Zavrieť

Porady

Vstupit ci vystupit z II. piliera

Zaujimalo by ma pre a proti preco sa rozhodnut vstupit/vystupit z II. pilera. Ja konkretne rozmyslam ci mam vstupit fakt neviem...
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zatiaľ som sa podrobne výpočtom dôchodku netrápila ... podmienky sa menia, ... (a hlavne sa odďaľuje nástup naň)
Viem, že ten príklad je skôr teoretický .....
Ak by teda dôchodok z 1. piliera bol menší o 500 korún ....
Myslím, že ak v súčasnosti OMB vyjde 2 (stále sa ešte kráti ak je nad 1,25) ... tak odhadom je to z príjmu 42 – 43 tisíc.. Berme 42 tisíc.
Tak pri tomto príjme by odvod do 2. piliera (na „súkromný účet“ bol 3780.- mesačne (9%) .. za dva roky je to 90720.- (berme 90 tisíc)
Viem, že na dôchodok z 2. piliera 2 roky nestačia ... ale tie peniaze tam ostanú – pre prípadných pozostalých, alebo sa mýlim?
Zhodnotenie asi veľké nebude, skôr žiadne (poplatky).

Aby som na dôchodku (z 1. piliera – nekráteného, ktorý je o 500 korún vyšší) získala tých 90 tis, musím ho poberať 15 rokov .
0 0
klarissa klarissa

klarissa je offline (nepripojený) klarissa

Som ČID, do dôchodku 22-25 rokov, oplatí sa mi zostať v druhom pilieri? Zárobok okolo 16.000,- Sk ???
0 0
oksi oksi

oksi je offline (nepripojený) oksi

mali ste zaujimavu diskusiu
zalezi komu doverujes viac, ci statu, ktory vsetko prenecha na spotrebitela alebo sustredit svoje financie samostatne v prospech svojho dochodku. I a II pilier o dochodku obcana.
Suhlasim so vsetkym co ste v predchadzajucich prispevkoch napisali.

Idealne je mat niekoho kto by ti s tym poradil. Fakt zalezi od tvojej financnej situacie teraz a ako to vidis do buducnosti, ak si zivnostnik treba nastartovat svoje financie v roznych sferach nie len v jednej. Samozrejme zalezi aky si investor.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Viem, že na dôchodok z 2. piliera 2 roky nestačia ... ale tie peniaze tam ostanú – pre prípadných pozostalých, alebo sa mýlim?
Zhodnotenie asi veľké nebude, skôr žiadne (poplatky).
Uspory su predmetom dedenia, ale len v case aktivneho sporenia. Prvy den dosiahnutia dochodkoveho veku zomriet znamena koniec pristupu k peniazom. Alebo sa mylim?
Ak teda niekto chce sporit pre dedicov tak pekne do puncochy. Aj tam budu tie peniaze viac zhodnotene ako u nejakych "spravcov".
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dad111 Pozri príspevok
Uspory su predmetom dedenia, ale len v case aktivneho sporenia. Prvy den dosiahnutia dochodkoveho veku zomriet znamena koniec pristupu k peniazom. Alebo sa mylim?
Nie celkom. Ak zomrie počas sporenia, tak úspory sú predmetom dedenia. Iba ak zomrie, keď sa mu už dôchodok z II.piliera vypláca, vtedy dediči nededia (ale vypláca sa vdovský a sirotský dôchodok). Keďže bude sporiť iba 2 roky, stále je vo fáze sporenia, a zostatok na účte bude predmetom dedenia. Ak to teda nezmenia.
Poznám aj dôchodcu - zamestnanca, ktorý sa počas poberania dôchodku prihlásil do II.piliera - aby peniaze, ktoré aj tak platiť musí, mali nejaké využitie.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Každopádne je šanca, že niečo si z tých peňazí "povinne" ušetrených na II. pilieri užije sporiteľ ak pri nástupe do dôchodoku zoberie polovicu a zvýšok si nechá vyplácať k dôchodku alebo to zdedia resp. vo forme vdovského a sirotského dôchodku dostanú najbližší, je to zatiaľ väčšia istota /ak sa nezmení zákon/ ako z I.-ho piliera, ktorý je ako deravé vrece.

Bohužial kampaň na vystúpenie z II.piliera je tak silná, že ešte do konca mesiaca ten pomer - vystúpili:vstúpili - bude zaujímavý. Predsa našinec sa nezmení, rozhodovanie a konanie vždy nechá na poslednú chvíľu a nebude to inak ani v tomto prípade.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
VladoaKatka Pozri príspevok
Bohužial kampaň ....
Ludia neuvazuju, ale nechaju sa manipulovat cez kampane. Pametam, ete živo, prvu vlnu kuponky. Nikto do toho nechcel ist, az prisli harwardske fondy a slubili 10 nasobok. Ten naval!
0 0
maroskoq maroskoq

maroskoq je offline (nepripojený) maroskoq

ja mam len 20 rokov a uz vem ze prvy pilier o nicom...ked si zobereme napr. taku australiu tak tam si sporia a beru to za samozrejmost ved ked niekto pracuje pomaly cely zivot tak v dochodku by nemal vedet co s peniazmy, a ne ako to bolo ze ma klepne po tyzdni zitia v dochodku
0 0
medved medved

medved je offline (nepripojený) medved

Mám 44 rokov. Hrubý príjem okolo 17.000,- Sk Som v II. pilieri asi 2 roky. Mám dilemu zostať v II. pilieri alebo odísť ? Poraďte, prosím. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

medved Pozri príspevok
Mám 44 rokov. Hrubý príjem okolo 17.000,- Sk Som v II. pilieri asi 2 roky. Mám dilemu zostať v II. pilieri alebo odísť ? Poraďte, prosím. Ďakujem.
Prvý spôsob je výhodnejší.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

medved Pozri príspevok
Mám 44 rokov. Hrubý príjem okolo 17.000,- Sk Som v II. pilieri asi 2 roky. Mám dilemu zostať v II. pilieri alebo odísť ? Poraďte, prosím. Ďakujem.
Už viackrát v diskusiách o rovnakej otázke (s mierne pozmenenými "koeficientami") zaznela jedna dobrá rada. Hoď si korunou a rozhodni sa podľa toho, čo padne. V súčasnosti nie je možné na takto formulovanú otázku kvalifikovane odpovedať. Teta Viera by Ti poradila, že máš vystúpiť, správcovské spoločnosti Ti budú radiť, že máš zostať. Nikto Ti však nedokáže povedať, aký reálny vývoj ekonomiky bude nasledovať v najbližších cca 20 rokoch (ktoré Ti zostávajú do dosiahnutia dôchodkového veku). Takže sa rozhodni podľa sedliackeho rozumu ...
0 0
oksi oksi

oksi je offline (nepripojený) oksi

Uvedomujete si, ze ste za urciteho predpokladu vstupovali do 2.piliera, prosim uvedomte si co to bolo!
Zaroven sa treba zamysliet kedy chcete odist do dochodku a aky je vas aktualny financny kapital do dochodku uz pripraveny. Ved vy si viete aj dobrovolne prispievat na svoj dochodok nemusite cakat ako s vami nalozi stat.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keď si odmyslím vplyv vývoja ekonomiky, štátu a demografického vývoja na výšku dôchodku z I. a II. piliera a osobné preferencie ohľadne dedenia a i., tak II.pilier je výhodný pre toho, ktorý pred vstupom do II.piliera mal v priemere nižšie príjmy ako po vstupe do II. piliera. Pritom treba brať do úvahy pomer príjmu voči v tom čase platnému priemernému zárobku, t.j. osobný mzdový bod do vstupu do II. piliera a po vstupe.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Bohužial kampaň na vystúpenie z II.piliera je tak silná, že ešte do konca mesiaca ten pomer - vystúpili:vstúpili - bude zaujímavý. Predsa našinec sa nezmení, rozhodovanie a konanie vždy nechá na poslednú chvíľu a nebude to inak ani v tomto prípade.
Na toto musím reagovať. Aké bohužiaľ? Každý má svoj rozum a je jasné, že rádovo desaťtisíce, možno sto-dvestotisíc ľudí je v druhom pilieri pod vplyvom reklamy a starostlivých príbuzných, či kolegov, ktorí ich "prehovorili" (zhodou okolností v pozícií sprostredkovateľov SDS) na vstup do II. piliera. Ak má niekto 45 - 50 rokov a viac, zarába podpriemer a neuprednostňuje faktor dedenia, nemal by byť v II. pilieri.

Zdôrazňujem, každý má svoj rozum.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V každom prípade nezávidím tým, čo sa chcú rozhodovať objektívne a na základe parametrov daných súčasnými zákonmi. Lebo tie parametre a súčasný stav zákonov neprežijú rok 2010.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
oksi Pozri príspevok
Uvedomujete si, ze ste za urciteho predpokladu vstupovali do 2.piliera, prosim uvedomte si co to bolo!
Zaroven sa treba zamysliet kedy chcete odist do dochodku a aky je vas aktualny financny kapital do dochodku uz pripraveny. Ved vy si viete aj dobrovolne prispievat na svoj dochodok nemusite cakat ako s vami nalozi stat.
oksi, SS-ky so žiadosťami o radu ako naložiť s aktuálnym kapitálom sa isto posypú. Len pozor, aby si niekto Váš príspevok nevyložil nesprávne - a neprihlásil sa v Sociálke ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. To je totiž ten najhorší spôsob ako si prispievať na dôchodok.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
klarissa Pozri príspevok
Som ČID, do dôchodku 22-25 rokov, oplatí sa mi zostať v druhom pilieri? Zárobok okolo 16.000,- Sk ???
Ak vsadíte na to, že budúca vláda zruší nezmysly a reštrikcie ministerky Tomanovej, ktoré zaviedla voči invalidom, tak zostaňte v II. pilieri.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Nie celkom. Ak zomrie počas sporenia, tak úspory sú predmetom dedenia. Iba ak zomrie, keď sa mu už dôchodok z II.piliera vypláca, vtedy dediči nededia (ale vypláca sa vdovský a sirotský dôchodok). Keďže bude sporiť iba 2 roky, stále je vo fáze sporenia, a zostatok na účte bude predmetom dedenia. Ak to teda nezmenia.
Poznám aj dôchodcu - zamestnanca, ktorý sa počas poberania dôchodku prihlásil do II.piliera - aby peniaze, ktoré aj tak platiť musí, mali nejaké využitie.
Nie ze by sa ma to tykalo, ale len pre zaujimavost, mohli by ste mi upresnit. Do akej vysky sa vyplaca ten sirotsky a vdovsky dochodok. Je to len do vycerpania nasporenej sumy, alebo pocas celej doby naroku? Ak teda zomrie sporitel, zivitel deti vo veku jeden rok, po mesiaci sporenia, budu pozostali dostavat dochodok az dokial? V tom druhom pripade teda faza sporenia skonci o 13 rokov. Aku hodnotu a kolko dedici potom budu dedit. Co s tym urobi inflacia a kolko dedicov po dedicoch dovtedy zomrie a na kolkych sa to bude delit? Nebude potom drahsie dedicske konanie ako vynos?
0 0
inculik inculik

inculik je offline (nepripojený) inculik

A co taka situacia, ked zena ma 48 rokov, je zamestnana, prijem tak okolo cca 13 500 v hrubom?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

inculik Pozri príspevok
A co taka situacia, ked zena ma 48 rokov, je zamestnana, prijem tak okolo cca 13 500 v hrubom?
Z uvedených príspevkov vyššie sa dá vyčítať že nevstupovať do II piliera.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať