Zavrieť

Porady

Zisk v JÚ

Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť. Manžel má kocesiu a podnikal aj s kamarátom, ktorý chodil k nemu pracovať (živnosť voľná). Kým začínali, tak si nič nevyplácali. Neskôr sme začali tomu kamarátovi posielať na účet nejaké peniaze, ktoré si môj manžel dával do réžie. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Peniaze ktoré vyberal môj manžel, mu však išli do osobnej spotreby, t.z. nedaňový výdavok. Teraz sa chcú nejak rozdeliť. Ako by sme mali postupovať. Čo je vlastne v JÚ čistý zisk? Prosím poraďte....
Dakujem
Usporiadat
Zorenka Zorenka

Zorenka je offline (nepripojený) Zorenka

Ak som tomu dobre rozumela, manžel začal podnikať, na jeho meno je založená koncesia.Zrejme sa dohodol s priateľom, že práce budú vykonavať obaja a potom sa podelia o čistý zisk?
Myslím vypočítať HV za rok zo" správne " vedeného PD,
vyjde akési číslo. Potom vypočítať daň na základe daňového priznania. HV-daň by sa mal rovnať čiastke ktorú čistú zarobili :2 = podiel na jedného. Záleží ďalej od toho kto koľko už peňazí vyčerpal.Ale nie je to daňovo čistá záležitosť, pretože len jeden odvádzal odvody za SZČO, len jeden mal zodpovednosť.
0 0
eva16 eva16

eva16 je offline (nepripojený) eva16

Zorenka Pozri príspevok
Ak som tomu dobre rozumela, manžel začal podnikať, na jeho meno je založená koncesia.Zrejme sa dohodol s priateľom, že práce budú vykonavať obaja a potom sa podelia o čistý zisk?
Myslím vypočítať HV za rok zo" správne " vedeného PD,
vyjde akési číslo. Potom vypočítať daň na základe daňového priznania. HV-daň by sa mal rovnať čiastke ktorú čistú zarobili :2 = podiel na jedného. Záleží ďalej od toho kto koľko už peňazí vyčerpal.Ale nie je to daňovo čistá záležitosť, pretože len jeden odvádzal odvody za SZČO, len jeden mal zodpovednosť.
Áno, tak nejak to je a máš pravdu. Manžel mal síce vyššie odvody ale zároveň mal aj vyššiu zodpovednosť. Kamárat sa popri ňom len pekne viezol. P.S. ešte jedna poznámka. V podstate ked vypočítame základ dane, mali by sme si vlastne ešte pripočítať aj tie príjmy, ktoré nám ešte nezaplatili, a potom vypočítať daň. Daň zase bude platiť manžel, takže si to odpočítame a potom nám ostane čistý zisk : 2. Uvažujem správne? A ďakujem veľmi pekne " ayye" za šikovnú tabuľku.
0 0
Zorenka Zorenka

Zorenka je offline (nepripojený) Zorenka

Ak máš nezaplatené pohľadávky - faktúry tak aj tie by som tam prirátala k zdaň. príjmu a potom vypočítala daň z príjmu. Ale musíš dať pozor, pretože toto riešenie si urobíš len pre seba interne, t.j. nemôže byť totožné s daňovým priznaním pre daň. úrad, keďže vedieš jednoduché účtovníctvo a príjmy neuhradené do 31.12.2007 nemôžeš dať jednoducho do daň.priznania.
Peniaze majú veľkú moc, vedia aj z najlepších priateľov urobiť najväčších nepriateľov .
0 0
eva16 eva16

eva16 je offline (nepripojený) eva16

Máš pravdu, veď to sa ešte uvidí aké budú reakcie, ked budem tomu kamarátovi vysvetlovať aké mali príjmy, výdavky a čo je pre nich spoločný zisk..koľko bude daň atď..... Potom dám vedieť, či sa oplatí dávať s niekým dokopy takouto formou.
0 0
sea sea

sea je offline (nepripojený) sea

mama troch synov
Keď si odpočítam zo zisku náklady a vydelím 12 - timi malo by mi vyjsť či som si vlani zarobila aspoň na minimálnu mzdu. Som platiteľ DPH a takýto výpočet som si urobila po odpočítaní DPH -je to dobre ? A čo ak mi nevyjde ani na minimálnu mzdu ... ?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
sea Pozri príspevok
Keď si odpočítam zo zisku náklady a vydelím 12 - timi malo by mi vyjsť či som si vlani zarobila aspoň na minimálnu mzdu. Som platiteľ DPH a takýto výpočet som si urobila po odpočítaní DPH -je to dobre ? A čo ak mi nevyjde ani na minimálnu mzdu ... ?
Nepočítaš dobre. Od príjmov si odčítaš výdavky a dostaneš zisk. Do tých výdavkov zahrň aj platby do fondov - SP, ZP. Zo zisku si odrátaj daň. /Takú, ktorá ti výjde po odrátaní odpočitateľných položiek/. Výsledok vydeľ 12 a to by bol tak zhruba tvoj čistý mesačný príjem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať