Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2007

Prosím poraďákov o radu ako je to s nezdaniteľným základom dane ,keď si ho uplatňujem na manželku?
Príklad: Zárobok manželky 100 000Sk
Povinné odvody 20 000Sk
Zárobok 80 000Sk

95616-80000=15616 uplatniť si môžem sumu 15 616Sk?
Usporiadat
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

dobrý deň, chcem sa ešte spýtať k príspevku 128, ak si zamestnanec uplatní tú nezdaniteľnú položku na manželku (95616-5000) musím ponížiť nezdanitelné minimum aj o čiastku rodičovského príspevku,ktorý manželka poberala? (myslím, keby rodičovský príspevok dostával na seba manžel,tak sa to podľa zákona neponižuje, však?) dakujem
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

skuba Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa ešte spýtať k príspevku 128, ak si zamestnanec uplatní tú nezdaniteľnú položku na manželku (95616-5000) musím ponížiť nezdanitelné minimum aj o čiastku rodičovského príspevku,ktorý manželka poberala? (myslím, keby rodičovský príspevok dostával na seba manžel,tak sa to podľa zákona neponižuje, však?) dakujem
Nie. Rodičovský príspevok nejde do príjmu.
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

ja som to tak pochopila, že ak zamestnanec na seba poberal rodičovský príspevok tak sa mu to do príjmu nezahrňuje, ale ak si uplatňuje nezdanitelne minimum na manželku a ona dostávala rodičovský príspevok, tak to tomu zamestnancovi v príjme manželky musím odrátať. Ale ak je to tak ako píšete tak je to super. dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ANNAP Pozri príspevok
aj odkaz na §§§ mi dáš ?
§32 odst.1 Zákon o dani z príjmu.( z príjmov)
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

skuba Pozri príspevok
ja som to tak pochopila, že ak zamestnanec na seba poberal rodičovský príspevok tak sa mu to do príjmu nezahrňuje, ale ak si uplatňuje nezdanitelne minimum na manželku a ona dostávala rodičovský príspevok, tak to tomu zamestnancovi v príjme manželky musím odrátať. Ale ak je to tak ako píšete tak je to super. dakujem
Odratáva sa výška materskej nie rodičovský príspevok. Teda keď si chce manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

mehid Pozri príspevok
Môžete mi poradiť?
Som SZČO celý rok 2007 a mal so TPP v 11-12/2007.
DP si budem robiť sám.Od zamestnávateľa potrebujem potvrdenie o príjme a potvrdenie o odvodoch na verejné poistenie.
Zamestnávateľ mi vydal interné tlačivo "vyúčtovanie mzdy", kde je hrubý príjem a odvody.Myslím, že toto potvrdenie mi nebude stačiť. Existujú na to originálne tlačivá ( z internetu). Viete mi poradiť, ako presne znie ich názov, aby som si ich mohol stiahnuť a dať vyplniť zamestnávateľovi?
Ďakujem.
...v prílohe
0 0
Kryska5 Kryska5

Kryska5 je offline (nepripojený) Kryska5

prosím vás, ak robím ročné zúčtovanie a mám od zamestnanca potvrdenie z predchádzajúceho zamestnania kde mu bolo zrážané DDP priamo zo mzdy, treba túto sumu v ročnom zúčtovaní uviesť (resp. prirátať) v riadku poistné a príspevky?
0 0
Thema Thema

Thema je offline (nepripojený) Thema

Ahojte, mám takúto otázočku: Ako je to tento rok v ročnom zúčtovaní dane za r.2007 s preplatkami a nedoplatkami z RZ ZP za r.2006? Napr. zamestnanec mal v RZ ZP 2006 preplatok 10.000,-, musí si navýšiť o túto čiastku daňový základ v ZD, a môže mu v tomto prípade robiť zamestnávateľ RZD alebo si musí podať sám DP?

Ďakujem
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Prikladam vam ziadost o rocne zuctovanie, ktore mam spravene podla noveho tlaciva. To, ktore tu bolo uverejnene sa pouzivalo minuly rok.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Thema Pozri príspevok
Ahojte, mám takúto otázočku: Ako je to tento rok v ročnom zúčtovaní dane za r.2007 s preplatkami a nedoplatkami z RZ ZP za r.2006? Napr. zamestnanec mal v RZ ZP 2006 preplatok 10.000,-, musí si navýšiť o túto čiastku daňový základ v ZD, a môže mu v tomto prípade robiť zamestnávateľ RZD alebo si musí podať sám DP?

Ďakujem
Podľa § 5 ods. 1 písm.j) sa za príjem zo závislej činnosti považuje aj:
"vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, 20) sociálne poisteniea sociálne zabezpečenie, o ktoré si daňovník znížil podľa odseku 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti."
Z toho vyplýva, že preplatok vystupuje do úhrnu príjmov a v konečnom dôsledku i do základu dane. T.z., že ak si ZC robil RZZP sám a vyšiel mu preplatok, preukáže sa ZĽ-ovi potvrdením, že mu bol uvedený preplatok jeho príslušnou ZP vyplatený a následne môže požiadať o vykonanie RZD, ak spĺňa ostané podmienky zo zákona.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Fronco Pozri príspevok
Podľa § 5 ods. 1 písm.j) sa za príjem zo závislej činnosti považuje aj:
"vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, 20) sociálne poisteniea sociálne zabezpečenie, o ktoré si daňovník znížil podľa odseku 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti."
Z toho vyplýva, že preplatok vystupuje do úhrnu príjmov a v konečnom dôsledku i do základu dane. T.z., že ak si ZC robil RZZP sám a vyšiel mu preplatok, preukáže sa ZĽ-ovi potvrdením, že mu bol uvedený preplatok jeho príslušnou ZP vyplatený a následne môže požiadať o vykonanie RZD, ak spĺňa ostané podmienky zo zákona.
Údajne poisťovne preplatky posielajú už zdanené, len neviem či vydávajú aj potvrdenie o tom.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Áno, aj mne prišiel list zo všeobec. o preplatku, zrazenej dani a čistom vyplatenom preplatku RZZP. Môžem to považovať za vysporiadané z hľadiska DzP?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

smith Pozri príspevok
Údajne poisťovne preplatky posielajú už zdanené, len neviem či vydávajú aj potvrdenie o tom.
jedná sa len o všeobecnú ZP, ktorá takto postupovala - bola som na školení, kde lektorka, (DÚ, odbor priamych daní) na to upozornila..."že niektoré ZP predbehli dobu"
VŠZP podľa nej nepostupovala v súlade so zákonom, až teraz v novele zákona o dani z príjmov č. 621/2007, konk. § 43 ods. 3 písm. l.) bol doplnený nový druh príjmu – z ktorého sa bude pri výplate vyberať daň zrážkou“ <o:p></o:p> „poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z RZZP“

<o:p></o:p>
1.) týka sa len tých výplat, ktoré realizuje priamo zdravotná poisťovňa, t.z., že nevzťahuje sa na preplatky, ktoré zaplatí zamestnávateľ zamestnancom- naďalej zostáva povinnosť zraziť predavok na daň I KEĎ pôjde o príjem do 5 000 Sk mesačne bez podpísaného vyhlásenia na zdanenie príjmov
2.) ust. sa nevzťahuje na poplatky z vráteného poistného na sociálne poistenie a zabezpečenie

Na to ako ďalej postupovať, sme jednoznačné stanovisko nezískali. Daň bola v skutočnosti zrazená, takže:
1.) ak si ju chce daňovník dodaniť - podanie DP alebo
2.) vykonať mu RZD, pričom preplatok zdanený zráž.daňou pri RZD nezohľadním
3.) prižmúriť všetkých 100 očí a tváriť sa, že je to daň preddavková (veď 19% je 19%) a vykonať mu RZD




<o:p></o:p>

</p:colorscheme> q
Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 31.01.08 at 05:52 Dôvod: doplnenie
0 0
mubo mubo

mubo je offline (nepripojený) mubo

Ešte stále platí, že do vlastného príjmu sa počíta materská dovolenka a nepočíta rodičovský príspevok?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

mubo Pozri príspevok
Ešte stále platí, že do vlastného príjmu sa počíta materská dovolenka a nepočíta rodičovský príspevok?
Áno
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mubo Pozri príspevok
Ešte stále platí, že do vlastného príjmu sa počíta materská dovolenka a nepočíta rodičovský príspevok?
Do príjmu daňovníka sa nepočítajú, ale na účely NČ na manžela/ky sa príjem z MD počíta.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den poradáci!
Prosím Vás o radu chcem sa opýtať či môže urobiť ročné zúčtovanie dane
až v marci,lebo zamestnanci mi majú doniesť odpočet na životné poistenie
z poisťovní môžem to urobiť v marci,alebo už vo februárovej výplate???
Vďaka za všetky rady od vás.
Silvia
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Môžeš to urobiť kľudne až v marci.

Citácia zo Zákona o dani z príjmov:
6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

SilviaS Pozri príspevok
Dobrý den poradáci!
Prosím Vás o radu chcem sa opýtať či môže urobiť ročné zúčtovanie dane
až v marci,lebo zamestnanci mi majú doniesť odpočet na životné poistenie
z poisťovní môžem to urobiť v marci,alebo už vo februárovej výplate???
Vďaka za všetky rady od vás.
Silvia
Ročné zúčtovanie sa vykoná do 31.3.2008 tak ako daňové priznanie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zákon o DzP
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

Kvetka, Katka nepredbiehajte sa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať