Zavrieť

Porady

Sociálna poisťovňa - invalidný dôchodok

dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, že podľa posudkového lekára mám mieru poklesu zárobkovej činnosti na 45%
ale nemám odrobený potrebný počet rokov
nad 28 rokov je to 5 rokov a ja mám 4 roky a 358 dní, tak mi chýba 7 dní,


je možné si to nejako doplatiť?

od 2.9.1998-31.12.2005 som bola evidovaná na úrade práce, do 31.12.2000 sa mi táto doba počíta

ale od 1.1.2001 vyšiel zákon, že kto je evidovaný na úrade práce a nepoberá podporu v nezamestnanosti, tak sa mu táto doba nezapočítava do odpracovaných rokov a do dôchodku

od 15.8.2000-31.12.2005 som bola PN

poraďte, čo mám robiť?
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zannyka Pozri príspevok
takže môj otec si môže spätne zaplatiť, dobrovolné dôchodkové poistenie? alebo sa prihlási teraz na toto obdobie?
Otec si môže doplatiť dôchodkové poistenie iba v prípade, že po 1.1.2004 bol zaradený v evidencii ÚP ako nezamestnaný ( § 142, ods.2, písm. b) zákona o sociálnom poistení ).
0 0
Janaex Janaex

Janaex je offline (nepripojený) Janaex

podľa toho čo si uviedla, tak zrejme nemá potvrdenie z UP o tom ,že bol v evidencií uchádzačov o zamestnanie a bez tohto potvrdenia nie je možné si spätne doplatiť, ale môže si zaplatiť aktuálne obdobie, ktoré mu vznikne dňom podania prihlášky.
0 0
zannyka zannyka

zannyka je offline (nepripojený) zannyka

Ahojte

Chcem sa Vám pochváliť, že som vyriešila problém môjho otca čo mu chybalo 15dni na invalidný dôchodok...
Bohužial zákony sú zákony a tie sa zatiaľ nemenia, tak som to musela inak urobiť. Napísala som do Markízy a vysvetlila som im problém aký mám a mojich rodičov navštívili a urobili reportáž a až vtedy sa ľady pohli. Zrazu to už nevybavovali zamestnanci ale ich nadriadený a aj tí dostali príkaz že to musia doriešiť a vyriešiť. Síce sa nedajú spätne dokúpiť dni ale dajú sa posunuť dni dozadu tak aby vám to vyšlo...to znamená, že môj otec si podal žiadosť o invalidný dôchodok dňa 15.1.2005 a 5 rokov spätne mu vyrátali ten dôchodok, lenže mu chýbalo 15 dní... no a teraz mu nerátajú invalidný od toho dátumu ale od 31.12.2004 a teraz mu to už vychádza., je to iba malý posun v dátumoch ktorý sa vraj môže robiť, pokiaľ ten dotyčný preukáže že už aj v tom čase bol chorý.
dúfam, že som to správne vysvetlila keď nie tak sa ospravedlňujem..
Prajem Vám pekný deň.
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať??? Myslím aké argumenty....ďakujem.
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

mambi Pozri príspevok
Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať??? Myslím aké argumenty....ďakujem.
.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mambi Pozri príspevok
Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať??? Myslím aké argumenty....ďakujem.
No odvolať sa dá voči každému rozhodnutiu. Na konci rozhodnutia je vždy napísané, že do kedy sa môže dotyčná osoba odvolať.
K odvolaniu nemusíš predkladať nič, len tam treba uviesť argumenty, ktoré ich presvedčia o priznaní vyššieho %. V tomto Ti ja bohužiaľ nepomôžem. Skúste nad niečím porozmýšľať, ak je jej zdravotný stav naozaj zlý, tak to tam treba všetko napísať, napr. ak sa jej nedá ďalej pracovať a pod.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mambi Pozri príspevok
Ahojte,

tiež Vás prosím o pomoc ohľadne invalidného dôchodku pre moju tetu. Posudkový lekár jej určil % mieru poklesu 35%, dá sa nejako proti tomuto rozhodnutiu ešte odvolať? Čo je potrebné ešte predložiť k odvolaniu a načo sa vlastne odvolať??? Myslím aké argumenty....ďakujem.
Odvolávať sa je zbytočné, predĺži to len celý proces - nechce sa mi momentálne písať, ako to celé ide. Ale cestou súdov je to záležitosť niekoľkých rokov. Sorry !
Lepšie je počkať isté obdobie - najlepšie 1 rok - zhromaždiť nové správy ( a tie správy musia byť VEĽMI odlišné a musia prejudikovať nový zhoršený zdravotný stav) a nové argumenty pre posudkového lekára, a tak ísť s novou žiadosťou.
0 0
PUTINKAL PUTINKAL

PUTINKAL je offline (nepripojený) PUTINKAL

DOBRY DEN MAM NAROK NA POLOVICNY INVALIDNY DVOCHODOK KED SOM OD NARODENIA TELESNE POSTIHNUTY,
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

PUTINKAL Pozri príspevok
DOBRY DEN MAM NAROK NA POLOVICNY INVALIDNY DVOCHODOK KED SOM OD NARODENIA TELESNE POSTIHNUTY,
.. rozhoduje o tom komisia na SP podľa zákona o SP
kuk sem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...01-2011-a.html
.. v prílohe pohľadaj svoju diagnózu a príslušné percentuálne rozpätie zníženej schopnosti pracovať. .. Polovičný dôchodok už neexistuje .. ale ID s mierou poklesu schopnosti pracovať .. od 40% hore. Možno ti vyjde aj viac ako 50%
Žiadosť podať na miestne príslušnej pobočke ... najskôr od 18-tych narodenín.
Samozrejme bude treba doložiť lekársky posudok.
1 0
PUTINKAL PUTINKAL

PUTINKAL je offline (nepripojený) PUTINKAL

OK DIKY ALE JA SOM NIKDY NEPOCITOVAL VOLAKE TAZKOSTI PRETO SOM NA TO ANY NEMYSLEL ALE UZ SOM STARSI A ZACINAM MAT PROBLEMY V MLADOSTI MA VIACEJ KRAT OPEROVALI A POTOM SOM ZASA PRACOVAL PRACUJEM VLASTNE DO TERAZ AKO MAM POSTUPOVAT VIETE MY PORADIT DIK
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

PUTINKAL Pozri príspevok
OK DIKY ALE JA SOM NIKDY NEPOCITOVAL VOLAKE TAZKOSTI PRETO SOM NA TO ANY NEMYSLEL ALE UZ SOM STARSI A ZACINAM MAT PROBLEMY V MLADOSTI MA VIACEJ KRAT OPEROVALI A POTOM SOM ZASA PRACOVAL PRACUJEM VLASTNE DO TERAZ AKO MAM POSTUPOVAT VIETE MY PORADIT DIK
Postup je rovnaký ... požiadať na SP. Koľko treba mať rokov poistenia v tvojom prípade - nájdeš v priloženom zákone.
Možno by bolo dobré poradiť sa so svojim lekárom ... On najlepšie pozná tvoj zdravotný stav.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať