (nepripojený) luluha

Má nárok na celú odpočitateľnú položku (95 616) na daňovníka aj zamestnankyňa, ktorá bola časť roka na MD a potom zvyšok roka na RD a súčasne u nás pracovala na dohodu a zarobila hrubého 51 000 Sk. Musí si podať DP typ A, alebo jej môže spraviť ročné zúčtovanie zamestnávateľ. Predpokladám, že manžel si môže uplatniť na ňu odpočiteteľnú položku 95 616 - 51 000 Sk, alebo sa mýlim?
0 0
foreign foreign

foreign je offline (nepripojený) foreign

Dakujem za radu cast (§11 odsek 8) som naozaj prehliadol.
Z daneho odseku mi vyplyva, ze nemam nakrom na nezdanitelny zaklad na manzelku a nemozem si nezdanitelny zaklad znizit o prispevky do DDS.
Ale stale si mozem uplatnit nezdanitelny zaklad na seba a dufam, ze aj 24900 Sk oslobodenia od dane z prenajmu.

Spravne?
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako správne postupovať pri vyplnení tlačiva Potvrdenie o ZM za r.2007 v prípade zamestnancam ktorý u nás začal pracovať na dohodu a potom sme ho prijali na stálo na základe PZ. Mám mu vystaviť 1 súhrnné Potvrdenie o ZM, v ktorom uvediem príjmy z dohody aj príjmy z PP, alebo mám vystaviť 2 Potvrdenia. Zvlášť za dododu a zvlášť za PP. Bude v poriadku, ak mi prevzatie podpíše vo Vyhlásení. Podotýkam, že Vyhlásenie mi podpísal až pri vstupe do PP. Vďaka
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

luluha Pozri príspevok
Má nárok na celú odpočitateľnú položku (95 616) na daňovníka aj zamestnankyňa, ktorá bola časť roka na MD a potom zvyšok roka na RD a súčasne u nás pracovala na dohodu a zarobila hrubého 51 000 Sk. Musí si podať DP typ A, alebo jej môže spraviť ročné zúčtovanie zamestnávateľ. Predpokladám, že manžel si môže uplatniť na ňu odpočiteteľnú položku 95 616 - 51 000 Sk, alebo sa mýlim?
Žena na MD má nárok na odpočitateľnú položku a môže požiadať o ročné zúčtovanie zamestnávateľa alebo si sama môže urobiť DP typ A.
Manžel si môže uplatniť 95 616 - 51 000 - výška materskej (to čo dostávala prvých 6 mesiacov,pre vysvetlenie).
0 0
luluha luluha

luluha je offline (nepripojený) luluha

To znamená že MD sa počíta do príjmu? Lebo tu niekde na porade som našla takú tabuľku čo všetko sa započítava do príjmu a MD tam nebola.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

[quote=luluha;625521]To znamená že MD sa počíta do príjmu? Lebo tu niekde na porade som našla takú tabuľku čo všetko sa započítava do príjmu a MD tam nebola.[/quote
Pri ročnom zúčtovaní dane sa na výšku materskej neprihliada, len keď si chce odpočitateľnú položku uplatniť na ňu manžel, tak tam sa už do príjmu zaratáva.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

[quote=KvetkaK;625525]
luluha Pozri príspevok
To znamená že MD sa počíta do príjmu? Lebo tu niekde na porade som našla takú tabuľku čo všetko sa započítava do príjmu a MD tam nebola.[/quote
Pri ročnom zúčtovaní dane sa na výšku materskej neprihliada, len keď si chce odpočitateľnú položku uplatniť na ňu manžel, tak tam sa už do príjmu zaratáva.
Dokedy musím požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Do 15.2.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

fipina Pozri príspevok
Zamestnanec dostal nejakú dotáciu "na obrábanie pôdy" vo výške 13.000 Sk. Vstupuje tento príjem do RZ, príp. musí si podávať DP?
Prosím, vie mi niekto poradiť?
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

KvetkaK Pozri príspevok
Do 15.2.
Ďakujem.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
foreign Pozri príspevok
Dakujem za radu cast (§11 odsek 8) som naozaj prehliadol.
Z daneho odseku mi vyplyva, ze nemam nakrom na nezdanitelny zaklad na manzelku a nemozem si nezdanitelny zaklad znizit o prispevky do DDS.
Ale stale si mozem uplatnit nezdanitelny zaklad na seba a dufam, ze aj 24900 Sk oslobodenia od dane z prenajmu.

Spravne?
Áno, môžeš.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

milanr Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako správne postupovať pri vyplnení tlačiva Potvrdenie o ZM za r.2007 v prípade zamestnancam ktorý u nás začal pracovať na dohodu a potom sme ho prijali na stálo na základe PZ. Mám mu vystaviť 1 súhrnné Potvrdenie o ZM, v ktorom uvediem príjmy z dohody aj príjmy z PP, alebo mám vystaviť 2 Potvrdenia. Zvlášť za dododu a zvlášť za PP. Bude v poriadku, ak mi prevzatie podpíše vo Vyhlásení. Podotýkam, že Vyhlásenie mi podpísal až pri vstupe do PP. Vďaka
Nikto ste neriešili takýto prípad ? Dúfam, že mi niekto poradí, pretože ma už ľudia začali vypytovať Potvrdenia. Dík
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

milanr Pozri príspevok
Nikto ste neriešili takýto prípad ? Dúfam, že mi niekto poradí, pretože ma už ľudia začali vypytovať Potvrdenia. Dík
Mám také prípady ako Ty, vypisujem len jedno tlačivo, dôležité je, aká daň bola odvedená z príjmov, či preddavková alebo zrážková.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

milanr Pozri príspevok
Nikto ste neriešili takýto prípad ? Dúfam, že mi niekto poradí, pretože ma už ľudia začali vypytovať Potvrdenia. Dík
LEN jedno potvrdenie, ktoré bude obsahovať zdaniteľné príjmy tak na základe PZ i na základe Dohody, podľa toho ako boli príjmy zdanené (predd. alebo zrážkovou daňou) budú vyplnené aj jednotlivé oddiely. Nie je dôvod vystavovať 2 potvrdenia - jedná sa o tú istú osobu.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Vďaka za rady. Bude v poriadku ak vystavím jedno Potvrdenie a zamestnanec bude mať 2 mzdové listy za r.2007. Tak mi to vytlačil soft, pretože zamestnanec mal 2 osobné čísla. Prosím poraďte ešte, ako postupovať pri podpísaní prevzatia Potvrdenia. Stačí dať podpísať prevzatie súhrnného Potvrdenia do vyhlásenia ?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

milanr Pozri príspevok
Vďaka za rady. Bude v poriadku ak vystavím jedno Potvrdenie a zamestnanec bude mať 2 mzdové listy za r.2007. Tak mi to vytlačil soft, pretože zamestnanec mal 2 osobné čísla. Prosím poraďte ešte, ako postupovať pri podpísaní prevzatia Potvrdenia. Stačí dať podpísať prevzatie súhrnného Potvrdenia do vyhlásenia ?
Samozrejme stačí. Ako podklad si necháte jednu kópiu potvrdenia, ktoré ste odovzdali zamestnancovi.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Prosím o radu.
Manželka od 1-7/07 na RD (príjem 29.610,- / nezapočítava sa do príjmu pri ročnom zúčtovaní). Od 8-12/07 pracovala a jej príjem bol 48.678,-Sk (uplatnila si u ZĽ-a nezd.pol. celkom 39.840,-). Má požiadať ZĽ-a o ročné zúčtovanie alebo si ju môže uplatniť manžel vo svojom ročnom zúčtovaní. Mám z toho nejaký guláš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať