Zavrieť

Porady

Usporiadat
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den, chcem sa opýtať, či do príjmu manželky /na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti u manžela/ sa berie príjem z podnikania očistený od odvodov do poisťovní, alebo sa za príjem považuje základ dane?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

latka Pozri príspevok
Dobrý den, chcem sa opýtať, či do príjmu manželky /na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti u manžela/ sa berie príjem z podnikania očistený od odvodov do poisťovní, alebo sa za príjem považuje základ dane?
základ dane je už "očistený" od odvodov a nákladov SZČO.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

mzdarka renca Pozri príspevok
základ dane je už "očistený" od odvodov a nákladov SZČO.
ved ja viem čo je základ dane a aký je rozdiel medzi základom dane SZČO a jeho hrubým príjmom - preto sa pýtam, ak si manžel chce uplatniť nezd. časť na manželku pri RZ, ktorý príjem manželky sa berie do úvahy ak je manželka SZČO - základ dane uvádzaný v danovom priznaní alebo len hruby príjem- odvody SZČO ??????????????????
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

"Hrubý" príjem mínus uhradené poistné na zdr. a soc. poistenie.
0 0
babapa babapa

babapa je offline (nepripojený) babapa

mám rada ľudí a všetko, čo robí človeka lepším a krajším ...viac
Marína Pozri príspevok
"Hrubý" príjem mínus uhradené poistné na zdr. a soc. poistenie.
Nezdaniteľná časť: k tomu ešte do výšky 12000 platba na životné poistenie alebo platba na dôchodkové sporenie
0 0
babapa babapa

babapa je offline (nepripojený) babapa

mám rada ľudí a všetko, čo robí človeka lepším a krajším ...viac
Rada by som získala Váš názor ohľadom výdavkov budúcich období - ak som uhradila platbu na životné poistenie za r. 2008 začiatkom januára 2008 a ešte v tom istom roku - 31.12.2008 za rok 2009 a poisťovňa mi dala potvrdenie o zaplatení 12000 (t.j. za 2 roky), môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť 12000 z oboch platieb alebo len z jednej, ktorá je 6000? Poisťovňa nie je povinná časovo rozlišovať, ku ktorému obdobiu sa vzťahuje daný príjem hoci je jasné, že pri druhej platbe ide o príjem roku 2009?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

babapa Pozri príspevok
Nezdaniteľná časť: k tomu ešte do výšky 12000 platba na životné poistenie alebo platba na dôchodkové sporenie
Nesúhlasím. Pre uplatnenie si NČZD na manželku sa od jej príjmu môžu odpočítať len zaplatené odvody do ZP a SP a to či už povinné alebo dobrovoľné a prípadný nedoplatok z RZZP. Znížiť základ dane o DDS, ÚS, ŽP vo výške max. 12000 Sk si môže uplatniť len daňovník sám na seba.
0 0
MOLLY MOLLY

MOLLY je offline (nepripojený) MOLLY

timatu Pozri príspevok
A čo keď má ZD 924 024,- a uplatňuje si NČ na manželku (je na rodičovskom príspevku) a má aj daňový bonus na 2 deti? NČ na seba si vypočíta ako 220116-(924021:4)=220116-231006=-10890?
chcem oprosiť o radu, ako mám zaokruhlit ak by vysledok v zátvorke vyšiel ako 231007,33.či to vôbec zaokruhlujem alebo len tu vyslednu sumu a tiež poprosim že či nadoĺ zaokruhliť či nahor...ďakujem
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Dobrý večer, chcem si len overiť pri vyplnení DP A. Zamestnanec celý rok 2008 a zároveň starobný dôchodca od 04/08. Nezdaniteľné za rok 2008 je v plnej výške? Neponížim ju o vyplatený dôchodok? Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Za rok 2008 je nezdaniteľná položka v plnej výške, lebo k 1.1. nebol dôchodca.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

nela07 Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem si len overiť pri vyplnení DP A. Zamestnanec celý rok 2008 a zároveň starobný dôchodca od 04/08. Nezdaniteľné za rok 2008 je v plnej výške? Neponížim ju o vyplatený dôchodok? Ďakujem.
Uplatníš celú NČ.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
MOLLY Pozri príspevok
chcem oprosiť o radu, ako mám zaokruhlit ak by vysledok v zátvorke vyšiel ako 231007,33.či to vôbec zaokruhlujem alebo len tu vyslednu sumu a tiež poprosim že či nadoĺ zaokruhliť či nahor...ďakujem
Nezdaniteľná časť sa zaokrúhľuje na koruny dole. §47 ods 1. zákona o dani z príjmov.

Do tabuľky som doplnil odpočítateľnú položku na manželku a daňový bonus.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
marjankaj Pozri príspevok
Nezdaniteľná časť sa zaokrúhľuje na koruny dole. §47 ods 1. zákona o dani z príjmov.

Do tabuľky som doplnil odpočítateľnú položku na manželku a daňový bonus.
to: marína.
V tej pôvodnej bola malá chyba pri odpočítateľnej položke na manželku. Dá sa použiť aj tá, ale si treba skopírovať spojenú bunku F19+G19 do riadku č.20.(F20+G20) Túto položku som zatiaľ nepoužíval, preto mi to uniklo. Až v tejto téme som našiel príklad a tým som to objavil. Teraz by to malo vypočítavať automaticky. Doplnil som aj bonus. Ak by tam boli nejaké špecifiká, môžeš po úprave použiť aj tú predchádzajúcu ( odpoč.pol. na manželku a bonus si vypočítaš sama a doplníš)
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Aká bude od 1.3.2009 výška nezdaniteľnej časti základu dane na 1 mesiac? (4025,70 € /12 = 335,475) Zaokrúhliť na 335,48 € alebo na 335,47 €?
Vďaka za odpovede.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

....
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

zltalienka Pozri príspevok
Aká bude od 1.3.2009 výška nezdaniteľnej časti základu dane na 1 mesiac? (4025,70 € /12 = 335,475) Zaokrúhliť na 335,48 € alebo na 335,47 €?
Vďaka za odpovede.
335,48
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

ďakujem, Renča.
0 0
ZUZANA0804 ZUZANA0804

ZUZANA0804 je offline (nepripojený) ZUZANA0804

Prepacte, chcem sa opytat ako mam postupvat pri uplatnovani nezdanitelnej ciastky u starobneho dochodcu, ktory ho pobera od 11/2007. Ma v roku 2008 narok na nejaku nezdanitelnu ciastku? Jedna sa o SZCO,.. dakujem !!!!!!!!!!!!!!!
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nie, nemá nárok na nezdaniteľnú položku, lebo k 1.1. 2008 už mal priznaný dôchodok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ZUZANA0804 Pozri príspevok
Prepacte, chcem sa opytat ako mam postupvat pri uplatnovani nezdanitelnej ciastky u starobneho dochodcu, ktory ho pobera od 11/2007. Ma v roku 2008 narok na nejaku nezdanitelnu ciastku? Jedna sa o SZCO,.. dakujem !!!!!!!!!!!!!!!
Uveď výšku príjmu, základu dane a výšku vyplateného dôchodku v roku 2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať