Zavrieť

Porady

Daňové priz. FO a autorský honorár

žena plná energie
Daňovník FO má príjem - potvrdenie zo závislej činnost §5 - 2x a má aj autorské honoráre - potvrdenie. V potvrdení má napísané, že mal vyplatené autorské honoráre vo výške: -autorská zmluva : 13 701,-

- literárny fond 2%: 275,-
- autorský honorár: 13 426,-

To je všetko čo tam má uvedené. Viem že tento honorár je za napísanie knihy. Ako sa to dáva do DP. Ide to podľa §6 ods.2 - VI. oddiel riadok 5 ?
A ako príje sa uvedie 13 701,- a ako výdaj 2% -275,- ?, žiadne iné doklady nemám. Prosím poradte mi či je to tak.
Dík, dík, dík a ešte raz dík /ide tu o svokra/
a treba to vlastne priznať ked je taký malý
Naposledy upravil hanulla : 11.03.05 at 14:48 Dôvod: doplnenie
Usporiadat
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
lenkak - myslím si že šaman má pravdu, ak si uplatním 25% tak to potvrdenie o vyplatenom honorár mám vlastne ako doklad o príjme, čiže ho neprikladám k DP iba keby na vyžiadanie DU. a Den je taky ako si ho urobíme sami - usmiaty
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Ak SZČO (nie remeselná činnosť) mala príjmy zo živnosti + vyplatený honorár (boli z neho zrazené len 2 % LF), môže si tiež uplatniť 25 % paušálne výdavky z tohto honoráru okrem preukázateľných výdavkov zo živnosti?
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ja myslim, ze ANO. Ak ten honorar nebol vyplateny napr. na dohodu (§ 5) ale je jasne ze islo o §6 tak neni problem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

K tým potvrdeniam. Vediem si evidenciu príjmov v časovom slede. Keďže tieto príjmy sú už znížené o 2%, uchovávam si aj doklad od platiteľa o hrubom príjme za rok a príjem uvedený v tomto doklade musím uvádzať ako príjem v daňovom priznaní. Tento doklad neprikladám k daňovému priznaniu. Do daňového priznania nemôžem uviesť súčet príjmov podľa bankového účtu, lebo v 25% nákladov musia byť všetky moje náklady - vrátane príspevku do lit.fondu (2%).
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

somij
K tým potvrdeniam. Vediem si evidenciu príjmov v časovom slede. Keďže tieto príjmy sú už znížené o 2%, uchovávam si aj doklad od platiteľa o hrubom príjme za rok a príjem uvedený v tomto doklade musím uvádzať ako príjem v daňovom priznaní. Tento doklad neprikladám k daňovému priznaniu. Do daňového priznania nemôžem uviesť súčet príjmov podľa bankového účtu, lebo v 25% nákladov musia byť všetky moje náklady - vrátane príspevku do lit.fondu (2%).
Neviem čo dodať, je to presne tak.
0 0
hanulla hanulla

hanulla je offline (nepripojený) hanulla

žena plná energie
Perfektne. Vzhľadom k tomu že sa mi tento rok roztrhlo vrece z DP takehoto typu mam to preštudované od predu aj od zadu a máš uplnu pravdu.

somij
K tým potvrdeniam. Vediem si evidenciu príjmov v časovom slede. Keďže tieto príjmy sú už znížené o 2%, uchovávam si aj doklad od platiteľa o hrubom príjme za rok a príjem uvedený v tomto doklade musím uvádzať ako príjem v daňovom priznaní. Tento doklad neprikladám k daňovému priznaniu. Do daňového priznania nemôžem uviesť súčet príjmov podľa bankového účtu, lebo v 25% nákladov musia byť všetky moje náklady - vrátane príspevku do lit.fondu (2%).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

saman
Prosim Vas poradte mi, ak viete co s takymto pripadom:
Fyzicka osoba pisala prispevky do novin. Nemala uzatvorenu pracovnu zmluvu ani dohodu o vykonani prace. Z vydavatelstva mi poslali potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch FO - § 5 (klasicke ktore sa posiela pri pracovnom pomere alebo pri dohodach). Podla mna mali vystavit potvrdenie v zmysle § 6 ods. 2 a) a nie v zmysle § 5! Nerozumiem vsak celkom jednej vete § 6 ods. 2: "Prijmami z inej samostatne zarobkovej činnosti, ak nepatri do prijmov uvedenych v § 5, su prijmy..." to si mozem akoze vybrat ze do ktoreho § to mam dat? Dakujem
Podľa mňa Ti mali vybrať daň zrážkovú /nie preddavkovú/ podľa § 43 odst 3, písm. h - "príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo telvízie, ak nejde o umelecký výkon podľa § 6 ods. 2 pím. a). A už oni Ti mali podľa § 43 ods. 5 písm. b znížiť príjem o 25 % a zbytok zdaniť zrážkovou daňou. A tým je splnená daňová povinnosť. Ale Ty sa môžeš na konci roka rozhodnúť, že uvedieš uvedené príjmy a odpočítaš si zrazenú zrážkovú daň. To sa oplatí, ak neboli žiadne iné príjmy a po odpočítaní na daňovníka Ti aj zrážkovú daň vrátia.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Porada je skvelá ! Konečne sa mi dostalo uznania !!!
0 0
Idiotka Idiotka

Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

saman
Prosim Vas poradte mi, ak viete co s takymto pripadom:
Fyzicka osoba pisala prispevky do novin. Nemala uzatvorenu pracovnu zmluvu ani dohodu o vykonani prace. Z vydavatelstva mi poslali potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch FO - § 5 (klasicke ktore sa posiela pri pracovnom pomere alebo pri dohodach). Podla mna mali vystavit potvrdenie v zmysle § 6 ods. 2 a) a nie v zmysle § 5! Nerozumiem vsak celkom jednej vete § 6 ods. 2: "Prijmami z inej samostatne zarobkovej činnosti, ak nepatri do prijmov uvedenych v § 5, su prijmy..." to si mozem akoze vybrat ze do ktoreho § to mam dat? Dakujem
Myslím si, že nemali vystaviť ...citované potvrdenie, ale:

príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie m ô ž u byť zdanené, a to takto: honorár napr. 1000, 25% odpočet nákladov = 250, 750 x 0,19 = 143.
Vyplatia autorovi už zdanený honorár a on/ona sa môže rozhodnúť, či podá daňové priznanie, kde sa strhnutá a odvedená daň započíta ako už uhradená. Ale ak nechce, tak nemusí podať daň.priznanie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Idiotka
Myslím si, že nemali vystaviť ...citované potvrdenie, ale:

príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie m ô ž u byť zdanené, a to takto: honorár napr. 1000, 25% odpočet nákladov = 250, 750 x 0,19 = 143.
Vyplatia autorovi už zdanený honorár a on/ona sa môže rozhodnúť, či podá daňové priznanie, kde sa strhnutá a odvedená daň započíta ako už uhradená. Ale ak nechce, tak nemusí podať daň.priznanie.
Nie môžu, ale musia, tak ako som písala vyššie.
0 0
kickitt kickitt

kickitt je offline (nepripojený) kickitt

neviem ci este volakto na tento thread zavita, ale odpoved by mi vedlmi pomohla!!
....ak som SZCO a dostal som aj jednorazový honorár podľa zmluvy o vytvorenie diela, mozem si aj z toho honoraru strhnut 25% vydavky?
DIIK!!
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
JO, mozes!
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Kickitt:
Honorár - je to príjem podľa § 6 ods. 2 písm. b) a dá sa uplatniť 25 % -ný paušálny výdavok, taktiež aj z príjmov v podníkania.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Jozef Mihál
...od 1.7.2005 by už umelci a autori nemali patriť medzi SZČO na účely zdravotného poistenia...preto kto sa naozaj ale naozaj nemusí z nejakého super objektívneho dôvodu teraz prihlasovať do ZP ako umelec/autor, prihlasovať by sa takto nemal vôbec...ZP mu totiž nemá ako dokázať, či tvoril v 1.polroku 2005 alebo až v 2.polroku 2005 - keď už povinnosť platiť ZP mať nebude...daňové priznanie za rok 2005 je len jedno (nie osobitne za prvý a za druhý polrok) a z daňového priznania sa nedá rozoznať, kedy presne príjmy poberal a samozrejme, kedy tvoril...
Až dnes som sa sem dostala, veľmi pekne ďakujem, pán Mihál, za dobrú správu!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jozef Mihál
...od 1.7.2005 by už umelci a autori nemali patriť medzi SZČO na účely zdravotného poistenia...preto kto sa naozaj ale naozaj nemusí z nejakého super objektívneho dôvodu teraz prihlasovať do ZP ako umelec/autor, prihlasovať by sa takto nemal vôbec...ZP mu totiž nemá ako dokázať, či tvoril v 1.polroku 2005 alebo až v 2.polroku 2005 - keď už povinnosť platiť ZP mať nebude...daňové priznanie za rok 2005 je len jedno (nie osobitne za prvý a za druhý polrok) a z daňového priznania sa nedá rozoznať, kedy presne príjmy poberal a samozrejme, kedy tvoril...
Jožko, ak umelcov opäť vyberú z povinnosti platiť do ZP, bude to voči nám dosť nespravodlivé. Už sú oslobodení od platenia do SP. A ešte aj ZP? To snáď nie. Ak niekto platí ZP z iného dôvodu a náhodou má aj príjem ako autor nepoviem - nech už neplatí. Ale ak je príjem umelca - jeho hlavným príjmom - tak z akého dôvodu nebudú platiť. A nakoniec, my čo si platíme, tak si nás v nemocnici ani nevšimnú a umelec, ktorý nebude musieť platiť, tak ak zavíta do nemocnice, tak ho tam budú oprašovať a padnú z neho na zadok.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať