Zavrieť

Porady

kurzový rozdiel k 31.12.2007

Z predošlých príspevkoch viem, že sa zapíše inter.dokladom rozdiel v kurzoch k 31.12. Chcem len vedieť, ako to v Pohode funguje. Mám zaevidovanú PF zo zahraničia s kurzom NBS. Zaplatím ju až v roku 2008. Cez ID urobím medzi kurzom prijatia faktúry a 31.12.2007 rozdiel - napr.strata 100 Sk - 563/321. Ale pri úhrade keď budem likvidovať faktúru, sa mi pravdepodobne nezohľadní tá časť straty, ktorú mám v inter.dokl.V podstate spraví rozdiel medzi kurzom prijatia a kurzom zaplatenia. Kurzový rozdiel Pohoda zapisuje automaticky. Nakoľko som ešte takýto prípad neúčtovala, prosím poradíte mi?
Usporiadat
turbozaba turbozaba

turbozaba je offline (nepripojený) turbozaba

Mám jeden problem a potrebujem poradiť. Pri invent. 321xxx som nasiel na učtoch KR ktorý sa účtoval k 31.12.2006. Čo s ním???
Ďakujem.
0 0
leabacova leabacova

leabacova je offline (nepripojený) leabacova

Dada Pozri príspevok
Prepočet prijatých a vystavených faktúr v cudzej mene k 31.12. robí Pohoda cez Účtovníctvo - Uzávierka - Uzávierka kurzových rozdielov. A krásne to prepočíta a urobí interné doklady s kurz. rozdielom. Len nezabudni mať v kurzovom lístku nahodený kurz k 31.12..
Ja by som potrebovala vedieť, ako sa prepočíta v POHODE, ale pre JÚ
0 0
leabacova leabacova

leabacova je offline (nepripojený) leabacova

Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

leabacova Pozri príspevok
Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.
posúvam, tiež ma to zaujíma...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

leabacova Pozri príspevok
Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.
Nie je to správne riešenie. Pohľ. a záv. v CM majú inú hodnotu pri samotnom vzniku, a inú k 31.12.07.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

leabacova Pozri príspevok
Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.
A čo tak urobiť Uzávierku kurzových rozdielov??? Lebo toto nie je správne riešenie.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Dada Pozri príspevok
A čo tak urobiť Uzávierku kurzových rozdielov??? Lebo toto nie je správne riešenie.
Pohoda - JÚ - kde hľadať tú funkciu?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

V JU sa nedá spraviť uzávierka kurzových rozdielov, v Pohode mi vraveli, že záväzky je potrebné prepočítať ručne a to tak, že sa priamo nafaktúre napíše kurz platný k 31.12.07
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Ja ručne prerátam pohľadávku/záväzok kurzom platným k 31.12., otvorím predmetnú pohľadávku/záväzok, a vzniknutý rozdiel z precenenia zapíšem ako položku plusom alebo mínusom (so sadzbou 0% dph, s textom rozdiel vzniknutý z precenenia k 31.12.) Tým docielim, že vo výkaze o MaZ sa mi už pohľadávka/záväzok objaví v správnej sume.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

mandula Pozri príspevok
Ja ručne prerátam pohľadávku/záväzok kurzom platným k 31.12., otvorím predmetnú pohľadávku/záväzok, a vzniknutý rozdiel z precenenia zapíšem ako položku plusom alebo mínusom (so sadzbou 0% dph, s textom rozdiel vzniknutý z precenenia k 31.12.) Tým docielim, že vo výkaze o MaZ sa mi už pohľadávka/záväzok objaví v správnej sume.
mandula, prosím, a ako je to pri čiastočnej úhrade?
v takomto prípade:
1. faktúra v EUR, čiastočne uhradená v EUR
2. faktúra v EUR, čiastočne uhradená v Sk
dakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pozdravujem Poraďákov - Pohoďákov.

Ja v JÚ našťastnie nemám pohľadávky a záväzky v cudyích menách s výnimkou lízinogov, a musím povedať že ma ani nenapadlo sa v JÚ týmto problémom zaoberať. V lízingoch stanovím ostatok záväzku podľa kurzu 31.12. x ostatok nesplateného lízingu v Eurách.

Dôvod je ten, že kurzový rozdiel ovplyvňuje základ dane až pri úhrade. Ak si navyrábame kurzové rozdiely k 31.12. a v priebehu nasledujúceho roka ukončíme podnikanie neuhradené zźväzky aj pohľadávky budú ovplyvňovať ZD vrátane kurzových rozdielov vypočítaných ku 31.12, JE TO TAK SPRÁVNE?

Z čoho vyplýva povinnosť v JÚ upravovať pohľadávky aj záväzky v cudzej mene?

Ďakujem.

apo
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

apo, nie je to výroba kurz. rozdielov v pravom slova zmysle... skôr o ocenenie záväzkov a pohľadávok v cudzej mene k 31.12. kvôli výkazu o MaZ...
myslela som, či náhodou to aj v JU nemá Pohoda poriešené nejakou automatische funkciou...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pozeral som Usmernenie pre vedenie JÚ a o kurzových rozdieloch z/P je tam uvedené iba to, že sa účtujú až pri ich likvidácii. Ustanovenie venované špeciálne Z/P o kurzových rozdieloch nemá zmienku.

Som toho názoru, že v JÚ by nás KR pri Z/P mali zaujémať skutočne iba pri ich likvidácii.

apo
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Podľa nových postupov platných od 1.1.2008 nás kurzové rozdiely zaujmať budú, pozri par. 21 odst. 3
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Až tak ďaleko (par. 21 odst. 3) som v Postupoch pre SZČO nehľadal, očakával som, že v ustanovení o Z/P to bude uvedené.

Ďakujem.

apo
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

V nových postupoch je par. 21 Cudzia mena, ktorá konečne upravujem postup pri účtovaní kurzových rozdielov.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi prosím poradiť, či musím prepočítavať kurzové rozdiely z celého účtu 474, keď mám leasing v cudzej mene?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno z celého zostatku splátkového kalendára k 31.12.2007.

Ak si pri začiatku zaúčtovala na 474 aj výdavky náklady BO a aj DPH ako pohľadávku potom musíš počítať kurzové rozdiely aj z týchto účtov.

Začiatok lízingu
istina 042/474
úroky 381/474
DPH 378/474

Mesačné splátky
568/381
343/378

Ak si postupovala tak ako som uviedol príklad budeš mať z jedného lízingu KS na 474 a KZ na 378 a 381, respektíve naopak
KZ na 474 a KS na 378 a 381.

V prípade, že si na začiatku lízingu zaúčtovala iba
042/474 potom budeš počítať iba jeden kurzový rozdiel na účte 474.

Na tento fakt som upozornil vlani o tomto čase cca 28.3.2007. Vtedy som prerábal všetky kurzové rozdiely v lízingoch.

apo
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Tak to si musel mať riadne stresy, však? Na začiatku som zaúčtovala 042/474, ale v priebehu účt. obdobia som záväzky zo splátok, kt. sme mali zaplatiť ku každému mesiacu, keďže sme mesačný platcovia DPH a máme právo na odpočet DPH každý mesiac takto: 474 01, 343 01/474 02. Na konci roka som si preúčtovala zostatok zo 474 02 na 321 02 (niekde som čítala, že záväzky z nájmu do 1 roka si môžem preúčtovať na krátkodobé záväzky) a na tomto účte som si potom takisto prepočítala KR. Mám to dobre? Alebo mám aj na na poslednú chvíľu cez Veľkú noc prepisovať?
0 0
dendoz dendoz

dendoz je offline (nepripojený) dendoz

Poradte ako si nastavit v POHODE automaticke uctovanie KR k viacerym uctom vedenym v cudzej mene. Vznikaju mi totiz KR pri viacerych uctoch /napr. 321,474,.../. Pri uhradach zavazkoch mi vsak ku kurzovemu rozdielu priradi vzdy ucet 32120, pretoze ho mam nastaveny v nastaveniach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať