Zavrieť

Porady

zabudnutá faktúra s DPH

Prosím Vás poraďte mi niekto. Zabudli sme nahrať faktúru s DPH z 3.Q a chceme ju dať do 4.Q Môže sa to, alebo ako ďalej postupovať
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pokuta nebude, nepotrebuješ k tomu nič.
Pozri si znenie §51 ods.2 Zákona o DPH .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

fabianko Pozri príspevok
nebude pokuta ? K bločkom musím mať niečo priložené,že dávam do 4.Q?
0
nemá byť prečo pokuta. V zmysle §51 si bločky uplatníš buď v 3.Q. /to si neurobila/ alebo v nasledujúcom zdaňovacom období /4.Q./ to aj urobíš- nakoľko si bločky mala do podania DP za 4.Q., čo je zajtrajší termín. Neprikladáš nič
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Tiež teraz polemizujem, kam zaradiť faktúru prijatú a kedy uplatniť dph
- mesačný platiteľ DPH
- faktúra za služby 01/2008
- faktúra prijatá v 03/2008

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71, - nemal faktúru, ani do dňa podania DP, t.j. do 25.02.2008
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, v 01/2008 nemal faktúru, t.j. neuplatnil alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d) nemal doklad do 25.02., t.j. nemôže dať ani do 02/2008; ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d) môže uplatniť v 03/2008, nakoľko ju dostal a zaevidoval v 03/2008. Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.


Jediný problém mám s tým, že podnikateľ síce vedie knihu prijatých faktúr v časovom slede, ako faktúry prídu, ale uvedené faktúry doniesol osobne dodávateľ s faktúrami aj za nasledujúce zdaň. obdobie 02/2008, t.j. neviem sa rozhodnúť, či radšej nepodať DDP za 01/2008. Keby fa prišli poštou, mám jasný dôkaz, že prišli v 03/2008, tak uplatním vtedy, ale takto.... aký je váš názor? Ide mi o to, aby neboli problémy pri prípadnej daň. kontrole.
Naposledy upravil atka4 : 20.03.08 at 08:22
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi prosím Vás poradiť, ako si mám zaúčtovať domeranie dane - DPH daňovým úradom po kontrole a či to potom musím odpočítať od základu dane? Aký účtovný predpis mám použiť?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

atka4 Pozri príspevok
Tiež teraz polemizujem, kam zaradiť faktúru prijatú a kedy uplatniť dph
- mesačný platiteľ DPH
- faktúra za služby 01/2008
- faktúra prijatá v 03/2008

Jediný problém mám s tým, že podnikateľ síce vedie knihu prijatých faktúr v časovom slede, ako faktúry prídu, ale uvedené faktúry doniesol osobne dodávateľ s faktúrami aj za nasledujúce zdaň. obdobie 02/2008, t.j. neviem sa rozhodnúť, či radšej nepodať DDP za 01/2008. Keby fa prišli poštou, mám jasný dôkaz, že prišli v 03/2008, tak uplatním vtedy, ale takto.... aký je váš názor? Ide mi o to, aby neboli problémy pri prípadnej daň. kontrole.
Ak z knihy došlých faktúru sa "dá prečítať", že fa prišla v 2/2008 -dáš ju do 2/08
Ak z knihy došlých faktúr " je jasné", že fa prišla až v 3/08 -daš ju do 3/08
Do 1/2008 došlú fa nemôžeš dať, lebo si fa nemala.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

azla Pozri príspevok
Ak z knihy došlých faktúru sa "dá prečítať", že fa prišla v 2/2008 -dáš ju do 2/08
Ak z knihy došlých faktúr " je jasné", že fa prišla až v 3/08 -daš ju do 3/08 tu mi len vadí spôsob doručenia tej faktúry - OSOBNE, preto zvažujem, či nepodať DDP za 01/2008. ide mi o to, aby to DÚ nepovažoval za opomenutie firmy - nezaradenie v správnom zdaň. období.... (neviem to ani osobne skontrolovať - ide o pobočku. kt. je vo Zvolene, a ja som v KE) chcem sa vyhnúť polemikám, aj keď to sú veci, kde zohráva významnú rolu aj subjektívny názor daň. kontrolóra. Ako píšem, "poštová pečiatka by ma uspokojila a nediskutovala by som."
Do 1/2008 došlú fa nemôžeš dať, lebo si fa nemala.
to je jasné, myslím na to, že ju nedám do januára, ale.....zvažujem DDP za 01/2008-vadí mi spôsob doručenia a dokázanie, že naozaj prišla až v 03/2008, či to daň. kontrole stačí....
Naposledy upravil atka4 : 20.03.08 at 08:48
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Alexandra777 Pozri príspevok
Neviete mi prosím Vás poradiť, ako si mám zaúčtovať domeranie dane - DPH daňovým úradom po kontrole a či to potom musím odpočítať od základu dane? Aký účtovný predpis mám použiť?
545/343-nedaňový náklad
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

lebo v jednej knihe som čítala, že na 538, ale potom by som nechápala, prečo by to mal byť daňový náklad. Takže si to určite môžem dať na 545? ďakujem veľmi
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Alexandra777 Pozri príspevok
lebo v jednej knihe som čítala, že na 538, ale potom by som nechápala, prečo by to mal byť daňový náklad. Takže si to určite môžem dať na 545? ďakujem veľmi
Pozrela som tiež nejaké poznámky zo školenia.
Môže to ísť aj na 538/343, a to v tom prípade, ak ide o dodatočné vymeranie DPH za minulé obdobia a nemožno zvýšiť hodnotu majetku, ku kt. sa príslušné domeranie dane viaže (zásoby, majetok, pohľadávky...), čiže už po uzavretých obdobiach.
na 545/343 ide DPH - poplatky sankčného charakteru - dodatočné zvýšenie dane, pokuty, penále....
Takže treba vychádzať z Výmeru DÚ, čo konkrétne postihoval.
Podľa Ing. Cenigovej, 545/379-pokuty a sankčné úroky za porušenie daňových predpisov (v sekcii 343-DPH, strana 421-ak máš PÚ podnikateľ-ja mám verziu 052007)
Naposledy upravil atka4 : 20.03.08 at 16:53 Dôvod: doplnenie info z Ing. Cenigová
0 0
renca644 renca644

renca644 je offline (nepripojený) renca644

smith Pozri príspevok
???? Čítaj predchádzajúce príspevky. A aplikuj citovaný § zákona o DPH.
Pri OF si ťažko viem predstaviť nezaradenie do DPH, ak sa robí na PC s účt.programom, nakoľko väčšina z nich to robí automaticky.
prosim poradte, co v pripade, ak sa jedna o zabudnutu vystavenu fakturu z Q4 - datum dodania je 27.12., jedna sa o kvartalneho platcu, JU, DPH je vo vyske cca 300,- Sk.. faktura bola uhradena az v r. 2008.. je potrebne podavat v tomto pripade dodatocne DP alebo sa to moze zahrnut do DP za Q1? ucto som prevzala az od r. 2008 a zistila som to pri kontrole.. dakujem krasne
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Určite dodatočné.
0 0
renca644 renca644

renca644 je offline (nepripojený) renca644

takze pri OF nie je mozne aplikovat § 51: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo... ? dakujem
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

renca644 Pozri príspevok
takze pri OF nie je mozne aplikovat § 51: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo... ? dakujem
Nejedná sa o odpočet dane, ten sa týka DF!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renca644 Pozri príspevok
takze pri OF nie je mozne aplikovat § 51: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo... ? dakujem
Nič v zlom , ale doporučujem preštudovať si Zákon o DPH .
0 0
renca644 renca644

renca644 je offline (nepripojený) renca644

jasne, dakujem som to kusek poplietla
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Prosím o radu, práve mi volala účtovnička od nášho dodávateľa, že jej vyskakuje neuhradená faktúra z roku 2007. Tak som to preverovala, ale nám taká faktúra neprišla, nebola zapísaná ani v knihe prijatej pošty. Čo sa s tým dá robiť? ďakujem pekne.
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Dobrý deň!
Našla som si zabudnutú faktúru v "šuplíku" z minulého zdaňovacieho obdobia:
- došla dňa 23.6.2009 (opatrená pečiatkou a zaevidovaná v knihe došlej pošty)
- deň dodania služby 23.6.2009
Použijem § 51/2 Zákona o DPH a uplatním si odpočet v zdaň. období za 3.Q.
Ale mám problém so zaevidovaním do účtovného denníka (program MK-Soft), konkrétne dátumy:
- dátum evidencie ?
- dátum dodania ?
- dátum DPH ?
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

ekofan Pozri príspevok
Dobrý deň!
Našla som si zabudnutú faktúru v "šuplíku" z minulého zdaňovacieho obdobia:
- došla dňa 23.6.2009 (opatrená pečiatkou a zaevidovaná v knihe došlej pošty)
- deň dodania služby 23.6.2009
Použijem § 51/2 Zákona o DPH a uplatním si odpočet v zdaň. období za 3.Q.
Ale mám problém so zaevidovaním do účtovného denníka (program MK-Soft), konkrétne dátumy:
- dátum evidencie ? 23.06.2009
- dátum dodania ? 23.06. 2009
- dátum DPH ?30. 09. 2009 /som len strelila/
v texte. Takto Ti to zoberie do DPH za 3. Q.
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Už mi je to jasné, ďakujem
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Ja mám teraz takýto prípad. V roku 2008/ 07 nám k službe za 2200,- Sk neprišla faktúra a majiteľ firmy sa rozhodol, že dodávateľa nebude o tom informovať. Minulý týždeň sa však dodávateľ služby ozval a chcel zaplatiť neuhradenú službu. Vysvitlo, že faktúru vystavil, ale sme ju neobdržali. V tomto roku ju naúčtujem a hodím na nedaňové, nakoľko je to len 2200,- Sk ale čo z DPH. Môžem si uplatniť alebo je to tiež nedaňové.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať