Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2007

Prosím poraďákov o radu ako je to s nezdaniteľným základom dane ,keď si ho uplatňujem na manželku?
Príklad: Zárobok manželky 100 000Sk
Povinné odvody 20 000Sk
Zárobok 80 000Sk

95616-80000=15616 uplatniť si môžem sumu 15 616Sk?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Olgica Pozri príspevok
Prosím o radu.
Manželka od 1-8/07 na RD (príjem 33.840,- / nezapočítava sa do príjmu pri ročnom zúčtovaní). Od 9-12/07 pracovala a jej príjem bol 48.678,-Sk. Má požiadať ZĽ-a o ročné zúčtovanie alebo si ju môže uplatniť manžel vo svojom ročnom zúčtovaní. Mám z toho nejaký guláš.
AK požiada, preddavky sa jej vrátia, a manžel si môže tiež uplatniť NČ na manželku, prakticky rozdiel medzi NČ a jej príjmom zo zamestnania.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie alebo si dať vyrovná sama a poda daňové priznanie typu "A". A takisto si ju môže uplatniť aj manžel ale iba rozdiel medzi odpočitateľnou položkou a jej príjmom. Už je to jasnejšie?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Ďakujem baby. čiže aj u zamestnávateľa a aj u manžela. To je fajn.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý má okrem príjmu zdaneného preddavkovou daňou aj príjem zdanený zrážkovou daňou a doniesol o tom potvrdenie. Platí stále, že týmto zamestnancom sa nerobí RZD ale musia si spraviť DP? A taktiež mám zamestnanca pracujúceho v inej firme na základe príkaznej zmluvy. On si tiež musí urobiť DP sám?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý má okrem príjmu zdaneného preddavkovou daňou aj príjem zdanený zrážkovou daňou a doniesol o tom potvrdenie. Platí stále, že týmto zamestnancom sa nerobí RZD ale musia si spraviť DP? A taktiež mám zamestnanca pracujúceho v inej firme na základe príkaznej zmluvy. On si tiež musí urobiť DP sám?
Prosím, poradíte niekto? Hlavne s tou príkaznou zmluvou, s tým som sa ani nestretla.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý má okrem príjmu zdaneného preddavkovou daňou aj príjem zdanený zrážkovou daňou a doniesol o tom potvrdenie. Platí stále, že týmto zamestnancom sa nerobí RZD ale musia si spraviť DP? to, že mal AJ príjem zdanený zrážkovou daňou neznamená, že mu nesmieš vykonať RZD, ak ťa o to požiada a splní ostatné podmienky - ALE ak si chce ZC dodaniť príjmy zdanené zrážkovou daňou - musí podať DP
A taktiež mám zamestnanca pracujúceho v inej firme na základe príkaznej zmluvy. On si tiež musí urobiť DP sám? ak je príjem z príkaznej zmluvy, považovaný za príjem v zmysle § 5, t.z. že to bol príjem za prácu, ktorá mala znaky závislej práce, a príjem bolo zdanený preddavkovo, podľa mňa mu môžeš vykonať RZD - ale budem rada, ak to potvrdia aj iní poraďáci
odpoveď v texte
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu mohol by si zamestnanec uplatniť na manželku nezdanitelne minimum v ročnom zúčtovaní dane, ked ona mala pozastavenú živnosť do 30.11.07 a od 1.12.2007 už riadne pracovala na živnosť, ale zarobila len 5000,-(ona by si v daňovom priznaní neuplatnila nezdanitelne minimum), dakujem
0 0
gulden gulden

gulden je offline (nepripojený) gulden

mozem poziadat zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania dane za r. 2007, ak som vlastnikom zivnostenskeho listu, alebo si musim danove priznanie podavat sam? ( nemal som vsak ziadne príjmy ani výdavky zo zivnosti, neplatim ziadne ine poistne, len v riadnom zamestnaní, zivnost je vlastne "mrtva" uz 5 rokov)
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

skuba Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu mohol by si zamestnanec uplatniť na manželku nezdanitelne minimum v ročnom zúčtovaní dane, ked ona mala pozastavenú živnosť do 30.11.07 a od 1.12.2007 už riadne pracovala na živnosť, ale zarobila len 5000,-(ona by si v daňovom priznaní neuplatnila nezdanitelne minimum), dakujem

Zamestnanec si môže uplatniť na manželku iba 90 616 Sk (95616-5000).
Manželka uplatní na seba tiež nezdanit. minimum. (má na to nárok zo zákona)
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Prosím o potvrdenie správnosti. Úhrn zúčt. a vyplatených príjmov za rok 2007 je 97 345,- Sk. Odvody poistného 13 061,- Sk. Základ dane je teda 84 284,- Sk. To znamená, že manžel si na mňa môže uplatniť zníženie základu dane 95616 - 84284 = 11 332,- Sk. Je to tak? Jeho mzdová účtovníčka mu to vrátila, že si nemá čo uplatniť, lebo príjem bol vyšší ako odpoč. položka. Ja tvrdím, že môže. ďakujem.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Máš to správne. Jeho mzdová účtovníčka asi brala hrubý príjem-ktorý sa bral v RZ za r. 2006. To znamená- bez odrátania zrazeného poistného.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

opora v zákona
§ 11 zákona o DP
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka(manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

gulden Pozri príspevok
mozem poziadat zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania dane za r. 2007, ak som vlastnikom zivnostenskeho listu, alebo si musim danove priznanie podavat sam? ( nemal som vsak ziadne príjmy ani výdavky zo zivnosti, neplatim ziadne ine poistne, len v riadnom zamestnaní, zivnost je vlastne "mrtva" uz 5 rokov)
ano, zamestnávateľa môžeš požiadať o vykonanie RZD, ale pošli písomne info na DÚ, že si si svoju daňovú povinnosť vysporiadal u zamestnávateľa, aby ťa potom dodatočne nenaháňal s podaním daňového priznania.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

fipina Pozri príspevok
Zamestnanec dostal nejakú dotáciu "na obrábanie pôdy" vo výške 13.000 Sk. Vstupuje tento príjem do RZ, príp. musí si podávať DP?
Prosím, poradí mi niekto?
0 0
mehid mehid

mehid je offline (nepripojený) mehid

Môžete mi poradiť?
Som SZČO celý rok 2007 a mal so TPP v 11-12/2007.
DP si budem robiť sám.Od zamestnávateľa potrebujem potvrdenie o príjme a potvrdenie o odvodoch na verejné poistenie.
Zamestnávateľ mi vydal interné tlačivo "vyúčtovanie mzdy", kde je hrubý príjem a odvody.Myslím, že toto potvrdenie mi nebude stačiť. Existujú na to originálne tlačivá ( z internetu). Viete mi poradiť, ako presne znie ich názov, aby som si ich mohol stiahnuť a dať vyplniť zamestnávateľovi?
Ďakujem.
0 0
zhv zhv

zhv je teraz online zhv

Požiadať o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2007 môže zamestnanec, ktorý:
• v roku 2007 poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti
• alebo v roku 2007 okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal len príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43 (daň zrážkou), pri ktorých si neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 (neuplatní si ich "dodanenie" s cieľom vrátenia zrážkovej dane)
• a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11 (príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie, životné poistenie).
0 0
zhv zhv

zhv je teraz online zhv

Katija Pozri príspevok
1. Manžel si nemôže odpočítať zaplatené príspevky na životné poistenie manželky.
2. Svoje zaplatené príspevky na životné poistenie si odpočítať môže, ale najviac vo výške 12 000,- Sk
Netreba však zabudnúť na:

Na uplatnenie nezdaniteľnej časti na finančné prostriedky na účelové sporenie musia byť splnené tieto podmienky: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

  • dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne <o:p></o:p>
  • plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka. <o:p></o:p>
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane poistné na životné poistenie musia byť splnené tieto podmienky: <o:p></o:p>
  • dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo <o:p></o:p>
  • poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života<o:p></o:p>
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

zamestnankyňa bola v roku 2007 od 1.1 na PN potom od 13.1.2007 na MD a následne požiadala o RP , takže nemá žiadny zdaniteľný príjem. Je v tomto prípade povinnosť spraviť ročné zúčt. za rok 2007 ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ANNAP Pozri príspevok
zamestnankyňa bola v roku 2007 od 1.1 na PN potom od 13.1.2007 na MD a následne požiadala o RP , takže nemá žiadny zdaniteľný príjem. Je v tomto prípade povinnosť spraviť ročné zúčt. za rok 2007 ?
NIe.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Tweety Pozri príspevok
NIe.
aj odkaz na §§§ mi dáš ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať