Zavrieť

Porady

odpisy majetku

dobry den,
potrebovala by som poradit. priznam sa, odpisy majetku moc neovladam, iba zaklady a potrebujem radu v Money S3-PU. Zaradila som do uzivania 1.8.2007 automobil. dala som si spravit automaticky vypocet danovych odpisov a potom uctovnych. ale nepochopila som, preco mi to v roku 2007 dalo 2 odpisy. jeden k 31.1.2007 a druhy k 31.12.2007 a potom normalne dalsie v dalsich rokoch. mimochodom auto sa odpisuje v prvej odp. skupine,ze?
a este mala otazocka. co to presne znamena operativna evidencia? (v ramci toho, ze drobny hmotny majetok uz nie je v uct. osnove a davam ho do spotreby, staci mi operativna evidencia). znamena to, ze si dam zjednodusenu kartu majetku?
dakujem za rady
Katka M.
Usporiadat
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Prosím vás o radu: SZČO ukončila živnosť k 30.4.2007. V majetku mu ostalo auto. Mám nárok na celé odpisy za rok 2007? Ak áno, tak ked si ich uplatním za rok 2007 zostatková cena auta bude 20000.- Sk. Auto predal už po zrušení živnosti za 50000.- Poradíte mi ako to dať do DP?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba


Myslím, že toto je otázka skôr na tému Daň z príjmov ako Money S3
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ten protokol o zaradení sa niekde dá vytlačiť aj money?
Konečne som sa dopátrala, takže prehlásený vozík bol až 14.3.. Odpisy budú vlastne teda za 10 mesiacov? Môžem dať účtovný rovný daňovému?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

nie, z money môžeš vytlačiť iba kartu majetku. protokol o zaradení si vytvor sama vo worde alebo v exceli.

čo sa týka odpisovania, ja by som postupovala takto:
doba odpisovania (účtovne aj daňovo) 6 rokov = 72 mesiacov

v prvom roku (2008) by som si uplatnila daňovo 1/6 z obstarávacej ceny a účtovne by som si uplatnila odpis za 10 mesiacov (obstarávacia cena/72*10)

v prvom roku vznikne pri odpisovaní rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom - daňový bude vyšší ako účtovný, t. j. rozdiel medzi odpismi bude odpočítateľná položka.

nasledujúce roky (2009-2013) budú rovnaké - pretože doba odpisovania je rovnaká pre daňový aj účtovný odpis - toto platí za predpokladu, že nedôjde k predaju/vyradeniu vozíka.

v roku 2014 - "dobehne" účtovný odpis daňové - t.j, daňový bude 0,-SK a účtovne sa odpíšu tie 2 mesiace, o ktoré je účtovný odpis nižší ako daňový v prvom roku odpisovania. nastáva opačná situácia - účtovný odpis je vyšší ako daňový, rozdiel bude pripočítateľná položka.

v money si môžeš vybrať, ako budeš účtovať odpisy - ročne, štvrťročne, mesačne,... môžeš si zadať aj účtovný odpis rovný daňovému, ale to, podľa mňa nezobrazuje skutočnosť. v money je aj zostava, kde ti vyčísli rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať