Zavrieť

Porady

daň z výhry

prosim vas poradte mi:

som student denneho studia na VS, v decembri som vyhral vecnu cenu v hodnote 15000sk, usporiadatel sutaze ma upozornil, ze vyhra podlieha dani
z prijmov fyzickych osob, takze podla platnej legislativy by som ju mal dat do danoveho priznania a odviest dan z vyhry.

musim podat danove priznanie a odviest dan z vyhry aj ked som student a iny prijem nemam ? neda sa to nejak obist aby som dan nemusel platit (resp.aby mi stat vratil preplatok dane)?

ak ano, tak dokedy musim toto danove priznanie podat ? - do konca marca 2008 alebo do konca marca 2009 - lebo vyhru aj s potvrdenim o jej hodnote mi zaslu koncom januara.

Za vase odpovede vopred dakujem.
Usporiadat
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Prosím o radu, v spotrebiteľskej súťaži som vyhrala televízor v hodnote 19040 Sk. Poslali mi list, že ak im spätne pošlem podpísanú darovaciu zmluvu na výšku 19 % dane z tejto sumy, dan za mna uhradia, v opačnom prípade, ak darovaciu zmluvu nepošlem podpísanú, uvedený príjem si zdaním sama. Nie je mi jasné,ak som darovaciu zmluvu podpísala, či uvedený príjem mám uviesť v DP § 8 r.9-výhry a zaplatenú daň danou spoločnosťou uviesť napr.v r. 101 DP ako zaplatenú, alebo vôbec tento príjem neuvediem v DP, pretože daň za mňa vysporiadal niekto iný. Vďaka za radu.
0 0
katka 35 katka 35

katka 35 je offline (nepripojený) katka 35

dobrý deň.
dani z príjmov podliehajú výhry nad 5000 sk. vyhrali sme ipod za 8000 sk. zdaňuje sa celá suma 8000 sk alebo len suma prevyšujúca 5000 sk? ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

katka 35 Pozri príspevok
dobrý deň.
dani z príjmov podliehajú výhry nad 5000 sk. vyhrali sme ipod za 8000 sk. zdaňuje sa celá suma 8000 sk alebo len suma prevyšujúca 5000 sk? ďakujem
zdaňuje sa celá suma 8000
0 0
katka 35 katka 35

katka 35 je offline (nepripojený) katka 35

ďakujem
0 0
svkpd svkpd

svkpd je offline (nepripojený) svkpd

Zdravím. V roku 2009 som pracoval na dohodu a celkový príjem bol okolo 320eur a ako študentovi mi daň nebola strhávaná vôbec. Vyhral som telefón hodnote 270eur. Treba podávať daňové? A ak treba, musím niečo platiť, keďže ani po sčítaní to nepresiahne 2000eur? Vďaka.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

podnikateľ si zatipoval a vyhral, výhru mu vyplatili na podnikateľský účet, je to síce 2,80 eura ale ako zaúčtovať ako POZD ostatné? dík
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

je to príjem OZD ostatné? dík
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

vyššie je uvedené, že sa zdaňujú výhry nad 5000 sk, takže by to mohol byť príjem neovpl. základ dane, poradte, potrebujem sa pohnúť ´dalej. dík
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Pre Sybila3:
Teraz čítam v ZDP, §9 ods. 2, písm. l a m - od DzP sú oslobodené výhry v lotériách a podobných hrách a obdobné výhry zo zahraničia. Taktiež prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 165,97 € za cenu alebo výhru. Cenou alebo výhrou sa rozumie - a tu je vymenovaných viacero vecí súťaží (prečítaj si to), takže by bolo vhodné vedieť, konkrétne v akej súťaži vyhral. Vyzerá to teda tak, že ak naňho pasuje niektorý z druhov ceny, nemusí ju zdaniť. Ak nie, potom je to príjem podľa §8, ods. 1, písm. i) a j).
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Potrebujem Vašu radu
SZČO (typický "nič neviem"), tipuje na športové výhry "asi na nejakom zahraničnom portáli". Vyhral 3000,- Eur. Podľa mňa (ako dedukujem z pred chvíľou citovaného ZDP) túto výhru nemusí v DP priznať, ani zdaniť (je to myslím si výhra zo zahraničia - ak to niekto pozná, je to na bet-at-home.com). Ak ju však zdaniť musí, je to príjem podľa §8 - treba tu uviesť celú výhru ako príjem a výdavky žiadne? Som bezradná!
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

SzabM Pozri príspevok
Pre Sybila3:
Teraz čítam v ZDP, §9 ods. 2, písm. l a m - od DzP sú oslobodené výhry v lotériách a podobných hrách a obdobné výhry zo zahraničia. Taktiež prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 165,97 € za cenu alebo výhru. Cenou alebo výhrou sa rozumie - a tu je vymenovaných viacero vecí súťaží (prečítaj si to), takže by bolo vhodné vedieť, konkrétne v akej súťaži vyhral. Vyzerá to teda tak, že ak naňho pasuje niektorý z druhov ceny, nemusí ju zdaniť. Ak nie, potom je to príjem podľa §8, ods. 1, písm. i) a j).
,
je to výhra od tiposu, asi loto, v sume 2,80 a 3,10, dala som to ako príjem ovpl. základ dane ostatné, už ma serie, lebo nemám ešte všetky doklady, ani na ročné zúčtovanie ani tržby nesedia, vôbec neviem, čo budem s tým robiť a mal prísť dnes, ale jaksik sa mu neuráčilo.
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Neviem Sybila3, či je môj názor správny (na to sú múdrejší, ako ja), avšak ešte raz som si prečítala znenie ZDP vzťahujúce sa na výhry a vychádza mi z toho, že výhry z lotérií sú oslobodené od DzP (§9 ods. 2 písm. l). Takže asi tú výhru zdaniť netreba.
Snáď sa prihlási k tejto téme ešte niekto schopnejší!!!
A že ti podnikateľ neprišiel - to sú typickí oni! Všetko na poslednú chvíľu, a čudujú sa, že účtovníčka niečo nevie - asi sa do toho nerozumie (myslia si). Súcitím s Tebou - trpím tiež.
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Každý odišiel z Porady na zaslúžený nočný odpočinok? Odpovede sa už nedočkám??? Prosím!
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Tak už aj ja idem spať - vrátim sa zajtra, snáď sa mi pošťastí dostať kvalifikovanú odpoveď!
Prajem pekné sníčky a dobrú noc všetkým.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

niektorí sú strašne nezodpovední, čakala som na neho, 3x mi do telefonu povedal, že príde a donesie ešte nejaké doklady a nič a ja môžem nervačiť. ja som mu ten príjem zdanila, pre istotu, nemal si to dať na podnikateľský účet. keď bude zdanený nič sa nestane ale keď ho nezdaním a mal by byť tak bude horšie nie? díky moc
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať