Zavrieť

Porady

Vstupit ci vystupit z II. piliera

Zaujimalo by ma pre a proti preco sa rozhodnut vstupit/vystupit z II. pilera. Ja konkretne rozmyslam ci mam vstupit fakt neviem...
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Jozef Mihál Pozri príspevok
Na toto musím reagovať. Aké bohužiaľ? Každý má svoj rozum a je jasné, že rádovo desaťtisíce, možno sto-dvestotisíc ľudí je v druhom pilieri pod vplyvom reklamy a starostlivých príbuzných, či kolegov, ktorí ich "prehovorili" (zhodou okolností v pozícií sprostredkovateľov SDS) na vstup do II. piliera. Ak má niekto 45 - 50 rokov a viac, zarába podpriemer a neuprednostňuje faktor dedenia, nemal by byť v II. pilieri.

Zdôrazňujem, každý má svoj rozum.
Jednoznačne súhlasím s tým, že každý má svôj rozum, len nie vždy ho použije. Možno som zvolila nevhodne to slovo bohužiaľ ale ani to neviem nahradiť iným výrazom, to bolo na popud toho,že práve včera som si vypočula názor jedného môjho zákazníka (má cca 40 rokov), ktorý asi patrí do tej skupiny 100-200 tisíc poistencov o ktorých píšete, môžno sám bol sprostredkovateľom nejakej DSS a teraz na popud iných starostlivých oponentov II. piliera ani sám nevie či robí dobre alebo zle, ale koná,lebo takto koná aj sused, aj druhý sused... povedal toto: "ale predsa nenechám aby sa priživovali nejakí chytráci z DSS na mojich peniazoch a preto vystúpim z II. piliera, páve to idem odovzdať".

Nech už je to rozhodovanie ľudí z akéhokoľvek podnetu, ale to je faktom,že na Slovensku sa všetko robí na poslednú chvíľu a nebude to inak ani v prípade : vstúpiť či vystúpiť z II. piliera.

P.S.:Ja z toho môjho piliera nevystúpim, ale nie je to II.pilier.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
V každom prípade nezávidím tým, čo sa chcú rozhodovať objektívne a na základe parametrov daných súčasnými zákonmi. Lebo tie parametre a súčasný stav zákonov neprežijú rok 2010.
... a nájdeme niekde "pracovnú verziu" pripravovaných zmien zákona
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
inculik: Tu nech rozhodnú osobné preferencie, 100%-ná rada nie je možná. Mierne sa prikláňam k - nebyť v II. pilieri.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

V tomto rozhodovaní - či vstúpiť - zostať - vystúpiť z II. piliera by mal byť človek jasnovidec:
- zostane terajšia vláda?
- ak bude nová ako zmení zákony? a potom ďalšie vlády do 20 rokov čo vymyslia?
- aký budem mať zárobok o 5,10,15,20 rokov?
- budem vôbec pracovať? nebudem nezamestnaný? alebo ... ťažko chorý?

Väčšinu obyvateľstva zaujíma to, čo je teraz, teraz mám zárobok a užijem si to do posledného haliera, ak nebudem mať však som robil celý život, mám nárok a musia mi dať.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katy a R Pozri príspevok
... a nájdeme niekde "pracovnú verziu" pripravovaných zmien zákona
Jedna vec sú zmeny k 1.1.2009, druhá vec zmeny, ktoré urobí vláda po Ficovi. A "pracovnú verziu" týchto zmien "napíšu" voliči v roku 2010.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jozef Mihál Pozri príspevok
Jedna vec sú zmeny k 1.1.2009, druhá vec zmeny, ktoré urobí vláda po Ficovi. A "pracovnú verziu" týchto zmien "napíšu" voliči v roku 2010.
no ak tí istí, čo rozhodli predtým, tak
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte uvediem svoj osobný príklad. Odvody do SP neplatím už cca 10 rokov - legálne - príjmy z autorských práv odvodom do SP nepodliehajú, podiely spoločníka s.r.o. odvodom nepodliehajú vôbec.

Do II. piliera som preto v roku 2005 nevstúpil - nebol som poistený.

Pred mesiacom som však do II. piliera vstúpil, hoci stále SP odvody neplatím ani platiť nemienim - ak sa zákon nezmení.

Ale: Čo ak sa zákon zmení a odvody do SP budem musieť platiť z honorárov alebo z podielov na zisku?

Čo ak sa v budúcnosti zamestnám a ako zamestnanec budem musieť platiť odvody do SP?

Kvôli týmto otázkam som sa prihlásil na 2 týždne ako dobr. dôchodkovo poistená osoba do SP a v tom čase som podpísal zmluvu do II. piliera.

Moja filozofia totiž je: keď nemusím nechať čo len 1 Sk pre SP, tak nenechám. Nemusíte so mnou súhlasiť (veď ani ja nesúhlasím s Vami), každý nech sa rozhodne ako uzná za vhodné.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
Moja filozofia totiž je: keď nemusím nechať čo len 1 Sk pre SP, tak nenechám. Nemusíte so mnou súhlasiť (veď ani ja nesúhlasím s Vami), každý nech sa rozhodne ako uzná za vhodné.
Pán Mihál, ja s Vami súhlasím. Každý je tak trochu strojcom svojho šťastia. A kto má rozum, bude sa spoliehať viac sám na seba ako na štát.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

VladoaKatka Pozri príspevok
V tomto rozhodovaní - či vstúpiť - zostať - vystúpiť z II. piliera by mal byť človek jasnovidec:
- zostane terajšia vláda?
- ak bude nová ako zmení zákony? a potom ďalšie vlády do 20 rokov čo vymyslia?
- aký budem mať zárobok o 5,10,15,20 rokov?
- budem vôbec pracovať? nebudem nezamestnaný? alebo ... ťažko chorý?

Väčšinu obyvateľstva zaujíma to, čo je teraz, teraz mám zárobok a užijem si to do posledného haliera, ak nebudem mať však som robil celý život, mám nárok a musia mi dať.
Presne tak a treba byť radšej spokojný s vrabcom v hrsti ako chytať holuba po streche.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dad111 Pozri príspevok
Nie ze by sa ma to tykalo, ale len pre zaujimavost, mohli by ste mi upresnit. Do akej vysky sa vyplaca ten sirotsky a vdovsky dochodok. Je to len do vycerpania nasporenej sumy, alebo pocas celej doby naroku? Ak teda zomrie sporitel, zivitel deti vo veku jeden rok, po mesiaci sporenia, budu pozostali dostavat dochodok az dokial? V tom druhom pripade teda faza sporenia skonci o 13 rokov. Aku hodnotu a kolko dedici potom budu dedit. Co s tym urobi inflacia a kolko dedicov po dedicoch dovtedy zomrie a na kolkych sa to bude delit? Nebude potom drahsie dedicske konanie ako vynos?
Nemám to presne naštudované, ale v princípe, aj pri výplate týchto dôchodkov zo SDS platia obdobné podmienky (obdobie, nárok) ako pri týchto dôchodkoch zo SP. Nevypláca sa celá nasporená suma, lebo z jednej casti si už zakúpil doživotný dôchodok a ak mu niečo ostalo, mohol si to nechať vyplatiť, alebo si zakúpil doživotný dôchodok z disponibilného prebytku. Z oboch týchto dôchodkov sa vyplaca vdovký a sirotský dôchodok po dobu obdobne ako v SP. Presnejšie pozri §34-40 Zákona o starobnom dôchodkovom sporení 43/2004.

Ale v prvom rade, vdovský a sitostsky dôchodok sa nevypláca pozostalým toho, kto sporí ale toho, čo poberal nejaký dôchodok.
Ak zomrie sporiteľ, pozostalí dostanú jednorazovo nasporenú čiastku.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Ale v prvom rade, vdovský a sitostsky dôchodok sa nevypláca pozostalým toho, kto sporí ale toho, čo poberal nejaký dôchodok.
Ak zomrie sporiteľ, pozostalí dostanú jednorazovo nasporenú čiastku.
Mozno sa nechapeme. Stale tomu akosi nerozumiem. Vsetci zastanci 2. piliera tvrdia, ze nasporene peniaze su len ich, solidarny system ich nezaujima. Z coho potom budu vyplacat ten vdovsky a sirotsky dochodok ak sporitel zomrie (uz v case poberania dochodku), ucet sa uz vycerpa a narok na dochodok pre pozostalych stale trva? Kto to bude platit? SP? Do akej vysky? Ono vlastne nie je mi jasne ani to, ako dopadne sporitel, ktory si vycerpa svoj ucet podla svojho rozhodnutia cerpany na urcitu dobu, a on nie a nie zomriet. Okrem SP bude mu niekto platit este nieco ak jeho ucet uz bude vycerpany?
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Plne súhlasím s dad111...kalkulačka nepustí. Môj dedko /nech mu je zem ľahká/ bol na dôchodku 25 rokov /t.j. 300 mesiacov/a poberal tuším cca 6.000,-Sk, takže si vybral od štátu 1,8 mil. korún,
Čisto teoreticky: ak budem mať na dôchodok nasporený 1 milión a po istej dobe sa to vyčerpá, čo potom-niekto má dá otráviť ?/trochu irónie nezaškodí.../ ako sa to bude riešiť, neverím, že DDS-ky budú chcieť byť na tom stratové. Okrem toho v inej téme padla aj otázka, čo keď zamestnávateľ jednoducho neodvádza cez sociálku peniaze do 2.piliera?????
Tiež to bude asi môj problém-verte, DDS-ky si nebudú lámať hlavu, čo s tým. Áno, dá sa argumentovať, že zamestnávateľ je povinný zo zákona...atď, ale koľkí to jednoduchio tak robia, potom skrachujú a peniaze nikto nikdy neuvidí...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemám chuť a čas vysvetľovať tu, ako funguje vyplácanie dôchodkov z II. piliera- či už riadnych alebo sirotských. Skúsim jednou vetou.

Sporiteľ si nasporí sumu X. Životná poisťovňa, ktorá mu bude vyplácať doživotný dôchodok, podľa zložitého vzorca vypočíta, aká z toho vyjde suma mesačného dôchodku. Súčasťou parametrov tohto vzorca je aj to, či má nezaopatrené deti, manželku - teda či sa musí uvažovať aj s alternatívou prípadných sirotských a vdovského dôchodku. Inak: Z tej istej sumy bude bezdetný rozvedený mať vyšší dôchodok ako detný a nerozvedený.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Doplním Jozefa - ak si niekto z nasporenej sumy kúpi doživotný dôchodok, znamená to to, źe mu bude nejaký dôchodok vyplácaný po celú dobu, kým bude žiť, t.j. ak bude ešte žiť 30 rokov, tak mu ten dôchodok bude vyplácaný 30 rokov (bez ohľadu na to, že nasporenú sumu si už dávno vyčerpal), ak 2 roky, tak 2 roky. V prvom prípade SDS prerába, dôchodca získava, v 2. prípade SDS získava, dôchodca prerába.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Neverím, že DDS-ky budú chcieť byť na tom stratové.
Z nasporených penazí je možné kúpiť iba doživotný dôchodok, čo to je, viď vyššie. Iný, teda taký, že by sa vyplácal len do minutia nasporených peňazí, sa nedá Je to relatívne bežná forma poistky (aj keď v SR je zatiaľ takých poistných produktov málo) a ešte som nepoćula, že by poisťovňa išla niekoho vraždiť.
Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Okrem toho v inej téme padla aj otázka, čo keď zamestnávateľ jednoducho neodvádza cez sociálku peniaze do 2.piliera?????
Tiež to bude asi môj problém-verte, DDS-ky si nebudú lámať hlavu, čo s tým. Áno, dá sa argumentovať, že zamestnávateľ je povinný zo zákona...atď, ale koľkí to jednoduchio tak robia, potom skrachujú a peniaze nikto nikdy neuvidí...
Ak aj zamestnávateľ si neplní povinnosť voči SP, SP je povinná odviesť odvod do SDS. SP má na to dosť veľký rezervný fond a dostatočné páky na to, aby tie sumy od zamestnávatela získala.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...z niektorých príspevkov je jasne cítiť, že tzv. informačná kampaň súčasnej vlády veľa informácií o tom, ako II. pilier vlastne funguje, ľuďom nepodala...
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál Pozri príspevok
...z niektorých príspevkov je jasne cítiť, že tzv. informačná kampaň súčasnej vlády veľa informácií o tom, ako II. pilier vlastne funguje, ľuďom nepodala...
Súhlasím a zároveň si kladiem rečnícku otázku: bolo informovanie o fungovaní II. piliera skutočným cieľom kampane?
Podľa vyjadrení, ktoré odzneli z úst politikov zastupujúcich záujmy najväčšej koaličnej strany najmä v čase pripomienkového konania k novele zákona a schvaľovania novely zákona v parlamente, sa domnievam, že cieľom bolo čo najväčšie zneistenie poistencov.
Súdiac podľa obsahu príspevkov v tejto téme usudzujem, že tento cieľ bol splnený na viac ako 100%.

P.S.
Vláda tvrdila, že informačný leták bude doručený do poštovej schránky každej domácnosti. Mne ten leták doručený nebol. Nie je to náhodou spôsobené tým, že sa vláda vopred dozvedela, aký mám názor na všetky tie piliere?
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Jozef Mihál:
"Z tej istej sumy bude bezdetný rozvedený mať vyšší dôchodok ako detný a nerozvedený.[/quote]"

p.Mihál- tak toto ma fakt priklincovalo určite-tak vlastne ja ako osoba, ktorá má napr.5 detí /vlastne zabezpečím populáciu detí pre budúcnosť štátu-stále sa o tom hovorí/ a budem v šťastnom manželstve ako 65-ročná budem vlastne znevýhodnená skupina oproti bezdetnému starému mládencovi? No to je ale pekná kravina!! Alebo jednoducho tomu vôbec nerozumiem !!!!!!!!!!
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 12.06.08 at 19:23
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Solidarita je v 1. pilieri... 2. pilier je viac o zásluhovosti (aspoň by mal byť)
Naposledy upravil Katy a R : 12.06.08 at 22:47 Dôvod: vymazané - počkám radšej na odborný výklad
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
p.Mihál- tak toto ma fakt priklincovalo určite-tak vlastne ja ako osoba, ktorá má napr.5 detí /vlastne zabezpečím populáciu detí pre budúcnosť štátu-stále sa o tom hovorí/ a budem v šťastnom manželstve ako 65-ročná budem vlastne znevýhodnená skupina oproti bezdetnému starému mládencovi? No to je ale pekná kravina!! Alebo jednoducho tomu vôbec nerozumiem !!!!!!!!!!
Však hovorím, nie ste sama, čo tomu vôbec nerozumie. Deti ste vychovali, sú zaopatrené, tak sa pri výpočte dôchodku z II. piliera nebude uvažovať o rezerve na sirotské dôchodky. Na podrobnejšie vysvetľovanie žiaľ nemám čas (je futbal a k tomu môj syn potrebuje vysvetliť matiku na zajtrajší test).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať