Zavrieť

Porady

Cena PHM a spotreba

pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Viaceri diskutujuci v porade i mimo nej hovoria, ze pri vypocte nahrad za spotrebovane PHM sa pocita priemerna cena PHM za cely mesiac. Kde to je uvedene? ja som stale pouzival ceny zo stranky slovnaftu, poznam ludi, ktori to tak robia a danovaci im to schvalili.

K tomu otazka: mozem mat vo vypocitanych cest. nahradach aj viac prejdenych kilometrov - tj spotrebovanych litrov - ako som nakupil (tj ake mam uvedene v nakupoch nezahrnovanych do zakladu dane)?

A este: pri sukromnom aute pouzivanom na podnikanie som si v r. 2003 mohol uplatniť základnú náhradu, prvych 10 mesiacov 2004 bude iba nahrada za spotrebovane phm a november december opat aj zakladna nahrada?


dakujem
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zuzka, takto je to už lepšie.
0 0
bravaSK bravaSK

bravaSK je offline (nepripojený) bravaSK

Zuzka
Prikladám tabuľku priem. cien PHM za rok. 2006
Zdroj: ŠÚSR
Cafky, mal by som k tomuto otázku, hoci sa to tu už možno riešilo. Používam vlastné súkromné auto nezaradené do majetku na služobky a mám zaplatenú cestnú daň za r. 2006. Keď si budem uplatňovať náklady, budem uvádzať na všetky cesty v mesiaci november priemernú cenu nafty za november? Používam softvér alfa, kde náklady na cestu prepočíta automaticky po zadaní ceny PHM a prejdených KM, paušál 6,20 Sk má predprogramovaný. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Gabriela Foldesiová Gabriela Foldesiová
Prosím, kde by som našla priemerné ceny PHM za rok 2005 ďakujem
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zuzka Pozri príspevok
Prikladám tabuľku priem. cien PHM za rok. 2006
Zdroj: ŠÚSR
Tiež robím zamestnancove cesťáky spätne za 2006 a použijem tieto ceny podľa štat.úradu. Dúfam, že to bude správne. Lebo bločky o nákupe nemám.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
áno, je to správne.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

bravaSK Pozri príspevok
Cafky, mal by som k tomuto otázku, hoci sa to tu už možno riešilo. Používam vlastné súkromné auto nezaradené do majetku na služobky a mám zaplatenú cestnú daň za r. 2006. Keď si budem uplatňovať náklady, budem uvádzať na všetky cesty v mesiaci november priemernú cenu nafty za november? Používam softvér alfa, kde náklady na cestu prepočíta automaticky po zadaní ceny PHM a prejdených KM, paušál 6,20 Sk má predprogramovaný. Ďakujem za odpoveď.
Viac krát sa tu v príspevkoch, uvádza používanie súkromného auta nezaradeného do majetku s prizvukovaním, že má zaplatenú cestnú daň. No ja tiež používam súkromné auto nezaradené do majetku, ale cestnú daň som nezaplatil, pretože som sa informoval priamo na DU a tam mi povedali, že v týchto prípadoch sa cestná daň neplatí. Takže kto tak urobil, mal by si to tiež preveriť na DU, lebo je škoda platiť niečo, čo netreba.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Máš pravdu cestnú daň už nemusíš platiť,ale daň z motorových vozidiel určite treba zaplatiť ak sa automob.využíva na podnikanie.Predmetom dane z MV je každé vozidlo,ktoré sa v SR používa na podnikanie.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Adam xx Pozri príspevok
Viac krát sa tu v príspevkoch, uvádza používanie súkromného auta nezaradeného do majetku s prizvukovaním, že má zaplatenú cestnú daň motorovýchých vozidiel. No ja tiež používam súkromné auto nezaradené do majetku, ale cestnú daň som nezaplatil, pretože som sa informoval priamo na DU a tam mi povedali, že v týchto prípadoch sa cestná daň neplatí. Takže kto tak urobil, mal by si to tiež preveriť na DU, lebo je škoda platiť niečo, čo netreba.
Základom je, kto používa súkromné auto nezaradené do majetku vo vzťahu k cestnej dani, teda k dani z motorových vozidiel. Ak súkromné auto nezaradené do obchodného majetku používa SZČO , t.j. používa na podnikanie- vtedy cestná daň(daň z motorových vozidiel( musí byť zaplatená, ak pouožíva zamestnanec, alebo ten kto sa posudzuje ako zamestnanec súkromné auto po dohode so zamestnávateľom - vtedy sa cestný daň neplatí.
Naposledy upravil dom : 30.05.07 at 16:05
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Adam xx Pozri príspevok
Viac krát sa tu v príspevkoch, uvádza používanie súkromného auta nezaradeného do majetku s prizvukovaním, že má zaplatenú cestnú daň. No ja tiež používam súkromné auto nezaradené do majetku, ale cestnú daň som nezaplatil, pretože som sa informoval priamo na DU a tam mi povedali, že v týchto prípadoch sa cestná daň neplatí. Takže kto tak urobil, mal by si to tiež preveriť na DU, lebo je škoda platiť niečo, čo netreba.
Celkom nerozumiem ako to myslíš. Ty ho nepoužívaš na podnikanie?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie so si istá,že vždy sa dá spolahnúť na informácie z DÚ!?
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Nájde sa niekto, kto mi dá jasnú odpoveď ?
Podnikateľ /SZČO/ si kúpil ako súkromná osoba MV /teda nezaradil ho do majetku firmy/. Každý deň prejde pracovne 150 - 300 km. Daň z MV zaplatil. Musí si odkladať bločky od nákupov PHL?
Ja som to pochopila tak, že bločky si nemusí odkladať, platí denná priemerná cena danej PHL na Slovensku / napr. www.natankuj.sk/.
Podľa knihy jázd mu potom počítam /pričom vychádzam zo spotreby určenej v tech. preukaze 7 lit/100 km a ceny PHL napr. 38,- Sk-meniacej sa podľa dátumu a ubehnutých km v danom dni napr. 168/:


38x7:100=2,66+6,2=8,86
8,86x168=1488,48, po zaokrúhlení 1488,50 = cestovné do nákladov

Tieto výpočty robím na konci mesiaca spätne za každý deň. Jednou sumou ich potom zapíšem na konci mesiaca do nákladov.
Musí si tento podnikateľ vypĺňať aj cesťáky? Nestačí kniha jázd?

Sú správne moje výpočty? Prosím opravte ma, zatiaľ som tu nenašla jednoznačnú odpoveď.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
No keď si vyplní cesťáky, môže si účtovať stravné podľa zákona o cest. náhradách, ak nemá stravné lístky.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Bločky si nemusíš odkladať a ten výpočet je podľa mňa dobrý, len ja to robím mesačne - rozpíšem jazdy, spočítam km a podľa vzorca vypočítam na konci mesiaca /samozrejme podľa meniacej sa ceny PHM/ a jedným zápisom dám do výdavkov + tie cesťáky.
vzorec: priem.spotreba x cena PHM : 100 + 6,20 x ubehnuté km
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Na základe čoho si nemusí odkladať bloky z nákupu PHM?
Alebo inak...
Na základe čoho stačí k výpočtu priemerná cena PHM?
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Skús ísť na začiatok tejto témy a pozrieť si príspevok od Andrej_rv /- mňa to presvedčilo/.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Slavena Pozri príspevok
Nájde sa niekto, kto mi dá jasnú odpoveď ?
Nedá ... vykladať zákon o cestovných náhradách môže len ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vy musíte postupovať podľa znenia ... podľa ceny PHL v čase použitia vozidla a tú dokladovať. Vy budete obhajovať, čo je to cena v čase použitia vozidla a to napríklad aj v závislosti od počtu jázd v mesiaci, ako aj evidencie vozidla. Evidenciu je možné robiť úplnú, alebo čiastočnú ... t.j. sledovať tachometer na komplet, alebo iba za služobné použitie vozidla.
Ak sa spôsob dokladovania, ktorý si zvolíte nebude kontrole páčiť, môže Vám uložiť záznamovú povinnosť v inom rozsahu, v akom ju robíte.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Prikladám tabuľku priemerných cien PHM za jednotlivé mesiace r. 2007.
Zdroj: ŠÚ SR
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Neviem, či som sa v rýchlosti zaradila do správnej témy, ale potrebovala by som sa uistiť: podnikateľovi SZČO som vypisovala cestovný príkaz /samozrejme za všetky mesiace spätne v r. 2007/ na stravné a cez program mi nahodilo pri pracovnej ceste od 7,00 do 17,00 sumu 208,- Sk.Je to správne? Vďak za rýchlu odpoveď.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
No a prečo mi to takto zadalo - veď je to len 10 hodín. Však tam má byť len 89,- Sk. Alebo som niečo zle nahodila pri zadávaní? Robím v Alfe. Dala som začiatok cesty dátum hodina, koniec hodina a dalo mi takého sumy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať