Zavrieť

Porady

Vzájomné započítanie faktúr.

Caute poraďáci. Moja otázka je. Ako mám zadať v MRP JÚ vzájomný zápočet. Doteraz som zvyklak normálne na vyšlú fa vypísaťpríjmový poklad. doklad a na prišlú (samozrejme s takou istou sumou) zasa výdavkový poklad. doklad. A tým sa vlastne oni vynulujú.Aj keď som od dodávateľa ( a zároveň aj odberateľa) nedostala ich pokladničné doklady. Je to tak správne ?
Usporiadat
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Máte dakto chvíľku drahoceného času a mohli by ste sa mi na to prosím pozrieť -príspevok vyššie? Viem, že nemám čakať vždy odpoveď,ale keď už neviem kto by mi mohol poradiť. V KROSE najprv nevedeli, potom mi povedali,že to môže byť uzávierková operácia s dátumom zápočtu,tak teraz som z toho úplny truhlík. Uzávierková operácia nie s dátumom uzávierky??
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
L-M Pozri príspevok
Dobrý večer,mohla by som poprosiť o radu.
Účtujem v JÚ- jednostranný zápočet z 22.12.2008- jedna pohľadávka a asi 10 záväzkov.
Majú sa všetky zápočty účtovať ako uzávierkové operácie s dátumom 31.12- aj keď zápočet bol napr.22.12.2008 a jeden 19.6.2008?
V postupoch účtovania JÚ som čítala,že vznik a zánik pohľ.,záväzkov sa účtuje v deň účtovného prípadu- čo by malo byť pri zápočte zrejme dátum započítania pohľ. a záväzkov. Ale kedže by to malo byť ako uzávierková operácia-dúfam, že to tak má byť - a uzávierka sa robí k 31.12.2008-tak s akým dátumom to vlastne zaúčtovať???
Už som z toho úply blázon
Prosím skúsite dakto ,kto je v tom už "doma" poradiť?
Ďakujem pekne za každú radu
Lucia

Podľa mňa, a podľa možnosti MRP (si v sekcii MRP) je možné postupovať nasledovne:

Zánik pohľadávky a záväzkov v knihe pohľadávok a záväzkov zaznačiť dátumom vzájomného zápočtu. A do peňažného denníka zaúčtovať ako uzávierková nepeňažná operácia k 31.12. pomocou interného dokladu.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

smith Pozri príspevok
Podľa mňa, a podľa možnosti MRP (si v sekcii MRP) je možné postupovať nasledovne:

Zánik pohľadávky a záväzkov v knihe pohľadávok a záväzkov zaznačiť dátumom vzájomného zápočtu. A do peňažného denníka zaúčtovať ako uzávierková nepeňažná operácia k 31.12. pomocou interného dokladu.
Ďakujem veľmi pekne, môžem sa pre istotu opýtať- ja pracujem v ALFE- takže keď budem robiť uz.op. v PD- tak si nedám uhradiť záväzok ,alebo pohľ.- ale potom to tam ručne dopíšem v knihe záväzkov a pohľadávok do úhrad- a s číslom ID z 31.12.2008- ale s dátumom zápočtu? Možno hlúpa otázka ,ale len začínam .
Ďalujem pekne.
Lucia
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Zdravím poraďáci!
Práve sa mi dostal do rúk jeden list s ktorým neviem rady.
Ide o uplatnenie škody, nie je však podstatné akej.
My ako dodávatelia sme v roku 2008 vystavili fa na sumu 623.987,-, avšak došlo k tejto situácii a odberateľ si prostredníctvom fa chce uplatniť škodu a napísal list, v ktorom znie rozhodnutie takto:
......si uplatní škodu v celkovej sume 338.434,- jednostranným započítaním pohľadávky s neuhradenou fa voči našej spoločnosti.
A uhradil iba predmetný rozdiel.
Otázka znie: Ako mám postupovať?
Faktúra je zaúčtovaná takto 311/602,343
Mám aj ja započítať v účtovníctve jednostranný záväzok alebo inak?
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

denisie Pozri príspevok
Zdravím poraďáci!
Práve sa mi dostal do rúk jeden list s ktorým neviem rady.
Ide o uplatnenie škody, nie je však podstatné akej.
My ako dodávatelia sme v roku 2008 vystavili fa na sumu 623.987,-, avšak došlo k tejto situácii a odberateľ si prostredníctvom fa chce uplatniť škodu a napísal list, v ktorom znie rozhodnutie takto:
......si uplatní škodu v celkovej sume 338.434,- jednostranným započítaním pohľadávky s neuhradenou fa voči našej spoločnosti.
A uhradil iba predmetný rozdiel.
Otázka znie: Ako mám postupovať?
Faktúra je zaúčtovaná takto 311/602,343
Mám aj ja započítať v účtovníctve jednostranný záväzok alebo inak?
Uplatnenie škody iba na základe listu? Ak máš k tomu ešte nejaký doklad, na základe ktorého ti škodu vyúčtovali (a vy s tým súhlasíte), je treba v prvom rade zaúčtovať škodu napr. 549/321, aby si do účtovníctva dostala záväzok a až tak môžeš zaúčtovať jednostranný zápočet - 399/311 338434,- a 321/399 338434,- všetko cez úhradu faktúr so súčasným zaúčtovaním v denníku.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

paťuška Pozri príspevok
Uplatnenie škody iba na základe listu? Ak máš k tomu ešte nejaký doklad, na základe ktorého ti škodu vyúčtovali (a vy s tým súhlasíte), je treba v prvom rade zaúčtovať škodu napr. 549/321, aby si do účtovníctva dostala záväzok a až tak môžeš zaúčtovať jednostranný zápočet - 399/311 338434,- a 321/399 338434,- všetko cez úhradu faktúr so súčasným zaúčtovaním v denníku.
mám o tom len doklad vo forme oznamenia o uplatnení škody, kde je celá vec rozpísaná a potom k tomu ešte pri invevtarizácii pohľ. a záväzkov pri predmetnej fa uvedené že bol urobený zápočet.
Ja som skôr rozmýšľala o zaúčtovaní takto:
588/311 v sume 338.434,-
a v DP by to vystupovalo ako pripočítateľná položka...
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Ahojte, mám tiež problém zo zápočtom, mám to správne?? keď ako PF uhradím cez 321/311 ?? mám interný doklad, alebo nie?? písali ste o účte 395, kedy ten použiť
učím sa ho len
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Takto:
321/395
395/311
samozrejme int. doklad vystaviť.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
ďakujem,
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Chcela by som sa opýtať, či na zápočet je treba napísať druhej strane nejaké oznámenie o vzájomnom započítaní faktúr?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Pru Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či na zápočet je treba napísať druhej strane nejaké oznámenie o vzájomnom započítaní faktúr?
Môže,ale nemusí. Ja to nerobím. Na zápočte je jasné, kto si započítava určité pohľadávky a záväzky a v akej sume. Oznámenie nepíšem, je jasné,čo im oznamujem.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Pýtam sa, lebo nám väčšinou posiela druhá strana, ak robí zápočet. Takže nie je potrebné. Ešte by ma zaujímalo s akým dátumom mám urobiť zápočet. dík
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ale predsa len pozerám na tie faktúry: FP mám 582, a FV mám 736, či by nebolo dobré im oznámiť, že sme si započítali a majú doplatiť 154,-? Ale neviem v akej forme by to malo byť a ten dátum zápočtu. dík
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pru Pozri príspevok
Ale predsa len pozerám na tie faktúry: FP mám 582, a FV mám 736, či by nebolo dobré im oznámiť, že sme si započítali a majú doplatiť 154,-? Ale neviem v akej forme by to malo byť a ten dátum zápočtu. dík
Pru, ja to riešim tak, že sa telefonicky dohodneme o zápočte, jedna alebo druhá strana vystaví doklad o zápočte, na ktorom je uvedený dátum započítania(v účte oboch strán je zhodný dátum) a obe strany svojim podpisom potvrdia súhlas so zápočtom.
Lenka1979 Pozri príspevok
Môže,ale nemusí. Ja to nerobím. Na zápočte je jasné, kto si započítava určité pohľadávky a záväzky a v akej sume. Oznámenie nepíšem, je jasné,čo im oznamujem.
Lenka, aspoň bez upovedomenia druhej strany by som nezapočítavala, medzitým by mohlo dôjsť k úhrade.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Marína Pozri príspevok
Pru, ja to riešim tak, že sa telefonicky dohodneme o zápočte, jedna alebo druhá strana vystaví doklad o zápočte, na ktorom je uvedený dátum započítania(v účte oboch strán je zhodný dátum) a obe strany svojim podpisom potvrdia súhlas so zápočtom.

Lenka, aspoň bez upovedomenia druhej strany by som nezapočítavala, medzitým by mohlo dôjsť k úhrade.

Predpokladala som,že je to na základe upovedomenia druhej strany aby o tom vedela, samozrejme,že takto to nerobím ani ja. Obe strany vedia o zápočte a tak sa urobí.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Chcela by som sa opýtať, potrebujem urobiť zápočet faktúr. Naše pohľadávky sú na 3200 eur + záloh.faktúry 2100 eur. Môžem zahrnúť do zápočtu aj tie zálohové faktúry? neporuším tým zákon o DPH? V skutočnosti - teda fyzicky ja platbu nepríjmem.
Ďakujem.
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Ako mám správne zaúčtovať v MRP JÚ jednostranný zápočet pohľadávok? Príklad: Od dodávateľa prišla faktúra na + 200 EUR , potom ďalšia na -50 EUR (dobropis). Potom ten dodávateľ poslal jednostranný zápočet s výslednou dlžnou sumou 150 EUR ku dňu započítania 31.7.09. Dlžná suma bude uhradená v hotovosti 3.8.

Obe faktúry zapíšem do knihy došlých faktúr (jednu plusovú a druhú so znamienkom mínus) - alebo mám účtovať jednu do došlých a druhú do vyšlých? (na dobropise je totiž uvedená veta "Započítavame naše pohľadávky (nami vystavené fa) a vase pohladavky (nami vystavene dobropisy)" ... ale my sme vlastne žiadnu vyšlú fa nevystavili).
Potom:
31.7. zaúčtujem zánik záväzku zápočtom v knihe došlých fa (príp. zánik pohľadávky v knihe vyšlých) v akej sume - 50 EUR?
3.8. peňažný denník výdavkový doklad VOZD - úhrada 150 EUR (napr.réžia) a zároveň zníženie záväzku o túto sumu v knihe došlých fa - takže sa vynuluje celý tento záväzok
A v rámci uzávierkových operácií 31.12. zaúčtujem do VOZD a POZD akú sumu? 50 EUR?
Ak si nájde niekto čas mi odpovedať vopred ďakujem.

Ďakujem.
0 0
aldora aldora

aldora je offline (nepripojený) aldora

evinka33
ja to robím v MRP takto:
1. Obe fa do knihy PF, jedna +, druhá -
2. 31.07. - zánik záväzku - fa + 50, dobropis -50, obe úhrady s prenosom do PD - dátum 31.12., doklad - záp31/07, nepeňažná operácia, príslušný pohyb, ak si plátca DPH, treba dať pozor na zodpovedajúcu časť DPH v PD. Na konci roka si iba zmením č. dokladu na IDXY - takto aspoň na to nezabudnem:-)
3. 3.8. uhradu 150 účtuješ bežným spôsobom

pozn. ich dobropis je síce vaše zniženie záväzku, ale vlastne aj vaša pohľadávka voči dodávateľovi
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať