Zavrieť

Porady

Odpisy motorového vozidla

Prosím, vie mi niekto poradiť aký bude účtovný a aký daňový odpis os.auta kupeného na leasing 25.5.2007 ? Leasing je na dobu 36 mesiacov. Mozem ho odpisovať 3 roky? Obstaravacia cena auta je 850.000. Ďakujem
Usporiadat
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
andrej_rv Pozri príspevok
To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008.
Nemúže ale "posunúť" odpisovanie - namiesto rokov 2005,2006,2007 odpisovať 2007,2008,2009 a 1/2010


Áno, to mi je jasné.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

andrej_rv Pozri príspevok
To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008.
Nemúže ale "posunúť" odpisovanie - namiesto rokov 2005,2006,2007 odpisovať 2007,2008,2009 a 1/2010
Odpis za 1/2008 si môže uplatniť aj v tom prípade, ak by tento majetok bol v priebehu zdaň.obdobia 2008 vyradený z evidencie.
§22 ZoDP
(12) Pri vyradení hmotného majetku a nehmotného majetku odpisovaného podľa § 26 ods. 6 až 9 uplatní daňovník odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval1) alebo majetok evidoval podľa § 6 ods. 11.
0 0
gabikaj gabikaj

gabikaj je offline (nepripojený) gabikaj

Ďakujem za rýchlu odpoveď, všetkým.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

andrej_rv Pozri príspevok
To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008.
Nemúže ale "posunúť" odpisovanie - namiesto rokov 2005,2006,2007 odpisovať 2007,2008,2009 a 1/2010
Andrej rv, to sme sa obidvaja zamerali na prerušenie odpisovania DHM obstaraného formou fin.prenájmu. Preto som tam dala aj súhlas.
No platí moja odpoveď, ktorú som uviedla v predchádzajúcom príspevku.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka Pozri príspevok
Čo sa týka povinnosti zahŕňať daňové výdavky .... súhlasím, je to nárok(aj keď by som nedoporučovala obchádzať Postupy účtovania).
andrej_rv Pozri príspevok
Neviem, čo sa tu obchádza. Postupy účtovania podľa mňa so zahŕňaním daňových odpisov do základu dane alebo s problematikou daňovej zostatkovej ceny vôbec nesúvisia.
Nepovažovala som za potrebné rozpisovať, že nejaké odpisy (či účtovné - ak ich účtovná jednotka v JÚ rozlišuje od daňových alebo daňové zaúčtovať treba ... preto je to len ako poznámka v zátvorke. Zo znenia otázky totiž nie je zrejmé či boli odpisy zaúčtované, osobne o tom úprimne pochybujem .
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Johanka Pozri príspevok
Zo znenia otázky totiž nie je zrejmé či boli odpisy zaúčtované, osobne o tom úprimne pochybujem .
Ja nepochybujem. Určite neboli . Ale do dňa kontroly na karte určite zaúčtované budú
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
andrej_rv Pozri príspevok
Ja nepochybujem. Určite neboli . Ale do dňa kontroly na karte určite zaúčtované budú
Do dňa daňovej kontroly sa toho toľko postíha ako nikdy
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

cloe Pozri príspevok
Do dňa daňovej kontroly sa toho toľko postíha ako nikdy
aj klienti sú v inkriminovanej nejakí pružnejší .
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Pôvodca textu príspevku: tinaM
Administratívny poplatok po zaradení DHM do používania nevstupuje do OC.
Ak by sa zaplatil pred zaradením, tak je súčasťou OC.
Prosím Vás a čo s administratívnym poplatkom z úveru, ktorý sa zaplatí v deň uvedenia automobilu do prevádzky?? Vstúpi do OC automobilu, alebo sa dá priamo do nákladov? Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím Vás nikto mi neporadí????
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Dobrý večer. Prosím Vás, chcela by som sa spýtať ako sa presne účtuje keď: živnostník v októbri 2007 kúpil pre firmu nové auto na leasing a to "staré" splatené predaj zamestnancovi v hodnote 200.000 Sk. Ako sa presne tých 200.000 zaúčtuje, keď mu ich zaplatil na firemný účet. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Bambit Pozri príspevok
Dobrý večer. Prosím Vás, chcela by som sa spýtať ako sa presne účtuje keď: živnostník v októbri 2007 kúpil pre firmu nové auto na leasing a to "staré" splatené predaj zamestnancovi v hodnote 200.000 Sk. Ako sa presne tých 200.000 zaúčtuje, keď mu ich zaplatil na firemný účet. Ďakujem veľmi pekne.
K odpisom nového leasingového auta najdeš v nasledujúcom linku výbornú pomôcku (tabuľku):

http://www.porada.sk/t9121-leasing-t...-v-exceli.html

Predaj toho starého bude ostatný príjem zdaniteľný.
0 0
Eulaly Eulaly

Eulaly je offline (nepripojený) Eulaly

Prosím o radu... firma má niekoľko lízingov, ktorých odpisy v roku 2006 neboli uplatnené... v daňovom priznaní za rok 2007 uplatní odpisy z roku 2006 alebo za rok 2007? Čítala som, že keďže je odpisovanie predmetu lízingu možné realizovať iba rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na jednotlivé kalendárne mesiace počas doby trvania lízingu, nemôže sa tu využiť inštitút prerušenia daňového odpisovania - teda prerušiť odpisovanie a potom v ňom pokračovať ako keby nebolo prerušené, čím sa celková doba odpisovania predĺži o dobu prerušenia odpisovania. Vraj ide o interné rozhodnutie firmy neuplatňovať daňové výdavky a odpisy za rok 2006 sa môžu dodatočne uplatniť v daňových výdavkoch iba prostredníctvom dodatočného daňového priznania??? Ďakujem...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Eulaly Pozri príspevok
Prosím o radu... firma má niekoľko lízingov, ktorých odpisy v roku 2006 neboli uplatnené... v daňovom priznaní za rok 2007 uplatní odpisy z roku 2006 alebo za rok 2007? Čítala som, že keďže je odpisovanie predmetu lízingu možné realizovať iba rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na jednotlivé kalendárne mesiace počas doby trvania lízingu, nemôže sa tu využiť inštitút prerušenia daňového odpisovania - teda prerušiť odpisovanie a potom v ňom pokračovať ako keby nebolo prerušené, čím sa celková doba odpisovania predĺži o dobu prerušenia odpisovania. Vraj ide o interné rozhodnutie firmy neuplatňovať daňové výdavky a odpisy za rok 2006 sa môžu dodatočne uplatniť v daňových výdavkoch iba prostredníctvom dodatočného daňového priznania??? Ďakujem...
odpisy sa nemôžu uplatniť,alebo sa môžu uplatniť iba prostredníctvom dodatočného DP, pretože ako píšeš pri uplatňovaní odpisov pri HIM obstaraných leasingom neplatí prerušenie odpisovania.
0 0
Eulaly Eulaly

Eulaly je offline (nepripojený) Eulaly

Veľmi pekne ďakujem
0 0
Zuna111 Zuna111

Zuna111 je offline (nepripojený) Zuna111

Ahoj,
dik, veľa ste mi pomohli, ale aj tak mi nie je jasné : v JU nie som celkom doma, danové odpisy sa musia rovnať účtovným ? Teda v prípade, že OA bol kúpeny v 05/2007 sa odpisuje do danových odpisov 8 mesiacov alebo ako v PU 12 mesiacov ? V denníku dám na konci roka 1/4 OC danové odpisy alebo priebežne iba výdavky na lízing + akontácia. Nie je mi to úplne jasné. Prosím o radu.
Dik za odpoved.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Dobrý večer, chcem poprosiť o radu ako najlepšie odpisovať daňove aj účtovne špeciálne úžitkové vozidlo v hodnote 6.000.000,- z toho 2 vlastné a 4 úver. Aká je minimálna doba odpisovania?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

posúvam
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Zdravím poradcov.
Auto N1 kúpené 10/2007 v hotovosti /577.000 bez DPH/, predané 03/2008
Za rok 2007 mi ekonómka uplatnila odpis 25% t.j 144.000,- Je to správne????
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

pivko Pozri príspevok
Zdravím poradcov.
Auto N1 kúpené 10/2007 v hotovosti /577.000 bez DPH/, predané 03/2008
Za rok 2007 mi ekonómka uplatnila odpis 25% t.j 144.000,- Je to správne????
áno je to správne. Automobil bol k 31.12.2007 bol v stave majetku /ak bol zaradený do majetku firmy/, tak máš nárok na celoročný odpis, ak sa odpisuje rovnomerne, tak 1/4, t.j. 144250,- Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať